Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/8/2018 05:45 PM
                 Somerset County YMCA Pentathlon - 12/17/2017                  
                                    Results                                    
 
Women 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeSeur, Jacqueline        28 UC07-07                20.00      15.22  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Laura              25 Spring Valley YM-08    27.84      29.08  
  2 Mahaney, Melanie          27 Spring Valley YM-08    33.00      31.40  
  3 LeSeur, Jacqueline        28 UC07-07                35.00      33.56  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie          27 Spring Valley YM-08  1:10.00    1:08.34  
                  32.25     1:08.34 (36.09)                                        
  2 DeSimone, Daisy           26 Somerset County-07   1:45.00    1:50.21  
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie          27 Spring Valley YM-08  2:38.00    2:28.95  
                  33.76     1:11.36 (37.60)     1:50.27 (38.91)     2:28.95 (38.68)
  2 DeSimone, Daisy           26 Somerset County-07   3:15.00    3:34.36  
                  48.46     1:44.61 (56.15)     2:41.84 (57.23)     3:34.36 (52.52)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie          27 Spring Valley YM-08  5:50.00    5:14.33  
                  35.51     1:14.25 (38.74)     1:53.92 (39.67)     2:34.17 (40.25)
        3:14.35 (40.18)     3:54.75 (40.40)     4:35.10 (40.35)     5:14.33 (39.23)
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie          27 Spring Valley YM-08 24:00.00   21:03.09  
                  36.62     1:18.24 (41.62)     2:00.54 (42.30)     2:43.04 (42.50)
        3:25.71 (42.67)     4:08.02 (42.31)     4:50.33 (42.31)     5:32.67 (42.34)
        6:14.70 (42.03)     6:57.04 (42.34)     7:39.52 (42.48)     8:21.91 (42.39)
        9:04.16 (42.25)     9:46.65 (42.49)    10:28.83 (42.18)    11:11.27 (42.44)
       11:53.69 (42.42)    12:36.33 (42.64)    13:19.04 (42.71)    14:01.36 (42.32)
       14:43.78 (42.42)    15:26.28 (42.50)    16:08.65 (42.37)    16:50.76 (42.11)
       17:33.21 (42.45)    18:15.56 (42.35)    18:58.05 (42.49)    19:41.17 (43.12)
       20:23.02 (41.85)    21:03.09 (40.07)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Laura              25 Spring Valley YM-08    32.54      33.62  
 
Women 25-29 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           26 Somerset County-07     30.00      24.38  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Laura              25 Spring Valley YM-08    36.63      42.07  
  2 LeSeur, Jacqueline        28 UC07-07                45.00      42.88  
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           26 Somerset County-07   4:00.00    4:15.80  
                  57.62   2:02.13 (1:04.51)   3:08.89 (1:06.76)   4:15.80 (1:06.91)
 
Women 25-29 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeSeur, Jacqueline        28 UC07-07                25.00      16.31  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Laura              25 Spring Valley YM-08    31.13      32.13  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Laura              25 Spring Valley YM-08  1:18.00    1:16.23  
                  35.57     1:16.23 (40.66)                                        
  2 DeSimone, Daisy           26 Somerset County-07   1:50.00    1:57.37  
                1:01.93     1:57.37 (55.44)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittle, Julia            34 UC09-09              1:42.82    1:43.47  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-06   2:40.00    2:30.97  
                  35.43     1:14.27 (38.84)     1:52.93 (38.66)     2:30.97 (38.04)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittle, Julia            34 UC09-09              7:46.42    7:47.84  
                                3:51.03 ( )                                        
            5:49.82 ( )   7:47.84 (1:58.02)                                        
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittle, Julia            34 UC09-09             35:05.50   32:24.15  
                4:05.60                                                            
                                6:14.31 ( )   7:18.90 (1:04.59)   8:23.16 (1:04.26)
                                                   11:38.83 ( )  13:51.64 (2:12.81)
     14:57.23 (1:05.59)  20:28.23 (5:31.00)  21:34.13 (1:05.90) 32:24.15 (10:50.02)
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-06   3:05.00    2:51.03  
                  41.28     1:24.88 (43.60)     2:08.63 (43.75)     2:51.03 (42.40)
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-06   3:15.00    3:12.28  
                  44.32     1:33.44 (49.12)     2:22.95 (49.51)     3:12.28 (49.33)
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittle, Julia            34 UC09-09              2:10.09    2:14.84  
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-06   3:10.00    2:58.47  
                  39.42     1:25.80 (46.38)     2:12.21 (46.41)     2:58.47 (46.26)
  2 Whittle, Julia            34 UC09-09              5:25.00    5:15.32  
                1:06.70   2:28.19 (1:21.49)   5:15.32 (2:47.13)                    
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-06   7:00.00    5:58.64  
                  39.12     1:23.08 (43.96)     2:09.92 (46.84)     2:56.02 (46.10)
        3:46.23 (50.21)     4:37.23 (51.00)     5:18.54 (41.31)     5:58.64 (40.10)
 
Women 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Post, Lauren              35 Somerset County-07     25.00      14.19  
  2 Stevens, Hilary           37 Somerset County-07     22.00      17.06  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Post, Lauren              35 Somerset County-07     40.00      34.40  
  2 Tansey, Meghan            38 Berkeley (Nj) Aq-07    50.00      37.16  
  3 Stevens, Hilary           37 Somerset County-07     45.00      39.66  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn             36 Somerset County-07   1:10.00    1:11.16  
                  33.86     1:11.16 (37.30)                                        
  2 Post, Lauren              35 Somerset County-07   1:15.00    1:22.60  
                  41.91     1:22.60 (40.69)                                        
  3 Stolarski, Megan          39 Somerset County-07   1:23.73    1:23.83  
                  38.63     1:23.83 (45.20)                                        
  4 Tansey, Meghan            38 Berkeley (Nj) Aq-07  1:30.00    1:23.91  
                  40.03     1:23.91 (43.88)                                        
  5 Stevens, Hilary           37 Somerset County-07   1:49.00    1:34.86  
                  42.78     1:34.86 (52.08)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Jessica            36 UC06-06              2:45.45    2:48.37  
                  36.64     1:19.25 (42.61)     2:04.14 (44.89)     2:48.37 (44.23)
  2 Tansey, Meghan            38 Berkeley (Nj) Aq-07  2:50.00    3:02.33  
                  41.20     1:27.25 (46.05)     2:15.14 (47.89)     3:02.33 (47.19)
  3 Stolarski, Megan          39 Somerset County-07   3:05.00    3:09.93  
                  41.14     1:28.13 (46.99)     2:19.45 (51.32)     3:09.93 (50.48)
  4 Stevens, Hilary           37 Somerset County-07   3:50.00    3:31.22  
                  46.60     1:35.61 (49.01)     2:27.85 (52.24)   3:31.22 (1:03.37)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn             36 Somerset County-07   5:30.00    5:33.66  
                  37.82     1:18.46 (40.64)     1:59.88 (41.42)     2:42.02 (42.14)
        3:24.58 (42.56)     4:07.31 (42.73)     4:50.67 (43.36)     5:33.66 (42.99)
  2 Tansey, Meghan            38 Berkeley (Nj) Aq-07  6:30.00    6:28.37  
                  41.79     1:29.12 (47.33)     2:17.88 (48.76)     3:07.01 (49.13)
        3:57.17 (50.16)     4:48.07 (50.90)     5:38.52 (50.45)     6:28.37 (49.85)
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Jessica            36 UC06-06             26:00.00   24:23.24  
                               14:31.97 ( )    15:21.25 (49.28)    16:10.35 (49.10)
       16:59.21 (48.86)    17:48.02 (48.81)    18:37.05 (49.03)    19:26.30 (49.25)
       20:15.64 (49.34)    21:05.65 (50.01)    21:55.42 (49.77)    22:45.38 (49.96)
       23:34.79 (49.41)    24:23.24 (48.45)                                        
  2 Tansey, Meghan            38 Berkeley (Nj) Aq-07 35:00.00   25:42.08  
                  45.99     1:35.56 (49.57)     2:27.21 (51.65)     3:18.66 (51.45)
        4:10.57 (51.91)     5:02.60 (52.03)     5:54.79 (52.19)     6:46.68 (51.89)
        7:38.75 (52.07)     8:31.05 (52.30)     9:23.17 (52.12)    10:15.43 (52.26)
       11:07.94 (52.51)    12:00.34 (52.40)    12:52.64 (52.30)    13:45.38 (52.74)
       14:37.87 (52.49)    15:30.45 (52.58)    16:23.20 (52.75)    17:16.05 (52.85)
       18:09.68 (53.63)    19:02.63 (52.95)    19:55.98 (53.35)    20:49.77 (53.79)
       21:43.08 (53.31)                                                            
           25:13.57 ( )    25:42.08 (28.51)                                        
 
Women 35-39 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolarski, Megan          39 Somerset County-07     23.00      19.34  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolarski, Megan          39 Somerset County-07     41.72      41.39  
  2 Post, Lauren              35 Somerset County-07     50.00      43.24  
 
Women 35-39 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn             36 Somerset County-07     25.00      20.30  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Hilary           37 Somerset County-07   1:10.00      50.94  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Jessica            36 UC06-06              1:35.00    1:35.19  
                  44.00     1:35.19 (51.19)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Jessica            36 UC06-06              3:30.00    3:24.48  
                  47.39     1:40.19 (52.80)     2:32.62 (52.43)     3:24.48 (51.86)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Jessica            36 UC06-06              1:30.00    1:31.54  
                  42.81     1:31.54 (48.73)                                        
 -- Glaser, Robyn             36 Somerset County-07   1:35.00         DQ  
                  40.33          DQ (43.40)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartnett, Laura           42 Somerset County-07     32.14      32.50  
  2 Ryan, Ellen               43 Somerset County-07     37.24      36.25  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartnett, Laura           42 Somerset County-07   1:08.00    1:13.46  
                  34.64     1:13.46 (38.82)                                        
  2 Ryan, Ellen               43 Somerset County-07   1:23.79    1:21.31  
                  38.62     1:21.31 (42.69)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen               43 Somerset County-07   3:06.25    2:56.83  
                  38.87     1:22.06 (43.19)     2:09.47 (47.41)     2:56.83 (47.36)
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County-07  21:45.84   23:21.22  
                  41.94     1:26.60 (44.66)     2:13.17 (46.57)     2:59.62 (46.45)
        3:46.46 (46.84)     4:33.15 (46.69)     5:19.46 (46.31)     6:06.12 (46.66)
        6:53.14 (47.02)     7:39.91 (46.77)     8:26.93 (47.02)     9:13.85 (46.92)
       10:00.83 (46.98)    10:47.28 (46.45)    11:34.20 (46.92)    12:20.89 (46.69)
       13:08.13 (47.24)    13:55.27 (47.14)    14:42.60 (47.33)    15:29.71 (47.11)
       16:17.36 (47.65)    17:05.16 (47.80)    17:53.25 (48.09)    18:40.87 (47.62)
       19:27.86 (46.99)    20:14.62 (46.76)    21:01.49 (46.87)    21:48.45 (46.96)
       22:35.32 (46.87)    23:21.22 (45.90)                                        
 
Women 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen               43 Somerset County-07     30.00      21.06  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartnett, Laura           42 Somerset County-07     40.15      40.78  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County-07     42.82      41.79  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County-07   1:34.48    1:30.21  
                  43.74     1:30.21 (46.47)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County-07   3:21.73    3:19.28  
                  44.67     1:36.57 (51.90)     2:28.11 (51.54)     3:19.28 (51.17)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartnett, Laura           42 Somerset County-07   1:27.00    1:28.18  
                  40.85     1:28.18 (47.33)                                        
 
Women 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dineva, Galina            48 Garden State Mas-07    20.00      15.65  
  2 Guo, Yumei                47 Somerset County-07     40.00      27.34  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              47 Berkeley (Nj) Aq-07    30.58      30.93  
  2 Dineva, Galina            48 Garden State Mas-07    34.00      34.63  
  3 DeVito, Laura             45 Somerset County-07     39.00      36.15  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            46 Tampa Tarpons-14     1:08.00    1:06.95  
                  32.20     1:06.95 (34.75)                                        
  2 Davidson, Michelle        47 Garden State Mas-07  1:09.52    1:10.26  
                  32.91     1:10.26 (37.35)                                        
  3 Dineva, Galina            48 Garden State Mas-07  1:15.00    1:17.26  
  4 DeVito, Laura             45 Somerset County-07   1:31.18    1:21.42  
                  38.36     1:21.42 (43.06)                                        
  5 Irvine, Stacey            48 Somerset County-07   1:23.00    1:24.63  
                  40.28     1:24.63 (44.35)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            46 Tampa Tarpons-14     2:26.99    2:23.78  
                  33.16     1:09.77 (36.61)     1:46.97 (37.20)     2:23.78 (36.81)
  2 Dineva, Galina            48 Garden State Mas-07  2:52.00    2:49.00  
                  37.29     1:19.05 (41.76)     2:03.89 (44.84)     2:49.00 (45.11)
  3 Irvine, Stacey            48 Somerset County-07   2:57.00    3:01.99  
                  41.99     1:29.25 (47.26)     2:16.04 (46.79)     3:01.99 (45.95)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            46 Tampa Tarpons-14     5:14.22    4:59.50  
                  34.21     1:11.87 (37.66)     1:50.31 (38.44)     2:28.62 (38.31)
        3:06.78 (38.16)     3:44.92 (38.14)     4:22.69 (37.77)     4:59.50 (36.81)
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            46 Tampa Tarpons-14    20:55.15   19:23.64  
                  35.15     1:13.65 (38.50)     1:52.31 (38.66)     2:30.86 (38.55)
        3:09.10 (38.24)     3:47.57 (38.47)     4:26.19 (38.62)     5:05.07 (38.88)
        5:43.97 (38.90)     6:22.78 (38.81)     7:02.07 (39.29)     7:41.12 (39.05)
        8:19.89 (38.77)     8:58.90 (39.01)     9:37.91 (39.01)    10:16.88 (38.97)
       10:55.96 (39.08)    11:36.05 (40.09)    12:15.29 (39.24)    12:54.57 (39.28)
       13:33.81 (39.24)    14:13.34 (39.53)    14:52.72 (39.38)    15:31.71 (38.99)
       16:11.43 (39.72)    16:50.33 (38.90)    17:29.26 (38.93)    18:08.02 (38.76)
       18:46.08 (38.06)    19:23.64 (37.56)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        47 Garden State Mas-07    34.47      35.89  
  2 Bigham, Beth              47 Berkeley (Nj) Aq-07    36.25      36.47  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        47 Garden State Mas-07  1:14.16    1:15.72  
                  36.47     1:15.72 (39.25)                                        
  2 Irvine, Stacey            48 Somerset County-07   1:42.00    1:37.27  
                  46.98     1:37.27 (50.29)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine, Stacey            48 Somerset County-07   3:40.00    3:35.96  
                  48.78     1:44.64 (55.86)     2:42.03 (57.39)     3:35.96 (53.93)
 
Women 45-49 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                47 Somerset County-07     40.00      25.09  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              47 Berkeley (Nj) Aq-07    42.18      41.20  
  2 Guo, Yumei                47 Somerset County-07   1:08.73      58.11  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            46 Tampa Tarpons-14     1:30.15    1:29.62  
                  43.46     1:29.62 (46.16)                                        
  2 Davidson, Michelle        47 Garden State Mas-07  1:33.92    1:36.24  
                  46.92     1:36.24 (49.32)                                        
  3 Guo, Yumei                47 Somerset County-07   2:28.12    2:10.84  
                1:01.73   2:10.84 (1:09.11)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                47 Somerset County-07   4:56.38    4:48.25  
 
Women 45-49 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVito, Laura             45 Somerset County-07     30.00      18.87  
 -- Guo, Yumei                47 Somerset County-07   1:20.00         DQ  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              47 Berkeley (Nj) Aq-07    34.63      34.96  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        47 Garden State Mas-07  1:16.54    1:18.06  
                  35.88     1:18.06 (42.18)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              47 Berkeley (Nj) Aq-07  1:17.87    1:16.26  
                  35.02     1:16.26 (41.24)                                        
  2 DeVito, Laura             45 Somerset County-07   2:30.00    1:38.91  
                  47.04     1:38.91 (51.87)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            46 Tampa Tarpons-14     2:46.00    2:46.53  
                  35.99     1:21.17 (45.18)     2:10.36 (49.19)     2:46.53 (36.17)
  2 Davidson, Michelle        47 Garden State Mas-07  2:55.23    2:53.75  
                  38.45     1:20.87 (42.42)     2:14.64 (53.77)     2:53.75 (39.11)
 
Women 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Donna             53 UC07-07                25.00      17.02  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Donna             53 UC07-07                45.00      36.46  
  2 O'Connell, Gloria         52 UC07-07                33.37      39.06  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Donna             53 UC07-07              1:25.00    1:17.71  
                  37.13     1:17.71 (40.58)                                        
  2 Fiedler Lord, Pia         52 Berkeley (Nj) Aq-07  2:05.00    1:48.94  
  3 Ciccone, Lisa             51 UC07-07              2:32.29    3:00.02  
                1:25.27   3:00.02 (1:34.75)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Donna             53 UC07-07              2:45.00    2:55.14  
                  38.47     1:21.81 (43.34)     2:08.60 (46.79)     2:55.14 (46.54)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Donna             53 UC07-07             10:31.00    6:07.71  
                  39.35     1:23.54 (44.19)     2:10.36 (46.82)     2:57.96 (47.60)
        3:45.97 (48.01)     4:34.03 (48.06)     5:21.16 (47.13)     6:07.71 (46.55)
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               52 Colonials 1776-08   19:22.91   19:01.59  
                  35.67     1:13.82 (38.15)     1:52.49 (38.67)     2:30.60 (38.11)
        3:08.40 (37.80)     3:46.18 (37.78)     4:24.15 (37.97)     5:02.19 (38.04)
        5:40.62 (38.43)     6:18.79 (38.17)     6:57.30 (38.51)     7:35.83 (38.53)
        8:14.11 (38.28)     8:52.83 (38.72)     9:31.29 (38.46)    10:09.54 (38.25)
       10:47.51 (37.97)    11:25.84 (38.33)    12:03.90 (38.06)    12:42.16 (38.26)
       13:20.23 (38.07)    13:58.27 (38.04)    14:36.20 (37.93)    15:14.42 (38.22)
       15:52.91 (38.49)    16:30.89 (37.98)    17:09.18 (38.29)    17:46.67 (37.49)
       18:24.54 (37.87)    19:01.59 (37.05)                                        
  2 Fiedler Lord, Pia         52 Berkeley (Nj) Aq-07 40:00.00   31:57.57  
                  54.80   1:54.99 (1:00.19)   3:58.77 (2:03.78)                    
                                7:04.56 ( )   8:07.14 (1:02.58)                    
                               11:12.06 ( )  14:18.05 (3:05.99)  15:21.48 (1:03.43)
     17:30.25 (2:08.77)  19:35.73 (2:05.48)                                        
           20:38.19 ( )  21:40.21 (1:02.02)  23:44.36 (2:04.15)  24:46.11 (1:01.75)
     31:57.57 (7:11.46)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 UC07-07                39.60      43.19  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiedler Lord, Pia         52 Berkeley (Nj) Aq-07  2:15.00    2:06.75  
                1:03.97   2:06.75 (1:02.78)                                        
  2 Ciccone, Lisa             51 UC07-07              2:46.46    2:53.42  
                1:23.96   2:53.42 (1:29.46)                                        
 
Women 50-54 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Donna             53 UC07-07                40.00      21.33  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 UC07-07                46.00      56.16  
  2 Newman, Donna             53 UC07-07              1:00.00      57.03  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiedler Lord, Pia         52 Berkeley (Nj) Aq-07  2:45.00    2:15.29  
                1:05.98   2:15.29 (1:09.31)                                        
  2 Ciccone, Lisa             51 UC07-07              2:49.45    2:58.93  
                1:23.58   2:58.93 (1:35.35)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 UC07-07                41.00      44.04  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiedler Lord, Pia         52 Berkeley (Nj) Aq-07  2:40.00    1:58.87  
  2 Ciccone, Lisa             51 UC07-07              3:30.00    3:19.02  
                1:23.77   3:19.02 (1:55.25)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               52 Colonials 1776-08    2:45.42    2:42.76  
                  36.48     1:18.60 (42.12)     2:01.44 (42.84)     2:42.76 (41.32)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               52 Colonials 1776-08    1:21.21    1:19.06  
                  37.43     1:19.06 (41.63)                                        
  2 Cialdella-Morehead, Lorn  53 Berkeley (Nj) Aq-07  1:27.00    1:22.76  
                  38.29     1:22.76 (44.47)                                        
  3 O'Connell, Gloria         52 UC07-07              1:27.79    1:41.28  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               52 Colonials 1776-08    2:52.52    2:44.61  
                  36.45     1:19.62 (43.17)     2:08.40 (48.78)     2:44.61 (36.21)
  2 Fiedler Lord, Pia         52 Berkeley (Nj) Aq-07  3:33.33    4:09.71  
                  57.28   3:16.49 (2:19.21)     4:09.71 (53.22)                    
  3 Ciccone, Lisa             51 UC07-07              5:49.58    6:13.10  
                1:26.97   3:00.73 (1:33.76)   4:40.23 (1:39.50)   6:13.10 (1:32.87)
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               52 Colonials 1776-08    5:55.55    5:44.31  
                  36.22     1:16.72 (40.50)     2:04.24 (47.52)     2:48.29 (44.05)
        3:37.84 (49.55)     4:27.90 (50.06)     5:06.26 (38.36)     5:44.31 (38.05)
 
Women 55-59 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         55 Garden State Mas-07    14.99      14.34  
  2 Begley, Leisa             58 Somerset County-07     25.00      21.90  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Restrepo, Marie           55 Club Tribe-12          33.02      31.95  
  2 Begley, Leisa             58 Somerset County-07     49.15      49.47  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Begley, Leisa             58 Somerset County-07   1:53.58    1:49.71  
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Sharon            59 Asphalt Green Ma-06  3:45.00    3:45.36  
                  50.85     1:48.03 (57.18)     2:47.44 (59.41)     3:45.36 (57.92)
  2 Begley, Leisa             58 Somerset County-07   4:11.76    3:55.97  
                  54.50     1:54.37 (59.87)   2:56.48 (1:02.11)     3:55.97 (59.49)
 
Women 55-59 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Begley, Leisa             58 Somerset County-07     40.00      27.69  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Restrepo, Marie           55 Club Tribe-12          40.00      38.69  
  2 Begley, Leisa             58 Somerset County-07   1:20.00    1:02.63  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Restrepo, Marie           55 Club Tribe-12          43.08      43.05  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         55 Garden State Mas-07  1:33.53    1:34.42  
                  44.33     1:34.42 (50.09)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         55 Garden State Mas-07  3:19.64    3:32.04  
                  45.18     1:38.22 (53.04)   3:32.04 (1:53.82)                    
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Restrepo, Marie           55 Club Tribe-12          39.00      36.73  
  2 Snyder, Sharon            59 Asphalt Green Ma-06    53.00      54.46  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Sharon            59 Asphalt Green Ma-06  4:30.00    4:27.75  
                  57.60   2:07.48 (1:09.88)   3:18.34 (1:10.86)   4:27.75 (1:09.41)
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         55 Garden State Mas-07  1:20.81    1:20.32  
                  36.56     1:20.32 (43.76)                                        
  2 Restrepo, Marie           55 Club Tribe-12        1:24.00    1:25.35  
                  38.00     1:25.35 (47.35)                                        
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Sharon            59 Asphalt Green Ma-06  9:30.00    9:01.18  
                  57.78   2:06.77 (1:08.99)   4:36.26 (2:29.49)   5:48.90 (1:12.64)
      7:03.29 (1:14.39)     8:03.03 (59.74)     9:01.18 (58.15)                    
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         60 Garden State Mas-07    36.07      34.06  
  2 Lyndon, Meredith          61 Raritan Bay Area-07    42.00      41.78  
  3 Klein, Suzanne            63 Somerset County-07     45.00      52.73  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         60 Garden State Mas-07  1:27.17    1:15.59  
                  36.96     1:15.59 (38.63)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         60 Garden State Mas-07  2:57.37    2:41.50  
                  37.69     1:19.31 (41.62)     2:00.81 (41.50)     2:41.50 (40.69)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         60 Garden State Mas-07  6:28.27    5:36.21  
                  38.53     1:20.85 (42.32)     2:03.86 (43.01)     2:47.30 (43.44)
        3:30.39 (43.09)     4:12.99 (42.60)     4:55.43 (42.44)     5:36.21 (40.78)
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         60 Garden State Mas-07 28:33.17   22:34.24  
                  39.46     1:23.83 (44.37)     2:09.18 (45.35)     2:54.63 (45.45)
        3:40.11 (45.48)                             4:25.82 ( )                    
            5:11.34 ( )     5:56.73 (45.39)     6:42.26 (45.53)     7:27.69 (45.43)
        8:12.87 (45.18)     8:58.33 (45.46)     9:43.56 (45.23)    10:28.77 (45.21)
       11:14.29 (45.52)    11:59.49 (45.20)    12:44.74 (45.25)                    
           13:29.96 ( )    14:15.02 (45.06)    14:59.97 (44.95)    15:46.12 (46.15)
       16:31.79 (45.67)    17:17.18 (45.39)                            18:02.50 ( )
       18:48.43 (45.93)    19:34.20 (45.77)    20:19.54 (45.34)    21:05.44 (45.90)
     22:34.24 (1:28.80)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 Raritan Bay Area-07    59.63      53.60  
  2 Klein, Suzanne            63 Somerset County-07   1:00.00    1:08.31  
 
Women 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 Raritan Bay Area-07    30.05      25.00  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Suzanne            63 Somerset County-07   1:00.00    1:02.41  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Suzanne            63 Somerset County-07     50.00    1:03.76  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 Raritan Bay Area-07  1:35.76    1:51.74  
                  53.15     1:51.74 (58.59)                                        
  2 Klein, Suzanne            63 Somerset County-07   2:10.00    2:10.94  
                1:03.85   2:10.94 (1:07.09)                                        
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    66 Raritan Bay Area-07    43.20      42.60  
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Cecilia        67 Colonials 1776-08   23:30.00   22:01.63  
                  41.35     1:25.97 (44.62)     2:11.09 (45.12)     2:55.88 (44.79)
        3:40.24 (44.36)     4:24.44 (44.20)     5:08.59 (44.15)     5:52.34 (43.75)
        6:36.49 (44.15)     7:20.80 (44.31)     8:05.42 (44.62)     8:50.02 (44.60)
        9:34.89 (44.87)    10:19.20 (44.31)    11:03.61 (44.41)    11:48.32 (44.71)
       12:32.74 (44.42)    13:16.85 (44.11)    14:00.79 (43.94)    14:45.20 (44.41)
       15:28.97 (43.77)    16:12.43 (43.46)    16:56.07 (43.64)    17:40.28 (44.21)
       18:24.47 (44.19)    19:08.04 (43.57)    19:52.59 (44.55)    20:36.32 (43.73)
       21:19.76 (43.44)    22:01.63 (41.87)                                        
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    66 Raritan Bay Area-07    49.85      50.10  
 
Women 65-69 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Dorothy        67 Raritan Bay Area-07    32.00      25.40  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth         65 Bearcat Masters-06     47.87      48.32  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth         65 Bearcat Masters-06   1:48.76    1:47.12  
                  50.87     1:47.12 (56.25)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth         65 Bearcat Masters-06   4:03.52    3:59.72  
                  54.32   1:54.56 (1:00.24)   3:00.02 (1:05.46)     3:59.72 (59.70)
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                74 Asphalt Green Ma-06  1:00.00      53.13  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                74 Asphalt Green Ma-06  1:00.00      55.18  
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                74 Asphalt Green Ma-06  4:20.00    4:06.94  
                1:01.48   2:04.19 (1:02.71)   3:06.89 (1:02.70)   4:06.94 (1:00.05)
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                74 Asphalt Green Ma-06  1:10.10    1:13.23  
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                74 Asphalt Green Ma-06  1:05.05    1:22.18  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                74 Asphalt Green Ma-06  2:20.20    2:18.21  
                1:06.30   2:18.21 (1:11.91)                                        
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 Somerset County-07     59.00    1:02.28  
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 Somerset County-07   1:12.00    1:10.50  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 Somerset County-07   1:15.00    1:19.56  
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 Somerset County-07   1:20.00    1:35.93  
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 Somerset County-07   2:40.00    2:44.30  
                1:17.65   2:44.30 (1:26.65)                                        
 
Women 85-89 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              87 Somerset County-07   1:00.50    1:02.13  
 
Women 85-89 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              87 Somerset County-07   1:00.40      45.62  
 
Men 18-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Oriol          20 Somerset County-07     14.00      13.27  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwed, Nicholas          18 Somerset County-07     33.00      28.05  
  2 Doerr, Michael            18 Somerset County-07     28.86      28.44  
  3 Hernandez, Oriol          20 Somerset County-07     30.00      29.80  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doerr, Michael            18 Somerset County-07   1:06.60    1:04.63  
                  31.12     1:04.63 (33.51)                                        
  2 Schwed, Nicholas          18 Somerset County-07   1:15.00    1:06.48  
                  32.69     1:06.48 (33.79)                                        
  3 Hernandez, Oriol          20 Somerset County-07   1:05.00    1:08.41  
                  32.28     1:08.41 (36.13)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doerr, Michael            18 Somerset County-07     37.74      33.86  
  2 Hernandez, Oriol          20 Somerset County-07     38.00      37.61  
  3 Schwed, Nicholas          18 Somerset County-07     45.00      41.41  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Chris           19 Somerset County-07     33.46      36.31  
  2 Doerr, Michael            18 Somerset County-07     44.40      37.99  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Chris           19 Somerset County-07     30.00      30.65  
  2 Schwed, Nicholas          18 Somerset County-07     38.50      32.40  
  3 Doerr, Michael            18 Somerset County-07     38.85      32.67  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Dijk, Chris           19 Somerset County-07   1:15.00    1:13.58  
                  33.60     1:13.58 (39.98)                                        
  2 Doerr, Michael            18 Somerset County-07   1:20.47    1:16.32  
                  36.13     1:16.32 (40.19)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 26 UC06-06                30.12      28.02  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 26 UC06-06              1:06.37    1:04.22  
                  30.49     1:04.22 (33.73)                                        
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 26 UC06-06              5:00.00    5:31.81  
                  32.98     1:10.94 (37.96)     1:51.94 (41.00)     2:34.68 (42.74)
        3:18.53 (43.85)     4:03.34 (44.81)     4:48.88 (45.54)     5:31.81 (42.93)
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 26 UC06-06                40.00      37.00  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 26 UC06-06              1:21.38    1:28.84  
                  39.09     1:28.84 (49.75)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             31 UC07-07                28.00      28.58  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosales, Stefan           30 Berkeley (Nj) Aq-07    30.00      31.05  
  2 Kerr, Michael             31 UC07-07                35.00      38.50  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             31 UC07-07                40.00      38.05  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mount, Josiah             33 UC08-08              1:22.00    1:28.29  
                  42.13     1:28.29 (46.16)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             31 UC07-07                30.00      31.36  
  2 Rosales, Stefan           30 Berkeley (Nj) Aq-07    30.00      32.74  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mount, Josiah             33 UC08-08              1:13.00    1:18.09  
                  36.74     1:18.09 (41.35)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             31 UC07-07              1:15.00    1:15.92  
                  36.59     1:15.92 (39.33)                                        
  2 Rosales, Stefan           30 Berkeley (Nj) Aq-07  1:10.00    1:16.32  
                  32.81     1:16.32 (43.51)                                        
  3 Mount, Josiah             33 UC08-08              1:18.00    1:23.13  
                  40.43     1:23.13 (42.70)                                        
 
Men 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian           35 Raritan Bay Area-07    13.88      12.16  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian           35 Raritan Bay Area-07    26.81      26.32  
  2 Glenn, Brian              38 Somerset County-07     26.00      26.55  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Brian              38 Somerset County-07     57.00      58.81  
                  28.82       58.81 (29.99)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Brian              38 Somerset County-07   2:08.30    2:12.46  
                  31.06     1:04.77 (33.71)     1:38.50 (33.73)     2:12.46 (33.96)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian           35 Raritan Bay Area-07    37.45      32.70  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian           35 Raritan Bay Area-07    39.46      37.71  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Brian              38 Somerset County-07     28.30      28.76  
  2 Russell, Darian           35 Raritan Bay Area-07    28.85      29.72  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian           35 Raritan Bay Area-07  1:11.55    1:10.16  
                  32.79     1:10.16 (37.37)                                        
 
Men 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            41 UC07-07                13.00      13.72  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            41 UC07-07                28.78      29.16  
 
Men 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            41 UC07-07                15.00      16.18  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            41 UC07-07                34.70      34.99  
  2 Chang, Chris              43 Berkeley (Nj) Aq-07    35.35      36.47  
 
Men 40-44 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            41 UC07-07                14.00      14.50  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Chris              43 Berkeley (Nj) Aq-07    31.31      32.92  
  2 Bohan, Michael            41 UC07-07                32.13      33.06  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Chris              43 Berkeley (Nj) Aq-07  1:21.21    1:16.56  
                  34.88     1:16.56 (41.68)                                        
 
Men 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 UC07-07                15.00      15.08  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-08    26.50      26.50  
  2 Miller, Christopher       48 UC08-08                28.50      28.19  
  3 Welgos, Christopher       48 Somerset County-07     29.00      31.28  
  4 Howard, Max               47 UC07-07                32.00      32.58  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otto, Christian           49 UC25-25              1:48.32    1:42.16  
                  45.39     1:42.16 (56.77)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otto, Christian           49 UC25-25              3:45.36    3:50.91  
                  46.26   2:46.08 (1:59.82)   3:50.91 (1:04.83)                    
  2 Smith, Charles            46 Asphalt Green Ma-06  3:45.55    3:57.66  
                  55.29   1:56.99 (1:01.70)   2:59.43 (1:02.44)     3:57.66 (58.23)
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otto, Christian           49 UC25-25             33:54.15   32:18.89  
                  49.18   1:49.65 (1:00.47)   2:52.66 (1:03.01)                    
                                7:12.34 ( )                                        
                                                   13:44.70 ( )  14:50.98 (1:06.28)
     18:07.00 (3:16.02)  19:12.72 (1:05.72)  20:18.05 (1:05.33)  21:24.21 (1:06.16)
     23:36.59 (2:12.38)  24:42.89 (1:06.30)  25:49.70 (1:06.81)  26:54.85 (1:05.15)
     28:00.89 (1:06.04)  29:07.25 (1:06.36)  30:12.07 (1:04.82)  31:17.37 (1:05.30)
     32:18.89 (1:01.52)                                                            
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-08    35.00      33.29  
  2 Miller, Christopher       48 UC08-08                40.00      35.95  
  3 Welgos, Christopher       48 Somerset County-07     35.00      36.57  
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charles            46 Asphalt Green Ma-06  4:45.25    4:52.52  
                1:08.42   2:22.83 (1:14.41)   3:38.84 (1:16.01)   4:52.52 (1:13.68)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-08    34.00      34.51  
  2 Welgos, Christopher       48 Somerset County-07     40.00      42.54  
  3 Miller, Christopher       48 UC08-08                45.00      46.25  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otto, Christian           49 UC25-25              2:00.50    1:51.39  
                  52.00     1:51.39 (59.39)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charles            46 Asphalt Green Ma-06  4:25.55    4:53.51  
                1:04.14   2:19.37 (1:15.23)   3:37.66 (1:18.29)   4:53.51 (1:15.85)
 
Men 45-49 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 UC07-07                16.00      15.78  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-08    28.59      28.52  
  2 Miller, Christopher       48 UC08-08                36.00      33.21  
  3 Welgos, Christopher       48 Somerset County-07     30.00      34.11  
  4 Howard, Max               47 UC07-07                34.00      35.90  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charles            46 Asphalt Green Ma-06  4:10.45    4:26.18  
                  56.58   2:05.26 (1:08.68)   3:15.94 (1:10.68)   4:26.18 (1:10.24)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-08  1:10.00    1:09.08  
                  31.53     1:09.08 (37.55)                                        
  2 Miller, Christopher       48 UC08-08              1:20.00    1:18.92  
                  36.23     1:18.92 (42.69)                                        
  3 Welgos, Christopher       48 Somerset County-07   1:15.00    1:20.05  
                  37.74     1:20.05 (42.31)                                        
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charles            46 Asphalt Green Ma-06  8:15.55    9:19.49  
                  57.75   2:06.65 (1:08.90)   3:24.82 (1:18.17)   4:43.15 (1:18.33)
      5:56.01 (1:12.86)   7:13.72 (1:17.71)   8:18.67 (1:04.95)   9:19.49 (1:00.82)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            53 Garden State Mas-07    28.00      29.59  
  2 Volker, Jens              52 Garden State Mas-07    35.00      35.70  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            53 Garden State Mas-07  1:02.00    1:03.13  
                  31.06     1:03.13 (32.07)                                        
  2 Wallace, Andrew           52 Garden State Mas-07  1:06.00    1:07.86  
                  31.98     1:07.86 (35.88)                                        
  3 Volker, Jens              52 Garden State Mas-07  1:20.00    1:20.11  
                  38.58     1:20.11 (41.53)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            53 Garden State Mas-07  2:12.00    2:13.58  
                  31.49     1:05.69 (34.20)     1:40.26 (34.57)     2:13.58 (33.32)
  2 Volker, Jens              52 Garden State Mas-07  2:50.00    2:37.90  
                  37.18     1:18.04 (40.86)     1:59.30 (41.26)     2:37.90 (38.60)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            53 Garden State Mas-07  4:40.00    4:42.68  
                  32.31     1:07.47 (35.16)     1:42.89 (35.42)     2:18.56 (35.67)
        2:54.53 (35.97)     3:30.62 (36.09)     4:07.41 (36.79)     4:42.68 (35.27)
  2 Perkins, Robert           51 Somerset County-07   5:00.00    5:06.38  
                  35.63     1:13.69 (38.06)     1:52.62 (38.93)     2:31.56 (38.94)
        3:10.19 (38.63)     3:49.11 (38.92)     4:27.96 (38.85)     5:06.38 (38.42)
  3 Volker, Jens              52 Garden State Mas-07  5:30.00    5:25.19  
                  37.89     1:18.13 (40.24)     1:59.50 (41.37)     2:41.61 (42.11)
        3:23.70 (42.09)     4:05.06 (41.36)     4:45.98 (40.92)     5:25.19 (39.21)
  4 Pressler, Lee             54 Somerset County-07   6:15.00    6:27.73  
                  43.32     1:30.75 (47.43)     2:19.90 (49.15)     3:09.39 (49.49)
        3:59.42 (50.03)     4:49.11 (49.69)     5:39.31 (50.20)     6:27.73 (48.42)
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Rob                54 Somerset County-07  20:44.92   19:54.24  
                  35.93     1:14.99 (39.06)     1:54.92 (39.93)     2:34.71 (39.79)
        3:13.91 (39.20)     3:52.60 (38.69)     4:31.55 (38.95)     5:10.70 (39.15)
        5:50.33 (39.63)     6:30.03 (39.70)     7:09.62 (39.59)     7:49.57 (39.95)
        8:29.79 (40.22)     9:09.29 (39.50)     9:49.35 (40.06)    10:29.46 (40.11)
       11:09.51 (40.05)    11:50.25 (40.74)    12:31.05 (40.80)    13:11.45 (40.40)
       13:51.71 (40.26)    14:32.81 (41.10)    15:13.12 (40.31)    15:53.36 (40.24)
       16:34.02 (40.66)    17:14.71 (40.69)    17:55.45 (40.74)    18:36.10 (40.65)
       19:16.47 (40.37)    19:54.24 (37.77)                                        
  2 Volker, Jens              52 Garden State Mas-07 22:00.00   21:43.78  
                  40.93     1:24.96 (44.03)     2:08.92 (43.96)     2:53.06 (44.14)
        3:37.06 (44.00)     4:21.71 (44.65)     5:05.45 (43.74)     5:49.35 (43.90)
        6:33.32 (43.97)     7:16.81 (43.49)     8:00.37 (43.56)     8:44.09 (43.72)
        9:27.97 (43.88)    10:11.62 (43.65)    10:55.11 (43.49)    11:38.85 (43.74)
       12:22.02 (43.17)    13:05.82 (43.80)    13:49.65 (43.83)    14:32.86 (43.21)
       15:16.27 (43.41)    15:59.92 (43.65)    16:43.22 (43.30)    17:26.81 (43.59)
       18:10.45 (43.64)    18:53.90 (43.45)    19:37.29 (43.39)    20:20.59 (43.30)
       21:03.22 (42.63)    21:43.78 (40.56)                                        
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           52 Garden State Mas-07  1:35.00    1:28.90  
                  43.37     1:28.90 (45.53)                                        
 
Men 50-54 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 UC07-07                16.04      18.05  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 UC07-07                36.77      37.86  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 UC07-07              1:22.50    1:23.48  
                  39.41     1:23.48 (44.07)                                        
  2 Wallace, Andrew           52 Garden State Mas-07  1:22.00    1:27.52  
                  42.06     1:27.52 (45.46)                                        
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           52 Garden State Mas-07  1:16.00    1:20.69  
                  38.34     1:20.69 (42.35)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           52 Garden State Mas-07  2:45.00    2:53.88  
                  38.44     1:25.88 (47.44)     2:15.71 (49.83)     2:53.88 (38.17)
 
Men 55-59 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ron                59 Swim Fort Lauder-50    14.00      13.22  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas-07    31.00      30.90  
  2 Reilly, Jeff              56 Colonials 1776-08      31.55      31.71  
  3 Lavitt, Michael           59 Garden State Mas-07    42.00      43.91  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               59 Somerset County-07   1:08.08    1:11.41  
                  34.44     1:11.41 (36.97)                                        
  2 Israel, Marc              59 Somerset County-07   1:15.00    1:12.92  
                  35.97     1:12.92 (36.95)                                        
  3 Lavitt, Michael           59 Garden State Mas-07  1:40.00    1:38.61  
                  45.89     1:38.61 (52.72)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Israel, Marc              59 Somerset County-07   2:30.00    2:39.68  
                  38.11     1:17.75 (39.64)     1:58.69 (40.94)     2:39.68 (40.99)
  2 Lavitt, Michael           59 Garden State Mas-07  3:30.00    3:34.52  
                  49.05   2:40.95 (1:51.90)     3:34.52 (53.57)                    
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              56 Colonials 1776-08    4:55.52    4:57.34  
                  35.33     1:12.67 (37.34)     1:50.18 (37.51)     2:27.84 (37.66)
        3:05.65 (37.81)     3:43.43 (37.78)     4:20.66 (37.23)     4:57.34 (36.68)
  2 Israel, Marc              59 Somerset County-07   5:10.00    5:36.29  
                  39.78     1:21.21 (41.43)     2:03.36 (42.15)     2:45.77 (42.41)
        3:28.55 (42.78)     4:11.05 (42.50)     4:54.43 (43.38)     5:36.29 (41.86)
  3 Lavitt, Michael           59 Garden State Mas-07  7:30.00    7:47.17  
                  50.94     1:47.75 (56.81)   2:50.11 (1:02.36)   3:50.80 (1:00.69)
      4:53.54 (1:02.74)     5:52.90 (59.36)     6:51.50 (58.60)     7:47.17 (55.67)
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Israel, Marc              59 Somerset County-07  22:50.00   22:13.39  
                  40.64     1:23.52 (42.88)     2:07.15 (43.63)     2:51.40 (44.25)
        3:36.05 (44.65)     4:20.40 (44.35)     5:04.48 (44.08)     5:49.21 (44.73)
        6:33.92 (44.71)     7:18.22 (44.30)     8:02.46 (44.24)     8:46.91 (44.45)
        9:31.41 (44.50)    10:15.88 (44.47)    11:00.20 (44.32)    11:45.38 (45.18)
       12:29.83 (44.45)    13:14.70 (44.87)    13:59.27 (44.57)    14:44.21 (44.94)
       15:28.67 (44.46)    16:13.46 (44.79)    16:58.61 (45.15)    17:43.52 (44.91)
       18:28.54 (45.02)    19:13.67 (45.13)    19:58.81 (45.14)    20:44.56 (45.75)
       21:29.57 (45.01)    22:13.39 (43.82)                                        
  2 Lavitt, Michael           59 Garden State Mas-07 30:55.00   31:42.57  
                  52.64     1:50.54 (57.90)   2:50.76 (1:00.22)   3:53.59 (1:02.83)
      4:55.90 (1:02.31)                             5:59.36 ( )   7:03.50 (1:04.14)
      8:07.83 (1:04.33)   9:11.78 (1:03.95)  10:15.09 (1:03.31)  11:19.12 (1:04.03)
                               12:22.30 ( )  13:26.47 (1:04.17)  14:31.18 (1:04.71)
     15:35.58 (1:04.40)  16:39.91 (1:04.33)  17:44.65 (1:04.74)                    
           18:48.73 ( )  19:53.66 (1:04.93)  20:59.04 (1:05.38)  22:03.60 (1:04.56)
     23:07.65 (1:04.05)  24:12.88 (1:05.23)                            26:28.19 ( )
     27:32.37 (1:04.18)  28:38.05 (1:05.68)  29:42.05 (1:04.00)  30:45.34 (1:03.29)
       31:42.57 (57.23)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas-07    39.50      38.32  
  2 Reilly, Jeff              56 Colonials 1776-08      39.90      39.62  
  3 Sharp, Eugene             58 Somerset County-07     42.00      40.92  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ron                59 Swim Fort Lauder-50  1:17.00    1:14.57  
                  36.29     1:14.57 (38.28)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ron                59 Swim Fort Lauder-50  2:46.00    2:40.33  
                  38.43     1:19.81 (41.38)     2:00.99 (41.18)     2:40.33 (39.34)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               59 Berkeley (Nj) Aq-07    33.80      34.92  
  2 Reilly, Jeff              56 Colonials 1776-08      38.80      39.91  
  3 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas-07    50.00      41.04  
  4 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-07    53.00      54.09  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               59 Berkeley (Nj) Aq-07  1:15.70    1:16.76  
                  35.52     1:16.76 (41.24)                                        
  2 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-07  2:00.00    2:05.01  
                  59.61   2:05.01 (1:05.40)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               59 Berkeley (Nj) Aq-07  2:46.50    2:49.69  
                  35.84     1:18.06 (42.22)     2:03.76 (45.70)     2:49.69 (45.93)
  2 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-07  5:10.00    4:37.17  
                1:02.51   2:13.65 (1:11.14)   3:26.50 (1:12.85)   4:37.17 (1:10.67)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              56 Colonials 1776-08      33.30      32.97  
  2 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas-07    35.00      33.86  
  3 Sharp, Eugene             58 Somerset County-07     36.00      36.55  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-07  3:00.00    2:25.29  
                  59.50   2:25.29 (1:25.79)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              56 Colonials 1776-08    1:18.80    1:17.70  
                  36.64     1:17.70 (41.06)                                        
  2 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas-07  1:19.00    1:18.62  
                  36.30     1:18.62 (42.32)                                        
  3 Sharp, Eugene             58 Somerset County-07   1:35.00    1:32.23  
                  43.48     1:32.23 (48.75)                                        
  4 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-07  2:00.00    2:02.98  
                1:00.20   2:02.98 (1:02.78)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ron                59 Swim Fort Lauder-50  2:46.00    2:44.43  
                  36.18     1:19.88 (43.70)     2:07.54 (47.66)     2:44.43 (36.89)
  2 Hamanaka, Atsushi         58 Raritan Bay Area-07  4:10.00    4:27.53  
                  54.74   2:16.32 (1:21.58)   3:27.30 (1:10.98)   4:27.53 (1:00.23)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ron                59 Swim Fort Lauder-50  5:50.00    5:48.71  
                  37.05     1:21.66 (44.61)     2:08.52 (46.86)     2:51.65 (43.13)
        3:40.87 (49.22)     4:30.15 (49.28)     5:10.83 (40.68)     5:48.71 (37.88)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sjovall, Bill             62 Somerset County-07     34.40      32.21  
  2 Burkardt, Tom             62 Somerset County-07     40.00      40.21  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sjovall, Bill             62 Somerset County-07   1:18.00    1:11.38  
                  34.49     1:11.38 (36.89)                                        
  2 DeSimone, David           62 Somerset County-07   1:25.00    1:27.22  
                  41.37     1:27.22 (45.85)                                        
  3 Burkardt, Tom             62 Somerset County-07   1:30.00    1:28.43  
                  42.53     1:28.43 (45.90)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, John            62 Chelsea Piers Ma-06  2:30.00    2:35.76  
                  34.67     1:13.97 (39.30)     1:55.41 (41.44)     2:35.76 (40.35)
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, David           62 Somerset County-07   7:00.00    7:05.41  
                  45.91     1:36.40 (50.49)     2:30.56 (54.16)     3:25.38 (54.82)
        4:20.89 (55.51)     5:17.26 (56.37)     6:12.91 (55.65)     7:05.41 (52.50)
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burkardt, Tom             62 Somerset County-07     55.00      58.36  
  2 DeSimone, David           62 Somerset County-07     55.00    1:00.82  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burkardt, Tom             62 Somerset County-07   2:05.00    2:16.99  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, John            62 Chelsea Piers Ma-06  3:10.00    3:13.34  
                  45.07     1:34.23 (49.16)     2:24.49 (50.26)     3:13.34 (48.85)
 
Men 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, David           62 Somerset County-07     25.00      20.75  
 -- Burkardt, Tom             62 Somerset County-07     30.00         DQ  
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, John            62 Chelsea Piers Ma-06  3:20.00    3:45.56  
                  51.55     1:48.35 (56.80)     2:46.78 (58.43)     3:45.56 (58.78)
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, John            62 Chelsea Piers Ma-06  2:55.00    2:54.85  
                  39.54     1:23.37 (43.83)     2:08.82 (45.45)     2:54.85 (46.03)
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, John            62 Chelsea Piers Ma-06  6:05.00    6:14.02  
                  38.74     1:21.99 (43.25)     2:11.40 (49.41)     3:00.24 (48.84)
        3:56.81 (56.57)     4:53.66 (56.85)     5:34.11 (40.45)     6:14.02 (39.91)
 
Men 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-07                22.58      27.14  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            69 Garden State Mas-07    34.00      33.45  
  2 Ryan, James               65 Garden State Mas-07    32.76      33.50  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            69 Garden State Mas-07  1:15.00    1:11.93  
                  35.41     1:11.93 (36.52)                                        
  2 Ryan, James               65 Garden State Mas-07  1:12.01    1:13.83  
                  36.02     1:13.83 (37.81)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               65 Garden State Mas-07  2:32.99    2:34.87  
                  37.04     1:16.06 (39.02)     1:56.13 (40.07)     2:34.87 (38.74)
  2 McElroy, Frank            69 Garden State Mas-07  2:45.00    2:34.94  
                  36.94     1:16.90 (39.96)     1:56.75 (39.85)     2:34.94 (38.19)
  3 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  8:00.00    3:10.32  
                  42.82     1:31.57 (48.75)     2:21.96 (50.39)     3:10.32 (48.36)
  4 Camhi, Stephen            68 UC06-06              3:45.00    3:29.83  
                  49.26     1:42.07 (52.81)     2:36.17 (54.10)     3:29.83 (53.66)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               65 Garden State Mas-07  5:28.11    5:23.38  
                  36.89     1:16.47 (39.58)     1:57.41 (40.94)     2:38.63 (41.22)
        3:20.39 (41.76)     4:02.30 (41.91)   5:23.38 (1:21.08)                    
  2 McElroy, Frank            69 Garden State Mas-07  5:40.00    5:23.50  
                  37.99     1:18.85 (40.86)     2:00.83 (41.98)     2:42.81 (41.98)
        3:24.03 (41.22)     4:05.07 (41.04)     4:45.51 (40.44)     5:23.50 (37.99)
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               65 Garden State Mas-07 21:34.56   21:42.48  
                1:21.19     2:03.38 (42.19)     2:46.59 (43.21)     3:30.08 (43.49)
        4:13.29 (43.21)     4:57.11 (43.82)     5:40.50 (43.39)     6:24.09 (43.59)
        7:07.43 (43.34)     7:50.94 (43.51)     8:34.89 (43.95)     9:19.01 (44.12)
       10:03.24 (44.23)                                                10:47.16 ( )
       11:31.09 (43.93)    12:14.82 (43.73)    12:58.64 (43.82)    13:42.85 (44.21)
       14:27.21 (44.36)    15:11.30 (44.09)    15:54.30 (43.00)    16:37.34 (43.04)
       17:21.34 (44.00)    18:05.71 (44.37)    18:49.53 (43.82)    19:32.98 (43.45)
       20:17.03 (44.05)    21:01.01 (43.98)    21:42.48 (41.47)                    
 
Men 65-69 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-07                26.92      26.73  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 Garden State Mas-07    47.00      44.05  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-07              2:24.03    2:22.31  
                1:09.81   2:22.31 (1:12.50)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 Garden State Mas-07  3:18.00    3:27.75  
                  49.41     1:40.59 (51.18)     2:34.61 (54.02)     3:27.75 (53.14)
  2 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  3:45.00    3:48.41  
                  53.09     1:51.27 (58.18)     2:50.05 (58.78)     3:48.41 (58.36)
 
Men 65-69 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- McAdams, Bob W            68 UC07-07                36.34         DQ  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 Garden State Mas-07    49.00      49.62  
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 Garden State Mas-07  3:36.00    3:44.40  
                  49.98     1:44.76 (54.78)     2:44.28 (59.52)   3:44.40 (1:00.12)
  2 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  9:00.00    4:42.47  
                1:03.52   2:16.95 (1:13.43)   3:29.58 (1:12.63)   4:42.47 (1:12.89)
 
Men 65-69 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-07                34.27      41.31  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-07              1:10.66    1:33.51  
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  3:48.00    3:54.92  
                  55.24   1:56.26 (1:01.02)   2:56.75 (1:00.49)     3:54.92 (58.17)
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 Garden State Mas-07  1:35.00    1:38.42  
                  46.50     1:38.42 (51.92)                                        
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  7:41.83    7:50.08  
                  52.55     1:51.25 (58.70)     2:49.44 (58.19)     3:47.20 (57.76)
      5:00.27 (1:13.07)   6:13.03 (1:12.76)     7:01.81 (48.78)     7:50.08 (48.27)
 
Men 70-74 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph          72 Colonials 1776-08      15.00      14.63  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               73 Garden State Mas-07    29.50      30.45  
  2 Amundsen, Joseph          72 Colonials 1776-08      32.42      32.96  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph          72 Colonials 1776-08    1:12.86    1:13.63  
                  34.65     1:13.63 (38.98)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph          72 Colonials 1776-08    2:49.52    2:51.01  
                  36.95     1:19.04 (42.09)     2:03.76 (44.72)     2:51.01 (47.25)
 
Men 70-74 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krassy, Nick              71 UC07-07                25.00      21.12  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               73 Garden State Mas-07    39.05      40.57  
  2 Krassy, Nick              71 UC07-07                45.00      48.85  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krassy, Nick              71 UC07-07              1:30.00    1:53.38  
                  54.00     1:53.38 (59.38)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Krassy, Nick              71 UC07-07              3:00.00         DQ  
                  51.34   1:55.49 (1:04.15)   3:09.72 (1:14.23)        DQ (1:12.54)
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               73 Garden State Mas-07    31.90      32.72  
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-07  3:20.00    3:15.31  
                  46.29     1:36.77 (50.48)     2:27.36 (50.59)     3:15.31 (47.95)
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-07  6:58.00    6:37.80  
                  47.44     1:37.46 (50.02)     2:28.01 (50.55)     3:18.55 (50.54)
        4:09.27 (50.72)     5:00.06 (50.79)     5:49.57 (49.51)     6:37.80 (48.23)
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-07  4:15.00    4:07.05  
                  58.07   2:01.61 (1:03.54)   3:05.58 (1:03.97)   4:07.05 (1:01.47)
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-07  4:07.00    3:43.69  
                  55.64     1:51.35 (55.71)   2:57.23 (1:05.88)     3:43.69 (46.46)
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-07  8:40.00    8:05.49  
                1:03.35   2:13.14 (1:09.79)   3:14.18 (1:01.04)   4:16.48 (1:02.30)
      5:22.80 (1:06.32)   6:27.16 (1:04.36)     7:17.81 (50.65)     8:05.49 (47.68)
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         81 Colonials 1776-08      58.00      53.85  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         81 Colonials 1776-08    2:10.00    2:09.53  
                1:01.89   2:09.53 (1:07.64)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         81 Colonials 1776-08    4:55.00    4:55.08  
                1:04.30   2:21.35 (1:17.05)   3:41.58 (1:20.23)   4:55.08 (1:13.50)
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         81 Colonials 1776-08   10:30.00   10:45.67  
                1:14.51   2:35.98 (1:21.47)   4:01.59 (1:25.61)   5:26.20 (1:24.61)
      6:49.82 (1:23.62)   8:12.13 (1:22.31)   9:32.52 (1:20.39)  10:45.67 (1:13.15)
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         81 Colonials 1776-08   41:00.00   42:40.00  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George            81 Oregon Masters-37      54.50      51.97  
 
Men 85-89 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conner, Lindsay           89 UC07-07              2:05.00      28.41  
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demas, Nickolas           87 Garden State Mas-07    40.00      46.84  
 
Men 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul               87 Somerset County-07   9:00.00    9:04.44  
                1:03.82   2:11.13 (1:07.31)   3:18.86 (1:07.73)   4:28.59 (1:09.73)
      5:38.11 (1:09.52)   7:57.15 (2:19.04)   9:04.44 (1:07.29)                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters-07  'A'              2:20.20         DQ  
     1) Stolarski, Megan W39            2) Stevens, Hilary W37            
     3) DeSimone, Daisy W26             4) Post, Lauren W35               
                  36.89     1:18.46 (41.57)     2:10.87 (52.41)          DQ (34.44)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              2:10.10    2:15.16  
     1) Tompkins, Megan W55             2) Morchio, Paola W41             
     3) DeVito, Laura W45               4) Guth, Kristen W46              
                  30.85     1:06.15 (35.30)     1:42.28 (36.13)     2:15.16 (32.88)
 
Men 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              1:54.54    1:56.45  
     1) Van Dijk, Chris M19             2) Schwed, Nicholas M18           
     3) Hernandez, Oriol M20            4) Doerr, Michael M18             
                  31.91       59.09 (27.18)     1:28.51 (29.42)     1:56.45 (27.94)
 
Men 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              2:12.12    2:14.77  
     1) Doerr, Michael M18              2) Van Dijk, Chris M19            
     3) Schwed, Nicholas M18            4) Hernandez, Oriol M20           
                  34.79     1:12.10 (37.31)     1:44.67 (32.57)     2:14.77 (30.10)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              1:53.53    1:58.87  
     1) Tsuzuki, Ed M59                 2) Perkins, Robert M51            
     3) Israel, Marc M59                4) Glenn, Brian M38               
                  28.43       59.58 (31.15)     1:33.09 (33.51)     1:58.87 (25.78)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              2:10.10    2:17.73  
     1) Curry, Rob M54                  2) Glenn, Brian M38               
     3) Israel, Marc M59                4) Sjovall, Bill M62              
                  35.89     1:12.67 (36.78)     1:47.64 (34.97)     2:17.73 (30.09)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              2:08.08    2:18.34  
     1) Sharp, Eugene M58               2) Glaser, Robyn W36              
     3) Ryan, Ellen W43                 4) Welgos, Christopher M48        
                  33.90     1:08.77 (34.87)     1:47.38 (38.61)     2:18.34 (30.96)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-07  'A'                  NT    2:52.48  
     1) Bigham, Beth W47                2) Tansey, Meghan W38             
     3) Fiedler Lord, Pia W52           4) Cialdella-Morehead, Lorna W53  
                  37.29     1:23.33 (46.04)   2:24.21 (1:00.88)     2:52.48 (28.27)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              2:10.10    2:17.84  
     1) Perkins, Robert M51             2) Morchio, Paola W41             
     3) Tompkins, Megan W55             4) Tsuzuki, Ed M59                
                  34.97     1:16.74 (41.77)     1:50.10 (33.36)     2:17.84 (27.74)
 -- Somerset County YMCA Masters-07  'B'              2:40.40         DQ  
     1) DeVito, Laura W45               2) Guth, Kristen W46              
     3) Sharp, Eugene M58               4) Burkardt, Tom M62              
                  49.25     1:36.77 (47.52)     2:14.24 (37.47)          DQ (40.72)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-07  'A'              2:40.40    2:58.33  
     1) Burkardt, Tom M62               2) Begley, Leisa W58              
     3) Klein, Suzanne W63              4) DeSimone, David M62            
                  50.68     1:45.01 (54.33)     2:19.85 (34.84)     2:58.33 (38.48)