Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 5/20/2018 11:18 AM
           Somerset County YMCA Last Chance Masters Meet - 5/19/2018           
                                    Results                                    
 
Women 25-29 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory E            28 Chelsea Piers Ma-6     13.00      11.75  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Man, Wing                 27 Csp Tideriders M-22    28.00      28.85  
  2 Massi, Lauren M           26 Somerset County-7      45.00      35.45  
  3 Westervelt, Jackie M      27 Somerset County-7      45.00      37.02  
  4 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      45.00      38.41  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Man, Wing                 27 Csp Tideriders M-22  1:03.00    1:04.19  
      30.32   33.87                                                
  2 Massi, Lauren M           26 Somerset County-7    1:30.00    1:17.82  
      37.23   40.59                                                
  3 Westervelt, Jackie M      27 Somerset County-7    1:31.00    1:20.59  
      38.75   41.84                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westervelt, Jackie M      27 Somerset County-7    3:05.00    2:52.78  
      38.22   42.32   45.79   46.45                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7    9:00.00    8:25.60  
      40.53   48.89   51.83   51.11   52.25   54.20   52.98   52.20
      54.03   47.58                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory E            28 Chelsea Piers Ma-6     32.00      31.22  
  2 Man, Wing                 27 Csp Tideriders M-22    35.00      33.65  
  3 Massi, Lauren M           26 Somerset County-7      45.00      42.94  
  4 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      50.00      50.46  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Man, Wing                 27 Csp Tideriders M-22  1:15.00    1:15.18  
      36.04   39.14                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massi, Lauren M           26 Somerset County-7      45.00      44.47  
  2 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      50.00      47.09  
 
Women 25-29 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory E            28 Chelsea Piers Ma-6     13.00      12.94  
  2 Massi, Lauren M           26 Somerset County-7      30.00      17.85  
  3 Westervelt, Jackie M      27 Somerset County-7      30.00      19.53  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory E            28 Chelsea Piers Ma-6     28.00      28.74  
  2 Man, Wing                 27 Csp Tideriders M-22    35.00      33.14  
  3 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      50.00      48.29  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory E            28 Chelsea Piers Ma-6   1:05.00    1:07.31  
      30.04   37.27                                                
  2 Man, Wing                 27 Csp Tideriders M-22  1:10.00    1:21.54  
      36.74   44.80                                                
  3 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7    1:40.00    1:38.71  
      49.54   49.17                                                
 
Women 30-34 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawicz, Kasia M           33 Chelsea Piers Ma-6     14.00      13.53  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez Ortiz, Paloma     33 UC07-7                 38.38      39.41  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez Ortiz, Paloma     33 UC07-7                 50.50      48.81  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez Ortiz, Paloma     33 UC07-7               1:46.46    1:45.09  
 
Women 30-34 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawicz, Kasia M           33 Chelsea Piers Ma-6     15.00      13.82  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawicz, Kasia M           33 Chelsea Piers Ma-6     31.48      32.27  
  2 Ramirez Ortiz, Paloma     33 UC07-7                 51.51      50.63  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawicz, Kasia M           33 Chelsea Piers Ma-6   2:33.33    2:33.18  
      34.43   39.36   39.90   39.49                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawicz, Kasia M           33 Chelsea Piers Ma-6   2:32.07    2:36.13  
      32.76   40.96   46.10   36.31                                
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn N           36 Somerset County-7    1:06.00    1:03.52  
      30.60   32.92                                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn N           36 Somerset County-7   21:30.00   21:21.70  
      33.83   36.42   37.76   38.43   39.02   39.37   39.40   39.08
      39.55   39.66   39.32   39.58   39.74   39.38   39.07   39.25
      39.21   39.18   39.28   38.79   39.04   39.26   39.22   39.23
      39.49   39.23   39.28   39.05   38.70   38.94   39.20   38.14
      37.60
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             43 Somerset County-7      32.51      33.92  
  2 Freeman, Martina E        44 Green Wave Maste-7     36.15      35.26  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             43 Somerset County-7    1:13.20    1:14.78  
      35.51   39.27                                                
  2 Freeman, Martina E        44 Green Wave Maste-7   1:30.61    1:26.52  
      37.01   49.51                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             43 Somerset County-7    2:38.83    2:45.04  
      36.75   41.54   43.79   42.96                                
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County-7   23:46.38   23:11.83  
      37.19   41.22   42.23   42.89   42.43   42.20   42.41   42.44
      42.52   42.49   42.51   42.51   42.49   43.02   42.89   43.21
      43.09   42.96   43.27   43.10   43.03   43.16   43.20   42.40
      42.40   41.96   41.98   41.92   42.01   41.91   41.14   41.54
      38.11
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             43 Somerset County-7      38.19      40.71  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            41 Somerset County-7         NT      37.64  
 
Women 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             43 Somerset County-7      24.00      17.89  
 
Women 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                48 Somerset County-7      24.61      23.09  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pertsemlidis, Ashley M    46 Somerset County-7      29.64      29.55  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 UC07-7                 59.77      59.73  
      28.94   30.79                                                
  2 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7   1:02.08    1:02.18  
      29.99   32.19                                                
  3 Pertsemlidis, Ashley M    46 Somerset County-7    1:03.84    1:03.54  
      31.10   32.44                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 UC07-7               2:07.27    2:05.97  
  2 Pertsemlidis, Ashley M    46 Somerset County-7    2:21.51    2:17.47  
      32.06   34.84   35.45   35.12                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 UC07-7               5:37.25    5:43.02  
      30.59   33.48   34.43   34.83   35.12   35.00   35.28   35.22
      35.19   33.88                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7   2:21.47    2:20.98  
      32.42   36.50   36.76   35.30                                
 
Women 45-49 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                48 Somerset County-7      23.23      22.09  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 UC07-7                 38.25      35.77  
  2 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7     40.28      39.16  
  3 Guo, Yumei                48 Somerset County-7      50.91      51.83  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                48 Somerset County-7    1:51.51    1:59.01  
      56.91 1:02.10                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                48 Somerset County-7    4:06.00    4:19.52  
      57.38                 1:08.31                                
 
Women 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                48 Somerset County-7      33.33      54.15  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7   1:05.88    1:09.38  
      31.79   37.59                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 UC07-7               2:40.00    2:29.68  
      34.26   39.09   38.76   37.57                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison S          46 UC07-7               2:26.04    2:25.50  
      31.58   38.28   43.00   32.64                                
 
Women 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 Raritan Bay Area-7     20.00      14.81  
  2 Kulko, Olga I             50 UC07-7               1:00.00      26.99  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulko, Olga I             50 UC07-7               1:12.93    1:03.63  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiedler Lord, Olympia     53 Berkeley (Nj) Aq-7  33:00.00   32:05.88  
      52.36   56.71                           57.24   59.95   57.84
                      58.12   59.30   59.51   59.16   58.32   58.72
      59.45   59.33 1:01.61   57.76   59.75   57.14   59.76   57.10
      59.09   59.60   57.76   58.87 1:00.34   59.81   59.03   58.42
      55.48
 
Women 50-54 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 Raritan Bay Area-7     25.00      17.84  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        52 Bearcat Masters-6      29.08      28.96  
  2 Ciccone, Lisa A           51 UC07-7               1:04.71    1:10.25  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa A           51 UC07-7               2:22.63    2:38.45  
    1:16.89 1:21.56                                                
 
Women 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wetzel, Denise            52 UC12-12                20.00      19.31  
  2 O'Connell, Gloria         52 Raritan Bay Area-7     30.00      21.00  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa A           51 UC07-7               1:03.87    1:13.87  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa A           51 UC07-7               2:27.08    2:35.45  
    1:13.74 1:21.71                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wetzel, Denise            52 UC12-12              3:15.00    3:05.32  
      41.28   45.66   48.89   49.49                                
 
Women 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wetzel, Denise            52 UC12-12                16.00      15.13  
  2 O'Connell, Gloria         52 Raritan Bay Area-7     25.00      17.08  
  3 Kulko, Olga I             50 UC07-7               1:00.00      37.18  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        52 Bearcat Masters-6      27.40      27.60  
  2 Kulko, Olga I             50 UC07-7               1:39.67    1:31.50  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        52 Bearcat Masters-6    1:01.01    1:00.87  
      28.44   32.43                                                
  2 Fiedler Lord, Olympia     53 Berkeley (Nj) Aq-7   1:49.67    1:54.26  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        52 Bearcat Masters-6    2:18.41    2:19.02  
      30.10   35.19   37.25   36.48                                
  2 Wetzel, Denise            52 UC12-12              3:15.00    3:04.86  
      37.46   44.38   51.98   51.04                                
  3 Fiedler Lord, Olympia     53 Berkeley (Nj) Aq-7   3:58.00    4:04.98  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiedler Lord, Olympia     53 Berkeley (Nj) Aq-7   1:41.29    1:47.68  
  2 Ciccone, Lisa A           51 UC07-7               2:18.17    2:30.40  
    1:09.79 1:20.61                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiedler Lord, Olympia     53 Berkeley (Nj) Aq-7   3:36.30    3:51.59  
      52.93 1:01.63 1:04.78   52.25                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiedler Lord, Olympia     53 Berkeley (Nj) Aq-7   9:00.00    7:58.86  
      55.85 2:00.13 2:09.07 1:05.98   54.08   53.75                
  2 Ciccone, Lisa A           51 UC07-7              12:00.00   11:23.38  
    1:14.27 1:33.77 1:28.45 1:24.12 1:27.52 1:27.77 1:23.93 1:23.55
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7     29.00      29.37  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7   1:05.00    1:05.37  
      31.12   34.25                                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            58 Somerset County-7    8:00.00    7:32.44  
      37.29   41.34   43.98   45.24   46.45   46.58   47.12   47.86
      49.64   46.94                                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7     32.19      33.78  
  2 Godfrey, Kathy            58 Somerset County-7      45.00      40.71  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7   3:05.00    2:41.09  
      36.90   39.69   42.42   42.08                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7     37.00      37.82  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7     29.99      31.17  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            58 Somerset County-7    1:30.30    1:29.71  
      41.19   48.52                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       61 Garden State Mas-7     28.85      29.56  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       61 Garden State Mas-7   1:04.40    1:12.47  
      29.61   42.86                                                
  2 Lyndon, Meredith          61 Raritan Bay Area-7   1:23.84    1:20.16  
      37.92   42.24                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       61 Garden State Mas-7   2:30.12    2:33.65  
      29.32   43.08   41.69   39.56                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 Raritan Bay Area-7     48.00      49.22  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 Raritan Bay Area-7   1:45.51    1:45.78  
      50.35   55.43                                                
 
Women 65-69 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    67 Raritan Bay Area-7     17.64      17.09  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    67 Raritan Bay Area-7     38.19      38.42  
  2 Schilling, Dorothy J      67 Raritan Bay Area-7     44.60      43.83  
 
Women 65-69 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    67 Raritan Bay Area-7     22.00      19.92  
  2 Schilling, Dorothy J      67 Raritan Bay Area-7     30.00      23.34  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    67 Raritan Bay Area-7     44.58      42.44  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Dorothy J      67 Raritan Bay Area-7     49.85      51.18  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          83 Somerset County-7    1:10.00    1:13.23  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          83 Somerset County-7    2:30.00    2:36.82  
    1:13.62 1:23.20                                                
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          83 Somerset County-7    5:30.00    5:27.96  
                    4:08.49                                        
 
Women 85-89 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              88 Somerset County-7      44.44      42.44  
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              88 Somerset County-7    2:22.22    1:46.84  
 
Men 18-24 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Julien R           23 Chelsea Piers Ma-6     12.00      10.47  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Julien R           23 Chelsea Piers Ma-6     26.50      23.51  
  2 Nguyen, Joseph            23 UC07-7                 23.27      23.63  
  3 van Dijk, Chris J         19 Somerset County-7      24.60      25.63  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Joseph            23 UC07-7                 51.09      50.83  
      24.41   26.42                                                
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Dijk, Chris J         19 Somerset County-7      30.00      31.66  
 
Men 18-24 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Julien R           23 Chelsea Piers Ma-6     15.00      15.44  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Dijk, Chris J         19 Somerset County-7      30.50      31.93  
 
Men 18-24 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Julien R           23 Chelsea Piers Ma-6     14.00      11.56  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Dijk, Chris J         19 Somerset County-7      27.00      28.32  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Dijk, Chris J         19 Somerset County-7    1:06.00    1:08.99  
      31.54   37.45                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County-7      28.13      28.24  
  2 Abdrakhmanov, Russ        34 Virtua Masters-8       30.00      30.19  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abdrakhmanov, Russ        34 Virtua Masters-8     1:12.00    1:12.89  
      31.83   41.06                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7     29.08      29.28  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7   1:05.74    1:05.18  
      31.62   33.56                                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County-7      35.00      34.83  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County-7    1:18.77    1:17.36  
      36.95   40.41                                                
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County-7    1:10.07    1:05.44  
      30.18   35.26                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7   1:02.91    1:02.48  
      29.10   33.38                                                
  2 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County-7    1:10.06    1:11.53  
      33.55   37.98                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dreisbach, Tristan        34 Somerset County-7    2:45.00    2:37.63  
      31.17   44.23   44.79   37.44                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7   4:59.00    5:05.14  
      30.78   35.34   39.81   40.61   43.16   43.49   36.60   35.35
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian S         35 Raritan Bay Area-7     24.18      24.10  
  2 Sabala, Michael C         37 Chelsea Piers Ma-6     23.65      24.11  
  3 Capers, Andrew            35 Team New York Aq-6     24.80      25.18  
  4 Stoller, Korey            36 UC07-7                 25.87      26.22  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian S         35 Raritan Bay Area-7     54.11      53.27  
      25.30   27.97                                                
  2 Capers, Andrew            35 Team New York Aq-6     55.00      56.16  
      26.73   29.43                                                
  3 Stoller, Korey            36 UC07-7                 56.52      56.55  
      27.44   29.11                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian S         35 Raritan Bay Area-7   2:00.15    2:03.44  
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabala, Michael C         37 Chelsea Piers Ma-6  18:10.18   18:18.24  
      30.56   32.14   32.59   33.10   33.12   33.18   33.50   33.25
      33.35   33.82   33.42   33.76   33.50   33.69   33.63   33.80
      33.70   33.63   33.50   33.86   33.61   33.83   33.87   33.81
      33.90   33.63   33.78   33.60   33.97   33.09   32.69   32.33
      31.03
 
Men 35-39 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capers, Andrew            35 Team New York Aq-6     15.00      14.62  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabala, Michael C         37 Chelsea Piers Ma-6     29.49      31.01  
  2 Capers, Andrew            35 Team New York Aq-6     32.00      32.71  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabala, Michael C         37 Chelsea Piers Ma-6   2:18.42    2:24.25  
      33.34   36.32   37.20   37.39                                
 
Men 35-39 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capers, Andrew            35 Team New York Aq-6     12.20      12.28  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Darian S         35 Raritan Bay Area-7     27.55      27.21  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabala, Michael C         37 Chelsea Piers Ma-6     57.94      57.88  
      26.93   30.95                                                
  2 Russell, Darian S         35 Raritan Bay Area-7   1:00.70    1:00.88  
      27.60   33.28                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabala, Michael C         37 Chelsea Piers Ma-6     55.89      59.37  
      27.58   31.79                                                
  2 Russell, Darian S         35 Raritan Bay Area-7   1:04.09    1:05.54  
      30.21   35.33                                                
 
Men 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            42 UC07-7                 12.50      11.62  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Marcus R         42 Green Wave Maste-7     25.61      25.04  
  2 Bohan, Michael            42 UC07-7                 25.17      26.29  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Sasha               42 Somerset County-7    1:07.07    1:04.28  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Sasha               42 Somerset County-7    2:31.87    2:28.12  
      32.52 1:16.90   39.29                                        
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            42 UC07-7               6:45.00    6:10.64  
      31.22   36.36   38.24   38.71   38.59   38.70   38.69   38.16
      37.87   34.10                                                
  2 Wolf, Sasha               42 Somerset County-7    6:50.63    6:48.35  
      34.48   37.32   40.48                 1:25.22 1:23.52   16.21
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            42 UC07-7                 31.07      32.14  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Marcus R         42 Green Wave Maste-7   1:08.27    1:09.92  
      35.01   34.91                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            42 UC07-7                 28.08      29.78  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            42 UC07-7               1:20.00    1:10.07  
      31.14   38.93                                                
 
Men 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 UC07-7                 13.50      12.91  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 UC07-7                 29.50      29.28  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 UC07-7               1:06.00    1:06.88  
      30.85   36.03                                                
 
Men 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 UC07-7                 14.00      14.56  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               47 UC07-7                 33.00      32.39  
 
Men 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kosakowski, William J     51 Somerset County-7      14.50      12.79  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kosakowski, William J     51 Somerset County-7      30.00      28.34  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kosakowski, William J     51 Somerset County-7    1:10.00    1:02.59  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            54 Garden State Mas-7   2:00.00    2:01.69  
  2 Haftkowycz, Mark          50 UC07-7               2:17.56    2:18.76  
      31.16   35.32   36.96   35.32                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            54 Garden State Mas-7   5:25.00    5:27.12  
      29.98   32.25   32.93   33.05   33.20   33.10   33.19   33.75
      33.43   32.24                                                
  2 Haftkowycz, Mark          50 UC07-7               6:30.00    6:29.25  
      32.45   36.76   39.07   40.28   40.27   40.97   40.96   41.29
      39.59   37.61                                                
  3 Kosakowski, William J     51 Somerset County-7    6:45.00    6:33.98  
    2:25.72                                   41.48   41.96   41.40
      41.84   41.24                                                
  4 Zhang, Peter              54 Somerset County-7   14:00.00   10:42.31  
      51.74   59.37 1:02.76 1:06.08 1:07.12 1:08.37 1:10.71 1:09.49
    1:09.96   56.71                                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 UC07-7              23:00.00   23:03.46  
      34.64   38.32   39.95   40.72   41.42   42.15   42.57   42.57
                      44.00                   42.91   43.33   42.85
      42.88   43.13   42.24   42.34   42.58   42.87   42.46   41.80
      42.53   42.66   42.96   42.38   42.10   41.69   42.22   40.56
      38.68
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            54 Garden State Mas-7        NT    2:20.90  
      33.84   35.54   36.16   35.36                                
 
Men 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Zhang, Peter              54 Somerset County-7      50.00         DQ  
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Robert J           55 Somerset County-7   19:54.05   19:40.54  
      31.37   34.17   35.05   35.30   35.73   35.77   35.60   35.76
      36.08   35.38   35.63   35.69   35.98   35.95   36.09   35.78
      36.24   36.41   36.18   36.08   36.56   36.32   36.41   35.66
      36.47   35.86   36.50   36.70   36.46   36.72   35.90   35.91
      34.83
 -- Holt, Thomas J            58 UC07-7              29:58.00        DNF  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            55 Excel Swimming-7       40.00      40.14  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            55 Excel Swimming-7     1:22.00    1:23.64  
      39.93   43.71                                                
 
Men 55-59 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharp, Eugene P           58 Somerset County-7         NT      14.06  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharp, Eugene P           58 Somerset County-7      34.50      33.15  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            55 Excel Swimming-7     1:15.00    1:16.07  
      36.98   39.09                                                
  2 Sharp, Eugene P           58 Somerset County-7    1:18.00    1:20.11  
      38.05   42.06                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            55 Excel Swimming-7     2:47.00    2:47.76  
      34.19   48.09   46.42   39.06                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Robert J           55 Somerset County-7    6:00.05    5:25.41  
      32.32   37.63   45.34   42.45   49.68   48.06   36.82   33.11
 
Men 60-64 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7     13.00      12.81  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sjovall, Bill             63 Somerset County-7      26.98      27.46  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sjovall, Bill             63 Somerset County-7    1:00.86    1:00.75  
      29.26   31.49                                                
  2 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   1:00.71    1:01.66  
      29.88   31.78                                                
  3 Burkardt, Tom H           62 Somerset County-7    1:16.91    1:17.62  
      37.09   40.53                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   2:11.70    2:12.94  
  2 Burkardt, Tom H           62 Somerset County-7    2:57.12    3:04.78  
      40.71   46.47 1:37.93                                        
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- DeSimone, David           62 Somerset County-7    8:00.00         DQ  
      39.85   44.93   48.91   51.15   50.90   50.72   51.21   51.89
      48.16                                                        
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher E     62 Peddie Aquatic A-7  19:42.00   19:37.28  
      31.70   34.80   36.20   36.05   36.63   36.13   36.13   35.92
      36.32   36.75   36.15   36.74   36.30   35.98   36.24   36.18
      36.10   36.65   35.82   36.65   35.94   36.10   35.67   35.74
      36.20   36.07   35.56   35.22   34.75   34.24   35.11   34.06
      33.18
  2 Chambers, John B          62 Chelsea Piers Ma-6  21:00.00   19:44.82  
      32.10   34.38   35.78   36.44   36.55   36.41   36.15   36.06
      36.33   36.59   36.37   36.04   36.49   35.75   36.18   36.02
      36.20   36.12   36.14   36.17   35.94   36.01   35.93   35.92
      36.12   36.11   36.02   35.91   36.05   36.13   35.88   35.71
      34.82
  3 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas-7  26:00.00   25:29.16  
      41.57   45.54   46.44   46.30   46.30   45.97   45.90   45.83
      46.60   46.54   46.70   47.07   46.89   46.63   46.92   46.45
      46.38   46.94   46.82   46.72   46.89   47.18   46.92   46.85
      46.66   46.80   46.67   46.88   46.57   46.77   46.28   46.37
      43.81
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burkardt, Tom H           62 Somerset County-7      49.00      49.22  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   1:08.06    1:10.62  
      34.03   36.59                                                
  2 Burkardt, Tom H           62 Somerset County-7    1:45.00    1:51.37  
 
Men 60-64 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           63 Somerset County-7      20.00      17.31  
  2 DeSimone, David           62 Somerset County-7      20.00      18.32  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           63 Somerset County-7      42.00      39.57  
  2 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas-7     41.64      40.02  
  3 DeSimone, David           62 Somerset County-7      45.00      42.07  
  4 Burkardt, Tom H           62 Somerset County-7      56.00      57.49  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas-7   1:33.28    1:32.88  
      44.10   48.78                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas-7   3:20.27    3:17.75  
      45.66   51.36   51.94   48.79                                
  2 DeSimone, David           62 Somerset County-7    3:20.00    3:34.93  
      47.34   52.90   56.85   57.84                                
 
Men 60-64 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7     14.50      13.78  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas-7   3:07.61    3:12.37  
      46.16   49.63   52.44   44.14                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           64 Garden State Mas-7   6:41.16    6:37.71  
      48.25   56.27   50.20   48.92   52.53   52.69   45.17   43.68
 
Men 65-69 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            67 Garden State Mas-7     14.50      13.50  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            67 Garden State Mas-7     30.00      30.20  
  2 Allred, David F           67 Garden State Mas-7     29.88      30.24  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard O       66 Garden State Mas-7   1:14.19    1:12.96  
      34.30   38.66                                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-7              13:05.00   11:46.13  
    3:56.26 4:37.47 1:10.99 1:03.89   57.52                        
 
Men 65-69 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            67 Garden State Mas-7     19.00      16.84  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            67 Garden State Mas-7     39.10      36.44  
  2 Schubert, Richard O       66 Garden State Mas-7     42.16      38.73  
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard O       66 Garden State Mas-7   2:58.89    3:01.67  
      42.23   45.44   47.56   46.44                                
 
Men 65-69 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            67 Garden State Mas-7     19.00      16.52  
  2 McAdams, Bob W            68 UC07-7                 40.00      42.72  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           67 Garden State Mas-7     44.04      44.01  
 
Men 65-69 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            67 Garden State Mas-7     22.00      16.06  
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-7               7:45.00    7:30.91  
    1:55.46 2:05.30 1:56.82 1:33.33                                
 
Men 70-74 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             72 Garden State Mas-7     14.50      13.53  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        72 Colonials 1776-8       28.87      29.41  
  2 Zakim, Jack S             72 Garden State Mas-7     30.00      29.74  
 -- Seidman, Lawrence B       70 Garden State Mas-7     29.99         DQ  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7   1:02.43    1:04.41  
      31.91   32.50                                                
  2 Zakim, Jack S             72 Garden State Mas-7   1:06.50    1:05.35  
      31.86   33.49                                                
  3 Amundsen, Joseph S        72 Colonials 1776-8     1:04.13    1:05.71  
      31.92   33.79                                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7   6:01.11    6:09.39  
      34.36   37.12   37.83   37.95   38.03   37.52   37.35   37.35
      36.55   35.33                                                
 
Men 70-74 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             72 Garden State Mas-7     18.00      16.53  
  2 Amundsen, Joseph S        72 Colonials 1776-8       20.00      19.97  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             72 Garden State Mas-7     35.50      36.92  
 
Men 70-74 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        72 Colonials 1776-8       20.00      19.65  
 
Men 70-74 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        72 Colonials 1776-8       20.00      15.47  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence B       70 Garden State Mas-7     35.00      34.62  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7   1:10.88    1:13.88  
      34.00   39.88                                                
  2 Seidman, Lawrence B       70 Garden State Mas-7   1:21.00    1:24.84  
      38.47   46.37                                                
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               72 Adirondack Maste-3   3:15.00    3:17.79  
      44.02   51.48   52.37   49.92                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               72 Adirondack Maste-3   1:35.00    1:34.69  
      46.19   48.50                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             79 Garden State Mas-7     37.00      36.57  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             79 Garden State Mas-7   3:20.00    3:12.17  
      42.94   47.56   50.79   50.88                                
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           77 Adirondack Maste-3  29:33.55   30:31.61  
      48.98   53.74   55.55   55.74   55.56   56.18   56.56   56.38
      56.61   57.09   56.80   56.53   56.52   56.95   56.42   56.29
      55.94   56.36   56.44   56.23   55.95   56.22   55.16   55.79
      55.40   55.53   55.12   55.40   55.43   54.41   54.62   53.95
      51.76
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             79 Garden State Mas-7     51.00      48.75  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             79 Garden State Mas-7     49.00      55.64  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           77 Adirondack Maste-3   1:40.68    1:39.70  
      49.78   49.92                                                
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           77 Adirondack Maste-3   3:42.20    3:53.66  
    1:48.91 1:01.91 1:02.84                                        
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           77 Adirondack Maste-3   8:22.90    8:19.09  
      54.18   59.92 1:05.00 2:14.38 1:10.28   58.28   57.19        
 
Men 85-89 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             87 Somerset County-7   34:00.00   35:03.34  
      58.75 1:00.07 2:04.27                 1:02.34 1:04.06 1:04.04
    1:03.71 1:03.03 1:04.29 1:03.08 1:04.00 1:04.18 1:04.80 1:04.25
    1:04.58 1:05.29 1:04.40 1:06.25 1:05.13 1:04.53 1:03.84 1:05.19
    1:04.27 1:04.35 1:05.26 1:03.67 1:04.91 1:04.98 1:04.06 1:03.90
    1:01.52
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:01.01    2:08.26  
     1) Glaser, Robyn N W36             2) Ryan, Ellen M W43              
     3) Godfrey, Kathy W58              4) Pertsemlidis, Ashley M W46     
       29.77    34.43    34.80    29.26                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                      3:00.00    2:35.08  
     1) Schilling, Dorothy J W67        2) Freeman-Patterson, Sue W67     
     3) Lyndon, Meredith W61            4) O'Connell, Gloria W52          
       44.21    39.43    36.91    34.53                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'B'               1:50.50    1:53.10  
     1) Sjovall, Bill M63               2) Wolf, Sasha M42                
     3) Kosakowski, William J M51       4) Tsuzuki, Ed M M59              
       28.08    33.76    23.14    28.12                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'C'               2:06.06    2:12.46  
     1) Sharp, Eugene P M58             2) DeSimone, David M62            
     3) Burkardt, Tom H M62             4) Eichhorn, Scott M63            
       33.85    34.16  1:04.45                                             
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'B'               2:11.11    2:19.00  
     1) Sharp, Eugene P M58             2) Eichhorn, Scott M63            
     3) Tsuzuki, Ed M M59               4) Sjovall, Bill M63              
                         15.22    47.80                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chelsea Piers Masters-6  'A'                      1:44.18    1:43.48  
     1) Cohen, Julien R M23             2) Sabala, Michael C M37          
     3) Miller, Cory E W28              4) Sawicz, Kasia M W33            
       23.35    24.07    26.96    29.10                                    
  2 Somerset County YMCA Masters-7  'D'               1:59.59    2:06.62  
     1) van Dijk, Chris J M19           2) Westervelt, Jackie M W27       
     3) Massi, Lauren M W26             4) Dreisbach, Tristan M34         
       27.87    36.32    34.88    27.55                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chelsea Piers Masters-6  'A'                      1:57.18    1:55.40  
     1) Miller, Cory E W28              2) Sabala, Michael C M37          
     3) Sawicz, Kasia M W33             4) Cohen, Julien R M23            
       30.87    30.07    31.39    23.07                                    
  2 Somerset County YMCA Masters-7  'C'               2:19.19    2:23.46  
     1) Massi, Lauren M W26             2) van Dijk, Chris J M19          
     3) Dreisbach, Tristan M34          4) Westervelt, Jackie M W27       
       45.14    33.54    29.46    35.32                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:42.42    2:45.27  
     1) Burkardt, Tom H M62             2) DeSimone, David M62            
     3) Ryan, Ellen M W43               4) Kosakowski, William J M51      
                         46.94    23.85                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                       2:00.00    1:57.78  
     1) Seidman, Lawrence B M70         2) Cipriano, Deborah R W61        
     3) Wein, Arthur M M67              4) Ditommaso, Laurie A W55        
       30.29    28.72    29.04    29.73                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                       2:14.00    2:14.81  
     1) Zakim, Jack S M72               2) Ditommaso, Laurie A W55        
     3) McElroy, Frank M70              4) Cipriano, Deborah R W61        
       36.46    38.01    31.35    28.99