Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/15/2018 01:37 PM
                         Masters Meet 2018 - 2/11/2018                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLusant, Noelle          24 Unattached             29.00      27.85    7  
  2 Peters, Allison           23 Unattached             29.50      28.04    5  
  3 Del Re, Audrey            23 Brigantine Green       40.02      38.38    4  
  4 Lewis, Brieanne J         23 Brigantine Green       42.89      39.67    3  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLusant, Noelle          24 Unattached           1:00.00      59.96    7  
      28.39   31.57                                                
  2 Peters, Allison           23 Unattached           1:05.00    1:01.81    5  
      30.10   31.71                                                
  3 Lewis, Brieanne J         23 Brigantine Green     1:45.99    1:29.09    4  
      40.89   48.20                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Re, Audrey            23 Brigantine Green     3:10.00    2:53.92    7  
      38.75   43.58   46.28   45.31                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Allison           23 Unattached           6:20.00    5:51.74    7  
      31.74   33.90   34.86   35.46   35.44   35.76   36.00   36.15
      36.67   35.76                                                
  2 Hand, Samantha            22 Unattached           6:13.00    5:56.65    5  
      32.16   34.77   35.79   35.62   36.00   36.46   36.48   36.71
      36.89   35.77                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Re, Audrey            23 Brigantine Green       45.00      37.31    7  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Re, Audrey            23 Brigantine Green     1:30.00    1:29.61    7  
      43.13   46.48                                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         23 Ocean County Ymc       33.50      33.85    7  
  2 Lewis, Brieanne J         23 Brigantine Green       45.99      50.14    5  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         23 Ocean County Ymc     1:15.00    1:11.80    7  
      32.87   38.93                                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLusant, Noelle          24 Unattached             30.00      30.38    7  
  2 Hand, Samantha            22 Unattached             32.00      30.42    5  
  3 Cohen, Caitlyn            21 Unattached             36.00      39.05    4  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hand, Samantha            22 Unattached           1:08.90    1:08.53    7  
      33.30   35.23                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLusant, Noelle          24 Unattached           1:10.00    1:09.50    7  
      32.23   37.27                                                
  2 Cohen, Caitlyn            21 Unattached           1:20.98    1:22.50    5  
      37.05   45.45                                                
  3 Del Re, Audrey            23 Brigantine Green     1:45.30    1:26.41    4  
      38.30   48.11                                                
  4 Lewis, Brieanne J         23 Brigantine Green     1:43.28    1:48.99    3  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marrinucci, Jena          28 Unattached             26.00      26.79    7  
  2 Haines, Nicole            25 Ocean County Ymc       30.00      28.78    5  
  3 Campi, Erin               25 Ocean County Ymc       30.00      29.37    4  
  4 Daniels, Dani             27 Brigantine Green       30.01      30.83    3  
  5 Klumph, Kaitlyn J         27 USA                    40.00      34.70    2  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marrinucci, Jena          28 Unattached             57.00      57.90    7  
      26.97   30.93                                                
  2 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8   1:06.00    1:01.08    5  
      29.40   31.68                                                
  3 Daniels, Dani             27 Brigantine Green     1:03.00    1:05.99    4  
      30.47   35.52                                                
  4 Beers, Jamie P            25 Ocean County Ymc     1:09.00    1:07.30    3  
      32.68   34.62                                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kannheiser, Kristina      28 Ocean County Ymc    10:00.00    9:00.49    7  
      48.14   52.99   55.41   55.41   56.14   57.09   55.73   53.96
      55.48   50.14                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marrinucci, Jena          28 Unattached             29.80      30.30    7  
  2 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8     36.00      32.70    5  
  3 Haines, Nicole            25 Ocean County Ymc       35.00      32.96    4  
  4 Beers, Jamie P            25 Ocean County Ymc       37.00      34.54    3  
  5 Klumph, Kaitlyn J         27 USA                    53.00      41.16    2  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marrinucci, Jena          28 Unattached           1:07.00    1:07.78    7  
      32.77   35.01                                                
  2 Beers, Jamie P            25 Ocean County Ymc     1:16.00    1:14.54    5  
      36.43   38.11                                                
  3 Vogel, Amelia A           27 Ocean County Ymc     1:45.19    1:21.58    4  
      40.39   41.19                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8   2:30.00    2:34.72    7  
      36.02   39.50   40.64   38.56                                
  2 Vogel, Amelia A           27 Ocean County Ymc     2:45.19    2:58.19    5  
      42.53   44.59   45.51   45.56                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Alexis             25 Red Bank YMCA          35.00      36.15    7  
  2 Daniels, Dani             27 Brigantine Green       40.01      44.50    5  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Alexis             25 Red Bank YMCA        1:12.00    1:15.93    7  
      36.21   39.72                                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Dani             27 Brigantine Green       30.70      35.24    7  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kannheiser, Kristina      28 Ocean County Ymc     3:00.00    1:59.07    7  
      55.53 1:03.54                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Alexis             25 Red Bank YMCA        1:10.00    1:10.20    7  
      33.20   37.00                                                
  2 Haines, Nicole            25 Ocean County Ymc     1:20.00    1:10.96    5  
      32.17   38.79                                                
  3 Campi, Erin               25 Ocean County Ymc     1:30.00    1:16.84    4  
      35.00   41.84                                                
  4 Beers, Jamie P            25 Ocean County Ymc     1:24.00    1:18.43    3  
      36.24   42.19                                                
  5 Vogel, Amelia A           27 Ocean County Ymc     2:30.19    1:26.18    2  
      38.20   47.98                                                
  6 Kannheiser, Kristina      28 Ocean County Ymc     2:30.00    1:44.40    1  
      48.82   55.58                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsobrooks, Nicole        30 Ocean County Ymc       29.56      27.67    7  
  2 de Rouville, Christine    30 Ocean County Ymc       29.00      28.73    5  
  3 Kenny, Laura              34 Jersey Area Mast       33.00      32.51    4  
  4 Gonzalez, Natalia V       33 Somerset County        58.00      39.64    3  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsobrooks, Nicole        30 Ocean County Ymc     1:00.89    1:00.04    7  
      28.81   31.23                                                
  2 Campbell, Angela          30 USA                  1:10.00    1:04.39    5  
      31.23   33.16                                                
  3 Gonzalez, Natalia V       33 Somerset County      2:15.00    1:26.40    4  
      38.13   48.27                                                
  4 Whittle, Julia            34 UC09-9               1:32.47    1:33.32    3  
      44.80   48.52                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Erin             34 Jersey Area Mast     3:10.00    3:16.08    7  
      40.09   48.95   54.84   52.20                                
  2 Whittle, Julia            34 UC09-9               3:13.73    3:16.80    5  
      44.69   51.08   50.93   50.10                                
  3 Gonzalez, Natalia V       33 Somerset County      4:30.00    3:28.79    4  
      42.99   51.29   57.67   56.84                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenny, Laura              34 Jersey Area Mast     6:45.00    6:36.73    7  
      36.12   39.04   39.35   39.94   39.83   40.71   40.99   40.88
      40.91   38.96                                                
  2 Gonzalez, Natalia V       33 Somerset County     10:20.00    9:33.45    5  
      45.53   51.17   56.70   58.76 1:00.18 1:01.10 1:01.27 2:02.31
      56.43                                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittle, Julia            34 UC09-9              19:15.00   19:09.26    7  
      51.26                   56.89   57.65                        
                              58.73   58.37   58.62   56.61   55.23
      52.72                                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsobrooks, Nicole        30 Ocean County Ymc       31.20      30.64    7  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           33 Somerset County      2:22.00    2:26.47    7  
      33.20   36.68   38.14   38.45                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de Rouville, Christine    30 Ocean County Ymc       38.00      37.31    7  
  2 Farreny, Erin             34 Jersey Area Mast       45.00      41.35    5  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de Rouville, Christine    30 Ocean County Ymc     1:20.00    1:20.55    7  
      37.99   42.56                                                
  2 Kenny, Laura              34 Jersey Area Mast     1:28.00    1:26.41    5  
      42.04   44.37                                                
  3 Gonzalez, Natalia V       33 Somerset County      2:30.00    1:38.22    4  
      46.80   51.42                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           33 Somerset County        32.00      30.05    7  
  2 Campbell, Angela          30 USA                    35.00      31.26    5  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Angela          30 USA                  1:20.00    1:11.63    7  
      33.43   38.20                                                
  2 Whittle, Julia            34 UC09-9               1:56.76    1:55.06    5  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittle, Julia            34 UC09-9               4:43.81    4:27.71    7  
      57.19 1:09.74 2:20.78                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenny, Laura              34 Jersey Area Mast     1:15.00    1:20.41    7  
      39.77   40.64                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan         36 Long Island City       27.50      27.98    7  
  2 Betts, Jennifer           37 Ocean County Ymc       30.13      28.57    5  
  3 Covaci, Lauren N          38 USA                    46.20      40.15    4  
  4 Stewart, Maria            36 Somerset County        39.00      41.11    3  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Covaci, Lauren N          38 USA                  1:50.20    1:28.85    7  
      40.23   48.62                                                
  2 Stewart, Maria            36 Somerset County      1:40.00    1:33.83    5  
      44.75   49.08                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Maribeth A          39 Colonials 1776       2:20.00    2:23.57    7  
      32.72   37.18   37.83   35.84                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Maribeth A          39 Colonials 1776       6:08.00    6:13.27    7  
      33.51   36.81   37.94   37.94   38.43   37.99   38.28   38.20
      37.92   36.25                                                
  2 Sabine, Jillian H         37 Garden State Mas     6:50.00    7:04.31    5  
      36.32   39.09   40.96   41.98   43.86   44.18   43.91   44.66
      45.22   44.13                                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Betts, Jennifer           37 Ocean County Ymc       35.31      33.58    7  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan         36 Long Island City       31.03      30.89    7  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan         36 Long Island City     1:11.00    1:09.71    7  
      32.53   37.18                                                
  2 Wood, Maribeth A          39 Colonials 1776       1:15.00    1:16.43    5  
      37.03   39.40                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muscillo, Kara L          41 Unattached New J       28.62      28.36    7  
  2 Ryan, Ellen M             43 Somerset County        32.88      32.51    5  
  3 Bekker, Vita              40 USA                    44.50      38.83    4  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County      1:08.82    1:09.56    7  
      33.78   35.78                                                
  2 Ryan, Ellen M             43 Somerset County      1:15.49    1:13.20    5  
      34.54   38.66                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             43 Somerset County      2:47.80    2:38.83    7  
      34.46   39.26   42.85   42.26                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sicre, Daphnie            41 Unattached New J    10:00.00    9:04.62    7  
                              56.54                 3:38.76        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sicre, Daphnie            41 Unattached New J    22:00.00   18:30.55    7  
      48.22                 1:52.14 1:55.03                        
                      55.42   56.22   55.43   56.19 2:51.28   55.76
      55.97 1:47.65                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muscillo, Kara L          41 Unattached New J       32.62      32.56    7  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County        37.63      37.05    7  
  2 Bekker, Vita              40 USA                    55.20      49.09    5  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County      1:21.66    1:21.07    7  
      38.08   42.99                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County      2:58.12    2:58.71    7  
      40.41   45.22   47.55   45.53                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muscillo, Kara L          41 Unattached New J       30.74      31.57    7  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muscillo, Kara L          41 Unattached New J     1:14.94    1:13.13    7  
      33.43   39.70                                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strodel, Cynthia          49 Unattached New J       30.00      26.90    7  
  2 Pertsemlidis, Ashley M    46 Somerset County        30.50      29.64    5  
  3 Dineva, Galina            48 Ocean County Ymc       31.30      30.59    4  
  4 Kulko, Olga I             49 Glenpointe           1:15.00    1:12.93    3  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strodel, Cynthia          49 Unattached New J     1:10.00    1:00.72    7  
      29.69   31.03                                                
  2 Hayden, Alison S          46 Unattached New J       59.87    1:00.99    5  
      29.54   31.45                                                
  3 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas     1:01.00    1:02.18    4  
      29.38   32.80                                                
  4 Pertsemlidis, Ashley M    46 Somerset County      1:08.00    1:03.84    3  
      30.87   32.97                                                
  5 Dineva, Galina            48 Ocean County Ymc     1:10.30    1:07.23    2  
      32.90   34.33                                                
  6 DeVito, Laura M           45 Somerset County      1:16.00    1:12.30    1  
      33.97   38.33                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 Unattached New J     2:08.52    2:10.10    7  
      30.23   33.38   33.78   32.71                                
  2 Pertsemlidis, Ashley M    46 Somerset County      2:23.00    2:21.51    5  
      33.59   36.49   36.38   35.05                                
  3 Dineva, Galina            48 Ocean County Ymc     2:35.30    2:28.72    4  
      34.70   37.71   38.55   37.76                                
  4 DeVito, Laura M           45 Somerset County      2:30.00    2:46.79    3  
      35.01   41.52   45.14   45.12                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 Unattached New J     5:42.39    5:43.91    7  
      31.32   33.59   34.47   34.84   35.35   34.96   35.29   35.30
      34.87   33.92                                                
  2 Pertsemlidis, Ashley M    46 Somerset County      6:28.00    6:15.84    5  
      36.17   39.08   39.23   38.82   37.96   37.40   37.04   36.97
      36.98   36.19                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 Unattached New J    11:49.00   11:40.63    7  
      31.63   34.62   35.07   35.12   35.41   35.21   35.59   35.49
      35.38   35.26   35.24   35.30   35.29   35.29   35.61   35.46
      35.46   35.30   34.81   34.09                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas       30.50      31.65    7  
  2 Strodel, Cynthia          49 Unattached New J       35.00      33.61    5  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas     1:06.50    1:06.97    7  
      32.46   34.51                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas     2:25.00    2:27.71    7  
      34.30   37.19   38.09   38.13                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                47 Somerset County        56.00      50.91    7  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                47 Somerset County      2:10.00    1:51.51    7  
      53.97   57.54                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                47 Somerset County      4:48.00    4:06.00    7  
      54.55 1:01.07 2:10.38                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulko, Olga I             49 Glenpointe           1:30.00    1:39.67    7  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas     1:08.00    1:14.32    7  
      34.26   40.06                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeVito, Laura M           45 Somerset County      1:30.00    1:26.51    7  
      39.88   46.63                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 Unattached New J     2:29.12    2:30.48    7  
      32.33   40.60   44.59   32.96                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gyllenhammer, Pauline     52 Somerset County        38.10      37.69    7  
  2 Stackhouse, Joy           54 USA                  1:10.00      42.86    5  
  3 McCoy, Marjory            53 USA                  1:03.06      48.51    4  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiderman, Jennifer       51 CVMM                 1:02.30    1:05.76    7  
      31.09   34.67                                                
  2 Gyllenhammer, Pauline     52 Somerset County      1:24.60    1:25.07    5  
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolceamore, Victoria      50 Brigantine Green    15:00.00   14:59.51    7  
      37.67   41.70   43.75   44.10   44.57   44.95   45.17   45.52
      45.99   46.04   45.71   45.61   46.57   47.41   45.94   46.41
      46.06   45.47   46.97   43.90                                
  2 Stackhouse, Joy           54 USA                 23:30.00   21:12.52    5  
      47.72   59.30 1:07.60 1:07.38 1:04.25 1:07.70 1:04.85 1:04.08
    1:05.37 1:04.20 1:03.65 1:03.98 1:03.44 1:05.11 1:05.33 1:04.23
    1:07.00 1:03.23 1:03.26 1:00.84                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gyllenhammer, Pauline     52 Somerset County        48.96      48.59    7  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolceamore, Victoria      50 Brigantine Green     1:55.00    1:36.61    7  
      45.78   50.83                                                
  2 Ciccone, Lisa A           51 Unattached New J     2:28.90    2:44.13    5  
    1:20.59 1:23.54                                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiderman, Jennifer       51 CVMM                   35.70      36.88    7  
  2 Gyllenhammer, Pauline     52 Somerset County        52.73      55.59    5  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiderman, Jennifer       51 CVMM                 1:17.00    1:19.34    7  
      37.37   41.97                                                
  2 Ciccone, Lisa A           51 Unattached New J     2:29.67    2:57.61    5  
    1:14.57 1:43.04                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiderman, Jennifer       51 CVMM                 2:50.00    2:55.68    7  
      39.46   44.36   45.80   46.06                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolceamore, Victoria      50 Brigantine Green     2:10.00    1:30.56    7  
      43.00   47.56                                                
 -- Ciccone, Lisa A           51 Unattached New J     2:26.65        DNF  
    1:16.20                                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            58 Somerset County      2:54.00    2:42.62    7  
      34.44   40.57 1:27.61                                        
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            58 Somerset County      7:15.00    7:02.04    7  
      37.14   40.68   41.95   43.74   43.60   43.47   43.43   43.68
      43.28   41.07                                                
  2 Mancuso, Francesca        59 Ocean County Ymc     7:13.00    7:15.40    5  
      39.93   41.95   43.59   44.35   44.83   44.57   44.55   44.61
      44.09   42.93                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            58 Somerset County     14:50.00   14:10.77    7  
      36.45   39.52   41.89   42.97   43.56   43.68   43.51   43.31
      43.78   43.25   43.63   43.15   43.48   43.17   43.48   43.19
      43.19   43.26   43.11   39.19                                
  2 Mancuso, Francesca        59 Ocean County Ymc    14:35.00   14:45.56    5  
      39.12   41.81   44.07   44.44   44.51   44.72   44.35   44.39
      44.90   45.28   45.18   45.29   45.01   44.59   45.52   44.95
      44.54   44.73   44.75   43.41                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            57 Somerset County      1:00.00      39.79    7  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            58 Somerset County      1:35.00    1:24.83    7  
      39.18   45.65                                                
  2 Godfrey, Kathy            57 Somerset County      1:45.00    1:27.29    5  
      39.18   48.11                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776         29.50      30.44    7  
  2 Restrepo, Carol L         62 USA                    39.98      38.25    5  
  3 Clements, Cindy B         63 USA                  1:00.00      48.20    4  
  4 Lockhart, Susan           62 Somerset County        50.00      48.72    3  
  5 Hohwald, Laurie K         63 USA                  1:15.00    1:08.65    2  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    63 Red Bank YMCA        1:06.50    1:08.09    7  
      32.92   35.17                                                
  2 Lockhart, Susan           62 Somerset County      1:45.00    1:47.20    5  
      50.85   56.35                                                
  3 Hohwald, Laurie K         63 USA                  2:24.00    2:30.49    4  
    1:05.96 1:24.53                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776       2:35.00    2:36.86    7  
      35.41   40.73 1:20.72                                        
  2 Lockhart, Susan           62 Somerset County      3:45.00    3:56.70    5  
      55.02 1:02.21 1:59.47                                        
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    63 Red Bank YMCA        6:25.50    6:18.19    7  
      33.43   36.66   38.35   38.56   38.95   38.72   39.06   38.98
      38.58   36.90                                                
  2 Lockhart, Susan           62 Somerset County     10:00.00    9:37.14    5  
      52.84   57.99                 1:00.30   58.29   58.92   58.17
    1:55.32   57.79                                                
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    63 Red Bank YMCA       13:00.00   12:50.79    7  
      33.39   36.59   38.05   38.53   38.65   38.89   39.02   39.16
      38.88   38.87   39.14   39.49   39.40   39.44   38.75   39.36
      39.51   39.01   39.23   37.43                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Restrepo, Carol L         62 USA                    47.68      40.66    7  
  2 Vidovich, Karen           61 USA                  1:06.00      53.43    5  
  3 Lockhart, Susan           62 Somerset County      1:00.00    1:05.88    4  
  4 Hohwald, Laurie K         63 USA                  2:00.00    1:17.45    3  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    63 Red Bank YMCA        1:18.00    1:19.89    7  
      39.28   40.61                                                
  2 Restrepo, Carol L         62 USA                  1:54.23    1:30.19    5  
      44.40   45.79                                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776         38.00      39.03    7  
  2 Korzen, Aniela            62 Unattached             43.00      43.07    5  
  3 Jaeger, Joanne M          60 Somerset County        45.00      48.09    4  
  4 Restrepo, Carol L         62 USA                  1:01.12      49.63    3  
  5 Clements, Cindy B         63 USA                  1:15.00      58.55    2  
  6 Vidovich, Karen           61 USA                  1:18.00      58.66    1  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776       1:24.00    1:24.79    7  
      39.59   45.20                                                
  2 Jaeger, Joanne M          60 Somerset County      1:45.00    1:43.07    5  
      49.28   53.79                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaeger, Joanne M          60 Somerset County      3:50.00    3:50.44    7  
      49.60   57.95 1:02.46 1:00.43                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       65 Chelsea Piers          32.75      33.19    7  
  2 Weill, Wendy P            65 Red Bank YMCA        1:00.00      44.32    5  
  3 Perazzelli, Denice        68 USA                    52.40      51.00    4  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weill, Wendy P            65 Red Bank YMCA        2:00.00    1:39.60    7  
      46.66   52.94                                                
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weill, Wendy P            65 Red Bank YMCA       22:00.00   19:36.18    7  
      52.32   58.00   57.72   59.82 1:00.25 1:00.21 1:01.61 1:00.88
      58.99 1:00.05   59.51 1:00.12   59.26 1:00.37   59.85   58.22
      58.59   58.03   57.81   54.57                                
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       65 Chelsea Piers          41.75      41.89    7  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       65 Chelsea Piers        1:33.55    1:36.21    7  
      45.50   50.71                                                
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          83 Somerset County      1:10.05    1:06.63    7  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          83 Somerset County      2:20.10    2:18.36    7  
    1:06.03 1:12.33                                                
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          83 Somerset County      2:45.10    2:23.78    7  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeffrey            23 Ocean County Ymc       23.00      23.14    7  
  2 Hirtes, Greg              24 Ocean County Ymc       25.00      25.54    5  
  3 Azcona, Jorge             22 Brigantine Green       35.00      26.56    4  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                23 Unattached Metro       50.00      49.85    7  
      23.76   26.09                                                
  2 Hicks, Jeffrey            23 Ocean County Ymc       50.00      50.69    5  
      23.80   26.89                                                
  3 Millard, Jelani           24 Unattached New J       51.58      51.92    4  
      24.58   27.34                                                
  4 Tutzauer, Gene P          24 Ocean County Ymc       50.91      52.47    3  
      25.00   27.47                                                
  5 Newman, Robert W          24 Ocean County Ymc       55.00      53.27    1.5
      25.73   27.54                                                
  5 Nguyen, Joseph            23 Unattached New J       53.07      53.27    1.5
      25.23   28.04                                                
  7 Villacis, Kevin           22 Unattached             55.00      54.88  
      26.25   28.63                                                
  8 Ordonez, Samuel           21 Unattached             55.00      58.27  
      27.65   30.62                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seffrin, Rick J           24 Greater Phila Aq     1:55.16    1:53.30    7  
      26.29   28.83   29.42   28.76                                
  2 Nguyen, Joseph            23 Unattached New J     1:59.02    2:00.15    5  
      27.17   30.33   31.22   31.43                                
  3 Torres, Andrew            19 Unattached New J     2:15.30    2:26.89    4  
      32.11   38.38   39.57   36.83                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene P          24 Ocean County Ymc     5:09.99    5:04.72    7  
      28.63   30.67   31.03   30.62   28.60   30.32   30.92   31.61
      31.79   30.53                                                
  2 Torres, Andrew            19 Unattached New J     6:04.00    6:49.39    5  
      32.94   37.61   41.31   41.81   43.64   43.82   43.04   43.69
      42.93   38.60                                                
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, George          24 Long Island City       58.34      59.59    7  
      29.62   29.97                                                
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, George          24 Long Island City     2:09.99    2:10.58    7  
      30.06   32.69   33.97   33.86                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seffrin, Rick J           24 Greater Phila Aq       30.18      30.31    7  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                23 Unattached Metro     1:02.00    1:02.37    7  
      29.53   32.84                                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, George          24 Long Island City       25.53      26.14    7  
  2 Hirtes, Greg              24 Ocean County Ymc       28.00      27.84    5  
  3 Villacis, Kevin           22 Unattached             28.00      28.06    4  
  4 Azcona, Jorge             22 Brigantine Green       40.00      28.19    3  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seffrin, Rick J           24 Greater Phila Aq       57.00      55.05    7  
      25.29   29.76                                                
  2 Millard, Jelani           24 Unattached New J       55.74      56.41    5  
      25.70   30.71                                                
  3 Nguyen, Joseph            23 Unattached New J       58.12      58.66    4  
      26.58   32.08                                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seffrin, Rick J           24 Greater Phila Aq       59.35      58.00    7  
      27.19   30.81                                                
  2 Hirtes, Greg              24 Ocean County Ymc     1:10.00    1:04.01    5  
      29.20   34.81                                                
  3 Hicks, Jeffrey            23 Ocean County Ymc     1:00.00    1:06.14    4  
      30.52   35.62                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                23 Unattached Metro     2:02.00    2:06.77    7  
      26.77   32.52   36.81   30.67                                
  2 Tutzauer, Gene P          24 Ocean County Ymc     2:09.99    2:09.19    5  
      27.36   32.85   38.64   30.34                                
  3 Azcona, Jorge             22 Brigantine Green     3:00.00    2:44.66    4  
      32.90   41.83   51.41   38.52                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de Rouville, Bill         26 Ocean County Ymc       22.43      23.01    7  
  2 Matthews, Corey           25 Ocean County Ymc       23.84      23.42    5  
  3 Saunders, Zac             27 Ocean County Ymc       30.00      24.06    4  
  4 Daniels, Tim              28 Brigantine Green       27.00      24.33    3  
  5 Ramirez, Manny            27 Unattached             27.99      25.53    2  
  6 Kravchuk, Maksym          25 Long Island City       24.75      27.78    1  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         26 Berkeley Aquatic       50.26      50.37    7  
      24.15   26.22                                                
  2 Matthews, Corey           25 Ocean County Ymc       51.55      51.11    5  
      24.28   26.83                                                
  3 de Rouville, Bill         26 Ocean County Ymc       50.75      51.33    4  
      24.07   27.26                                                
  4 Daniels, Tim              28 Brigantine Green     1:00.00      53.63    3  
      24.69   28.94                                                
  5 Saunders, Zac             27 Ocean County Ymc     1:00.00      54.49    2  
      26.40   28.09                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         26 Berkeley Aquatic     1:50.00    1:53.01    7  
      26.92   29.12   29.15   27.82                                
  2 Matthews, Corey           25 Ocean County Ymc     1:55.00    1:55.66    5  
      26.76   29.23   29.99   29.68                                
  3 Sutton, Richard           25 Unattached           1:53.00    1:58.97    4  
      26.71   30.37   32.06   29.83                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutton, Richard           25 Unattached           5:10.00    5:25.54    7  
      28.17   30.75   31.64   31.84   32.95   34.77   34.43   34.37
      34.16   32.46                                                
  2 Vogel, Raymond P          26 Ocean County Ymc     7:30.60    6:55.43    5  
      35.88   40.20   41.28   41.91   42.89   43.33   43.41   43.12
      42.70   40.71                                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porrazzo, Ralph J         25 Unattached             25.11      25.49    7  
  2 Giglio, Chris             25 Ocean County Ymc       26.00      25.71    5  
  3 Sutton, Richard           25 Unattached             27.00      27.79    4  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porrazzo, Ralph J         25 Unattached             54.00      54.94    7  
      26.99   27.95                                                
  2 Giglio, Chris             25 Ocean County Ymc       58.00      59.83    5  
      28.66   31.17                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porrazzo, Ralph J         25 Unattached           1:56.00    2:04.70    7  
      29.48   31.11   32.39   31.72                                
  2 Giglio, Chris             25 Ocean County Ymc     2:05.00    2:07.28    5  
      28.45   31.82   33.50   33.51                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirtes, Sean              26 Ocean County Ymc       34.00      31.74    7  
  2 Kravchuk, Maksym          25 Long Island City       31.25      31.94    5  
  3 Milone, James K           26 Lakeland Hills Y       34.00      34.16    4  
  4 Ramirez, Manny            27 Unattached             36.00      34.77    3  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kravchuk, Maksym          25 Long Island City     1:10.27    1:09.80    7  
      33.29   36.51                                                
  2 Daniels, Tim              28 Brigantine Green     1:10.00    1:11.67    5  
      33.22   38.45                                                
  3 Hirtes, Sean              26 Ocean County Ymc     1:20.00    1:15.52    4  
      34.64   40.88                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kravchuk, Maksym          25 Long Island City     2:35.50    2:45.47    7  
      37.93   41.58   41.92   44.04                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Raymond P          26 Ocean County Ymc       30.60      32.03    7  
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milone, James K           26 Lakeland Hills Y     2:14.39    2:16.17    7  
      30.01   34.70   36.20   35.26                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirtes, Sean              26 Ocean County Ymc     1:10.00    1:10.22    7  
      32.40   37.82                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         26 Berkeley Aquatic     1:56.01    2:00.09    7  
      26.47   30.64   33.71   29.27                                
  2 Milone, James K           26 Lakeland Hills Y     2:17.99    2:20.43    5  
      29.36   37.68   41.73   31.66                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Jason M             33 Long Island City       27.31      26.68    7  
  2 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County        28.00      28.13    5  
  3 Abdrakhmanov, Russ        34 USA                       NT      30.74    4  
  4 DeRita, Philip C          34 Red Bank YMCA          31.50      32.27    3  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeRita, Philip C          34 Red Bank YMCA        1:10.10    1:08.53    7  
      32.47   36.06                                                
  2 Abdrakhmanov, Russ        34 USA                       NT    1:12.70    5  
      31.60   41.10                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       32 Jersey Area Mast     1:55.00    1:54.35    7  
      26.55   29.23   29.60   28.97                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       32 Jersey Area Mast     5:13.00    5:13.63    7  
      28.52   29.89   31.44   31.35   30.68   31.54   32.36   32.97
      32.99   31.89                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abdrakhmanov, Russ        34 USA                 25:00.00   17:57.18    7  
      37.26   46.62   50.01   52.41   51.97   56.71   57.05   55.65
      53.46   58.18   56.08   56.55   55.80   56.38   55.79   57.44
      57.22   58.09   55.28   49.23                                
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           31 Cranford Masters     1:04.00    1:05.74    7  
      31.76   33.98                                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeRita, Philip C          34 Red Bank YMCA          45.50      43.60    7  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Jason M             33 Long Island City     1:15.00    1:14.86    7  
      35.39   39.47                                                
  2 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County      1:19.50    1:18.77    5  
      38.46   40.31                                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           31 Cranford Masters       27.00      27.50    7  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           31 Cranford Masters       59.50    1:02.47    7  
      28.75   33.72                                                
  2 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County      1:10.00    1:10.07    5  
      32.87   37.20                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County      1:13.00    1:10.06    7  
      32.40   37.66                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Jason M             33 Long Island City     2:35.00    2:38.55    7  
      31.68   41.39   44.85   40.63                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoller, Korey            35 Unattached New J       25.87      26.00    7  
  2 Luna Cruz, Ricardo I      35 Hoboken Masters        34.00      32.70    5  
  3 Mancinelli, Marc D        39 South Jersey Aqu       35.00      34.70    4  
  4 Covaci, Sorin             35 USA                    56.50      43.02    3  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoller, Korey            35 Unattached New J       56.79      57.81    7  
      27.84   29.97                                                
  2 Haynes, Brian             37 USA                  1:45.00    1:09.76    5  
      34.16   35.60                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoller, Korey            35 Unattached New J     2:08.30    2:09.98    7  
      29.92   32.51   33.67   33.88                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             37 USA                    50.00      38.36    7  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             37 USA                  1:50.00    1:31.44    7  
      43.45   47.99                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             37 USA                  4:00.00    3:21.15    7  
      44.91   49.78 1:46.45    0.01                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luna Cruz, Ricardo I      35 Hoboken Masters        39.00      39.61    7  
  2 Mancinelli, Marc D        39 South Jersey Aqu       50.00      43.85    5  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancinelli, Marc D        39 South Jersey Aqu     1:45.00    1:34.25    7  
      43.97   50.28                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancinelli, Marc D        39 South Jersey Aqu     3:20.00    3:37.22    7  
      47.24   55.08   58.37   56.53                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Healy, Christopher        42 Red Bank YMCA          26.00      26.01    7  
  2 Milun, Ryan               41 Cranford Masters       26.50      26.37    5  
  3 Taylor, Jim               44 USA                    29.00      28.46    4  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gebhardt, Chris           43 Ranger Aquatics        59.00    1:00.03    7  
      28.55   31.48                                                
  2 Taylor, Jim               44 USA                  1:04.00    1:04.38    5  
      30.39   33.99                                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gebhardt, Chris           43 Ranger Aquatics      5:50.00    5:55.13    7  
      30.92   35.12   35.71   36.16   35.87   37.33   37.34   36.26
      35.75   34.67                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gebhardt, Chris           43 Ranger Aquatics     12:30.00   12:21.79    7  
      32.60   36.34   36.66   37.29   38.34   38.40   37.73   37.85
      38.18   38.13   37.00   37.25   38.10   38.59   36.60   36.35
      37.59   37.36   35.88   35.55                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Healy, Christopher        42 Red Bank YMCA          35.00      30.06    7  
  2 Taylor, Jim               44 USA                    38.00      34.28    5  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rettig, Yoav              41 USA                    37.90      29.74    7  
  2 Healy, Christopher        42 Red Bank YMCA          36.00      32.83    5  
  3 Milun, Ryan               41 Cranford Masters       33.25      34.58    4  
  4 Taylor, Jim               44 USA                    38.00      36.67    3  
  5 Kraljic, Frank A          44 Ocean County Ymc       38.00      36.76    2  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rettig, Yoav              41 USA                  1:20.20    1:05.90    7  
      30.80   35.10                                                
  2 Kraljic, Frank A          44 Ocean County Ymc     1:25.00    1:19.82    5  
      37.16   42.66                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Healy, Christopher        42 Red Bank YMCA        1:05.00    1:07.71    7  
      29.79   37.92                                                
  2 Milun, Ryan               41 Cranford Masters     1:10.50    1:11.53    5  
      34.63   36.90                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judge, Daniel             49 Garden State Mas       23.50      23.25    7  
  2 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8     24.00      23.65    5  
  3 Howard, Max               47 Unattached New J       29.50      29.35    4  
  4 Soisson, Stephen M        49 Somerset County        35.01      33.58    3  
  5 Rao, Arun S               46 Peddie Aquatic A       37.00      33.60    2  
  6 Bailey, Jason             46 Brigantine Green       32.00      35.63    1  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8     54.00      53.75    7  
      25.40   28.35                                                
  2 Jotz, Jeffrey J           48 Cranford Masters       56.00      56.27    5  
      26.85   29.42                                                
  3 Howard, Max               47 Unattached New J     1:07.00    1:05.21    4  
      30.41   34.80                                                
  4 Rao, Arun S               46 Peddie Aquatic A     1:23.00    1:13.67    3  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg                48 Spring Valley YM-8   1:59.65    2:04.06    7  
      26.82   30.54   33.28   33.42                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rao, Arun S               46 Peddie Aquatic A     7:30.00    7:14.25    7  
      40.08   43.38   44.78   44.56   44.55   43.92   43.92   44.00
      43.54   41.52                                                
  2 Soisson, Stephen M        49 Somerset County      8:00.01    7:29.72    5  
      39.02   44.22   46.43   46.12   45.84   46.35   46.19   45.67
      46.42   43.46                                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg                48 Spring Valley YM-8     26.99      27.27    7  
  2 McConnell, Bruce P        48 Somerset County        45.00      38.11    5  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg                48 Spring Valley YM-8     59.55      59.85    7  
      28.66   31.19                                                
  2 McConnell, Bruce P        48 Somerset County      1:35.00    1:23.71    5  
      40.73   42.98                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConnell, Bruce P        48 Somerset County      3:15.00    3:07.06    7  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8     30.00      30.15    7  
  2 Bailey, Jason             46 Brigantine Green       40.00      44.67    5  
  3 Rao, Arun S               46 Peddie Aquatic A       45.00      45.09    4  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8   1:09.00    1:08.46    7  
      31.79   36.67                                                
  2 Jotz, Jeffrey J           48 Cranford Masters     1:12.00    1:11.92    5  
      33.98   37.94                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 Unattached New J       33.00      32.03    7  
  2 McConnell, Bruce P        48 Somerset County        40.00      36.91    5  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           48 Cranford Masters     1:04.00    1:06.74    7  
      32.12   34.62                                                
  2 Soisson, Stephen M        49 Somerset County      1:42.01    1:31.53    5  
      44.12   47.41                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, William N          53 Jersey Area Mast       23.88      23.49    7  
  2 Anderson, Terrence J      51 Unattached New J       28.00      27.70    5  
  3 Hall, John L              54 Unattached             28.00      28.09    4  
  4 Esser, John P             54 Red Bank YMCA          28.00      28.44    3  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776         52.20      51.33    7  
      24.84   26.49                                                
  2 Anderson, Terrence J      51 Unattached New J       58.50      59.20    5  
      28.55   30.65                                                
  3 Hall, John L              54 Unattached           1:01.00    1:00.47    4  
      29.03   31.44                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Terrence J      51 Unattached New J     2:05.00    2:13.96    7  
      30.84   33.44   34.97   34.71                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris D         51 Berkeley Aquatic     5:45.45    5:55.52    7  
      32.67   35.81   36.11   35.84   35.66   35.78   35.22   35.95
      37.85   34.63                                                
  2 Hall, John L              54 Unattached           6:26.00    6:17.20    5  
      32.90                                                        
               0.78                                                
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris D         51 Berkeley Aquatic    11:20.20   12:08.19    7  
      33.59   36.68   37.56   37.56   37.43   37.65   37.81   37.52
      37.70   36.73   36.98   36.28   36.26   36.22   35.84   36.05
      35.75   35.57   35.96   33.05                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776         28.50      27.60    7  
  2 Segal, William N          53 Jersey Area Mast       28.88      27.79    5  
  3 Evans, Jeffrey P          52 Spring Valley YM-8     26.80      28.32    4  
  4 Esser, John P             54 Red Bank YMCA          35.00      34.99    3  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Jeffrey P          52 Spring Valley YM-8     58.00    1:01.88    7  
      30.16   31.72                                                
  2 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776       1:06.00    1:02.86    5  
      29.79   33.07                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris D         51 Berkeley Aquatic     2:24.24    2:31.67    7  
      36.19   39.12   38.96   37.40                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 Unattached New J       32.50      33.33    7  
  2 Segal, William N          53 Jersey Area Mast       34.08      34.66    5  
  3 Hall, John L              54 Unattached             34.00      36.83    4  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 Unattached New J     1:12.70    1:13.56    7  
      34.90   38.66                                                
  2 McGiffin, Chris D         51 Berkeley Aquatic     1:21.21    1:17.74    5  
      37.23   40.51                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 Unattached New J     2:49.00    2:50.52    7  
      38.56   44.48   43.75   43.73                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, William N          53 Jersey Area Mast       25.88      25.81    7  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776         56.20      56.10    7  
      26.08   30.02                                                
  2 Evans, Jeffrey P          52 Spring Valley YM-8     56.00      59.07    5  
      27.69   31.38                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Jeffrey P          52 Spring Valley YM-8     58.00    1:00.37    7  
      27.76   32.61                                                
  2 Esser, John P             54 Red Bank YMCA        1:12.50    1:13.01    5  
      33.99   39.02                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris D         51 Berkeley Aquatic     2:27.27    2:31.15    7  
      32.09   41.44   44.99   32.63                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             59 Somerset County        25.99      25.29    7  
  2 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas       27.10      27.39    5  
  3 Flournoy, Tom             59 Unattached             28.50      30.62    4  
  4 Mahoney, Patrick          57 Glenpointe             36.00      34.21    3  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             59 Somerset County        59.99      57.82    7  
      28.04   29.78                                                
  2 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas     1:00.25    1:00.59    5  
  3 Flournoy, Tom             59 Unattached           1:07.50    1:14.03    4  
      33.63   40.40                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flournoy, Tom             59 Unattached           2:39.00    2:49.87    7  
      34.60   43.15   46.69   45.43                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            56 Colonials 1776       5:38.38    5:42.39    7  
      32.18   35.01   35.14   35.17   34.87   34.51   34.48   34.15
      33.61   33.27                                                
  2 Zhou, Benjamin F          57 Cranford Masters    10:00.00    8:23.79    5  
      42.84   49.47   50.51   51.45   51.00   52.09   52.22   53.39
      52.50   48.32                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            56 Colonials 1776      11:22.22   11:32.56    7  
      32.48   34.71   34.78   34.86   34.89   35.09   34.79   34.76
      34.76   34.85   34.67   34.88   34.87   34.64   34.87   34.82
      34.89   34.91   34.41   33.63                                
  2 Zhou, Benjamin F          57 Cranford Masters    19:00.00   17:23.53    5  
      43.94   49.00   50.84   52.15   52.08   52.86   53.24   53.22
      52.98   53.41   53.51   52.88   53.16   53.70   52.39   52.25
      53.11   52.47   51.82   54.52                                
  3 Mahoney, Patrick          57 Glenpointe          18:00.00   17:59.78    4  
      47.21   50.73   52.64   54.56   54.26   53.26   55.01   54.67
      55.34   56.47   56.83   55.52   54.31   55.62   54.77   56.04
      54.42   55.06   53.16   49.90                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas       35.00      34.38    7  
  2 Tsuzuki, Ed M             59 Somerset County        34.99      35.80    5  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin F          57 Cranford Masters     5:20.00    4:12.54    7  
      59.73 1:03.76 1:05.21 1:03.84                                
  2 Mahoney, Patrick          57 Glenpointe                NT    4:16.84    5  
      58.80 1:07.09 1:07.57 1:03.38                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas       37.00      36.40    7  
  2 Tsuzuki, Ed M             59 Somerset County        36.99      37.09    5  
  3 Treen, Dave W             59 Unattached Delaw       41.00      39.93    4  
  4 Flournoy, Tom             59 Unattached             47.00      47.83    3  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Treen, Dave W             59 Unattached Delaw     1:28.00    1:27.41    7  
      42.32   45.09                                                
  2 Zhou, Benjamin F          57 Cranford Masters     2:40.00    1:41.37    5  
      48.20   53.17                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Treen, Dave W             59 Unattached Delaw     3:11.00    3:10.53    7  
      44.16   48.51   50.02   47.84                                
  2 Zhou, Benjamin F          57 Cranford Masters     5:00.00    3:33.75    5  
      48.24   54.66   57.48   53.37                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            56 Colonials 1776         28.28      28.98    7  
  2 Murphy, Matthew           55 Garden State Mas       30.00      31.01    5  
  3 Tsuzuki, Ed M             59 Somerset County        32.99      33.62    4  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sjovall, Bill             62 Somerset County        27.00      27.26    7  
  2 Fisher, Warren J          61 Colonials 1776         28.00      27.86    5  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sjovall, Bill             62 Somerset County        59.50    1:01.56    7  
      29.41   32.15                                                
  2 Conlan, Michael J         61 Jersey Area Mast     1:05.00    1:04.70    5  
      31.49   33.21                                                
  3 Eichhorn, Scott           63 Somerset County      1:15.00    1:12.72    4  
      34.68   38.04                                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           63 Somerset County      8:00.00    7:32.12    7  
      39.09   43.35   44.93   45.65   44.90   46.34   46.30   46.73
      46.03   48.80                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher       61 Peddie Aquatic A    11:50.00   12:07.65    7  
      33.56   36.60   37.28   37.56   37.19   36.87   37.72   37.08
      36.82   37.25   37.74   37.36   36.82   36.87   36.43   36.60
      35.62   35.69   34.45   32.14                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Warren J          61 Colonials 1776         33.50      34.61    7  
  2 Korzen, Marek             62 Unattached             40.00      38.61    5  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korzen, Marek             62 Unattached           1:20.98    1:22.83    7  
      41.06   41.77                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Warren J          61 Colonials 1776         36.50      36.56    7  
  2 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas       38.79      39.41    5  
  3 Eichhorn, Scott           63 Somerset County        41.00      40.88    4  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas     1:31.39    1:31.89    7  
      44.03   47.86                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas     3:30.00    3:23.51    7  
      46.38   50.65   53.56   52.92                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korzen, Marek             62 Unattached             34.11      35.02    7  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         61 Jersey Area Mast     3:18.00    3:24.24    7  
      46.30   53.73   53.95   50.26                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korzen, Marek             62 Unattached           1:19.93    1:21.38    7  
      37.36   44.02                                                
  2 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas     1:23.12    1:28.68    5  
      43.76   44.92                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         61 Jersey Area Mast     2:55.00    2:54.49    7  
      41.82   47.73   47.16   37.78                                
  2 Korzen, Marek             62 Unattached           2:55.31    2:57.96    5  
      38.16   45.65   54.34   39.81                                
  3 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas     3:10.36    3:10.85    4  
      47.89   48.70   50.64   43.62                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allred, David F           67 Glenpointe             29.00      29.88    7  
  2 Levine, Steven M          65 Berkeley Aquatic       30.45      31.46    5  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          65 Berkeley Aquatic     1:12.23    1:13.62    7  
      34.04   39.58                                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            69 USA                  6:10.00    6:13.07    7  
      34.65   37.46   37.99   38.38   38.16   38.26   37.51   37.52
      37.08   36.06                                                
  2 Martin, Jack R            66 Brigantine Green     6:40.00    6:34.14    5  
      33.92   37.22   39.31   40.34   40.97   41.07   41.06   40.80
      40.85   38.60                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, James               65 Garden State Mas    12:51.33   12:42.38    7  
      35.42   37.68   38.07   38.04   38.36   38.36   38.80   38.68
      38.66   39.29   38.11   38.30   38.44   38.34   38.03   37.99
      38.02   38.16   38.18   37.45                                
  2 McElroy, Frank            69 USA                 13:15.00   12:53.40    5  
      35.31   38.54   39.07   39.68   39.50   39.34   39.46   39.21
      38.93   39.40   38.99   39.04   38.82   38.95   38.69   38.67
      38.52   38.29   38.02   36.97                                
  3 Martin, Jack R            66 Brigantine Green    14:00.00   13:37.76    4  
      35.18   37.61   38.30   39.91   40.44   40.66   40.96   40.96
      40.83   41.59   41.91   42.41   43.07   42.37   41.88   42.25
      42.32   42.21   42.96   39.94                                
  4 Newsome, Thomas C         66 Ocean County Ymc    15:30.00   15:12.34    3  
      39.52   43.41   44.46   45.79   47.09   46.48   46.62   46.87
      47.02   47.78   46.89   46.78   46.87   46.59   45.32   45.35
      45.43   45.97   45.55   42.55                                
  5 Levine, Steven M          65 Berkeley Aquatic    15:15.63   15:21.74    2  
      39.39   44.45   48.47   48.75   47.12   46.95   45.96   47.40
      45.91   46.79   46.91   46.87   46.00   45.29   46.20   46.35
      46.44   46.33   46.80   43.36                                
  6 Adjemian, Haroutioun      69 USA                 45:00.00   24:37.78    1  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         66 Colonials 1776         32.90      30.99    7  
  2 Allred, David F           67 Glenpointe             38.50      39.10    5  
  3 Fagan, Brian P            66 Garden State Mas       55.00      43.20    4  
  4 Levine, Steven M          65 Berkeley Aquatic       39.52      46.04    3  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         66 Colonials 1776       1:08.50    1:07.37    7  
      33.38   33.99                                                
  2 Fagan, Brian P            66 Garden State Mas     1:45.00    1:32.20    5  
      45.54   46.66                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         66 Colonials 1776       2:37.80    2:34.79    7  
      36.19   38.18   39.89   40.53                                
  2 Fagan, Brian P            66 Garden State Mas     3:06.00    3:16.84    5  
      48.23   48.77   50.29   49.55                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fagan, Brian P            66 Garden State Mas       55.00      42.24    7  
  2 Allred, David F           67 Glenpointe             44.20      44.04    5  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fagan, Brian P            66 Garden State Mas     1:55.00    1:29.08    7  
      42.89   46.19                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allred, David F           67 Glenpointe           1:22.50    1:23.88    7  
      38.83   45.05                                                
  2 Levine, Steven M          65 Berkeley Aquatic     1:24.98    1:33.73    5  
      42.15   51.58                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            69 USA                  3:10.00    2:50.68    7  
      36.32   46.52   51.91   35.93                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               73 Garden State Mas       27.81      27.91    7  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               73 Garden State Mas       36.33      36.62    7  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               73 Garden State Mas       29.70      29.98    7  
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       81 Colonials 1776      25:00.00   24:25.85    7  
    1:00.80 1:11.71 1:16.25 1:17.32 1:17.54 1:16.74 1:15.33 1:14.15
    1:14.56 1:13.95 1:14.31 1:13.71 1:16.36 1:15.10 1:14.14 1:12.83
    1:12.14 1:12.23 1:11.90 1:04.78                                
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Unattached  'A'                                   1:35.00    1:41.92   14  
     1) Porrazzo, Ralph J M25           2) Hand, Samantha W22             
     3) Sutton, Richard M25             4) Marrinucci, Jena W28           
       22.98    27.94    26.30    24.70                                    
  2 Ocean County YMCA  'A'                                 NT    1:42.12   10  
     1) Beers, Jamie P W25              2) Colasurdo, Alyssa W23          
     3) Hicks, Jeffrey M23              4) de Rouville, Bill M26          
       30.31    27.33    22.34    22.14                                    
  3 Ocean County YMCA  'B'                                 NT    1:46.14    8  
     1) Campi, Erin W25                 2) Giglio, Chris M25              
     3) de Rouville, Christine W30      4) Tutzauer, Gene P M24           
       29.70    28.54    24.39    23.51                                    
  4 Long Island City YMCA  'A'                        1:49.00    1:46.99    6  
     1) Wong, Jason M M33               2) Kopistecki, Megan W36          
     3) Kravchuk, Maksym M25            4) Martinez, George M24           
       27.48    28.20    27.20    24.11                                    
  5 Ocean County YMCA  'C'                                 NT    2:03.79    4  
     1) Hirtes, Greg M24                2) Dineva, Galina W48             
     3) Mancuso, Francesca W59          4) Kraljic, Frank A M44           
       26.42    31.13    36.38    29.86                                    
  6 Unattached  'B'                                   2:10.00    2:14.15    2  
     1) Flournoy, Tom M59               2) Cohen, Caitlyn W21             
     3) Korzen, Aniela W62              4) Korzen, Marek M62              
       33.35    31.39    36.14    33.27                                    
  7 Brigantine Greenheads  'B'                        2:50.00    2:16.12  
     1) Bailey, Jason M46               2) Dolceamore, Victoria W50       
     3) Lewis, Brieanne J W23           4) Azcona, Jorge M22              
       39.65    30.58    39.65    26.24                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Island City YMCA  'A'                        1:59.00    1:53.80   14  
     1) Martinez, George M24            2) Kravchuk, Maksym M25           
     3) Kopistecki, Megan W36           4) Wong, Jason M M33              
       27.50    30.70    30.27    25.33                                    
  2 Unattached  'A'                                   1:49.00    1:57.77   10  
     1) Porrazzo, Ralph J M25           2) Hand, Samantha W22             
     3) Sutton, Richard M25             4) Marrinucci, Jena W28           
       26.75    43.61    20.88    26.53                                    
  3 Ocean County YMCA  'A'                                 NT    1:59.03    8  
     1) Beers, Jamie P W25              2) Colasurdo, Alyssa W23          
     3) Hirtes, Sean M26                4) Hirtes, Greg M24               
       33.80    32.13    26.07    27.03                                    
  4 Ocean County YMCA  'C'                                 NT    2:03.58    6  
     1) Kraljic, Frank A M44            2) Newman, Robert W M24           
     3) Alsobrooks, Nicole W30          4) Dineva, Galina W48             
       25.89    35.49  1:02.20                                             
  5 Brigantine Greenheads  'A'                        2:30.00    2:04.80    4  
     1) Del Re, Audrey W23              2) Daniels, Tim M28               
     3) Azcona, Jorge M22               4) Daniels, Dani W27              
       37.61    29.87    28.48    28.84                                    
  6 Unattached  'B'                                   2:20.00    2:26.98    2  
     1) Korzen, Marek M62               2) Korzen, Aniela W62             
     3) Cohen, Caitlyn W21              4) Flournoy, Tom M59              
       38.62    42.32    36.52    29.52                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ocean County YMCA  'D'                                 NT    1:46.31   14  
     1) Haines, Nicole W25              2) Matthews, Corey M25            
     3) Alsobrooks, Nicole W30          4) Saunders, Zac M27              
       24.62    57.11    24.67                                             
  2 Virtua Masters  'A'                                    NT    2:08.45   10  
     1) Taylor, Jim M44                 2) Covaci, Lauren N W38           
     3) Haynes, Brian M37               4) Campbell, Angela W30           
       29.28    43.77    26.39    29.01                                    
  3 Virtua Masters  'B'                                    NT    2:47.94    8  
     1) Abdrakhmanov, Russ M34          2) Stackhouse, Joy W54            
     3) Covaci, Sorin M35               4) Vidovich, Karen W61            
       32.01    53.34    16.20  1:06.39                                    
 -- Somerset County YMCA Masters  'A'                      NT   X2:06.81  
     1) DeVito, Laura M W45             2) Ryan, Ellen M W43              
     3) Morchio, Paola W41              4) Licata, Marissa W33            
       32.23    32.40    40.94    21.24                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:45.45    2:19.61   14  
     1) McConnell, Bruce P M48          2) Dreisbach, Tristan M34         
     3) Licata, Marissa W33             4) Gonzalez, Natalia V W33        
       37.23    34.08    30.63    37.67                                    
  2 Virtua Masters  'A'                                    NT    2:21.09   10  
     1) Haynes, Brian M37               2) Taylor, Jim M44                
     3) Campbell, Angela W30            4) Covaci, Lauren N W38           
       37.84    35.26    30.63    37.36                                    
  3 Ocean County YMCA  'B'                                 NT    2:22.61    8  
     1) Vogel, Amelia A W27             2) Vogel, Raymond P M26           
     3) de Rouville, Bill M26           4) Campi, Erin W25                
       37.46    42.88  1:02.27                                             
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'B'                      NT    2:12.81   14  
     1) Soisson, Stephen M M49          2) Gyllenhammer, Pauline W52      
     3) Morgan, Adele M W51             4) McConnell, Bruce P M48         
       33.58    37.17    31.94    30.12                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'C'                      NT    2:21.10   14  
     1) Sjovall, Bill M62               2) Jaeger, Joanne M W60           
     3) Lockhart, Susan W62             4) Tsuzuki, Ed M M59              
       27.03    39.33  1:14.74                                             
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'B'                 2:45.45    2:29.92   14  
     1) Hiller, Tricia W58              2) Eichhorn, Scott M63            
     3) Tsuzuki, Ed M M59               4) Jaeger, Joanne M W60           
       40.01    39.87    31.60    38.44                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 18                    
 
  1. Somerset County YMCA Masters        430   2. Ocean County YMCA                 340.5
  3. Unattached                          243   4. Unattached New Jersey             206.5
  5. Virtua Masters                      182   6. Garden State Masters                157
  7. Colonials 1776                      141   8. Brigantine Greenheads               125
  9. Red Bank YMCA                       122  10. Long Island City YMCA               103
 11. Jersey Area Masters                  92  12. Spring Valley YMCA Masters           87
 13. Cranford Masters                     79  14. Berkeley Aquatic Club                76
 15. Glenpointe                           46  16. Wyckoff Family                       42
 17. Conejo Valley Masters                28  17. Greater Phila Aquatic Club           28
 19. Uc09                                 27  20. Peddie Aquatic Assoc                 23
 20. South Jersey Aquatics Club Mas       23  22. Unattached Metropolitan              21
 22. Ranger Aquatics Masters              21  22. Chelsea Piers                        21
 25. Unattached Delaware Valley           18  26. Lakeland Hills YMCA                  16
 27. Hoboken Masters                      12                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 18                    
 
  1. Somerset County YMCA Masters        260   2. Ocean County YMCA                   148
  3. Unattached New Jersey               104   3. Unattached                          104
  5. Virtua Masters                       91   6. Brigantine Greenheads                84
  7. Red Bank YMCA                        68   8. Colonials 1776                       47
  9. Garden State Masters                 37  10. Jersey Area Masters                  35
 11. Conejo Valley Masters                28  12. Uc09                                 27
 13. Chelsea Piers                        21  13. Long Island City YMCA                21
 15. Spring Valley YMCA Masters           17  16. Glenpointe                           10
 17. Wyckoff Family                        9                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 18                     
 
  1. Ocean County YMCA                 134.5   2. Garden State Masters                120
  3. Somerset County YMCA Masters        114   4. Unattached                          111
  5. Unattached New Jersey             102.5   6. Colonials 1776                       94
  7. Cranford Masters                     79   8. Berkeley Aquatic Club                76
  9. Spring Valley YMCA Masters           70  10. Virtua Masters                       63
 11. Long Island City YMCA                62  12. Jersey Area Masters                  57
 13. Red Bank YMCA                        54  14. Brigantine Greenheads                37
 15. Glenpointe                           36  16. Wyckoff Family                       33
 17. Greater Phila Aquatic Club           28  18. South Jersey Aquatics Club Mas       23
 18. Peddie Aquatic Assoc                 23  20. Unattached Metropolitan              21
 20. Ranger Aquatics Masters              21  22. Unattached Delaware Valley           18
 23. Lakeland Hills YMCA                  16  24. Hoboken Masters                      12