Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 3/22/2017 03:43 PM
                         Masters Meet 2017 - 2/12/2017                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Caitlyn            20 UN                     35.00      30.52  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Olivia             22 USA                    37.52      35.44  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Alexis A           24 USA                  1:12.00    1:15.97  
      36.00   39.97                                                
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Alexis A           24 USA                  1:10.00    1:09.63  
      33.82   35.81                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Alexis A           24 USA                  1:15.00    1:09.13  
      32.50   36.63                                                
  2 Walsh, Olivia             22 USA                  1:23.52    1:18.30  
      35.38   42.92                                                
  3 Cohen, Caitlyn            20 UN                   1:30.00    1:20.98  
      36.29   44.69                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        26 Spring Valley YM-8     29.00      27.71  
  2 de Rouville, Christine    29 USA                    29.00      28.30  
  3 Sathapornchaisit, Onnich  27 USA                    29.00      30.28  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Margaret          28 USA                  1:00.00      58.24  
      28.07   30.17                                                
  2 Mahaney, Melanie A        26 Spring Valley YM-8   1:00.00      59.06  
      27.94   31.12                                                
  3 Sathapornchaisit, Onnich  27 USA                  1:05.00    1:06.52  
      31.26   35.26                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Margaret          28 USA                  2:10.00    2:06.32  
      29.03   31.83   32.58   32.88                                
  2 Mahaney, Melanie A        26 Spring Valley YM-8   2:14.00    2:10.88  
      29.09   33.31   34.30   34.18                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        26 Spring Valley YM-8   5:55.00    5:55.98  
      29.85   33.48   34.65   35.51   35.92   36.43   37.84   37.80
      38.00   36.50                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sathapornchaisit, Onnich  27 USA                    33.00      34.75  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 de Rouville, Christine    29 USA                    38.00      37.27  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 de Rouville, Christine    29 USA                  1:20.00    1:18.51  
      37.39   41.12                                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        26 Spring Valley YM-8     31.00      30.88  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Margaret          28 USA                  1:10.00    1:07.36  
      32.05   35.31                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sathapornchaisit, Onnich  27 USA                  3:04.00    3:03.05  
      39.74   45.74   54.86   42.71                                
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henricksen, Erin          33 Jersey Area Mast-7   1:40.00    1:25.04  
      40.05   44.99                                                
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henricksen, Erin          33 Jersey Area Mast-7   1:30.00    1:36.66  
      45.02   51.64                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jennifer           36 USA                    33.50      28.58  
  2 Braine, Kristi M          38 Berkeley (Nj) Aq-7     32.00      29.36  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braine, Kristi M          38 Berkeley (Nj) Aq-7   1:07.00    1:05.52  
      31.15   34.37                                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jennifer           36 USA                    40.00      34.13  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Lauren M          36 Berkeley (Nj) Aq-7   1:22.30    1:23.56  
      40.63   42.93                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braine, Kristi M          38 Berkeley (Nj) Aq-7     34.00      31.75  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Lauren M          36 Berkeley (Nj) Aq-7   1:18.47    1:13.75  
      34.56   39.19                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Lauren M          36 Berkeley (Nj) Aq-7   2:38.15    2:43.06  
      33.85   43.05   47.98   38.18                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             42 Somerset County-7      32.88      33.55  
  2 Selverian, Jennifer       42 Somerset County-7      45.00      38.07  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             42 Somerset County-7    1:15.49    1:16.51  
      36.23   40.28                                                
  2 Selverian, Jennifer       42 Somerset County-7    1:42.00    1:23.74  
      39.70   44.04                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             42 Somerset County-7    2:49.97    2:47.80  
      36.91   42.03   44.63   44.23                                
  2 Selverian, Jennifer       42 Somerset County-7    3:40.00    3:12.62  
      43.11   46.32   56.46   46.73                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            40 Somerset County-7    7:10.00    7:00.28  
      35.36   39.62   41.82   43.43   43.27   43.20   44.18   43.57
      43.94   41.89                                                
  2 Cromwell, Michelle        42 Lakeland Hills F-7  10:30.99    9:09.21  
      42.23   47.37   52.55   56.08   57.64   59.14   58.24   59.95
      58.79   57.22                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             42 Somerset County-7      38.19      39.00  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Jennifer J       40 Berkeley (Nj) Aq-7     37.70      37.27  
  2 Morchio, Paola            40 Somerset County-7      38.38      38.03  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Jennifer J       40 Berkeley (Nj) Aq-7   1:21.85    1:21.00  
      37.54   43.46                                                
  2 Morchio, Paola            40 Somerset County-7    1:25.16    1:22.25  
      38.44   43.81                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            40 Somerset County-7    2:59.00    3:01.74  
      40.28   45.24   47.77   48.45                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Jennifer J       40 Berkeley (Nj) Aq-7   1:16.80    1:15.87  
      35.22   40.65                                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dineva, Galina            47 UC07-7                 32.00      30.61  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      46 Garden State Mas-7   1:00.89    1:01.45  
      29.22   32.23                                                
  2 Dineva, Galina            47 UC07-7               1:12.00    1:07.96  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dineva, Galina            47 UC07-7               2:38.00    2:32.56  
      35.99   38.67   39.12   38.78                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      46 Garden State Mas-7   6:05.00    6:28.47  
      32.56   36.00   37.10   38.51   38.49   39.24   38.75   43.12
      42.50   42.20                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pleconis, Melisa          47 UC07-7              16:40.00   15:48.83    7  
      42.21   45.39   46.72   47.99   47.68   48.24   47.07   49.10
      49.34   48.42   48.30   48.40   48.88   49.25   48.80   47.91
      47.09   47.08   46.36   44.60                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      46 Garden State Mas-7     31.29      31.29  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      46 Garden State Mas-7   1:07.09    1:09.52  
      32.81   36.71                                                
  2 Guo, Yumei                46 Somerset County-7    6:00.00    3:08.59  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                46 Somerset County-7    3:00.00    1:03.69  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                46 Somerset County-7    5:00.00    2:24.90  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                46 Somerset County-7   10:00.00    4:56.38  
                    3:48.15                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pleconis, Melisa          47 UC07-7                 45.00      38.99  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      46 Garden State Mas-7   1:07.86    1:09.03  
      32.53   36.50                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pleconis, Melisa          47 UC07-7               2:00.00    1:30.48  
      43.52   46.96                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria J       51 UC07-7                 29.50      30.83  
  2 Hammond, Christine        53 Golden Road Aqua-33    30.00      31.16  
  3 Mccarthy, Denise          52 UC07-7                 35.00      35.86  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammond, Christine        53 Golden Road Aqua-33  1:06.00    1:07.36  
      32.77   34.59                                                
  2 Mccarthy, Denise          52 UC07-7               1:20.00    1:16.44  
      36.36   40.08                                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccarthy, Denise          52 UC07-7               7:00.00    7:26.45  
      37.70   41.96   44.10   45.24   45.67   45.99   46.18   46.24
      47.67   45.70                                                
  2 Wang, Ying                54 USA                  9:10.00    7:48.08  
      42.31   45.00   47.12   47.99   48.37   47.90   47.18   48.59
      48.34   45.28                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jen J            54 USA                    34.00      34.69  
  2 O'Connell, Gloria J       51 UC07-7                 38.00      36.98  
  3 Hammond, Christine        53 Golden Road Aqua-33    37.00      37.47  
  4 Ge, Lan                   54 Berkeley (Nj) Aq-7     44.00      43.97  
  5 Ciccone, Lisa A           50 UC07-7               1:12.55    1:13.03  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jen J            54 USA                  1:10.00    1:11.90  
      35.21   36.69                                                
  2 Ciccone, Lisa A           50 UC07-7               2:34.07    2:35.50  
    1:15.79 1:19.71                                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria J       51 UC07-7                 42.00      44.61  
  2 Ciccone, Lisa A           50 UC07-7               1:14.00    1:14.23  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   54 Berkeley (Nj) Aq-7   1:33.00    1:33.82  
      45.43   48.39                                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jen J            54 USA                    34.00      33.36  
  2 Hammond, Christine        53 Golden Road Aqua-33    35.00      35.05  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jen J            54 USA                  1:10.00    1:13.69  
      32.83   40.86                                                
  2 Wang, Ying                54 USA                  1:50.00    1:29.87  
      43.16   46.71                                                
  3 Ciccone, Lisa A           50 UC07-7               2:25.73    2:30.87  
    1:08.77 1:22.10                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   54 Berkeley (Nj) Aq-7   3:20.00    3:17.86  
      49.39   50.54   51.44   46.49                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7     31.00      31.10  
  2 Wagner, Nancy M           56 Lakeland Hills F-7     31.41      32.26  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7   1:06.53    1:06.55  
      31.96   34.59                                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7   6:30.00    6:22.30  
      32.99   36.23   38.01   39.18   39.37   39.87   39.65   39.73
      39.77   37.50                                                
  2 Pfefferkorn, Heidi        56 Lakeland Hills F-7   9:31.00    9:02.96  
      48.34   53.61   54.71   55.29   55.14   54.52   55.86   55.90
      56.07   53.52                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Nancy M           56 Lakeland Hills F-7  16:30.00   15:19.69    7  
      38.38   44.27   45.78                                        
                      47.92   47.43                                
      46.71 2:13.00                                                
  2 Pfefferkorn, Heidi        56 Lakeland Hills F-7  19:00.00   18:10.33    5  
      47.70   52.62   53.92   54.57   54.42   55.96   54.94   55.02
      55.60   54.85   55.46   55.87   55.38   55.55   54.96   55.05
      55.32   55.60   55.24   52.30                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Nancy M           56 Lakeland Hills F-7     38.46      40.56  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7     39.00      36.80  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weill, Wendy P            64 USA                  1:00.00      45.32  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7   1:05.00    1:04.72  
      31.28   33.44                                                
  2 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8   1:27.00    1:25.53  
  3 Stevanesecz, Gail         62 Lakeland Hills F-7        NT    1:27.28  
      41.47   45.81                                                
  4 Weill, Wendy P            64 USA                  2:00.00    1:38.60  
      47.73   50.87                                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7   6:02.50    6:03.66  
      32.37   34.93   36.07   36.40   37.32   37.18   37.45   37.99
      36.84   37.11                                                
  2 Stevanesecz, Gail         62 Lakeland Hills F-7        NT    9:06.27  
      47.49   53.50   55.55   56.19   56.09   57.20   56.06   56.07
      56.30   51.82                                                
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7  12:45.00   12:19.86    7  
      32.75   35.50   36.63   37.04   36.96   37.04   37.53   37.33
      37.54   37.32   37.44   37.69   37.38   37.39   37.72   37.68
      37.34   37.50   37.51   36.57                                
  2 Weill, Wendy P            64 USA                 20:00.00   20:07.44    5  
      54.72   57.80 1:00.07 1:02.20 1:01.44 1:03.94 1:01.99 1:01.90
    1:02.02 1:01.41 1:01.00 1:01.60 1:01.20 1:00.83 1:01.82 1:00.54
      59.90   58.99   59.53   54.54                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevanesecz, Gail         62 Lakeland Hills F-7        NT      54.13  
  2 Ludmer, Laurie B          64 USA                    59.00    1:09.18  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7   1:14.50    1:15.91  
      36.91   39.00                                                
  2 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8   1:48.00    1:46.14  
      50.85   55.29                                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korzen, Aniela            61 UN                     43.47      42.13  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8   1:46.00    1:43.02  
  2 Kleeman, Sally A          63 Berkeley (Nj) Aq-7   1:45.80    1:46.08  
      51.59   54.49                                                
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7   1:18.00    1:18.67  
      37.69   40.98                                                
  2 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8   1:45.00    1:38.79  
      45.22   53.57                                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    65 Raritan Bay Area-7     38.92      40.47  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    65 Raritan Bay Area-7     47.08      44.43  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    65 Raritan Bay Area-7   1:46.67    1:41.62  
      49.66   51.96                                                
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7   1:50.00    1:54.51  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7   1:02.00    1:02.37  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7   1:02.00    1:03.37  
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7   5:00.00    5:14.85  
    1:09.39 4:05.46                                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           24 USA                    24.62      23.84  
  2 Hirtes, Gregory           23 USA                    23.50      24.72  
  3 Lipata, Geno Leo          23 UN                     42.63      27.76  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           24 USA                    52.88      51.55  
      25.04   26.51                                                
  2 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7     51.58      52.93  
      24.89   28.04                                                
  3 Hirtes, Gregory           23 USA                    53.00      53.39  
      25.37   28.02                                                
  4 Tutzauer, Gene            23 USA                    54.00      53.81  
      25.94   27.87                                                
  5 Reyes, Kaneki             19 USA                  1:15.00    1:05.78  
  6 Chen, Vincent Y           19 Raritan Bay Area-7   1:12.03    1:17.24  
      36.05   41.19                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           24 USA                  1:53.98    1:55.00  
      26.47   28.68   29.59   30.26                                
  2 Seffrin, Rick J           23 USA                  1:56.00    1:55.16  
                      29.37   29.37                                
  3 Tutzauer, Gene            23 USA                  1:58.00    1:59.56  
      27.84   29.97   30.99   30.76                                
  4 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7   2:06.38    2:16.71  
      30.62   34.42   35.98   35.69                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene            23 USA                  5:30.00    5:23.39  
      29.59   32.07   32.08   32.56   32.97   33.04   33.50   32.95
      33.14   31.49                                                
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giglio, Christian         24 USA                    26.50      25.56  
  2 Lau, Jacky                22 USA                    26.50      25.67  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giglio, Christian         24 USA                    56.00      56.75  
      27.51   29.24                                                
  2 Chen, Vincent Y           19 Raritan Bay Area-7   1:28.58    1:31.63  
      43.49   48.14                                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seffrin, Rick J           23 USA                    29.00      30.18  
  2 Nguyen, Joseph            22 UC07-7                 30.50      31.88  
  3 Reyes, Kaneki             19 USA                    38.00      32.05  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Vincent Y           19 Raritan Bay Area-7   1:38.10    1:38.07  
      46.46   51.61                                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirtes, Gregory           23 USA                    27.00      26.70  
  2 Ramos, German R           20 UC07-7                 26.50      26.73  
  3 Reyes, Kaneki             19 USA                    40.00      32.38  
  4 Aladly, Ahmed             22 USA                    33.00      33.55  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7     55.74      56.70  
      27.15   29.55                                                
  2 Nguyen, Joseph            22 UC07-7                 57.68      59.80  
      27.62   32.18                                                
  3 Ramos, German R           20 UC07-7               1:05.00    1:02.46  
      28.92   33.54                                                
  4 Chen, Vincent Y           19 Raritan Bay Area-7   1:22.66    1:31.85  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                22 USA                    58.00      55.66  
      25.74   29.92                                                
  2 Seffrin, Rick J           23 USA                  1:01.00      59.35  
      28.13   31.22                                                
  3 Aladly, Ahmed             22 USA                  1:25.00    1:17.26  
      35.54   41.72                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Flash C           25 USA                    21.50      22.50  
  2 de Rouville, William      25 USA                    22.50      22.73  
  3 Shoemaker, Forrest M      26 UC07-7                 23.65      23.50  
  4 Mahana, Kevin             25 USA                    23.00      23.53  
  5 Milone, James             25 Lakeland Hills F-7     25.99      26.44  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Flash C           25 USA                    47.50      48.94  
      23.65   25.29                                                
  2 de Rouville, William      25 USA                    49.99      51.32  
      24.51   26.81                                                
  3 Shoemaker, Forrest M      26 UC07-7                 51.00      52.14  
      24.39   27.75                                                
  4 Mahana, Kevin             25 USA                    52.00      52.90  
      25.77   27.13                                                
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babbitt, Eric             29 Berkeley (Nj) Aq-7   1:00.00    1:02.34  
      29.76   32.58                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milone, James             25 Lakeland Hills F-7   2:20.00    2:22.71  
      33.17   36.60   36.93   36.01                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirtes, Sean              25 USA                    34.00      31.83  
  2 Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7     42.00      41.03  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirtes, Sean              25 USA                  1:18.00    1:13.63  
      33.67   39.96                                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babbitt, Eric             29 Berkeley (Nj) Aq-7     26.00      25.49  
  2 Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7     45.57      45.12  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babbitt, Eric             29 Berkeley (Nj) Aq-7     56.00      57.02  
      26.88   30.14                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milone, James             25 Lakeland Hills F-7   2:14.39    2:15.00  
      30.09   34.19   35.11   35.61                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7   2:10.00    1:39.36  
      49.04   50.32                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, John                 33 Peddie Aquatic A-7     24.00      25.05  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       31 Jersey Area Mast-7     50.13      49.76  
      24.12   25.64                                                
  2 Cox, John                 33 Peddie Aquatic A-7     58.90      55.75  
      26.69   29.06                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       31 Jersey Area Mast-7   1:52.65    1:50.82  
      26.07   28.10   28.56   28.09                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       31 Jersey Area Mast-7   5:05.74    5:19.05  
      28.06   31.41   32.58   32.20   32.74   33.01   32.98   32.76
      32.72   30.59                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           30 Berkeley (Nj) Aq-7   2:20.00    2:28.41  
      34.37   37.41   38.20   38.43                                
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       31 Jersey Area Mast-7     56.91      56.33  
      26.48   29.85                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           30 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.00    1:03.40  
      29.55   33.85                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           30 Berkeley (Nj) Aq-7   2:20.00    2:21.58  
      30.02   37.06   42.29   32.21                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            38 USA                    23.50      23.24  
  2 Grice, Geoff P            38 UC07-7                 24.33      24.03  
  3 Fisch, Robert J           37 Peddie Aquatic A-7     24.98      25.24  
  4 Smith, Aaron              35 Peddie Aquatic A-7     26.00      27.42  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            38 USA                    51.50      51.35  
      24.75   26.60                                                
  2 Grice, Geoff P            38 UC07-7                 55.33      53.10  
      25.85   27.25                                                
  3 Drury, Dan J              36 USA                    55.00      54.77  
      26.31   28.46                                                
  4 Smith, Aaron              35 Peddie Aquatic A-7     57.50      57.06  
      28.05   29.01                                                
  5 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.00    1:08.65  
      33.59   35.06                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron              35 Peddie Aquatic A-7   2:02.00    2:05.74  
      29.70   32.00   32.06   31.98                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisch, Robert J           37 Peddie Aquatic A-7   5:47.27    5:55.52  
      33.34   35.74   36.19   36.07   35.84   36.16   35.65   36.08
      36.26   34.19                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7  13:30.00   13:21.88    7  
      36.20   39.92   40.37   40.51   40.62   40.63   40.59   40.46
      40.68   40.73   40.96   40.84   40.32   40.25   39.82   40.13
      40.02                   38.42                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grice, Geoff P            38 UC07-7                 28.33      27.38  
  2 Betts, Michael            38 USA                    27.50      27.47  
  3 Drury, Dan J              36 USA                    29.50      28.88  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan J              36 USA                  1:01.00    1:01.33  
      29.64   31.69                                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            38 USA                    33.50      30.97  
  2 Grice, Geoff P            38 UC07-7                 34.33      31.05  
  3 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7     40.00      38.77  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron              35 Peddie Aquatic A-7   1:12.50    1:12.42  
      34.61   37.81                                                
  2 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7   1:30.00    1:24.73  
      39.98   44.75                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7   3:00.00    3:04.99  
      42.85   48.07   48.56   45.51                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan J              36 USA                    28.50      26.73  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan J              36 USA                  1:00.00      59.89  
      28.30   31.59                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keenan, Daniel            40 USA                    29.00      24.92  
  2 Healy, Christopher        41 USA                    25.25      25.67  
  3 Bohan, Michael            40 UC07-7                 25.22      25.83  
  4 Milun, Ryan               40 Berkeley (Nj) Aq-7     26.77      25.97  
  5 Jackson, Phil             44 Greater Philadel-8     40.00      34.39  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healy, Christopher        41 USA                    58.50      56.59  
      26.79   29.80                                                
  2 Betts, Maurice            40 USA                  1:05.00    1:00.58  
      29.03   31.55                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            40 UC07-7               2:22.00    2:17.21  
      28.97   34.59   37.00   36.65                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healy, Christopher        41 USA                    31.00      30.68  
  2 Betts, Maurice            40 USA                    30.00      31.85  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rettig, Yoav              40 USA                    38.00      29.52  
  2 Milun, Ryan               40 Berkeley (Nj) Aq-7     36.54      32.93  
  3 Jackson, Phil             44 Greater Philadel-8   1:00.00      42.60  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rettig, Yoav              40 USA                  1:23.00    1:06.94  
      31.50   35.44                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healy, Christopher        41 USA                    29.30      27.33  
  2 Milun, Ryan               40 Berkeley (Nj) Aq-7     33.23      30.67  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            40 UC07-7               1:10.00    1:09.70  
      30.17   39.53                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keenan, Daniel            40 USA                  1:10.00    1:05.14  
      29.13   36.01                                                
  2 Betts, Maurice            40 USA                  1:05.00    1:13.65  
      32.34   41.31                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Daniel             48 Garden State Mas-7     23.50      22.94  
  2 Sangmeister, Gary         45 Spring Valley YM-8     24.00      24.04  
  3 Ritter, Joseph A          46 UC07-7                 27.25      27.80  
  4 Pownall, Tom              49 Lakeland Hills F-7     32.00      29.07  
  5 Howard, Max               46 UC07-7                 30.00      29.30  
  6 Jacques, Patrick          46 USA                    35.00      30.83  
  7 Mullaney, James           48 USA                    40.00      32.18  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         45 Spring Valley YM-8     54.40      53.93  
      25.72   28.21                                                
  2 Ritter, Joseph A          46 UC07-7               1:05.00    1:01.02  
      29.71   31.31                                                
  3 Howard, Max               46 UC07-7               1:10.00    1:07.22  
      31.72   35.50                                                
  4 Jacques, Patrick          46 USA                  1:40.00    1:13.97  
      35.24   38.73                                                
  5 Mullaney, James           48 USA                  1:45.00    1:20.76  
      36.46   44.30                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeff J              47 Berkeley (Nj) Aq-7   2:05.00    2:03.59  
      28.46   30.85   31.95   32.33                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pownall, Tom              49 Lakeland Hills F-7   7:10.00    7:15.78  
      33.79   38.61                 4:36.90                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pownall, Tom              49 Lakeland Hills F-7     36.00      35.99  
  2 Mullaney, James           48 USA                  1:00.00      44.52  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         45 Spring Valley YM-8     30.40      29.94  
  2 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7                 32.42      32.36  
  3 Mullaney, James           48 USA                    50.00      42.45  
  4 Jacques, Patrick          46 USA                    52.00      44.77  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         45 Spring Valley YM-8   1:08.40    1:07.49  
      31.26   36.23                                                
  2 Jotz, Jeff J              47 Berkeley (Nj) Aq-7   1:09.99    1:10.33  
      33.17   37.16                                                
  3 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7               1:12.70    1:12.01  
      34.93   37.08                                                
  4 Jacques, Patrick          46 USA                  2:00.00    1:47.00  
      50.58   56.42                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7               2:48.59    2:48.71  
      38.95   43.51   44.31   41.94                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               46 UC07-7                 36.00      32.61  
  2 Ritter, Joseph A          46 UC07-7                 35.00      34.32  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Joseph A          46 UC07-7               1:09.63    1:13.66  
      34.30   39.36                                                
  2 Pownall, Tom              49 Lakeland Hills F-7   1:15.00    1:13.73  
      32.67   41.06                                                
  3 Mullaney, James           48 USA                  2:00.00    1:32.78  
      45.32   47.46                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeff J              47 Berkeley (Nj) Aq-7   2:16.14    2:21.02  
      32.12   37.47   39.32   32.11                                
  2 Ritter, Joseph A          46 UC07-7               2:45.00    2:41.60  
      32.25                   38.20                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          52 Jersey Area Mast-7     23.80      23.18  
  2 Halfacre, Mike I          50 UC07-7                 23.70      23.53  
  3 Graf, Chuck               50 Lakeland Hills F-7     25.00      24.96  
  4 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7        NT      26.72  
  5 Hahn, Darek L             50 Jersey Area Mast-7     27.00      27.30  
  6 Esser, John P             53 USA                    28.00      27.94  
  7 Schrope, Donald P         51 UC07-7                 34.00      30.37  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          52 Jersey Area Mast-7     51.90      51.03  
      25.00   26.03                                                
  2 Halfacre, Mike I          50 UC07-7                 52.70      52.65  
      24.56   28.09                                                
  3 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7        NT      58.58  
      27.64   30.94                                                
  4 Hall, John L              53 USA                  1:02.00    1:01.77  
  5 Schrope, Donald P         51 UC07-7               1:15.00    1:08.11  
      32.99   35.12                                                
  6 Soloway, Stephen          54 Greater Philadel-8   1:08.00    1:08.23  
      32.69   35.54                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff P             51 Spring Valley YM-8   1:57.00    1:59.75  
      27.80   30.33   31.00   30.62                                
  2 Yeomans, Scott            52 Garden State Mas-7   1:59.90    1:59.87  
      28.55   30.68   30.77   29.87                                
  3 Graf, Chuck               50 Lakeland Hills F-7   2:02.50    2:02.29  
      29.56   31.90   30.86   29.97                                
  4 Soloway, Stephen          54 Greater Philadel-8   2:31.07    2:30.14  
      35.10   37.29   39.66   38.09                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            52 Garden State Mas-7   5:24.90    5:25.39  
      30.18   32.32   32.96   33.28   33.18   33.25   33.24   33.15
      32.62   31.21                                                
  2 Hall, John L              53 USA                  6:30.00    6:24.97  
  3 Soloway, Stephen          54 Greater Philadel-8   6:48.86    6:44.49  
                      40.68   41.22   41.38   40.48   41.12   41.85
      40.45   39.64                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          52 Jersey Area Mast-7     28.30      27.98  
  2 Evans, Jeff P             51 Spring Valley YM-8     27.00      28.15  
  3 Hahn, Darek L             50 Jersey Area Mast-7     31.00      31.92  
  4 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7        NT      32.32  
  5 Esser, John P             53 USA                    35.50      34.13  
  6 Schrope, Donald P         51 UC07-7                 40.00      39.24  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff P             51 Spring Valley YM-8     58.00    1:00.62  
      29.44   31.18                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             53 USA                    38.50      38.09  
  2 Schrope, Donald P         51 UC07-7                 44.00      41.85  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          52 Jersey Area Mast-7     57.80      57.08  
      27.23   29.85                                                
  2 Evans, Jeff P             51 Spring Valley YM-8     56.00      58.23  
      27.35   30.88                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff P             51 Spring Valley YM-8     58.00    1:00.32  
      27.33   32.99                                                
  2 Graf, Chuck               50 Lakeland Hills F-7   1:03.25    1:03.01  
      29.99   33.02                                                
  3 Hahn, Darek L             50 Jersey Area Mast-7   1:08.50    1:08.50  
      30.41   38.09                                                
  4 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7        NT    1:08.60  
      31.29   37.31                                                
  5 Esser, John P             53 USA                  1:12.50    1:11.89  
      33.83   38.06                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7        NT    2:36.05  
      33.91   39.53   48.41   34.20                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healy, Dave M             56 USA                    25.00      26.90  
  2 Biester, Gary P           58 UC06-6                 28.50      28.56  
  3 Recchia, Michael          58 Berkeley (Nj) Aq-7     28.00      28.70  
  4 Prieto, Alvaro            57 USA                       NT      29.73  
  5 Flournoy, Tom             58 UN                     29.00      31.06  
  6 Mahoney, Patrick J        56 UC07-7                 40.00      34.49  
  7 Swezey, Dan               56 UC08-8               1:40.24      56.25  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William F      59 Garden State Mas-7     59.00      59.53  
      28.51   31.02                                                
  2 Healy, Dave M             56 USA                    57.00    1:00.64  
      28.29   32.35                                                
  3 Valori, Mario             57 Greater Philadel-8   1:03.39    1:02.15  
      29.56   32.59                                                
  4 Biester, Gary P           58 UC06-6               1:06.00    1:03.59  
      29.54   34.05                                                
  5 Recchia, Michael          58 Berkeley (Nj) Aq-7   1:03.00    1:05.04  
      30.15   34.89                                                
  6 Prieto, Alvaro            57 USA                       NT    1:06.34  
      32.31   34.03                                                
  7 Flournoy, Tom             58 UN                   1:05.00    1:12.26  
      33.41   38.85                                                
  8 Szefinski, Joseph         55 Berkeley (Nj) Aq-7   1:40.00    1:17.79  
      36.49   41.30                                                
  9 Mahoney, Patrick J        56 UC07-7               1:30.00    1:23.23  
      39.71   43.52                                                
 10 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7   1:27.00    1:24.52  
      42.30   42.22                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flournoy, Tom             58 UN                   2:42.00    2:47.89  
      36.41                   44.11                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            55 Colonials 1776-8     5:40.11    5:38.21  
      32.49   34.04   34.14   34.06   34.08   34.10   34.02   34.29
      33.84   33.15                                                
  2 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7   8:25.85    8:12.05  
      42.97   46.62   48.75   49.61   50.96   50.28   51.88   51.83
      51.60   47.55                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            55 Colonials 1776-8    11:35.11   11:29.84    7  
      32.43   34.68   35.09   34.74   34.53   34.62   34.72   34.74
      34.43   34.56   34.79   34.90   34.68   34.69   34.73   34.79
      34.89   34.58   34.37   32.88                                
  2 Betten, Robert            58 UN                  16:30.00   14:55.11    5  
                              45.54                                
                      45.48   41.34                                
  3 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7  17:01.16   16:57.73    4  
      43.17   47.07   49.74   51.22   51.73   52.21   52.79   52.05
      51.91   51.76   53.01   51.90   52.42   51.74   51.45   51.47
      52.90   51.68   52.34   45.17                                
  4 Mahoney, Patrick J        56 UC07-7              43:00.00   17:41.76    3  
      47.03   51.98   55.08   52.81   56.22   54.82   54.11   55.48
      54.68   56.36   54.18   53.79   53.32   53.01   51.28   51.88
      53.55   52.24   52.13   47.81                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             57 Greater Philadel-8     33.32      32.50  
  2 Prieto, Alvaro            57 USA                       NT      39.32  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William F      59 Garden State Mas-7   1:08.00    1:07.52  
      33.60   33.92                                                
  2 Valori, Mario             57 Greater Philadel-8   1:14.33    1:11.70  
      35.23   36.47                                                
  3 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7   1:44.00    1:48.70  
      53.59   55.11                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             57 Greater Philadel-8   2:36.99    2:38.14  
      35.92   38.86   41.66   41.70                                
  2 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7   3:52.00    3:54.69  
      54.63 1:02.30 1:01.23   56.53                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biester, Gary P           58 UC06-6                 36.00      36.31  
  2 Treen, Dave W             58 UC08-8                 41.00      39.91  
  3 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-7     50.00      49.43  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave W             58 UC08-8               1:29.00    1:26.80  
      41.66   45.14                                                
  2 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-7   1:50.00    1:48.18  
      51.76   56.42                                                
  3 Szefinski, Joseph         55 Berkeley (Nj) Aq-7   1:55.00    1:52.63  
      54.08   58.55                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave W             58 UC08-8               3:15.00    3:07.99  
      43.59   47.83   49.20   47.37                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Healy, Dave M             56 USA                    27.00      30.83  
  2 Prieto, Alvaro            57 USA                       NT      34.24  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prieto, Alvaro            57 USA                       NT    1:20.06  
      37.59   42.47                                                
  2 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-7   1:50.00    1:48.71  
      56.59   52.12                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-7   4:20.00    4:04.19  
      48.39 1:13.21 1:04.10   58.49                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Bob M              63 Ocean City Swim-8      27.00      28.88  
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7     30.98      30.45  
  3 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7     32.59      32.90  
  4 Van Horn, Larry           63 Garden State Mas-7     30.00      33.03  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Bob M              63 Ocean City Swim-8    1:05.00    1:05.51  
      31.01   34.50                                                
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7   1:11.84    1:12.23  
      33.60   38.63                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7   2:45.35    2:46.39  
      36.38   42.66   45.46   41.89                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         60 Jersey Area Mast-7   6:20.00    6:17.05  
      33.85   36.42   37.33   38.73   38.99   39.04   38.58   38.85
      38.32   36.94                                                
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7   7:13.64    7:27.88  
      38.35   44.52   46.62   48.34   46.97   46.91   44.57   43.84
      44.76   43.00                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         60 Jersey Area Mast-7  13:00.00   13:02.43    7  
      34.80   36.95   38.58   39.18   39.76   40.17   40.23   39.92
      40.25   39.47   39.94   39.33   39.22   39.61   39.33   39.43
      39.51   39.31   39.70   37.74                                
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7  15:00.00   15:15.63    5  
      37.24   42.75   46.29   47.67   46.60   46.95   47.43   47.83
      46.61   45.39   45.06   46.28   47.70   46.83   46.20   47.10
      46.29   45.61   45.91   43.89                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           63 Garden State Mas-7     35.00      39.58  
  2 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7     44.89      48.27  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korzen, Marek             61 UN                   1:21.49    1:20.98  
      39.41   41.57                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           63 Garden State Mas-7     38.89      38.79  
  2 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7      39.40      40.45  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Bob M              63 Ocean City Swim-8      31.00      33.95  
  2 Korzen, Marek             61 UN                     34.01      34.11  
  3 Van Horn, Larry           63 Garden State Mas-7     39.35      39.38  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schluter, Rick            60 Garden State Mas-7   1:12.00    1:11.73  
      33.89   37.84                                                
  2 Henry, Bob M              63 Ocean City Swim-8    2:00.00    1:31.56  
      41.14   50.42                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schluter, Rick            60 Garden State Mas-7   1:13.00    1:13.14  
      34.33   38.81                                                
  2 Korzen, Marek             61 UN                   1:18.86    1:19.93  
      36.11   43.82                                                
  3 Van Horn, Larry           63 Garden State Mas-7   1:25.00    1:23.12  
      40.29   42.83                                                
  4 Henry, Bob M              63 Ocean City Swim-8    1:20.00    1:23.41  
      37.77   45.64                                                
  5 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7    1:27.00    1:26.65  
      42.28   44.37                                                
  6 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7   1:44.49    1:41.52  
      46.15   55.37                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korzen, Marek             61 UN                   2:53.79    2:55.31  
      36.77   45.53   53.25   39.76                                
  2 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7    3:20.00    3:13.52  
      39.69   54.90   55.26   43.67                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           66 Garden State Mas-7     29.80      29.01  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Glenn             68 USA                  4:43.00    4:34.94  
                            1:11.77                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Glenn             68 USA                 12:04.00   12:21.91  
                    1:18.69 1:17.67                 1:16.92        
            1:11.69                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        69 Garden State Mas-7  17:30.00   15:40.52    7  
      39.98   46.94   48.53   48.01   48.29   47.67   47.94   47.58
      48.17   48.55   47.65   48.91   48.78   47.72   48.23   48.08
      47.81   47.61   45.33   38.74                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           66 Garden State Mas-7     35.99      38.67  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           66 Garden State Mas-7   1:21.59    1:21.97  
      38.30   43.67                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               72 Garden State Mas-7     26.95      27.81  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simon, Murray             71 Garden State Mas-7   1:14.00    1:12.89  
      35.14   37.75                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simon, Murray             71 Garden State Mas-7   2:50.00    2:41.22  
      38.14   41.58   42.40   39.10                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               72 Garden State Mas-7     34.85      36.33  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               72 Garden State Mas-7   1:24.00    1:24.97  
      37.58   47.39                                                
  2 Simon, Murray             71 Garden State Mas-7   1:35.00    1:33.55  
      45.29   48.26                                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simon, Murray             71 Garden State Mas-7   3:20.00    3:24.84  
      49.96   56.49   57.34   41.05                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Somerset County-7      35.00      34.88  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Somerset County-7    1:28.00    1:25.06  
      42.89   42.17                                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Somerset County-7    3:10.00    3:15.75  
      44.23   48.79   51.23   51.50                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Somerset County-7      46.00      48.89  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Somerset County-7      43.00      46.57  
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8    23:15.00   23:31.92    7  
    1:01.80 1:11.70 1:13.94 1:12.50 1:10.37 1:11.07 1:11.69 1:11.20
    1:10.96 1:12.43 1:11.51 1:11.20 1:11.72 1:11.20 1:11.32 1:10.97
    1:10.94 1:12.44 1:09.86 1:03.10                                
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     1:59.00    1:56.64  
      55.06 1:01.58                                                
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     1:10.00    1:05.79  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     2:25.00    2:24.48  
    1:09.60 1:14.88                                                
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     5:10.00    5:02.38  
    1:13.06 1:14.83 1:18.04 1:16.45                                
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 USA  'A'                                          1:37.00    1:40.97  
     1) Seffrin, Rick J M23             2) Tutzauer, Gene M23             
     3) Giglio, Christian M24           4) Matthews, Corey M24            
       25.84    26.23    22.82    26.08                                    
  2 USA  'A'                                               NT    1:44.85  
     1)                                 2) de Rouville, Christine W29     
     3) de Rouville, William M25        4) Betts, Michael M38             
       23.22    30.56    28.99    22.08                                    
  3 USA  'A'                                               NT    1:52.21  
     1) Walsh, Alexis A W24             2) Betts, Maurice M40             
     3) Sathapornchaisit, Onnicha W27   4) Healy, Christopher M41         
       29.01    26.91    31.08    25.21                                    
  4 Unattached  'A'                                   2:05.00    2:10.36  
     1) Korzen, Marek M61               2) Korzen, Aniela W61             
     3) Cohen, Caitlyn W20              4) Flournoy, Tom M58              
       33.71    36.07    22.23    38.35                                    
  5 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                      2:20.00    2:29.22  
     1) Hamanaka, Atsushi M58           2) Chen, Vincent Y M19            
     3) Lehrer, Michael M29             4) Lehrer, Elliott M61            
       38.55    35.31    41.41    33.95                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 USA  'A'                                               NT    2:10.27  
     1) Sathapornchaisit, Onnicha W27   2) Walsh, Alexis A W24            
     3) Esser, John P M53               4) Jacques, Patrick M46           
       34.27    35.28    31.41    29.31                                    
  2 Unattached  'A'                                   2:20.00    2:22.65  
     1) Korzen, Marek M61               2) Korzen, Aniela W61             
     3) Cohen, Caitlyn W20              4) Flournoy, Tom M58              
       36.78  1:45.87                                                      
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'B'              2:11.41    2:11.11  
     1) Jotz, Jeff J M47                2) Freeman, Jennifer J W40        
     3) Braine, Kristi M W38            4) Kroyer, Christian J M38        
       31.78    36.73    31.70    30.90                                    
  2 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'              2:19.21    2:28.70  
     1) Zhou, Benjamin F M56            2) Ge, Lan W54                    
     3) Wagner, Lauren M W36            4) Milun, Ryan M40                
       48.98    42.23    20.41    37.08                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden Road Aquatics-33  'A'                           NT    2:19.36  
     1) Hammond, Christine W53          2)                                
       28.76    50.37    44.25    15.98                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden Road Aquatics-33  'A'                           NT    2:48.58  
     1) Hammond, Christine W53          2)                                
       39.96  1:20.21    17.81    30.60                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'              2:21.56    2:36.05  
     1) Kleeman, Sally A W63            2) Szefinski, Joseph M55          
     3) McGregor, Barbara A W57         4) Recchia, Michael M58           
       55.81    35.93    45.12    19.19