Masters Meet 03 - 3/30/2003                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdal  27 RY                  11:39.40   11:34.82         20  
                  32.15     1:06.11 (33.96)     1:40.27 (34.16)     2:14.65 (34.38)
        2:49.66 (35.01)     3:24.69 (35.03)     3:59.73 (35.04)     4:34.89 (35.16)
        5:10.35 (35.46)     5:45.54 (35.19)     6:20.68 (35.14)     6:55.78 (35.10)
        7:31.01 (35.23)     8:06.16 (35.15)     8:41.33 (35.17)     9:16.38 (35.05)
        9:51.32 (34.94)    10:26.19 (34.87)    11:01.25 (35.06)    11:34.82 (33.57)
  2 Sorge, Didi         26 SWIM                14:20.30   13:24.48         17  
                  33.94     1:10.19 (36.25)     1:48.46 (38.27)     2:27.91 (39.45)
        3:07.73 (39.82)     3:48.87 (41.14)     4:29.63 (40.76)     5:10.71 (41.08)
        5:51.74 (41.03)     6:33.15 (41.41)     7:14.59 (41.44)     7:55.76 (41.17)
        8:37.25 (41.49)     9:18.59 (41.34)     9:59.34 (40.75)    10:41.71 (42.37)
       11:22.22 (40.51)    12:04.21 (41.99)    12:45.41 (41.20)    13:24.48 (39.07)
 
Event 1  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca    39 GSM                 11:30.05   11:14.50         20  
                  29.75     1:01.79 (32.04)     1:35.21 (33.42)     2:08.83 (33.62)
        2:42.36 (33.53)     3:16.05 (33.69)     3:49.61 (33.56)     4:23.29 (33.68)
        4:57.27 (33.98)     5:31.14 (33.87)     6:04.87 (33.73)     6:39.09 (34.22)
        7:13.08 (33.99)     7:47.21 (34.13)     8:21.55 (34.34)     8:56.17 (34.62)
        9:30.63 (34.46)    10:05.27 (34.64)    10:40.10 (34.83)    11:14.50 (34.40)
  2 Nastasi, Bridget    36 LHY                 13:00.00   12:59.35         17  
                  34.77     1:13.78 (39.01)     1:52.95 (39.17)     2:32.46 (39.51)
        3:11.66 (39.20)     3:50.65 (38.99)     4:29.43 (38.78)     5:07.95 (38.52)
        5:46.64 (38.69)     6:25.23 (38.59)     7:04.47 (39.24)     7:43.66 (39.19)
        8:22.70 (39.04)     9:01.85 (39.15)     9:41.72 (39.87)    10:21.60 (39.88)
       11:01.58 (39.98)    11:41.42 (39.84)    12:20.60 (39.18)    12:59.35 (38.75)
 
Event 1  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Stea  48 RBY                 12:25.00   12:19.52         20  
                  32.06     1:07.41 (35.35)     1:44.08 (36.67)     2:21.23 (37.15)
        2:58.09 (36.86)     3:34.76 (36.67)     4:12.10 (37.34)     4:49.55 (37.45)
        5:27.46 (37.91)     6:04.97 (37.51)     6:42.21 (37.24)     7:20.27 (38.06)
        7:58.43 (38.16)     8:36.28 (37.85)     9:13.52 (37.24)     9:51.50 (37.98)
       10:29.37 (37.87)    11:06.71 (37.34)    11:43.71 (37.00)    12:19.52 (35.81)
  2 Dehnel, Christine   48 LHY                 15:00.00   13:31.16         17  
                  37.90     1:18.50 (40.60)     2:00.07 (41.57)     2:41.43 (41.36)
        3:23.43 (42.00)     4:05.00 (41.57)     4:46.28 (41.28)     5:27.70 (41.42)
        6:09.91 (42.21)     6:50.98 (41.07)     7:30.32 (39.34)     8:10.54 (40.22)
        8:51.38 (40.84)     9:31.61 (40.23)    10:12.14 (40.53)    10:53.07 (40.93)
       11:33.06 (39.99)    12:12.95 (39.89)    12:52.88 (39.93)    13:31.16 (38.28)
 
Event 1  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vaage, John         32 RBY                 11:10.00   10:53.63         20  
                  29.22     1:01.02 (31.80)     1:33.72 (32.70)     2:06.64 (32.92)
        2:39.78 (33.14)     3:12.69 (32.91)     3:45.92 (33.23)     4:19.08 (33.16)
        4:52.16 (33.08)     5:25.23 (33.07)     5:58.42 (33.19)     6:31.79 (33.37)
        7:05.15 (33.36)     7:38.36 (33.21)     8:11.55 (33.19)     8:44.73 (33.18)
        9:17.79 (33.06)     9:50.63 (32.84)    10:22.97 (32.34)    10:53.63 (30.66)
  2 Lipson, Mark        32 RY                  14:37.06   12:40.97         17  
                  31.41     1:06.74 (35.33)     1:44.01 (37.27)     2:21.48 (37.47)
        2:58.92 (37.44)     3:36.75 (37.83)     4:15.80 (39.05)     4:54.09 (38.29)
        5:33.66 (39.57)     6:12.07 (38.41)     6:51.17 (39.10)     7:29.62 (38.45)
        8:09.14 (39.52)     8:49.28 (40.14)     9:29.25 (39.97)    10:07.78 (38.53)
       10:48.04 (40.26)    11:27.18 (39.14)    12:05.10 (37.92)    12:40.97 (35.87)
 
Event 1  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curry, Rob          39 LHY                       NT   11:32.34         20  
                  31.55     1:05.94 (34.39)     1:40.84 (34.90)     2:16.13 (35.29)
        2:51.12 (34.99)     3:25.75 (34.63)     4:00.29 (34.54)     4:35.05 (34.76)
        5:09.61 (34.56)     5:44.13 (34.52)     6:18.70 (34.57)     6:52.95 (34.25)
        7:27.65 (34.70)     8:02.40 (34.75)     8:36.90 (34.50)     9:12.24 (35.34)
        9:47.83 (35.59)    10:23.07 (35.24)    10:58.31 (35.24)    11:32.34 (34.03)
  2 Nastasi, Joseph     38 LHY                 18:00.00   16:48.11         17  
                  48.72     1:35.75 (47.03)     2:26.23 (50.48)     3:17.72 (51.49)
        4:09.18 (51.46)     5:00.68 (51.50)     5:53.10 (52.42)     6:45.11 (52.01)
        7:37.46 (52.35)     8:29.24 (51.78)     9:21.07 (51.83)    10:12.37 (51.30)
       11:02.68 (50.31)    11:54.12 (51.44)    12:44.84 (50.72)    13:35.76 (50.92)
       14:26.40 (50.64)    15:16.45 (50.05)    16:04.72 (48.27)    16:48.11 (43.39)
  3 Iudici, Joe         39 RY                  20:00.00   19:18.56         16  
                  47.78     1:36.57 (48.79)     2:28.82 (52.25)     3:25.36 (56.54)
        4:22.76 (57.40)     5:17.44 (54.68)     6:14.64 (57.20)     7:13.54 (58.90)
        8:10.02 (56.48)     9:06.88 (56.86)    10:04.82 (57.94)    11:00.74 (55.92)
       11:56.95 (56.21)    12:51.79 (54.84)    13:48.48 (56.69)  15:43.13 (1:54.65)
       16:39.55 (56.42)    17:35.71 (56.16)    18:27.89 (52.18)    19:18.56 (50.67)
 
Event 1  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Mark       41 LHY                 13:20.00   12:43.18         20  
                  35.19     1:13.52 (38.33)     1:52.82 (39.30)     2:31.96 (39.14)
        3:10.93 (38.97)     3:49.76 (38.83)     4:27.97 (38.21)     5:06.42 (38.45)
        5:44.58 (38.16)     6:22.74 (38.16)     7:00.23 (37.49)     7:38.05 (37.82)
        8:15.86 (37.81)     8:54.44 (38.58)     9:33.50 (39.06)    10:12.15 (38.65)
       10:49.45 (37.30)    11:28.17 (38.72)    12:06.66 (38.49)    12:43.18 (36.52)
  2 Patracuolla, Paul   42 LHY                 12:28.00   13:00.23         17  
                  34.30     1:12.33 (38.03)     1:51.70 (39.37)     2:32.01 (40.31)
        3:11.41 (39.40)     3:51.14 (39.73)     4:31.13 (39.99)     5:11.48 (40.35)
        5:51.67 (40.19)     6:31.68 (40.01)     7:10.47 (38.79)     7:50.05 (39.58)
        8:29.29 (39.24)     9:08.89 (39.60)     9:48.25 (39.36)    10:27.35 (39.10)
       11:06.20 (38.85)    11:44.94 (38.74)    12:23.15 (38.21)    13:00.23 (37.08)
  3 Brundage, David     40 RY                  16:45.00   13:32.80         16  
                  42.36     1:20.60 (38.24)     1:59.91 (39.31)     2:39.80 (39.89)
        3:19.88 (40.08)     4:00.05 (40.17)     4:40.71 (40.66)     5:22.47 (41.76)
        6:03.79 (41.32)     6:44.77 (40.98)     7:25.80 (41.03)     8:07.29 (41.49)
        8:48.77 (41.48)     9:30.76 (41.99)    10:12.00 (41.24)    10:53.02 (41.02)
       11:34.32 (41.30)    12:15.34 (41.02)    12:55.49 (40.15)    13:32.80 (37.31)
 
Event 1  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Michael      47 OCY                 14:30.00   13:08.28         20  
                  33.37     1:09.88 (36.51)     1:48.50 (38.62)     2:27.85 (39.35)
        3:07.73 (39.88)     3:48.17 (40.44)     4:28.69 (40.52)     5:08.99 (40.30)
        5:49.50 (40.51)     6:29.61 (40.11)     7:09.81 (40.20)     7:49.77 (39.96)
        8:29.81 (40.04)     9:09.99 (40.18)     9:49.54 (39.55)    10:30.29 (40.75)
       11:10.75 (40.46)    11:51.89 (41.14)    12:29.74 (37.85)    13:08.28 (38.54)
  2 Cicero, Vito        48 Unattached          13:50.00   14:11.14         17  
                  36.43     1:17.98 (41.55)     2:00.09 (42.11)     2:43.02 (42.93)
        3:26.22 (43.20)     4:09.42 (43.20)     4:52.77 (43.35)     5:36.43 (43.66)
        6:19.90 (43.47)     7:03.53 (43.63)     7:46.94 (43.41)     8:30.24 (43.30)
      9:57.06 (1:26.82)  12:05.81 (2:08.75)    12:48.12 (42.31)    13:30.40 (42.28)
       14:11.24 (40.84)    14:56.71 (45.47)        14:11.14 ( )                    
  3 Ciolino, Michael    47 CBC                 20:00.74   17:05.58         16  
                  46.82     1:35.39 (48.57)     2:25.94 (50.55)     3:16.25 (50.31)
        4:07.66 (51.41)     4:58.94 (51.28)     5:50.07 (51.13)     6:41.06 (50.99)
        7:31.80 (50.74)     8:23.58 (51.78)     9:15.94 (52.36)    10:08.32 (52.38)
       11:00.71 (52.39)    11:52.68 (51.97)    12:44.30 (51.62)    13:36.98 (52.68)
       14:29.45 (52.47)    15:21.34 (51.89)    16:13.40 (52.06)    17:05.58 (52.18)
  4 Florkiewicz, Larry  49 RY                  16:00.00   19:33.83         15  
                  50.54     1:46.99 (56.45)     2:44.60 (57.61)     3:44.28 (59.68)
      4:44.47 (1:00.19)   5:44.97 (1:00.50)     6:44.48 (59.51)   7:46.00 (1:01.52)
                                9:45.41 ( )    10:44.23 (58.82)    11:43.64 (59.41)
       12:43.19 (59.55)    13:42.51 (59.32)    14:40.52 (58.01)                    
           15:39.52 ( )  17:37.59 (1:58.07)    18:36.48 (58.89)    19:33.83 (57.35)
 
Event 1  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fagan, Brian        51 WY                  14:00.00   13:42.89         20  
                  34.82     1:13.28 (38.46)     1:53.04 (39.76)     2:34.02 (40.98)
        3:15.86 (41.84)     3:57.64 (41.78)     4:39.70 (42.06)     5:21.24 (41.54)
        6:02.91 (41.67)     6:45.34 (42.43)     7:27.54 (42.20)     8:10.05 (42.51)
        8:52.54 (42.49)     9:35.04 (42.50)    10:17.45 (42.41)    10:59.23 (41.78)
       11:40.58 (41.35)    12:21.38 (40.80)    13:02.49 (41.11)    13:42.89 (40.40)
 
Event 1  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Richard    55 GSM                 13:30.00   13:22.26         20  
                  35.81     1:15.53 (39.72)     1:56.66 (41.13)     2:38.03 (41.37)
        3:20.16 (42.13)     4:01.60 (41.44)     4:43.71 (42.11)     5:25.02 (41.31)
        6:06.38 (41.36)     6:47.66 (41.28)     7:29.23 (41.57)     8:10.30 (41.07)
        8:51.63 (41.33)     9:32.41 (40.78)    10:12.33 (39.92)    10:52.51 (40.18)
       11:32.15 (39.64)    12:11.07 (38.92)    12:48.50 (37.43)    13:22.26 (33.76)
 
Event 1  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob        61 GSM                 14:40.00   13:39.18         20  
                  37.69     1:18.19 (40.50)     1:59.30 (41.11)     2:40.57 (41.27)
        3:22.78 (42.21)     4:05.40 (42.62)     4:47.97 (42.57)     5:29.30 (41.33)
        6:11.55 (42.25)     6:53.76 (42.21)     7:34.76 (41.00)     8:15.38 (40.62)
        8:56.19 (40.81)     9:37.40 (41.21)    10:18.71 (41.31)    11:00.42 (41.71)
       11:41.29 (40.87)    12:22.15 (40.86)    13:02.20 (40.05)    13:39.18 (36.98)
 
Event 1  Men 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newman, Austin      87 OCY                 20:00.00   20:22.62         20  
                1:00.13   2:00.13 (1:00.00)   3:01.75 (1:01.62)   4:02.94 (1:01.19)
        5:02.86 (59.92)   6:05.10 (1:02.24)   7:06.36 (1:01.26)   8:07.66 (1:01.30)
      9:08.19 (1:00.53)  10:09.49 (1:01.30)  11:11.48 (1:01.99)  12:12.52 (1:01.04)
     13:13.49 (1:00.97)  14:14.68 (1:01.19)  15:15.80 (1:01.12)  16:17.08 (1:01.28)
     17:18.18 (1:01.10)  18:19.00 (1:00.82)    19:18.52 (59.52)  20:22.62 (1:04.10)
 
Event 2  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ridgewood YMCA  'B'                         2:05.10    2:01.77         40  
     1) Bauman, Jennifer 30             2) Schmit, David 45               
     3) Lorizzo, Craig 34               4) Hann, Jennifer 24              
                  36.51     1:08.35 (31.84)     1:34.01 (25.66)     2:01.77 (27.76)
  2 Ridgewood YMCA  'A'                         2:05.00    2:04.36         34  
     1) Song, Sukbin 28                 2) Iues, Michael 24               
     3) McAuliffe, Elizabeth 31         4) Ambrass, Kate 22               
                  28.23     1:08.28 (40.05)     1:35.00 (26.72)     2:04.36 (29.36)
  3 Lakeland Hills YMCA  'A'                    2:07.40    2:05.71         32  
     1) Carlson, Joanna 23              2) Grace, Ryan 30                 
     3) Dallamura, Scott 24             4) D'Onofrio, Patricia 30         
                  38.73     1:16.45 (37.72)     1:41.71 (25.26)     2:05.71 (24.00)
  4 Lakeland Hills YMCA  'B'                    2:19.70    2:26.53         30  
     1) Heinz, Michael 39               2) Moore, Katherine 20            
     3) Frikker, Lisa 26                4) Toohey, Gerard 38              
                  32.57     1:09.53 (36.96)     1:51.39 (41.86)     2:26.53 (35.14)
 
Event 2  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ridgewood YMCA  'A'                         1:50.00    1:54.01         40  
     1) Egg, Victor 32                  2) Stephens, Ted 30               
     3) Harnett, Jennifer 31            4) Stovickova, Magdalena 27       
                  32.20     1:01.28 (29.08)     1:27.01 (25.73)     1:54.01 (27.00)
  2 Ridgewood YMCA  'B'                         1:52.90    1:59.11         34  
     1) Lipson, Mark 32                 2) Aromando, Michelle 29          
     3) Gazzillo, Frank 30              4) Shiber, Cheryl 35              
                  28.65     1:02.60 (33.95)     1:30.10 (27.50)     1:59.11 (29.01)
  3 Ridgewood YMCA  'C'                         2:20.00    2:13.14         32  
     1) Centrella, Patricia 38          2) Eickelberg, Bill 49            
     3) Sebestyan, Ladislav 26          4) Yoon, Carol 27                 
                  36.09     1:18.54 (42.45)     1:44.53 (25.99)     2:13.14 (28.61)
 
Event 2  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'A'                               NT    2:02.00         40  
     1) Portman, Jennfier 41            2) Nagle, Peter 44                
     3) Landrua, Jose A 43              4) Stickle, Lisa 39               
                  30.92     1:00.68 (29.76)     1:29.83 (29.15)     2:02.00 (32.17)
  2 Ridgewood YMCA  'A'                         2:05.00    2:02.88         34  
     1) Vigneron, Cathleen 38           2) O'Gava, Margaret 46            
     3) Kriley, Michael 44              4) Orr, Garret 42                 
                  33.21     1:12.33 (39.12)     1:36.56 (24.23)     2:02.88 (26.32)
  3 Lakeland Hills YMCA  'C'                    1:59.70    2:10.23         32  
     1) Hoffman, Mark 41                2) Nastasi, Bridget 36            
     3) Strobach, Candace 44            4) Curry, Rob 39                  
                  30.95     1:03.09 (32.14)     1:40.88 (37.79)     2:10.23 (29.35)
  4 Lakeland Hills YMCA  'D'                    2:17.60    2:24.91         30  
     1) Mullaney, Mary 35               2) Patracuolla, Paul 42           
     3) Anderson, Paul 43               4) Stevancsecz, Gail 48           
                  42.48     1:17.30 (34.82)     1:48.53 (31.23)     2:24.91 (36.38)
  5 Wyckoff YMCA  'A'                           2:10.00    2:25.04         28  
     1) Holt, Deborah 46                2) DiTommaso, Laurie 40           
     3) Eiel, Doug 40                   4) Cabada, Jose 45                
                  34.06     1:10.21 (36.15)     1:46.16 (35.95)     2:25.04 (38.88)
 
Event 2  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'A'                               NT    2:12.41         40  
     1) Walsh, Sherry 48                2) Martin, Nancy Steadman 48      
     3) Ruthrauff, William 45           4) Walsh, Jim 49                  
                  31.10     1:09.15 (38.05)     1:41.37 (32.22)     2:12.41 (31.04)
  2 Lakeland Hills YMCA  'E'                    2:05.88    2:12.44         34  
     1) Banks, Pam 49                   2) Dehnel, Christine 48           
     3) Jurka, Valdis 52                4) Wilson, Jack 50                
                  33.88     1:18.46 (44.58)     1:44.73 (26.27)     2:12.44 (27.71)
 
Event 2  Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'A'                          3:40.00    3:49.62         40  
     1) Melick, Florence 81             2) Melick, George 78              
     3) Steadman, Doris 78              4) Waters, John 72                
                  50.91     1:36.73 (45.82)     2:28.61 (51.88)   3:49.62 (1:21.01)
 
Event 3  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Joanna     23 LHY                  3:06.76    2:08.92         20  
                  29.81     1:02.92 (33.11)     1:36.22 (33.30)     2:08.92 (32.70)
  2 Pratte, Laura       24 RBY                  2:39.00    2:30.04         17  
                  33.76     1:11.17 (37.41)     1:50.16 (38.99)     2:30.04 (39.88)
 
Event 3  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdal  27 RY                   2:06.80    2:05.77         20  
                  29.68     1:01.87 (32.19)     1:34.58 (32.71)     2:05.77 (31.19)
 
Event 3  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca    39 GSM                  2:05.13    2:04.25         20  
                  28.74     1:00.03 (31.29)     1:32.07 (32.04)     2:04.25 (32.18)
  2 Shiber, Cheryl      35 RY                   2:19.00    2:17.28         17  
                  31.89     1:06.03 (34.14)     1:42.04 (36.01)     2:17.28 (35.24)
  3 Nastasi, Bridget    36 LHY                  2:22.00    2:25.18         16  
                  33.17     1:10.06 (36.89)     1:47.73 (37.67)     2:25.18 (37.45)
  4 Centrella, Patrici  38 RY                   2:45.00    2:28.33         15  
                  33.51     1:10.15 (36.64)     1:49.33 (39.18)     2:28.33 (39.00)
  5 Mullaney, Mary      35 LHY                  2:40.78    2:46.16         14  
                  36.72     1:18.66 (41.94)     2:01.87 (43.21)     2:46.16 (44.29)
  6 Pershina, Veronika  37 RY                   2:50.00    3:05.13         13  
                  40.13     1:26.24 (46.11)     2:14.87 (48.63)     3:05.13 (50.26)
 
Event 3  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Titko, Nancy        49 RBY                  2:40.20    2:37.55         20  
                1:16.56     1:58.36 (41.80)     2:37.71 (39.35)         2:37.55 ( )
  2 Stone, Kathleen     45 LHY                  3:00.01    2:44.41         17  
                  37.55     1:18.70 (41.15)     2:01.31 (42.61)     2:44.41 (43.10)
 
Event 3  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christ  53 LHY                  2:45.00    2:58.78         20  
                  40.08     1:26.49 (46.41)     2:13.78 (47.29)     2:58.78 (45.00)
  2 Appleton, Barbara   50 WY                   3:04.05    3:09.04         17  
                  44.56     1:31.79 (47.23)     2:23.00 (51.21)     3:09.04 (46.04)
 
Event 3  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eno, Carol          67 OCY                  3:40.00    3:29.52         20  
                  48.31     1:40.84 (52.53)     2:36.07 (55.23)     3:29.52 (53.45)
 
Event 3  Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dallamura, Scott    24 LHY                  2:00.00    2:09.36         20  
                  28.38     1:00.34 (31.96)     1:34.76 (34.42)     2:09.36 (34.60)
 
Event 3  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeff      29 RY                   1:59.00    2:02.80         20  
                  27.95       57.86 (29.91)     1:29.56 (31.70)     2:02.80 (33.24)
 
Event 3  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egg, Victor         32 RY                   1:55.00    1:58.41         20  
                  27.13       56.63 (29.50)     1:26.80 (30.17)     1:58.41 (31.61)
  2 Stephens, Ted       30 RY                   1:56.50    2:00.30         17  
                  28.25       58.09 (29.84)     1:28.90 (30.81)     2:00.30 (31.40)
  3 Lorizzo, Craig      34 RY                   2:10.50    2:08.33         16  
                  28.45       59.18 (30.73)     1:33.08 (33.90)     2:08.33 (35.25)
 
Event 3  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott      38 OB                   1:54.00    1:53.35         20  
                  26.93       55.79 (28.86)     1:24.53 (28.74)     1:53.35 (28.82)
  2 Knapp, Peter        39 RBY                  2:02.08    2:00.58         17  
                  27.27       56.79 (29.52)     1:28.30 (31.51)     2:00.58 (32.28)
  3 Hanhn, Derek        36 PED                  2:05.00    2:05.56         16  
                  28.71       59.93 (31.22)     1:32.53 (32.60)     2:05.56 (33.03)
  4 Abate, Randy        38 Unattached           2:35.85    2:29.78         15  
                  33.27   1:50.85 (1:17.58)     2:29.88 (39.03)         2:29.78 ( )
  5 Schanzenbach, Scot  38 RY                   2:52.00    2:45.53         14  
                  36.32     1:16.83 (40.51)     2:00.50 (43.67)     2:45.53 (45.03)
  6 Nastasi, Joseph     38 LHY                  3:08.00    2:50.55         13  
                  40.64     1:24.83 (44.19)     2:09.26 (44.43)     2:50.55 (41.29)
  7 Iudici, Joe         39 RY                   3:00.00    3:15.93         12  
                  38.32     1:27.79 (49.47)     2:21.09 (53.30)     3:15.93 (54.84)
 
Event 3  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed         44 GSM                  2:08.97    2:04.14         20  
                  28.42       59.32 (30.90)     1:31.45 (32.13)     2:04.14 (32.69)
  2 Nagle, Peter        44 RBY                  2:04.00    2:04.51         17  
                  28.77       59.58 (30.81)     1:31.51 (31.93)     2:04.51 (33.00)
  3 Patracuolla, Paul   42 LHY                  2:08.80    2:09.23         16  
                  30.51     1:03.40 (32.89)     1:37.29 (33.89)     2:09.23 (31.94)
  4 Brundage, David     40 RY                   2:12.00    2:16.16         15  
                  32.06     1:06.23 (34.17)     1:41.76 (35.53)     2:16.16 (34.40)
  5 Waldron, Mike       44 BFD                  2:20.00    2:23.48         14  
                  32.25     1:07.27 (35.02)     1:45.15 (37.88)     2:23.48 (38.33)
  6 Osborn, Louis       43 RBY                  2:45.00    2:25.01         13  
                  33.24     1:09.31 (36.07)     1:46.90 (37.59)     2:25.01 (38.11)
 
Event 3  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bell, Alan          45 GSM                  2:07.80    2:03.67         20  
                  28.29       59.34 (31.05)     1:31.60 (32.26)     2:03.67 (32.07)
  2 Cabada, Jose        45 WY                        NT    2:26.39         17  
                  33.02     1:10.20 (37.18)     1:48.71 (38.51)     2:26.39 (37.68)
  3 Jaffe, Jim          48 WY                   2:45.00    2:31.76         16  
                  35.01     1:11.99 (36.98)     1:50.90 (38.91)     2:31.76 (40.86)
  4 Druce, Cedric       47 SHY                  3:00.00    2:46.74         15  
                  38.97     1:21.53 (42.56)     2:04.33 (42.80)     2:46.74 (42.41)
  5 Piumelli, Fred      47 LHY                  2:52.96    2:57.53         14  
                  41.14     1:26.58 (45.44)     2:12.75 (46.17)     2:57.53 (44.78)
  6 Scanlon, Brian      47 RY                   3:20.00    3:25.12         13  
                  42.48                             2:32.42 ( )     3:25.12 (52.70)
  7 Florkiewicz, Larry  49 RY                   2:58.00    3:33.91         12  
                  45.79     1:38.35 (52.56)     2:34.49 (56.14)     3:33.91 (59.42)
  8 LePore, Mario       48 RBY                  4:04.00    3:53.82         11  
                  49.62     1:48.93 (59.31)   2:53.00 (1:04.07)   3:53.82 (1:00.82)
 
Event 3  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piche, Doug         50 RY                   2:18.00    2:15.28         20  
                  30.91     1:05.28 (34.37)     1:40.54 (35.26)     2:15.28 (34.74)
  2 Carmano, Arthur     51 WY                   3:05.00    3:01.79         17  
                  37.84     1:23.91 (46.07)     2:11.98 (48.07)     3:01.79 (49.81)
 
Event 3  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank      55 WY                   2:10.00    2:09.64         20  
                  30.22     1:02.47 (32.25)     1:36.04 (33.57)     2:09.64 (33.60)
  2 Reichle, Bill       55 GSM                  2:18.10    2:21.20         17  
                  33.24     1:08.40 (35.16)     1:45.02 (36.62)     2:21.20 (36.18)
 
Event 3  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Banks, Rendy        60 LHY                  2:33.00    2:19.42         20  
                  33.06     1:08.01 (34.95)     1:43.95 (35.94)     2:19.42 (35.47)
  2 Hopkins, Bob        61 GSM                  2:30.00    2:22.43         17  
                  33.73     1:09.98 (36.25)     1:47.18 (37.20)     2:22.43 (35.25)
 
Event 4  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Joanna     23 LHY                  1:10.01    1:09.53         20  
                  33.13     1:09.53 (36.40)                                        
  2 Ambrass, Kate       22 RY                   1:14.00    1:14.95         17  
                  33.80     1:14.95 (41.15)                                        
  3 Kavanaugh, Niccki   19 LHY                  2:30.00    1:48.20         16  
                  47.30   1:48.20 (1:00.90)                                        
 
Event 4  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aromando, Michelle  29 RY                   1:12.29    1:07.66         20  
                  32.73     1:07.66 (34.93)                                        
  2 Wriede, Michelle    27 PED                  1:10.00    1:07.92         17  
                  30.75     1:07.92 (37.17)                                        
  3 Stovickova, Magdal  27 RY                   1:08.90    1:08.06         16  
                  33.11     1:08.06 (34.95)                                        
 
Event 4  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harnett, Jennifer   31 RY                   1:14.00    1:07.72         20  
                  31.91     1:07.72 (35.81)                                        
  2 D'Onofrio, Patrici  30 LHY                  1:21.38    1:25.80         17  
                  37.43     1:25.80 (48.37)                                        
 
Event 4  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Centrella, Patrici  38 RY                   1:30.00    1:17.91         20  
                  36.63     1:17.91 (41.28)                                        
  2 Nastasi, Bridget    36 LHY                  1:16.50    1:18.89         17  
                  37.14     1:18.89 (41.75)                                        
 
Event 4  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie   40 WY                   1:11.70    1:09.78         20  
                  32.82     1:09.78 (36.96)                                        
  2 Strobach, Candace   44 LHY                  1:30.00    1:18.37         17  
                  37.00     1:18.37 (41.37)                                        
 
Event 4  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy       45 GSM                  1:15.80    1:14.05         20  
                  35.71     1:14.05 (38.34)                                        
  2 Banks, Pam          49 LHY                  1:20.69    1:15.89         17  
                  35.69     1:15.89 (40.20)                                        
  3 Walsh, Sherry       48 RBY                  1:15.00    1:18.17         16  
                  36.93     1:18.17 (41.24)                                        
  4 O'Gava, Margaret    46 RY                   1:17.00    1:18.79         15  
                  36.30     1:18.79 (42.49)                                        
  5 Dehnel, Christine   48 LHY                  1:20.00    1:21.26         14  
                  40.27     1:21.26 (40.99)                                        
  6 Stone, Kathleen     45 LHY                  1:20.40    1:21.78         13  
                  39.03     1:21.78 (42.75)                                        
  7 Horton, Patty       46 RY                        NT    1:24.33         12  
                  41.48     1:24.33 (42.85)                                        
  8 Stevancsecz, Gail   48 LHY                       NT    1:40.91         11  
                  44.68     1:40.91 (56.23)                                        
 
Event 4  Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sback, DJ           22 RY                   1:02.00      59.51         20  
                  26.94       59.51 (32.57)                                        
  2 Kato, Daichi        24 RY                   1:02.00    1:00.03         17  
                  27.37     1:00.03 (32.66)                                        
  3 Iues, Michael       24 RY                   1:04.30    1:02.93         16  
                  29.47     1:02.93 (33.46)                                        
  4 Henkel, David       22 1776                 1:06.00    1:04.16         15  
                  29.48     1:04.16 (34.68)                                        
  5 Nielsen, Robert     19 LHY                  1:50.00    1:09.34         14  
                  29.57     1:09.34 (39.77)                                        
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Greg        25 PED                    56.00      54.41         20  
                  24.79       54.41 (29.62)                                        
  2 Schupsky, Dan       25 RY                     58.50      56.89         17  
                  26.75       56.89 (30.14)                                        
  3 Song, Sukbin        28 RY                   1:01.00      58.93         16  
                  27.05       58.93 (31.88)                                        
  4 Sebestyan, Ladisla  26 RY                   1:03.23    1:00.40         15  
                  27.64     1:00.40 (32.76)                                        
  5 Frazer, Brian       26 RY                   1:10.50    1:02.56         14  
                  30.44     1:02.56 (32.12)                                        
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Desouza, JR         31 RY                     59.90      58.16         20  
                  25.65       58.16 (32.51)                                        
  2 Vaage, John         32 RBY                  1:05.00    1:00.56         17  
                  28.34     1:00.56 (32.22)                                        
  3 Ruberto, Joe        32 Unattached           1:05.00    1:01.86         16  
                  28.74     1:01.86 (33.12)                                        
  4 Lipson, Mark        32 RY                   1:04.07    1:05.31         15  
                  30.20     1:05.31 (35.11)                                        
  5 Grace, Ryan         30 LHY                  1:05.47    1:06.21         14  
                  30.80     1:06.21 (35.41)                                        
  6 Lorizzo, Craig      34 RY                   1:15.90    1:18.50         13  
                  38.93     1:18.50 (39.57)                                        
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew     37 RBY                    59.00    1:00.64         20  
                  27.96     1:00.64 (32.68)                                        
  2 Gilbertson, Peter   39 RBY                  1:03.00    1:05.36         17  
                  29.63     1:05.36 (35.73)                                        
  3 Curry, Rob          39 LHY                       NT    1:05.54         16  
                  29.85     1:05.54 (35.69)                                        
  4 Globus, Yaron       38 RY                   1:05.00    1:06.01         15  
                  29.71     1:06.01 (36.30)                                        
  5 Esser, John         39 TIDE                 1:09.00    1:08.99         14  
                  32.13     1:08.99 (36.86)                                        
  6 Donohue, Mike       36 LHY                  1:30.11    1:11.86         13  
                  32.56     1:11.86 (39.30)                                        
  7 Conlan, James       38 LHY                  1:10.01    1:11.96         12  
                  34.05     1:11.96 (37.91)                                        
  8 Nastasi, Joseph     38 LHY                  1:32.00    1:36.50         11  
                  48.32     1:36.50 (48.18)                                        
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn         44 OB                     59.00    1:01.36         20  
                  28.88     1:01.36 (32.48)                                        
  2 Landrua, Jose A     43 RBY                  1:01.26    1:02.28         17  
                  30.17     1:02.28 (32.11)                                        
  3 Hoffman, Mark       41 LHY                  1:06.00    1:07.46         16  
                  32.71     1:07.46 (34.75)                                        
  4 Orr, Garret         42 RY                   1:07.00    1:09.83         15  
                  32.73     1:09.83 (37.10)                                        
  5 Miller, Curtis      43 FTMON                1:10.85    1:10.59         14  
                  32.81     1:10.59 (37.78)                                        
  6 Campeau, Roy        41 WY                   1:20.00    1:11.98         13  
                  35.19     1:11.98 (36.79)                                        
 -- Conte, Louis        43 RBY                  1:06.10         DQ        
                1:13.80          DQ (19.81)                                        
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William  45 RBY                  1:06.90    1:06.37         20  
                  30.68     1:06.37 (35.69)                                        
  2 Schluter, Rick      46 WHIP                 1:07.50    1:07.77         17  
                  32.24     1:07.77 (35.53)                                        
  3 Becette, Jean       46 RY                   1:15.00    1:08.15         16  
                  31.07     1:08.15 (37.08)                                        
  4 Schmit, David       45 RY                   1:13.00    1:12.78         15  
                  34.94     1:12.78 (37.84)                                        
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Slowinski, Joseph   53 RBY                  1:12.00    1:09.08         20  
                  32.79     1:09.08 (36.29)                                        
  2 Jurka, Valdis       52 LHY                  1:16.00    1:13.11         17  
                  34.62     1:13.11 (38.49)                                        
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim         58 GSM                  1:05.30    1:05.00         20  
                  30.74     1:05.00 (34.26)                                        
 
Event 4  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Banks, Rendy        60 LHY                  1:15.50    1:14.07         20  
                  35.36     1:14.07 (38.71)                                        
 
Event 4  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Larry       70 GSM                  1:32.89    1:35.61         20  
                  45.74     1:35.61 (49.87)                                        
 
Event 5  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Carrie      23 Unattached             27.50      27.06         20  
  2 Hann, Jennifer      24 RY                     27.00      28.01         17  
  3 Moore, Katherine    20 LHY                    38.00      37.74         16  
  4 Kavanaugh, Niccki   19 LHY                    47.00      40.96         15  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Michelle    27 PED                    26.50      26.82         20  
  2 Sorge, Didi         26 SWIM                   33.25      29.37         17  
  3 Yoon, Carol         27 RY                     40.00      34.12         16  
  4 Frikker, Lisa       26 LHY                    46.00      34.87         15  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Onofrio, Patrici  30 LHY                    32.65      34.47         20  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen  38 RY                     28.50      29.00         20  
  2 Shiber, Cheryl      35 RY                     29.50      29.24         17  
  3 Luallen, Andrea     37 RY                        NT      30.48         16  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portman, Jennfier   41 RBY                    27.00      26.93         20  
  2 Strobach, Candace   44 LHY                    29.00      29.85         17  
  3 Fitzsimmons, Lore   44 RY                     40.80      37.31         16  
  4 Mateo, Carol        43 WY                   1:00.00      39.47         15  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dehnel, Christine   48 LHY                    32.00      30.83         20  
  2 Titko, Nancy        49 RBY                    33.50      33.31         17  
  3 Stevancsecz, Gail   48 LHY                    34.59      36.96         16  
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Appleton, Barbara   50 WY                     39.60      39.69         20  
 
Event 5  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eno, Carol          67 OCY                    39.00      40.08         20  
 
Event 5  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stone, Nancy        72 LHY                  1:25.08      58.64         20  
 
Event 5  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steadman, Doris     78 RBY                    47.00      42.41         20  
 
Event 5  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, Florence    81 RBY                  1:26.45    1:27.75         20  
 
Event 5  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kato, Daichi        24 RY                     22.50      22.73         20  
  2 Glenn, Brian        23 RY                     22.80      22.88         17  
  3 Federici, Matt      20 LHY                    23.80      23.69         16  
  4 Dallamura, Scott    24 LHY                    23.89      23.98         15  
  5 Nielsen, Robert     19 LHY                    30.00      23.99         14  
  6 Iues, Michael       24 RY                     25.70      25.55         13  
 
Event 5  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frazer, Brian       26 RY                     25.50      23.07         20  
  2 Sebestyan, Ladisla  26 RY                     25.20      23.48         17  
  3 Mitchell, Jeff      29 RY                     23.90      24.54         16  
  4 Hermanson, Ryan     28 RY                     25.00      24.73         15  
  5 Paoloni, Stefano    28 RBY                    26.00      25.03         14  
 
Event 5  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egg, Victor         32 RY                     23.50      23.72         20  
  2 Ruberto, Joe        32 Unattached             24.50      25.10         17  
  3 Grace, Ryan         30 LHY                    26.77      25.60         16  
  4 Lorizzo, Craig      34 RY                     23.80      27.07         15  
 
Event 5  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gilbertson, Peter   39 RBY                    23.50      24.55         20  
  2 Wallace, Andrew     37 RBY                    25.00      24.56         17  
  3 Heinz, Michael      39 LHY                    23.00      24.96         16  
  4 Knapp, Peter        39 RBY                    25.80      25.37         15  
  5 Globus, Yaron       38 RY                     26.00      25.91         14  
  6 Donohue, Mike       36 LHY                    30.44      26.26         13  
  7 Esser, John         39 TIDE                   26.50      26.86         12  
  8 Abate, Randy        38 Unattached             31.27      29.65         11  
  9 Iudici, Joe         39 RY                     35.00      35.52          9  
 
Event 5  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Forrester, John     43 RBY                    23.80      23.79         20  
  2 Tsuzuki, Ed         44 GSM                    24.02      24.10         17  
  3 Landrua, Jose A     43 RBY                    24.62      25.04         16  
  4 Patracuolla, Paul   42 LHY                    24.85      25.54         15  
  5 Nagle, Peter        44 RBY                    25.50      26.16         14  
  6 Campeau, Roy        41 WY                     27.00      27.33         13  
  7 Orr, Garret         42 RY                     27.50      27.38         12  
  8 Brundage, David     40 RY                     29.50      27.49         11  
  9 Waldron, Mike       44 BFD                    28.00      27.59          9  
 10 Eiel, Doug          40 WY                     28.00      27.68          7  
 11 Presnal, Greg       43 RY                     30.94      31.15          6  
 
Event 5  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bell, Alan          45 GSM                    25.30      25.23         20  
  2 Ruthrauff, William  45 RBY                    26.00      25.87         17  
  3 Becette, Jean       46 RY                     30.00      26.32         16  
  4 Jennings, Paul      45 HILL                   27.00      26.71         15  
  5 Cabada, Jose        45 WY                        NT      28.45         14  
  6 Eickelberg, Bill    49 RY                     28.00      28.55         13  
  7 Darcy, Robert       49 LHY                    28.00      29.39         12  
  8 Piumelli, Fred      47 LHY                    36.00      33.46         11  
  9 Scanlon, Brian      47 RY                     41.00      39.81          9  
 10 LePore, Mario       48 RBY                    40.30      39.85          7  
 11 Florkiewicz, Larry  49 RY                     50.00      39.95          6  
 
Event 5  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piche, Doug         50 RY                     28.00      27.40         20  
  2 Slowinski, Joseph   53 RBY                    27.00      27.77         17  
  3 Fleming, Joe        53 LHY                    28.77      28.61         16  
  4 Bunnell, Barrett    50 METRO                  32.00      31.11         15  
  5 Carmano, Arthur     51 WY                     50.00      36.86         14  
 
Event 5  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reichle, Bill       55 GSM                    25.60      27.21         20  
 
Event 5  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob        61 GSM                    29.00      29.92         20  
  2 Nguyen, Chieu       62 LHY                  1:00.00      35.04         17  
 
Event 5  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Larry       70 GSM                    35.98      35.63         20  
  2 Stone, Richard      73 LHY                  1:25.04      39.39         17  
  3 Waters, John        72 RBY                    48.00      47.04         16  
  4 Mackolin, William   70 TAC                    48.00      51.68         15  
 
Event 5  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pomianowski, John   75 RBY                    36.00      38.68         20  
  2 Melick, George      78 RBY                    43.00      42.32         17  
 
Event 6  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pratte, Laura       24 RBY                  1:25.50    1:15.68         20  
                  37.40     1:15.68 (38.28)                                        
 
Event 6  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Michelle    27 PED                  1:04.50    1:06.92         20  
                  32.67     1:06.92 (34.25)                                        
 
Event 6  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bauman, Jennifer    30 RY                   1:17.25    1:21.11         20  
                  39.40     1:21.11 (41.71)                                        
 
Event 6  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea     37 RY                        NT    1:10.36         20  
                  34.19     1:10.36 (36.17)                                        
  2 Vigneron, Cathleen  38 RY                   1:14.00    1:11.02         17  
                  34.63     1:11.02 (36.39)                                        
  3 Centrella, Patrici  38 RY                   1:30.00    1:19.41         16  
                  38.03     1:19.41 (41.38)                                        
  4 Nastasi, Bridget    36 LHY                  1:28.00    1:26.55         15  
                  42.25     1:26.55 (44.30)                                        
 
Event 6  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portman, Jennfier   41 RBY                  1:04.00    1:06.43         20  
                  33.32     1:06.43 (33.11)                                        
 
Event 6  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Stea  48 RBY                  1:12.50    1:14.35         20  
                  35.31     1:14.35 (39.04)                                        
 
Event 6  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christ  53 LHY                  1:36.00    1:40.89         20  
                  48.71     1:40.89 (52.18)                                        
 
Event 6  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stone, Nancy        72 LHY                  1:40.80    2:02.10         20  
                1:04.19     2:02.10 (57.91)                                        
 
Event 6  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steadman, Doris     78 RBY                  1:39.00    1:39.95         20  
                  47.67     1:39.95 (52.28)                                        
 
Event 6  Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, Florence    81 RBY                  3:37.65    3:41.08         20  
                1:43.86   3:41.08 (1:57.22)                                        
 
Event 6  Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Colin       23 RY                     57.50      56.08         20  
                  26.86       56.08 (29.22)                                        
  2 Sback, DJ           22 RY                   1:00.00      59.59         17  
                  29.06       59.59 (30.53)                                        
  3 Henkel, David       22 1776                 1:03.00    1:01.67         16  
                  30.06     1:01.67 (31.61)                                        
  4 Federici, Matt      20 LHY                  1:05.11    1:07.71         15  
                  32.25     1:07.71 (35.46)                                        
 
Event 6  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sebestyan, Ladisla  26 RY                   1:03.80    1:13.10         20  
                  33.97     1:13.10 (39.13)                                        
 
Event 6  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Desouza, JR         31 RY                     58.00      54.82         20  
                  27.05       54.82 (27.77)                                        
  2 Vaage, John         32 RBY                  1:05.00    1:00.22         17  
                  29.79     1:00.22 (30.43)                                        
  3 Stephens, Ted       30 RY                   1:01.01    1:04.02         16  
                  31.21     1:04.02 (32.81)                                        
 
Event 6  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nastasi, Joseph     38 LHY                  1:40.00    1:00.47         20  
                  57.01      1:00.47 (3.46)                                        
  2 Curry, Rob          39 LHY                       NT    1:04.43         17  
                  30.70     1:04.43 (33.73)                                        
  3 Heinz, Michael      39 LHY                  1:06.00    1:04.69         16  
                1:04.71         1:04.69 ( )                                        
  4 Donohue, Mike       36 LHY                  1:16.07    1:06.44         15  
                  34.47     1:06.44 (31.97)                                        
  5 Globus, Yaron       38 RY                   1:08.00    1:09.85         14  
                  33.45     1:09.85 (36.40)                                        
 
Event 6  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Mark       41 LHY                  1:25.00    1:24.65         20  
                  43.28     1:24.65 (41.37)                                        
 
Event 6  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jurka, Valdis       52 LHY                  1:29.00    1:31.77         20  
                  44.61     1:31.77 (47.16)                                        
 
Event 6  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Banks, Rendy        60 LHY                  1:31.00    1:21.39         20  
                  40.51     1:21.39 (40.88)                                        
 
Event 6  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waters, John        72 RBY                  2:04.00    2:02.28         20  
                1:00.56   2:02.28 (1:01.72)                                        
 
Event 6  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, George      78 RBY                  1:43.61    1:45.91         20  
                  54.32     1:45.91 (51.59)                                        
 
Event 7  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Carrie      23 Unattached             36.00      36.05         20  
  2 Hann, Jennifer      24 RY                     38.00      38.07         17  
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aromando, Michelle  29 RY                     36.74      34.60         20  
  2 Frikker, Lisa       26 LHY                    52.00      45.03         17  
 
Event 7  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca    39 GSM                    35.82      34.70         20  
  2 Luallen, Andrea     37 RY                        NT      41.97         17  
  3 Nastasi, Bridget    36 LHY                    40.50      42.00         16  
  4 Pershina, Veronika  37 RY                     40.00      42.47         15  
  5 Mullaney, Mary      35 LHY                    45.01      45.09         14  
 
Event 7  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie   40 WY                     35.80      34.81         20  
  2 Strobach, Candace   44 LHY                    40.00      42.11         17  
  3 Fitzsimmons, Lore   44 RY                     48.60      47.24         16  
 
Event 7  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy       45 GSM                    37.40      36.42         20  
  2 Walsh, Sherry       48 RBY                    38.00      38.46         17  
  3 Dehnel, Christine   48 LHY                    38.00      40.65         16  
  4 Horton, Patty       46 RY                        NT      40.68         15  
  5 Stone, Kathleen     45 LHY                    40.44      42.95         14  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christ  53 LHY                    49.00      52.74         20  
 
Event 7  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eno, Carol          67 OCY                    57.00      54.02         20  
 
Event 7  Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, Florence    81 RBY                  2:12.13    2:10.59         20  
 
Event 7  Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Brian        23 RY                     29.50      31.56         20  
 
Event 7  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schupsky, Dan       25 RY                     28.50      28.15         20  
  2 Song, Sukbin        28 RY                     31.00      30.00         17  
  3 Paoloni, Stefano    28 RBY                    30.00      30.38         16  
  4 Frazer, Brian       26 RY                     32.50      32.95         15  
 
Event 7  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egg, Victor         32 RY                     29.50      30.06         20  
 
Event 7  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew     37 RBY                    29.00      30.16         20  
  2 Conlan, James       38 LHY                    35.10      35.06         17  
  3 Abate, Randy        38 Unattached             38.42      37.55         16  
  4 Donohue, Mike       36 LHY                    36.01      38.88         15  
  5 Schanzenbach, Scot  38 RY                     42.50      40.12         14  
  6 Nastasi, Joseph     38 LHY                    47.00      49.86         13  
 
Event 7  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn         44 OB                     28.20      29.09         20  
  2 Leddy, Mike         43 GSM                    30.00      30.56         17  
  3 Landrua, Jose A     43 RBY                    29.42      30.60         16  
  4 Hoffman, Mark       41 LHY                    32.50      32.86         15  
  5 Campeau, Roy        41 WY                     32.00      34.03         14  
  6 Miller, Curtis      43 FTMON                  36.00      35.11         13  
  7 Brundage, David     40 RY                     39.00      37.12         12  
  8 Presnal, Greg       43 RY                     39.02      39.36         11  
 
Event 7  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmit, David       45 RY                     32.50      32.14         20  
  2 Darcy, Robert       49 LHY                    34.00      34.25         17  
  3 Ruthrauff, William  45 RBY                    37.00      35.54         16  
  4 Eickelberg, Bill    49 RY                     36.50      36.87         15  
  5 Druce, Cedric       47 SHY                    50.00      40.15         14  
  6 Scanlon, Brian      47 RY                     47.00      47.85         13  
 
Event 7  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Slowinski, Joseph   53 RBY                    34.20      34.26         20  
  2 Piche, Doug         50 RY                     39.00      38.61         17  
  3 Fleming, Joe        53 LHY                    40.66      39.82         16  
 
Event 7  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim         58 GSM                    32.00      32.60         20  
 
Event 7  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Chieu       62 LHY                  1:00.00      42.10         20  
 
Event 7  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Larry       70 GSM                    43.34      42.22         20  
  2 Stone, Richard      73 LHY                    59.88      53.46         17  
 
Event 7  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, George      78 RBY                    46.39      48.07         20  
  9 Pomianowski, John   75 RBY                    50.00      51.61          9  
 
Event 8  Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Joanna     23 LHY                  7:01.04    5:49.79         20  
                  31.30     1:06.00 (34.70)     1:41.24 (35.24)     2:16.79 (35.55)
        2:53.03 (36.24)     3:28.71 (35.68)     4:04.41 (35.70)     4:40.64 (36.23)
        5:16.39 (35.75)     5:49.79 (33.40)                                        
  2 Pratte, Laura       24 RBY                  6:53.50    6:54.64         17  
                  36.02     1:16.34 (40.32)     1:57.64 (41.30)     2:40.35 (42.71)
        3:22.65 (42.30)     4:04.82 (42.17)     4:47.24 (42.42)     5:30.31 (43.07)
        6:12.47 (42.16)     6:54.64 (42.17)                                        
  3 Kavanaugh, Niccki   19 LHY                 10:00.00    9:08.26         16  
                  44.03     1:35.29 (51.26)     2:31.05 (55.76)     3:28.49 (57.44)
        4:24.28 (55.79)   6:19.63 (1:55.35)     7:18.34 (58.71)     8:13.75 (55.41)
        9:08.26 (54.51)                                                            
 
Event 8  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdal  27 RY                   5:29.60    5:31.74         20  
                  31.21     1:04.81 (33.60)     1:38.52 (33.71)     2:12.38 (33.86)
        2:46.47 (34.09)     3:20.05 (33.58)     3:53.42 (33.37)     4:26.60 (33.18)
        4:59.86 (33.26)     5:31.74 (31.88)                                        
  1 Yoon, Carol         27 RY                  10:00.00    7:51.62         20  
 
Event 8  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bauman, Jennifer    30 RY                   7:30.00    7:02.80         20  
                  38.15     1:18.89 (40.74)     2:01.59 (42.70)     2:44.28 (42.69)
        3:27.80 (43.52)     4:11.24 (43.44)     4:55.54 (44.30)     5:39.98 (44.44)
        6:24.63 (44.65)     7:02.80 (38.17)                                        
 
Event 8  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shiber, Cheryl      35 RY                   6:00.00    6:18.48         20  
                  34.42     1:11.90 (37.48)     1:50.21 (38.31)     2:29.01 (38.80)
        3:07.33 (38.32)     3:46.16 (38.83)     4:24.65 (38.49)     5:03.08 (38.43)
        5:41.53 (38.45)     6:18.48 (36.95)                                        
  2 Vigneron, Cathleen  38 RY                   7:15.00    6:20.39         17  
                  31.36     1:06.69 (35.33)     1:45.04 (38.35)     2:24.21 (39.17)
        3:04.28 (40.07)     3:44.41 (40.13)     4:24.63 (40.22)     5:04.32 (39.69)
        5:43.68 (39.36)     6:20.39 (36.71)                                        
 
Event 8  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Stea  48 RBY                  6:05.00    5:54.75         20  
                  31.06     1:05.91 (34.85)     1:41.62 (35.71)     2:17.97 (36.35)
        2:53.68 (35.71)     3:29.95 (36.27)     4:06.95 (37.00)     4:43.38 (36.43)
        5:19.13 (35.75)     5:54.75 (35.62)                                        
  2 Walsh, Sherry       48 RBY                  6:30.00    6:24.55         17  
                  33.74     1:12.12 (38.38)     1:50.79 (38.67)     2:30.00 (39.21)
        3:09.39 (39.39)     3:48.46 (39.07)     4:28.27 (39.81)   5:46.77 (1:18.50)
        6:24.55 (37.78)                                                            
  3 O'Gava, Margaret    46 RY                   6:45.00    6:50.03         16  
                  35.58     1:15.84 (40.26)     1:57.30 (41.46)     2:38.88 (41.58)
        3:21.32 (42.44)     4:03.20 (41.88)     4:45.48 (42.28)     5:27.42 (41.94)
        6:09.21 (41.79)     6:50.03 (40.82)                                        
  4 Moore, Maureen      46 LHY                  8:33.00    8:04.18         15  
                  42.04     1:29.99 (47.95)     2:20.14 (50.15)     3:11.32 (51.18)
        4:00.85 (49.53)     4:50.23 (49.38)     5:40.60 (50.37)     6:29.77 (49.17)
        7:19.29 (49.52)     8:04.18 (44.89)                                        
  5 Stevancsecz, Gail   48 LHY                       NT    8:23.93         14  
                  45.13     1:35.14 (50.01)     2:25.96 (50.82)     3:17.15 (51.19)
        4:08.94 (51.79)     5:01.87 (52.93)     5:53.48 (51.61)     6:45.69 (52.21)
        7:37.03 (51.34)     8:23.93 (46.90)                                        
 
Event 8  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Appleton, Barbara   50 WY                   8:20.00    8:12.14         20  
                  47.90     1:37.99 (50.09)     2:28.49 (50.50)     3:19.20 (50.71)
        4:08.56 (49.36)     4:57.53 (48.97)     5:46.98 (49.45)     6:36.08 (49.10)
        7:25.06 (48.98)     8:12.14 (47.08)                                        
 
Event 8  Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kato, Daichi        24 RY                   5:30.00    5:07.15         20  
                  27.26       57.05 (29.79)     1:27.13 (30.08)     1:57.68 (30.55)
        2:28.40 (30.72)     2:59.75 (31.35)     3:31.12 (31.37)     4:03.00 (31.88)
        4:35.31 (32.31)     5:07.15 (31.84)                                        
 
Event 8  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeff      29 RY                   5:49.00    5:44.22         20  
                  32.77     1:07.59 (34.82)     1:41.84 (34.25)     2:16.02 (34.18)
        2:49.82 (33.80)     3:24.60 (34.78)     3:59.53 (34.93)     4:35.44 (35.91)
        5:09.30 (33.86)     5:44.22 (34.92)                                        
 
Event 8  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ted       30 RY                   5:10.05    5:31.89         20  
                  28.76     1:00.27 (31.51)     1:32.82 (32.55)     2:06.47 (33.65)
        2:40.81 (34.34)     3:15.65 (34.84)     3:50.76 (35.11)     4:25.49 (34.73)
        4:59.58 (34.09)     5:31.89 (32.31)                                        
 
Event 8  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott      38 OB                   5:12.00    5:11.61         20  
                  28.25       59.08 (30.83)     1:30.51 (31.43)     2:02.35 (31.84)
        2:34.09 (31.74)     3:05.94 (31.85)     3:37.72 (31.78)     4:09.61 (31.89)
        4:40.94 (31.33)     5:11.61 (30.67)                                        
  2 Iudici, Joe         39 RY                  10:00.00    9:08.53         17  
                  41.15     1:33.40 (52.25)     2:27.74 (54.34)     3:25.62 (57.88)
        4:23.54 (57.92)     5:21.17 (57.63)     6:19.80 (58.63)     7:17.04 (57.24)
        8:13.08 (56.04)     9:08.53 (55.45)                                        
 
Event 8  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nagle, Peter        44 RBY                  5:35.00    5:39.09         20  
                  30.42     1:03.87 (33.45)     1:37.98 (34.11)     2:12.09 (34.11)
        2:46.41 (34.32)     3:20.35 (33.94)     3:54.38 (34.03)     4:28.79 (34.41)
        5:04.02 (35.23)     5:39.09 (35.07)                                        
  2 Eiel, Doug          40 WY                   6:15.00    6:06.45         17  
                  33.33     1:09.18 (35.85)     1:45.86 (36.68)     2:22.80 (36.94)
        2:59.96 (37.16)     3:37.07 (37.11)     4:14.19 (37.12)     4:51.75 (37.56)
        5:29.29 (37.54)     6:06.45 (37.16)                                        
  3 Patracuolla, Paul   42 LHY                  5:58.00    6:15.92         16  
                  34.04     1:11.96 (37.92)     1:51.10 (39.14)     2:30.66 (39.56)
        3:09.61 (38.95)     3:48.19 (38.58)     4:26.75 (38.56)     5:04.83 (38.08)
        5:40.27 (35.44)     6:15.92 (35.65)                                        
  4 Osborn, Louis       43 RBY                  7:15.00    6:54.78         15  
                  35.15     1:13.18 (38.03)     1:53.34 (40.16)     2:35.08 (41.74)
        3:17.36 (42.28)     4:00.06 (42.70)     4:43.37 (43.31)     5:26.96 (43.59)
        6:10.64 (43.68)     6:54.78 (44.14)                                        
 
Event 8  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jaffe, Jim          48 WY                   7:15.00    6:53.96         20  
                  37.04     1:16.70 (39.66)     1:57.38 (40.68)     2:39.20 (41.82)
        3:21.55 (42.35)     4:04.27 (42.72)     4:46.86 (42.59)     5:29.67 (42.81)
        6:12.65 (42.98)     6:53.96 (41.31)                                        
  2 Walsh, Jim          49 RBY                  7:20.00    7:34.23         17  
                  38.58     1:20.10 (41.52)     2:04.16 (44.06)     2:49.48 (45.32)
        3:35.90 (46.42)     4:23.72 (47.82)     5:10.86 (47.14)     5:58.58 (47.72)
        6:47.11 (48.53)     7:34.23 (47.12)                                        
  3 Druce, Cedric       47 SHY                  7:40.00    7:43.63         16  
                1:27.11     2:13.29 (46.18)     3:00.04 (46.75)     3:47.13 (47.09)
        4:35.01 (47.88)     5:22.48 (47.47)     6:10.76 (48.28)     6:57.54 (46.78)
        7:43.66 (46.12)         7:43.63 ( )                                        
  4 Ciolino, Michael    47 CBC                  9:00.93    8:20.52         15  
                  45.73     1:32.93 (47.20)     2:21.67 (48.74)     3:12.06 (50.39)
        4:03.62 (51.56)     4:55.75 (52.13)     5:46.36 (50.61)     6:37.49 (51.13)
        7:29.13 (51.64)     8:20.52 (51.39)                                        
  5 Piumelli, Fred      47 LHY                  9:10.00    8:35.11         14  
                2:21.52   6:49.74 (4:28.22)     7:45.37 (55.63)     8:35.11 (49.74)
  6 Florkiewicz, Larry  49 RY                   8:00.00    9:46.79         13  
                  49.35     1:45.61 (56.26)     2:44.99 (59.38)   3:45.61 (1:00.62)
      4:46.42 (1:00.81)   5:47.47 (1:01.05)   6:48.25 (1:00.78)   9:46.79 (2:58.54)
  7 LePore, Mario       48 RBY                  9:30.00   10:40.80         12  
                  48.82   2:51.45 (2:02.63)   3:57.54 (1:06.09)   5:02.72 (1:05.18)
      6:08.64 (1:05.92)   7:17.49 (1:08.85)   8:23.42 (1:05.93)   9:32.47 (1:09.05)
     10:40.80 (1:08.33)                                                            
 
Event 8  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piche, Doug         50 RY                   6:15.00    6:03.35         20  
                  32.15     1:08.13 (35.98)     1:45.44 (37.31)     2:22.79 (37.35)
        3:00.35 (37.56)     3:37.76 (37.41)     4:14.73 (36.97)     4:51.92 (37.19)
        5:28.45 (36.53)     6:03.35 (34.90)                                        
  2 Fagan, Brian        51 WY                   7:00.00    6:36.91         17  
                  34.61     1:12.59 (37.98)     1:52.52 (39.93)     2:33.84 (41.32)
        3:15.48 (41.64)     3:57.10 (41.62)     4:37.75 (40.65)     5:17.96 (40.21)
        5:58.53 (40.57)     6:36.91 (38.38)                                        
  3 Fleming, Joe        53 LHY                  6:45.01    6:49.01         16  
                  35.25     1:16.09 (40.84)     1:58.26 (42.17)     2:40.22 (41.96)
        3:22.55 (42.33)     4:04.62 (42.07)     4:46.52 (41.90)     5:28.80 (42.28)
        6:10.47 (41.67)     6:49.01 (38.54)                                        
 
Event 8  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reichle, Bill       55 GSM                  6:32.50    6:35.16         20  
                  33.68     1:12.82 (39.14)     1:52.71 (39.89)     2:33.05 (40.34)
        3:13.15 (40.10)     3:53.29 (40.14)     4:34.01 (40.72)     5:15.45 (41.44)
        5:55.77 (40.32)     6:35.16 (39.39)                                        
 
Event 9  Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Joanna     23 LHY                  1:09.08    1:09.31         20  
  2 Hann, Jennifer      24 RY                   1:10.00    1:10.97         17  
  3 Ambrass, Kate       22 RY                   1:10.00    1:14.00         16  
 
Event 9  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portman, Jennfier   41 RBY                  1:08.00    1:05.75         20  
 
Event 9  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Stea  48 RBY                  1:12.50    1:17.53         20  
                  36.91     1:17.53 (40.62)                                        
 
Event 9  Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dallamura, Scott    24 LHY                    58.83      57.66         20  
                  26.37       57.66 (31.29)                                        
  2 Sback, DJ           22 RY                   1:00.00      58.14         17  
                  26.90       58.14 (31.24)                                        
  3 Iues, Michael       24 RY                   1:03.10    1:02.02         16  
                  28.44     1:02.02 (33.58)                                        
 
Event 9  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Greg        25 PED                    55.00      53.78         20  
                  24.95       53.78 (28.83)                                        
  2 Song, Sukbin        28 RY                   1:12.00    1:05.78         17  
 
Event 9  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Desouza, JR         31 RY                     55.00      56.76         20  
                  27.26       56.76 (29.50)                                        
  2 Vaage, John         32 RBY                  1:05.00      58.44         17  
  3 Lipson, Mark        32 RY                   1:03.96    1:02.87         16  
                  29.14     1:02.87 (33.73)                                        
  4 Stephens, Ted       30 RY                     56.50    1:08.23         15  
                  29.64     1:08.23 (38.59)                                        
 
Event 9  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Peter        39 RBY                  1:02.70    1:02.25         20  
                  29.02     1:02.25 (33.23)                                        
 
Event 9  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schluter, Rick      46 WHIP                 1:05.00    1:07.22         20  
                  31.51     1:07.22 (35.71)                                        
  2 Ruthrauff, William  45 RBY                  1:08.00    1:10.60         17  
 
Event 9  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jurka, Valdis       52 LHY                  1:19.00    1:20.40         20  
                  35.87     1:20.40 (44.53)                                        
 
Event 10  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Carrie      23 Unattached             33.00      32.39         20  
  2 Kavanaugh, Niccki   19 LHY                    47.00      45.12         17  
 
Event 10  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Michelle    27 PED                    30.00      30.54         20  
 
Event 10  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harnett, Jennifer   31 RY                     35.50      32.53         20  
  2 D'Onofrio, Patrici  30 LHY                    37.19      37.13         17  
  3 Bauman, Jennifer    30 RY                     36.50      37.96         16  
 
Event 10  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea     37 RY                        NT      32.42         20  
  2 Vigneron, Cathleen  38 RY                     34.00      33.67         17  
  3 Centrella, Patrici  38 RY                     45.00      35.81         16  
  4 Shiber, Cheryl      35 RY                     40.00      36.98         15  
  5 Mullaney, Mary      35 LHY                    41.77      44.06         14  
 
Event 10  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie   40 WY                     35.00      33.47         20  
  2 Fitzsimmons, Lore   44 RY                     56.70      54.64         17  
 
Event 10  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Banks, Pam          49 LHY                    36.08      33.69         20  
  2 Stevancsecz, Gail   48 LHY                    46.09      48.82         17  
 
Event 10  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christ  53 LHY                    47.00      48.34         20  
 
Event 10  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eno, Carol          67 OCY                    54.00      53.35         20  
 
Event 10  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stone, Nancy        72 LHY                       NT    1:04.79         20  
 
Event 10  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steadman, Doris     78 RBY                    49.00      45.61         20  
 
Event 10  Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, Florence    81 RBY                  1:40.68    1:43.67         20  
 
Event 10  Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Colin       23 RY                     26.50      26.25         20  
  2 Federici, Matt      20 LHY                    29.77      27.91         17  
  3 Henkel, David       22 1776                   29.00      28.72         16  
  4 Nielsen, Robert     19 LHY                    35.00      29.83         15  
 
Event 10  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frazer, Brian       26 RY                     30.50      28.76         20  
  2 Song, Sukbin        28 RY                     28.60      30.65         17  
  3 Hermanson, Ryan     28 RY                     35.00      30.81         16  
 
Event 10  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grace, Ryan         30 LHY                    29.33      31.16         20  
  2 Lipson, Mark        32 RY                     27.47      32.76         17  
 
Event 10  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curry, Rob          39 LHY                       NT      30.40         20  
  2 Gilbertson, Peter   39 RBY                    28.00      30.52         17  
  3 Hanhn, Derek        36 PED                    29.00      30.62         16  
  4 Heinz, Michael      39 LHY                    30.00      30.79         15  
  5 Globus, Yaron       38 RY                     31.00      31.04         14  
  6 Schanzenbach, Scot  38 RY                     48.00      42.96         13  
 
Event 10  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmit, David       45 RY                     37.00      37.01         20  
  2 Eickelberg, Bill    49 RY                     37.00      38.06         17  
  3 Darcy, Robert       49 LHY                    42.00      44.54         16  
  4 Piumelli, Fred      47 LHY                       NT      46.48         15  
 
Event 10  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Fleming, Joe        53 LHY                    34.01         DQ        
 
Event 10  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Chieu       62 LHY                  1:15.00      48.64         20  
 
Event 10  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waters, John        72 RBY                    52.00      53.85         20  
 
Event 10  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, George      78 RBY                    46.21      47.68         20  
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdal  27 RY                   1:15.90    1:14.46         20  
                  36.04     1:14.46 (38.42)                                        
  2 Aromando, Michelle  29 RY                   1:18.69    1:16.20         17  
                  36.48     1:16.20 (39.72)                                        
  3 Sorge, Didi         26 SWIM                 1:38.60    1:30.49         16  
                  43.44     1:30.49 (47.05)                                        
  4 Frikker, Lisa       26 LHY                  1:44.00    1:41.97         15  
                  47.14     1:41.97 (54.83)                                        
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca    39 GSM                  1:15.03    1:15.01         20  
                  35.49     1:15.01 (39.52)                                        
  2 Luallen, Andrea     37 RY                        NT    1:27.72         17  
                  43.05     1:27.72 (44.67)                                        
  3 Pershina, Veronika  37 RY                   1:30.00    1:33.71         16  
                  44.72     1:33.71 (48.99)                                        
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie   40 WY                   1:22.00    1:18.56         20  
                  36.63     1:18.56 (41.93)                                        
  2 Strobach, Candace   44 LHY                  1:40.00    1:30.83         17  
                  42.78     1:30.83 (48.05)                                        
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy       45 GSM                  1:21.50    1:19.58         20  
                  38.09     1:19.58 (41.49)                                        
  2 O'Gava, Margaret    46 RY                   1:27.00    1:30.84         17  
                  42.50     1:30.84 (48.34)                                        
  3 Stone, Kathleen     45 LHY                  1:40.01    1:33.99         16  
                  44.14     1:33.99 (49.85)                                        
 
Event 11  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paoloni, Stefano    28 RBY                  1:08.00    1:05.73         20  
                  31.37     1:05.73 (34.36)                                        
 
Event 11  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egg, Victor         32 RY                   1:05.00    1:10.07         20  
                  32.11     1:10.07 (37.96)                                        
 
Event 11  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew     37 RBY                  1:05.00    1:08.07         20  
                  31.79     1:08.07 (36.28)                                        
  2 Abate, Randy        38 Unattached           1:21.91    1:21.22         17  
                  38.17     1:21.22 (43.05)                                        
  3 Schanzenbach, Scot  38 RY                   1:29.00    1:27.42         16  
                  41.92     1:27.42 (45.50)                                        
 
Event 11  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn         44 OB                   1:03.10    1:04.63         20  
                  30.43     1:04.63 (34.20)                                        
  2 Leddy, Mike         43 GSM                  1:04.09    1:07.85         17  
                  32.11     1:07.85 (35.74)                                        
  3 Landrua, Jose A     43 RBY                  1:06.08    1:07.91         16  
                  32.55     1:07.91 (35.36)                                        
  4 Hoffman, Mark       41 LHY                  1:10.00    1:10.84         15  
                  33.91     1:10.84 (36.93)                                        
  5 Campeau, Roy        41 WY                   1:14.00    1:16.44         14  
                  36.15     1:16.44 (40.29)                                        
  6 Presnal, Greg       43 RY                   1:24.03    1:24.80         13  
                  41.23     1:24.80 (43.57)                                        
 
Event 11  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmit, David       45 RY                   1:12.00    1:13.94         20  
                  34.68     1:13.94 (39.26)                                        
  2 Darcy, Robert       49 LHY                  1:17.00    1:17.76         17  
                  36.66     1:17.76 (41.10)                                        
  3 Eickelberg, Bill    49 RY                   1:22.50    1:23.43         16  
                  40.11     1:23.43 (43.32)                                        
  4 Scanlon, Brian      47 RY                   1:44.00    1:46.35         15  
                  48.95     1:46.35 (57.40)                                        
 
Event 11  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Slowinski, Joseph   53 RBY                  1:14.80    1:14.25         20  
                  34.95     1:14.25 (39.30)                                        
  2 Jurka, Valdis       52 LHY                  1:29.00    1:26.70         17  
                  41.49     1:26.70 (45.21)                                        
 
Event 11  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Banks, Rendy        60 LHY                  1:36.50    1:19.46         20  
                  37.89     1:19.46 (41.57)                                        
 
Event 11  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Larry       70 GSM                  1:34.88    1:36.63         20  
                  45.63     1:36.63 (51.00)                                        
  2 Stone, Richard      73 LHY                       NT    2:08.92         17  
                1:00.04   2:08.92 (1:08.88)                                        
 
Event 11  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, George      78 RBY                  1:50.33    1:56.11         20  
                  57.39     1:56.11 (58.72)                                        
  2 Pomianowski, John   75 RBY                  1:35.00    2:02.78         17  
 
Event 12  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Carrie      23 Unattached             29.90      29.96         20  
  2 Hann, Jennifer      24 RY                     30.00      30.34         17  
  3 Carlson, Joanna     23 LHY                    31.77      30.64         16  
  4 Ambrass, Kate       22 RY                     32.00      30.74         15  
  5 Moore, Katherine    20 LHY                    41.00      42.88         14  
  6 Kavanaugh, Niccki   19 LHY                    53.00      48.51         13  
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sorge, Didi         26 SWIM                   37.37      34.17         20  
 
Event 12  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Onofrio, Patrici  30 LHY                    35.82      39.21         20  
  2 Bauman, Jennifer    30 RY                     38.00      40.00         17  
 
Event 12  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portman, Jennfier   41 RBY                    30.00      29.72         20  
  2 DiTommaso, Laurie   40 WY                     30.30      30.65         17  
 
Event 12  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Sherry       48 RBY                    34.00      34.21         20  
  2 Dehnel, Christine   48 LHY                    37.50      38.42         17  
  3 Stone, Kathleen     45 LHY                    40.01      39.49         16  
 
Event 12  Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kato, Daichi        24 RY                     28.00      24.40         20  
  2 Dallamura, Scott    24 LHY                    26.02      25.94         17  
  3 Iues, Michael       24 RY                     29.80      27.41         16  
  4 Nielsen, Robert     19 LHY                    35.00      29.33         15  
  5 Henkel, David       22 1776                   30.00      30.11         14  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frazer, Brian       26 RY                     29.50      25.93         20  
  2 Sebestyan, Ladisla  26 RY                     27.90      25.94         17  
  3 Song, Sukbin        28 RY                     26.50      27.07         16  
  4 Hermanson, Ryan     28 RY                     30.00      28.49         15  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ted       30 RY                     26.50      27.18         20  
  2 Lipson, Mark        32 RY                     27.11      28.65         17  
  3 Lorizzo, Craig      34 RY                     29.30      31.15         16  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanhn, Derek        36 PED                    27.77      27.97         18.5
  1 Knapp, Peter        39 RBY                    28.20      27.97         18.5
  3 Conlan, James       38 LHY                    29.10      29.65         16  
  4 Abate, Randy        38 Unattached             33.97      35.39         15  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nagle, Peter        44 RBY                    30.00      29.95         20  
  2 Waldron, Mike       44 BFD                    35.00      30.51         17  
  3 Eiel, Doug          40 WY                     34.00      37.88         16  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Paul      45 HILL                   28.00      29.19         20  
  2 Becette, Jean       46 RY                     32.00      29.84         17  
  3 Schluter, Rick      46 WHIP                   29.00      29.99         16  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jurka, Valdis       52 LHY                    35.00      32.42         20  
  2 Fleming, Joe        53 LHY                    37.44      35.01         17  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim         58 GSM                    27.00      26.94         20  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Chieu       62 LHY                  1:15.00      44.57         20  
 
Event 12  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waters, John        72 RBY                    55.00      52.15         20  
 
Event 13  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hann, Jennifer      24 RY                   1:02.00    1:05.00         20  
                  31.16     1:05.00 (33.84)                                        
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yoon, Carol         27 RY                   1:30.00    1:17.97         20  
                  37.16     1:17.97 (40.81)                                        
  2 Frikker, Lisa       26 LHY                  1:20.00    1:24.33         17  
                  38.29     1:24.33 (46.04)                                        
 
Event 13  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harnett, Jennifer   31 RY                     59.95    1:00.13         20  
                  28.89     1:00.13 (31.24)                                        
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen  38 RY                   1:03.00    1:03.06         20  
                  29.99     1:03.06 (33.07)                                        
  2 Shiber, Cheryl      35 RY                   1:06.00    1:05.20         17  
                  31.53     1:05.20 (33.67)                                        
  3 Centrella, Patrici  38 RY                   1:20.00    1:06.50         16  
                  32.13     1:06.50 (34.37)                                        
 
Event 13  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portman, Jennfier   41 RBY                    57.00      58.47         20  
                  28.34       58.47 (30.13)                                        
  2 Strobach, Candace   44 LHY                  1:05.00    1:07.05         17  
                  31.81     1:07.05 (35.24)                                        
  3 Mateo, Carol        43 WY                   2:00.00    1:39.48         16  
                  47.55     1:39.48 (51.93)                                        
 
Event 13  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Stea  48 RBY                  1:02.00    1:01.63         20  
                  29.58     1:01.63 (32.05)                                        
  2 Ramirez, Judy       45 GSM                  1:08.40    1:05.84         17  
                  32.02     1:05.84 (33.82)                                        
  3 Titko, Nancy        49 RBY                  1:14.20    1:13.36         16  
                  35.63     1:13.36 (37.73)                                        
  4 Stevancsecz, Gail   48 LHY                  1:21.72    1:27.29         15  
                  40.22     1:27.29 (47.07)                                        
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christ  53 LHY                  1:19.00    1:22.39         20  
                  39.54     1:22.39 (42.85)                                        
  2 Appleton, Barbara   50 WY                   1:25.90    1:28.43         17  
                  43.01     1:28.43 (45.42)                                        
 
Event 13  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eno, Carol          67 OCY                  1:30.00    1:28.76         20  
                  43.31     1:28.76 (45.45)                                        
 
Event 13  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steadman, Doris     78 RBY                  1:38.00    1:38.93         20  
                  47.39     1:38.93 (51.54)                                        
 
Event 13  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melick, Florence    81 RBY                  3:19.46    3:25.05         20  
                1:56.16   3:25.05 (1:28.89)                                        
 
Event 13  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Brian        23 RY                     49.50      53.18         20  
                  24.75       53.18 (28.43)                                        
  2 Dallamura, Scott    24 LHY                    53.08      55.33         17  
                  26.61       55.33 (28.72)                                        
  3 Iues, Michael       24 RY                     55.90      58.68         16  
                  27.98       58.68 (30.70)                                        
  4 Nielsen, Robert     19 LHY                       NT    1:00.95         15  
                  28.52     1:00.95 (32.43)                                        
 
Event 13  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schupsky, Dan       25 RY                     50.00      48.74         20  
                  23.52       48.74 (25.22)                                        
  2 Wriede, Greg        25 PED                    51.00      51.63         17  
                  24.70       51.63 (26.93)                                        
  3 Sebestyan, Ladisla  26 RY                     55.70      52.51         16  
                  24.77       52.51 (27.74)                                        
  4 Mitchell, Jeff      29 RY                     56.00      53.27         15  
                  26.18       53.27 (27.09)                                        
 
Event 13  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Desouza, JR         31 RY                     52.00      48.76         20  
                  24.12       48.76 (24.64)                                        
  2 Vaage, John         32 RBY                    55.00      53.33         17  
                  26.05       53.33 (27.28)                                        
  3 Ruberto, Joe        32 Unattached             53.50      54.62         16  
                  25.85       54.62 (28.77)                                        
  4 Egg, Victor         32 RY                     52.50      56.22         15  
                  26.18       56.22 (30.04)                                        
  5 Lorizzo, Craig      34 RY                   1:02.00      58.57         14  
                  28.00       58.57 (30.57)                                        
  6 Grace, Ryan         30 LHY                    59.84      59.07         13  
                  27.82       59.07 (31.25)                                        
 
Event 13  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott      38 OB                     52.50      52.99         20  
                  25.77       52.99 (27.22)                                        
  2 Knapp, Peter        39 RBY                    55.80      55.09         17  
                  26.25       55.09 (28.84)                                        
  3 Gilbertson, Peter   39 RBY                    53.00      55.15         16  
                  26.31       55.15 (28.84)                                        
  4 Wallace, Andrew     37 RBY                    54.00      56.30         15  
                  26.36       56.30 (29.94)                                        
  5 Heinz, Michael      39 LHY                    56.00      57.77         14  
                  26.89       57.77 (30.88)                                        
  6 Schanzenbach, Scot  38 RY                   1:16.00    1:17.41         13  
                  37.20     1:17.41 (40.21)                                        
  7 Iudici, Joe         39 RY                   1:25.00    1:26.05         12  
                  36.79     1:26.05 (49.26)                                        
 
Event 13  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Forrester, John     43 RBY                    52.00      52.62         20  
                  25.32       52.62 (27.30)                                        
  2 Tsuzuki, Ed         44 GSM                    53.96      53.90         17  
                  26.17       53.90 (27.73)                                        
  3 Patracuolla, Paul   42 LHY                    56.25      56.66         16  
                  27.46       56.66 (29.20)                                        
  4 Nagle, Peter        44 RBY                    55.00      58.67         15  
                  28.23       58.67 (30.44)                                        
  5 Eiel, Doug          40 WY                   1:02.00    1:01.34         14  
                  29.84     1:01.34 (31.50)                                        
  6 Miller, Curtis      43 FTMON                1:02.00    1:01.60         13  
                  29.82     1:01.60 (31.78)                                        
  7 Brundage, David     40 RY                   1:05.00    1:02.56         12  
                  30.50     1:02.56 (32.06)                                        
  8 Campeau, Roy        41 WY                   1:01.00    1:04.05         11  
                  30.68     1:04.05 (33.37)                                        
  9 Osborn, Louis       43 RBY                  1:10.00    1:06.09          9  
                  32.00     1:06.09 (34.09)                                        
 10 Presnal, Greg       43 RY                   1:12.68    1:10.76          7  
                  33.24     1:10.76 (37.52)                                        
 
Event 13  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bell, Alan          45 GSM                    56.20      54.47         20  
                  26.17       54.47 (28.30)                                        
  2 Cabada, Jose        45 WY                        NT    1:01.91         17  
                  30.05     1:01.91 (31.86)                                        
  3 Darcy, Robert       49 LHY                  1:03.00    1:10.15         16  
                  33.99     1:10.15 (36.16)                                        
  4 Piumelli, Fred      47 LHY                  1:20.00    1:25.13         15  
                  38.42     1:25.13 (46.71)                                        
  5 Scanlon, Brian      47 RY                   1:30.00    1:29.17         14  
                  42.39     1:29.17 (46.78)                                        
  6 LePore, Mario       48 RBY                  2:00.00    1:39.58         13  
                  42.26     1:39.58 (57.32)                                        
  7 Florkiewicz, Larry  49 RY                   1:40.00    1:42.25         12  
                  46.99     1:42.25 (55.26)                                        
 
Event 13  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piche, Doug         50 RY                   1:00.00    1:02.06         20  
                  28.81     1:02.06 (33.25)                                        
  2 Slowinski, Joseph   53 RBY                  1:01.00    1:02.94         17  
                  29.83     1:02.94 (33.11)                                        
  3 Carmano, Arthur     51 WY                   1:25.00    1:21.92         16  
                  38.61     1:21.92 (43.31)                                        
 
Event 13  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank      55 WY                   1:00.00      58.85         20  
                  28.96       58.85 (29.89)                                        
  2 Reichle, Bill       55 GSM                    59.70    1:01.77         17  
                  29.14     1:01.77 (32.63)                                        
 
Event 13  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Banks, Rendy        60 LHY                  1:05.50    1:03.06         20  
                  30.93     1:03.06 (32.13)                                        
 
Event 13  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Larry       70 GSM                  1:20.18    1:20.12         20  
                  38.15     1:20.12 (41.97)                                        
 
Event 14  Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lakeland Hills YMCA  'A'                    1:55.05    1:53.57         40  
     1) Carlson, Joanna 23              2) Patracuolla, Paul 42           
     3) D'Onofrio, Patricia 30          4) Dallamura, Scott 24            
                  27.49     1:01.89 (34.40)     1:27.82 (25.93)     1:53.57 (25.75)
  2 Ridgewood YMCA  'B'                         1:53.00    1:54.33         34  
     1) Stephens, Ted 30                2) Gazzillo, Frank 30             
     3) Hann, Jennifer 24               4) Bauman, Jennifer 30            
                  25.58       52.73 (27.15)     1:25.68 (32.95)     1:54.33 (28.65)
  3 Ridgewood YMCA  'A'                         1:53.00    1:55.37         32  
     1) McAuliffe, Elizabeth 31         2) Ambrass, Kate 22               
     3) Kato, Daichi 24                 4) Iues, Michael 24               
                  26.40     1:06.03 (39.63)     1:25.75 (19.72)     1:55.37 (29.62)
  4 Lakeland Hills YMCA  'B'                    2:03.68    2:16.50         30  
     1) Nielsen, Robert 19              2) Frikker, Lisa 26               
     3) Moore, Katherine 20             4) Grace, Ryan 30                 
                  28.07     1:05.70 (37.63)     1:44.37 (38.67)     2:16.50 (32.13)
 
Event 14  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ridgewood YMCA  'A'                         1:40.00    1:41.87         40  
     1) Egg, Victor 32                  2) Harnett, Jennifer 31           
     3) Desouza, JR 31                  4) Stovickova, Magdalena 27       
                  27.57       55.22 (27.65)     1:18.41 (23.19)     1:41.87 (23.46)
  2 Ridgewood YMCA  'B'                         1:49.00    1:44.15         34  
     1) Kriley, Michael 44              2) Sebestyan, Ladislav 26         
     3) Aromando, Michelle 29           4) Vigneron, Cathleen 38          
                  24.87       51.40 (26.53)     1:19.72 (28.32)     1:44.15 (24.43)
  3 Red Bank YMCA  'A'                               NT    1:56.09         32  
     1) Osborn, Louis 43                2) Paoloni, Stefano 28            
     3) Davidson, Michelle 30           4) Largey, Chris 30               
                  27.98       58.41 (30.43)     1:26.45 (28.04)     1:56.09 (29.64)
  4 Ridgewood YMCA  'C'                         2:05.00    2:13.57         30  
     1) Piche, Doug 50                  2) Eickelberg, Bill 49            
     3) Yoon, Carol 27                  4) Centrella, Patricia 38         
                  39.93     1:11.85 (31.92)     1:45.53 (33.68)     2:13.57 (28.04)
 
Event 14  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lakeland Hills YMCA  'C'                    1:56.01    1:57.01         40  
     1) Strobach, Candace 44            2) Mullaney, Mary 35              
     3) Heinz, Michael 39               4) Donohue, Mike 36               
                  28.76     1:02.63 (33.87)     1:31.80 (29.17)     1:57.01 (25.21)
  2 Wyckoff YMCA  'A'                           1:59.00    2:05.49         34  
     1) Cabada, Jose 45                 2) DiTommaso, Laurie 40           
     3) Fagan, Brian 51                 4) Holt, Deborah 46               
                  28.68     1:10.67 (41.99)     1:38.29 (27.62)     2:05.49 (27.20)
  3 Lakeland Hills YMCA  'D'                    2:03.76    2:20.24         32  
     1) Jurka, Valdis 52                2) Stevancsecz, Gail 48           
     3) Moore, Maureen 46               4) Conlan, James 38               
                  35.48     1:20.22 (44.74)     1:43.22 (23.00)     2:20.24 (37.02)
  4 Ridgewood YMCA  'A'                         1:58.00    2:20.60         30  
     1) Shiber, Cheryl 35               2) O'Gava, Margaret 46            
     3) Globus, Yaron 38                4) Brundage, David 40             
                  24.88       54.17 (29.29)     1:23.90 (29.73)     2:20.60 (56.70)
 
Event 14  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'A'                               NT    1:56.69         40  
     1) Walsh, Sherry 48                2) Martin, Nancy Steadman 48      
     3) Ruthrauff, William 45           4) Walsh, Jim 49                  
                  28.63       58.09 (29.46)     1:30.24 (32.15)     1:56.69 (26.45)
  2 Lakeland Hills YMCA  'E'                    1:56.88    1:58.77         34  
     1) Banks, Pam 49                   2) Fleming, Joe 53                
     3) Dehnel, Christine 48            4) Wilson, Jack 50                
                  30.16       57.39 (27.23)     1:28.89 (31.50)     1:58.77 (29.88)
 
Event 14  Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'A'                          3:30.00    3:46.85         40  
     1) Melick, Florence 81             2) Melick, George 78              
     3) Steadman, Doris 78              4) Waters, John 72                
                  43.24     1:32.81 (49.57)     2:16.91 (44.10)   3:46.85 (1:29.94)