Licensed to NJ Masters - RESULTS ONLY    Hy-Tek's Meet Manager 3/29/04 03:13 PM
                            Masters 2004 - 3/27/04                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kreger, Emily             26 PED                           12:09.17  
      32.35   34.50   35.63   36.09   36.63   36.74   37.23   36.85
      37.06   37.14   36.90   37.08   36.98   37.01   37.27   36.89
      36.76   36.87   36.92   36.27                                
  2 Yoon, Carol               28 RY                            15:42.08  
 
Event 1  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        33 RBY                           12:18.19  
      31.98   35.23   35.82   36.62   36.79   37.33   38.18   38.01
      37.49   37.67   37.68   37.79   37.62   37.64   37.44   37.52
      37.42   36.88   36.98   36.10                                
 
Event 1  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        39 RY                            12:47.89  
      32.37   36.32   37.52   38.04   38.55   39.38   39.70   39.72
      39.92   40.37   39.76   39.66   39.17   39.42   38.91   38.76
      38.65   38.28   37.82   35.57                                
 
Event 1  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          40 GSM                           11:15.51  
      29.86   32.36   33.46   33.75   33.55   33.76   33.95   34.02
      34.05   34.64   33.58   34.42   34.12   34.18   33.96   33.94
      34.36   34.61   34.84   34.10                                
 
Event 1  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Steadman    49 RBY                           12:00.13  
      32.03   35.13   35.28   35.47   35.56   35.75   36.05   36.36
      36.43   35.79   37.10   36.74   36.81   36.79   36.27   37.48
      36.40   36.68   36.65   35.36                                
 
Event 1  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paparone, Pam             50 1776                          16:43.73  
      44.71   49.37   49.55   49.47   50.20   50.05   50.66   51.03
      51.22   51.02   51.68   50.58   50.64   50.95   51.35   50.76
      50.24   50.97   50.45   48.83                                
 
Event 1  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vagge, John               33 RBY                           10:49.44  
      29.33   31.50   32.08   32.13   32.58   32.60   32.75   32.76
      33.16   32.89   33.12   33.10   33.37   33.06   33.10   32.93
      33.08   32.71   32.16   31.03                                
  2 Lipson, Mark              33 RY                            12:46.43  
      31.81   35.65   37.13   37.17   37.66   38.20   37.98   38.32
      38.12   38.14   37.90   37.89   38.16   38.19   37.81   38.21
      37.14   37.33   36.67   56.95                                
  3 Turner, Oliver            33 LHY                           13:50.39  
      32.76   37.67   38.91   39.04   39.94   40.34   41.52   41.16
      41.66   42.42   41.99   42.85   42.97   43.50   43.63   44.09
      43.74   44.19   44.39   43.62                                
 
Event 1  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris           37 GSM                           11:04.05  
      30.14   32.85   33.44   33.73   33.53   33.85   34.00   33.89
      33.92   33.92   33.11   32.93   33.05   33.07   33.34   32.87
      33.27   33.48   33.02   32.64                                
  2 Hahn, Derek               36 PED                           12:09.54  
      32.72   36.96   37.83   37.71   37.04   36.51   36.79   37.03
      38.28   38.40   38.55   37.54   37.02   36.23   35.75   35.72
      35.20   35.72   35.27   33.27                                
 
Event 1  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Mark             42 LHY                           11:49.80  
  2 Orr, Garret               43 RY                            12:51.74  
      32.25   35.81   36.42   36.90   38.04   38.24   38.57   38.94
      39.31   39.60   39.61   40.08   40.24   40.36   39.64   40.07
      40.00   40.07   39.35   38.24                                
  3 Brundage, David           41 RY                            13:18.66  
      33.24   36.28   37.31   38.17   39.07   39.55   39.56   39.93
      40.61   40.70   41.19   41.91   41.77   41.47   41.63   41.77
      41.78   41.65   41.72   39.35                                
  4 Sarci, Haluk              43 RY                            14:22.18  
      34.11   39.88   42.76   43.33   44.74   44.15   45.10   44.31
      44.34   44.72   44.02   43.74   43.95   43.98   43.95   44.54
      43.92   43.77   42.49   40.38                                
  5 Miller, Randy             42 MCY                           17:47.33  
      40.71   48.69   51.80   51.27   51.49   50.19   53.96   57.44
      57.26   54.44   55.67   54.70   55.49   56.77   55.55   56.48
      56.13   56.15   54.63   48.51                                
 
Event 1  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waldron, Tom              46 OCY                           12:14.28  
      32.82   35.69   37.15   37.67   37.62   37.90   37.93   38.14
      37.99   37.97   37.69   37.28   37.39   37.24   36.67   37.01
      36.85   36.25   34.72   32.30                                
  2 Cicero, Vito              49 Unattached                    14:19.01  
      38.46   41.46   43.29 1:27.39   43.30   43.68   43.70        
              43.04   42.87   43.35   43.60   43.49   43.51   43.75
      43.63   42.95   40.88                                        
  3 Chaffiotte, Richard       48 RY                            19:35.23  
      51.68   58.14 1:01.00 1:01.29 1:01.22 1:00.68 1:00.78 1:00.41
      59.52   58.97   59.04   58.76   57.82   57.84   58.66   57.83
      58.22   58.66   58.62   56.09                                
 
Event 1  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               51 PTF                           11:49.93  
      31.60   33.81   34.40   35.11   35.38   36.06   35.25   35.65
      36.17   36.09   36.50   36.16   35.71   35.96   36.58   36.24
      36.24   36.65   36.07   34.30                                
  2 Asay, Donald              50 RBY                           11:50.05  
      32.03   34.67   35.31   35.26   35.74   35.56   35.91   35.89
      36.04   36.15   36.42   36.40   36.26   36.05   36.15   35.99
      35.55   35.00   35.85   33.82                                
  3 Piche, Doug               51 RY                            12:24.64  
      32.59   35.31   36.66   37.46   38.09   39.45   39.48   39.45
      39.88   39.49   39.44   39.50   39.39   39.84   39.39   38.48
      38.31   39.00   39.03   14.40                                
  4 Florkiewicz, Larry        50 RY                            13:14.79  
      33.95   36.83   38.91   39.73                                
                              40.86   40.54   40.75   40.38 1:21.59
      39.86                   39.21                                
  5 Fagan, Brian              52 WY                            13:35.65  
      35.55   38.90   40.18   40.78   41.52   41.21   41.06   41.39
      41.01   41.64   42.03   42.46   42.25   41.71   41.78   41.11
      41.53   41.14   40.04   38.36                                
  6 Dran, Dennis              52 RY                            25:05.22  
      59.19 1:07.49 1:12.57 1:13.70 1:15.88 1:16.82 1:17.74 1:14.79
    1:17.20 1:18.01 1:18.11 1:17.75 1:16.40 1:14.42 1:19.46 1:19.65
    1:17.88 1:18.35 1:15.18 1:14.63                                
 
Event 1  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hengeveld, Robert         58 RY                            18:00.69  
      50.55   52.98   53.45   53.72   53.21   54.15   53.41   55.43
      55.72   54.50   53.88   53.55   54.95   54.87   55.02   54.22
      54.07   54.79   55.54   52.68                                
 
Event 1  Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert          75 GSM                           17:47.03  
      44.27   49.42   51.48 1:44.60                   53.00   53.16
                      53.47   56.52                   56.11   55.28
      55.88   55.57   55.27   50.74                                
 
Event 1  Men 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Austin            88 OCY                           20:28.20  
      59.07 1:00.10 1:01.03 1:00.94   59.30 1:00.75 1:01.49 1:00.25
      59.93 1:01.04 1:01.26 1:01.83 1:01.31 1:01.18 1:00.83 1:01.06
    1:01.74 1:00.43 1:00.21 1:14.45                                
 
Event 2  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ocean County YMCA  'A'                                      1:58.28  
       28.91    36.52    23.62    29.23                                    
  2 Stevens Masters  'B'                                        2:02.04  
       31.72    32.80    28.67    28.85                                    
  3 Ridgewood YMCA  'A'                                         2:04.93  
     1) Pickard, Justin 29              2) Gustafson, Tammy 29            
     3) Ives, Mike 25                   4) Iacchei, Jill 21               
       32.49    33.72    27.50    31.22                                    
  4 Ridgewood YMCA  'C'                                         2:05.74  
     1) Centrella, Patricia 39          2) Hermanson, Ryan 29             
     3) Dubyna, Stephanie 22            4) Mathers, Nick 24               
       35.73    33.84    27.68    28.49                                    
  5 Ridgewood YMCA  'B'                                         2:06.15  
     1) Lipson, Mark 33                 2) Stoll, Jo Ann 37               
     3) Stephens, Ted 31                4) McAllister, Kathleen 21        
       32.34    37.31    26.06    30.44                                    
  6 Ridgewood YMCA  'D'                                         2:18.75  
     1) Buthira, Veronika 38            2) Deffaa, Arthur 55              
     3) Hawkins, Gilbert 23             4) Yoon, Carol 28                 
       33.89    42.41    23.12    39.33                                    
 
Event 2  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Peddie Masters  'A'                                         1:52.90  
       32.61    28.40    24.18    27.71                                    
  2 Ridgewood YMCA  'A'                                         1:59.40  
     1) Hiltabiddle, Steve 37           2) Harnett, Jennifer 32           
     3) Nolan, Aleece 39                4) Schmidt, Dave 46               
       35.84    31.91    24.40    27.25                                    
  3 Ocean County YMCA  'B'                                      2:01.18  
       34.02    33.14    26.92    27.10                                    
  4 Red Bank YMCA  'A'                                          2:05.39  
       31.04    30.22    27.92    36.21                                    
  5 Peddie Masters  'B'                                         2:07.45  
       31.49    38.11    28.23    29.62                                    
  6 Lakeland Hills YMCA  'B'                                    2:16.90  
       28.80    58.44    24.51    25.15                                    
  7 Fort Monmouth  'A'                                          2:27.65  
       40.66    41.18    34.25    31.56                                    
 
Event 2  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'B'                                          2:02.49  
       30.32    31.02    28.13    33.02                                    
  2 Ridgewood YMCA  'A'                                         2:08.49  
     1) Globus, Yaron 39                2) Horton, Patty 47               
     3) Kriley, Mike 45                 4) Vigneron, Cathleen 39          
       31.47    42.52    25.35    29.15                                    
  3 Lakeland Hills YMCA  'A'                                    2:16.47  
       38.72    31.02    29.46    37.27                                    
 
Event 2  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'C'                                          2:10.99  
       35.83    39.19    30.36    25.61                                    
  2 Ridgewood YMCA  'A'                                         2:16.20  
     1) Fitzsimmons, Lorraine 45        2) Garrett, Shawn 45              
     3) Piche, Doug 51                  4) Ukita, Jinro 47                
       32.96    47.92    27.28    28.04                                    
  3 Lakeland Hills YMCA  'A'                                    2:39.82  
       54.74    36.94    33.97    34.17                                    
 
Event 2  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'D'                                          3:55.49  
       47.90    50.96    54.26  1:22.37                                    
 
Event 2  Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ridgewood YMCA  'A'                                         3:53.40  
 
Event 3  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Singler, Maggie           24 SM                             2:07.55  
      29.21   32.14   32.76   33.44                                
 
Event 3  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kreger, Emily             26 PED                            2:11.51  
      30.47   33.31   34.01   33.72                                
  2 Lee, Sheryl               29 SM                             2:11.62  
      30.52   33.06   34.25   33.79                                
 
Event 3  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        33 RBY                            2:11.58  
      30.25   33.62   34.21   33.50                                
  2 Santiago, Sandy           30 FM                             2:27.24  
      31.56   36.17   39.67   39.84                                
 
Event 3  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Muehler, Cornelia         35 LHY                            2:31.27  
      33.99   38.65   40.08   38.55                                
 
Event 3  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          40 GSM                            2:04.38  
      28.60   31.06   32.28   32.44                                
 
Event 3  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Steadman    49 RBY                            2:12.63  
      30.92   33.65   34.11   33.95                                
 
Event 3  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Titko, Nancy              50 RBY                            2:39.39  
      36.80   40.69   41.39   40.51                                
  2 Whitehouse, Christine     54 LHY                            3:06.65  
      41.74   47.89   51.17   45.85                                
  3 Paparone, Pam             50 1776                           3:11.31  
      45.82   50.15   49.11   46.23                                
 
Event 3  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Joan               61 LHY                            4:12.72  
      49.10 1:00.54 1:08.22 1:14.86                                
 
Event 3  Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathers, Nick             24 RY                             2:07.19  
      28.82   32.33   34.28   31.76                                
  2 Hawkins, Gilbert          23 RY                             2:13.82  
      29.35   33.22   35.27   35.98                                
 
Event 3  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCann, Robert            33 RBY                            1:57.84  
      27.60   29.82   30.73   29.69                                
  2 Jacquemin, Daniel         31 PED                            2:20.19  
      30.96   34.79   37.83   36.61                                
  3 Dragoni, Stephen          33 SM                             2:35.86  
      33.52   39.17 1:23.17                                        
 
Event 3  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris           37 GSM                            1:58.15  
      27.81   29.71   30.61   30.02                                
  2 Iorizzo, Craig            35 RY                             2:09.58  
      31.18   32.09   32.96   33.35                                
  3 Edenbaum, Thomas          37 GSM                            2:09.72  
      28.59   31.80   34.03   35.30                                
 
Event 3  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Peter              40 RBY                            2:03.67  
      28.20   30.65   32.16   32.66                                
  2 Leighton, Ron             41 SM                             2:06.53  
      27.69   31.74   33.20   33.90                                
  3 Eiel, Doug                41 WY                             2:16.09  
      32.26   34.56   34.88   34.39                                
  4 Brundage, David           41 RY                             2:17.78  
      31.27   35.00   36.13   35.38                                
  5 Osborne, Louis            44 RBY                            2:25.39  
      31.24   35.14   39.92   39.09                                
  6 Waldron, Mike             44 SM                             2:27.68  
      32.39   36.21   39.15   39.93                                
 
Event 3  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Allan               46 FM                             2:04.69  
      29.75   31.67   32.03   31.24                                
  2 Lehner, Ken               45 RBY                            2:05.69  
      28.23   31.19   32.93   33.34                                
  3 Milazzo, Raymond          46 RY                             2:21.38  
      32.15   35.37   37.12   36.74                                
  4 Gortych, Tom              45 GSM                            2:23.23  
      31.56   35.43   37.30   38.94                                
  5 Johnsrud, Dave            45 RY                             2:27.91  
      33.04   37.22   39.48   38.17                                
  6 Jaffe, Jim                48 WY                             2:31.71  
      34.48   37.61   39.18   40.44                                
  7 Lepore, Mario             49 RBY                            3:07.67  
      39.44   47.53   50.93   49.77                                
 
Event 3  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Asay, Donald              50 RBY                            2:13.79  
      31.39   33.98   34.40   34.02                                
  2 Sokoloski, Stan           52 FM                             2:28.70  
      33.58   37.19   39.61   38.32                                
  3 Eyring, Ed                54 SM                             2:50.71  
      38.89   42.35   43.76   45.71                                
  4 Florkiewicz, Larry        50 RY                             3:33.30  
      46.60   53.81   56.67   56.22                                
  5 Dran, Dennis              52 RY                             4:51.41  
      58.96 1:12.53 1:19.73 1:20.19                                
 
Event 3  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burchacki, Randy          55 FM                             2:44.48  
      35.57   40.13   44.13   44.65                                
  2 Hengeveld, Robert         58 RY                             3:20.20  
      45.98   50.53   51.75   51.94                                
 
Event 3  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeffer, Robert           61 RBY                            3:35.06  
      47.93   53.46   56.83   56.84                                
 
Event 3  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert          75 GSM                            3:09.86  
      42.56   46.26   51.66   49.38                                
 
Event 4  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keil, Amanda              20 OCY                            1:12.07  
      33.71   38.36                                                
  2 Colbry, Stephanie         23 PY                             1:15.77  
      35.07   40.70                                                
  3 Dubyna, Stephanie         22 RY                             1:17.61  
      37.07   40.54                                                
  4 McAllister, Kathleen      21 RY                             1:19.67  
      35.99   43.68                                                
  5 Kavanaugh, Niccki         20 LHY                            1:51.76  
      49.38 1:02.38                                                
 
Event 4  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noonan, Holly             26 SM                             1:08.29  
      30.88   37.41                                                
  2 Gustafson, Tammy          29 RY                             1:08.62  
      32.52   36.10                                                
  3 Peterson, Alyssa          28 PED                            1:08.63  
      32.95   35.68                                                
  4 Kreger, Emily             26 PED                            1:13.64  
      35.21   38.43                                                
  5 Vagge, Elissa             25 Unattached                     1:15.02  
      33.62   41.40                                                
  6 Livne, Tamar              25 PED                            1:18.03  
      36.38   41.65                                                
 
Event 4  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Debbie             34 Unattached                     1:14.85  
      34.30   40.55                                                
  2 Santiago, Sandy           30 FM                             1:19.48  
      36.77   42.71                                                
 
Event 4  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Centrella, Patricia       39 RY                             1:16.15  
      34.24   41.91                                                
  2 Muehler, Cornelia         35 LHY                            1:19.89  
      37.62   42.27                                                
  3 Nolan, Aleece             39 RY                             1:20.11  
      38.06   42.05                                                
 
Event 4  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Sherry             49 RBY                            1:16.44  
      36.67   39.77                                                
  2 Horton, Patty             47 RY                             1:23.71  
      38.87   44.84                                                
  3 Fitzsimmons, Lorraine     45 RY                             1:40.94  
      48.94   52.00                                                
 
Event 4  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christine     54 LHY                            1:40.13  
      47.69   52.44                                                
 
Event 4  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            58 RBY                            1:36.44  
      45.98   50.46                                                
 
Event 4  Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathers, Nick             24 RY                             1:08.72  
      33.30   35.42                                                
  2 Hawkins, Gilbert          23 RY                             1:15.89  
      35.14   40.75                                                
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              26 PED                              55.99  
      25.58   30.41                                                
  2 Dhalwani, Monish          27 Unattached                     1:05.25  
      30.59   34.66                                                
  3 Hermanson, Ryan           29 RY                             1:06.49  
      29.42   37.07                                                
  4 D'Amico, Mike             29 LHY                            1:06.76  
      31.31   35.45                                                
  5 Villacarlos, Michael      26 RY                             1:14.13  
    1:16.17                                                        
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vagge, John               33 RBY                            1:01.05  
      28.45   32.60                                                
  2 McCann, Robert            33 RBY                            1:01.57  
      29.00   32.57                                                
  3 Stephens, Ted             31 RY                             1:02.04  
      28.41   33.63                                                
  4 Lipson, Mark              33 RY                             1:06.77  
      30.76   36.01                                                
  5 Jacquemin, Daniel         31 PED                            1:14.68  
      35.49   39.19                                                
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        37 RY                             1:01.83  
      28.30   33.53                                                
  2 Wallace, Andrew           38 RBY                            1:02.66  
      29.24   33.42                                                
  3 Haggerty, Tom             38 GSM                            1:03.57  
      29.37   34.20                                                
  4 Globus, Yaron             39 RY                             1:06.69  
      31.05   35.64                                                
  5 Barrish, Rob              35 GSM                            1:08.47  
      32.86   35.61                                                
  6 Iorizzo, Craig            35 RY                             1:13.58  
      36.41   37.17                                                
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul            44 LHY                            1:07.67  
      31.94   35.73                                                
  2 Leighton, Ron             41 SM                             1:08.00  
      31.68   36.32                                                
  3 Esser, John               40 RBY                            1:08.02  
      31.34   36.68                                                
  4 Stoddard, Sean            40 OCY                            1:12.76  
      33.43   39.33                                                
  5 Koo, Sam                  41 FM                             1:16.20  
      36.29   39.91                                                
  6 Abate, Randy              40 1776                           1:17.04  
      36.68   40.36                                                
  7 Morrison, John            44 RY                             1:18.02  
      33.40   44.62                                                
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lehner, Ken               45 RBY                            1:07.03  
      32.27   34.76                                                
  2 Waldron, Tom              46 OCY                            1:07.09  
      31.72   35.37                                                
  3 Feldman, David            45 GSM                            1:09.85  
      33.74   36.11                                                
  4 Frain, Jack               49 GSM                            1:10.03  
      32.78   37.25                                                
  5 Ukita, Jinro              47 RY                             1:11.81  
      34.12   37.69                                                
  6 Schmidt, Dave             46 RY                             1:14.28  
      36.35   37.93                                                
  7 Erlanger, Robert          49 SM                             1:16.23  
      36.01   40.22                                                
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Slowinski, Joe            54 RBY                            1:10.45  
      32.93   37.52                                                
  2 Allred, David             53 Unattached                     1:15.60  
      34.97   40.63                                                
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deffaa, Arthur            55 RY                             1:15.09  
      36.15   38.94                                                
 
Event 4  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ruman, John               66 GSM                            2:01.38  
      57.22 1:04.16                                                
 
Event 4  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            75 RY                             1:36.33  
      45.80   50.53                                                
  2 Sullivan, Daniel          76 GSM                            2:33.89  
      33.94 1:59.95                                                
 
Event 5  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dubyna, Stephanie         22 RY                               29.29  
  2 Colbry, Stephanie         23 PY                               29.95  
  3 McAllister, Kathleen      21 RY                               31.13  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donovan, Fish             27 OCY                              25.27  
  2 Peterson, Alyssa          28 PED                              28.38  
  3 Kreger, Emily             26 PED                              28.89  
  4 Livne, Tamar              25 PED                              30.90  
  5 Ruane, Vicki              29 RY                               39.69  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Gita                 31 PED                              26.93  
  2 Harnett, Jennifer         32 RY                               27.56  
  3 Moore, Debbie             34 Unattached                       28.63  
  4 Santiago, Sandy           30 FM                               30.20  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        39 RY                               29.02  
  2 Stoll, Jo Ann             37 RY                               30.15  
  3 Muehler, Cornelia         35 LHY                              30.80  
  4 Pelliconi, Debra          39 LHY                              37.48  
  5 Kang, Julie               37 WY                               43.69  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jennifer         42 RBY                              26.29  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy             46 Unattached                       30.31  
  2 Fitzsimmons, Lorraine     45 RY                               43.49  
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Titko, Nancy              50 RBY                              33.62  
  2 Whitehouse, Christine     54 LHY                              36.71  
  3 Keil, Christine           53 OCY                              47.04  
 
Event 5  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            58 RBY                              37.61  
 
Event 5  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Joan               61 LHY                              41.10  
 
Event 5  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Joan               72 RY                               49.03  
 
Event 5  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence          82 RBY                            1:27.61  
 
Event 5  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Mike               25 OCY                              22.15  
  2 Dallamura, Scott          25 LHY                              23.86  
  3 Betts, Maurice            26 OCY                              25.15  
  4 Hermanson, Ryan           29 RY                               25.29  
  5 Ives, Mike                25 RY                               25.85  
  6 Villacarlos, Michael      26 RY                               26.05  
  7 D'Amico, Mike             29 LHY                              26.44  
 
Event 5  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petto, Lou                31 OCY                              23.64  
  2 Stephens, Ted             31 RY                               25.05  
  3 Turner, Oliver            33 LHY                              25.90  
  4 Dragoni, Stephen          33 SM                               29.54  
 
Event 5  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        37 RY                               23.69  
  2 Hahn, Derek               36 PED                              24.87  
  3 Wallace, Andrew           38 RBY                              25.43  
  4 Globus, Yaron             39 RY                               25.56  
  5 Iorizzo, Craig            35 RY                               27.95  
 
Event 5  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gilbertson, Peter         40 RBY                              23.98  
  2 Knapp, Peter              40 RBY                              25.86  
  3 Leighton, Ron             41 SM                               26.23  
  4 Anderson, Paul            44 LHY                              26.46  
  5 Esser, John               40 RBY                              26.61  
  6 Waldron, Mike             44 SM                               26.88  
  7 Morrison, John            44 RY                               29.22  
  8 Presnal, Greg             44 RY                               30.93  
 
Event 5  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kriley, Mike              45 RY                               23.73  
  2 Bell, Allan               46 FM                               24.67  
  3 Lehner, Ken               45 RBY                              26.04  
  4 Milazzo, Raymond          46 RY                               28.29  
  5 Ukita, Jinro              47 RY                               28.42  
  6 Lepore, Mario             49 RBY                              35.05  
 
Event 5  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geiman, Tom               54 GSM                              23.41  
  2 Allred, David             53 Unattached                       28.34  
  3 Eickelberg, Bill          50 RY                               28.63  
  4 Piche, Doug               51 RY                               28.86  
  5 Darcy, Robert             50 LHY                              29.56  
  6 Florkiewicz, Larry        50 RY                               40.62  
  7 Dran, Dennis              52 RY                               57.13  
 
Event 5  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deffaa, Arthur            55 RY                               27.18  
  2 Kristoff, William         56 RY                               27.67  
  3 Wallace, Richard          56 GSM                              28.24  
  4 Burchacki, Randy          55 FM                               33.00  
  5 Hengeveld, Robert         58 RY                               45.12  
 
Event 5  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banks, Rendy              61 LHY                              29.15  
  2 Lewis, Michael            64 GSM                              34.26  
  3 Pfeffer, Robert           61 RBY                              41.72  
  4 Hudson, Edward            63 RBY                              48.98  
 
Event 5  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               65 GSM                              27.50  
  2 Petersen, Bob             69 OCY                              36.45  
 
Event 5  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waters, John              73 RBY                              46.12  
 
Event 5  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            75 RY                               35.97  
  2 Stricker, Robert          75 GSM                              38.23  
  3 Vanore, Joseph            76 RY                               43.73  
 
Event 6  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Franko, Jeanette          20 GSM                            1:08.80  
      33.57   35.23                                                
  2 Colbry, Stephanie         23 PY                             1:12.74  
      35.44   37.30                                                
  3 Kavanaugh, Niccki         20 LHY                            1:50.29  
 
Event 6  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Sheryl               29 SM                             1:06.75  
      32.20   34.55                                                
  2 Vagge, Elissa             25 Unattached                     1:10.53  
      34.21   36.32                                                
  3 Peterson, Alyssa          28 PED                            1:13.41  
      35.32   38.09                                                
 
Event 6  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        33 RBY                            1:04.53  
      31.69   32.84                                                
 
Event 6  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        39 RY                             1:11.76  
      35.71   36.05                                                
  2 Stoll, Jo Ann             37 RY                             1:14.58  
      36.24   38.34                                                
  3 Centrella, Patricia       39 RY                             1:18.16  
      36.37   41.79                                                
 
Event 6  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jennifer         42 RBY                            1:04.73  
      32.28   32.45                                                
 
Event 6  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Steadman    49 RBY                            1:12.67  
      35.99   36.68                                                
 
Event 6  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christine     54 LHY                            1:45.61  
      49.92   55.69                                                
 
Event 6  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman, Doris           79 RBY                            1:44.15  
      51.50   52.65                                                
 
Event 6  Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence          82 RBY                            3:52.04  
    1:45.04 2:07.00                                                
 
Event 6  Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kamenatz, Brian           22 LHY                            1:03.97  
      30.34   33.63                                                
 
Event 6  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              26 PED                              55.47  
      27.02   28.45                                                
 
Event 6  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vagge, John               33 RBY                            1:00.60  
      29.89   30.71                                                
  2 McCann, Robert            33 RBY                            1:01.38  
      30.14   31.24                                                
 
Event 6  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matheson, Brent           36 PED                              58.37  
      29.14   29.23                                                
  2 Edenbaum, Thomas          37 GSM                            1:06.74  
      32.61   34.13                                                
  3 Globus, Yaron             39 RY                             1:12.82  
      35.04   37.78                                                
 
Event 6  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Mark             42 LHY                            1:19.14  
      38.69   40.45                                                
 
Event 6  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnsrud, Dave            45 RY                             1:16.93  
      35.66   41.27                                                
 
Event 6  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Slowinski, Joe            54 RBY                            1:13.77  
      36.28   37.49                                                
  2 Sokoloski, Stan           52 FM                             1:22.44  
      39.79   42.65                                                
 
Event 6  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hudson, Edward            63 RBY                            2:26.14  
    1:12.73 1:13.41                                                
 
Event 6  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Bob             69 OCY                            1:42.33  
      50.63   51.70                                                
 
Event 6  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waters, John              73 RBY                            2:04.44  
    1:03.60 1:00.84                                                
 
Event 6  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George            79 RBY                            1:44.65  
      51.18   53.47                                                
 
Event 7  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keil, Amanda              20 OCY                              36.92  
  2 Banas, Jennifer           23 OCY                              37.03  
  3 Dubyna, Stephanie         22 RY                               38.10  
  4 Colbry, Stephanie         23 PY                               41.06  
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gustafson, Tammy          29 RY                               34.34  
  2 Donovan, Fish             27 OCY                              34.59  
 
Event 7  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Gita                 31 PED                              35.56  
 
Event 7  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoll, Jo Ann             37 RY                               38.33  
  2 Muehler, Cornelia         35 LHY                              41.50  
  3 Buthira, Veronika         38 RY                               42.15  
  4 Nolan, Aleece             39 RY                               42.35  
  5 Kang, Julie               37 WY                               58.78  
 
Event 7  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy             46 Unattached                       37.06  
  2 Walsh, Sherry             49 RBY                              38.88  
  3 Richardson, Cathy         45 FM                               43.74  
  4 Horton, Patty             47 RY                               46.33  
  5 Fitzsimmons, Lorraine     45 RY                               47.42  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Whitehouse, Christine     54 LHY                              51.71  
  2 Keil, Christine           53 OCY                              53.27  
 
Event 7  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            58 RBY                              49.11  
 
Event 7  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Joan               61 LHY                              55.84  
 
Event 7  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Joan               72 RY                             1:05.37  
 
Event 7  Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathers, Nick             24 RY                               34.31  
 
Event 7  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              26 PED                              29.85  
  2 Betts, Mike               25 OCY                              29.99  
  3 Ives, Mike                25 RY                               33.54  
  4 Villacarlos, Michael      26 RY                               34.40  
 
Event 7  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petto, Lou                31 OCY                              31.49  
  2 Welsh, Mark               31 SM                               33.71  
  3 Murphy, Darren            31 OCY                              36.99  
  4 Dragoni, Stephen          33 SM                               38.60  
 
Event 7  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           38 RBY                              31.22  
  2 Haggerty, Tom             38 GSM                              31.79  
  3 Hahn, Derek               36 PED                              33.20  
  4 Barrish, Rob              35 GSM                              34.25  
 
Event 7  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Mark             42 LHY                              31.73  
  2 Anderson, Paul            44 LHY                              34.28  
  3 Brundage, David           41 RY                               37.05  
  4 Presnal, Greg             44 RY                               39.31  
 
Event 7  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, David            45 GSM                              32.41  
  2 Schmidt, Dave             46 RY                               32.99  
  3 Kriley, Mike              45 RY                               33.18  
  4 Frain, Jack               49 GSM                              34.83  
  5 Ukita, Jinro              47 RY                               35.11  
  6 Erlanger, Robert          49 SM                               35.59  
 
Event 7  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Darcy, Robert             50 LHY                              34.81  
  2 Slowinski, Joe            54 RBY                              35.43  
  3 Eickelberg, Bill          50 RY                               37.72  
  4 Allred, David             53 Unattached                       41.46  
 
Event 7  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deffaa, Arthur            55 RY                               34.15  
  2 Burchacki, Randy          55 FM                               40.44  
 
Event 7  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banks, Rendy              61 LHY                              35.87  
 
Event 7  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               65 GSM                              37.58  
  2 Ruman, John               66 GSM                              53.38  
 
Event 7  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            75 RY                               46.41  
  2 Melick, George            79 RBY                              51.37  
 
Event 8  Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Iacchei, Jill             21 RY                             6:28.91  
      34.09   36.79   38.77   39.00   39.36   40.29   40.82   39.95
      40.48   39.36                                                
  2 McAllister, Kathleen      21 RY                             6:46.12  
      34.63   37.55   39.18   40.20   41.44   42.90   43.34   44.22
      42.65   40.01                                                
  3 Kavanaugh, Niccki         20 LHY                            9:41.58  
      46.60   54.79   58.34 1:00.40 1:01.80 1:00.79 1:00.81 1:01.04
    1:00.78   56.23                                                
 
Event 8  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        33 RBY                            5:59.90  
      31.47   34.49   35.62   36.21   36.52   36.55   36.35   36.93
      37.65   38.11                                                
 
Event 8  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        39 RY                             6:20.77  
      31.88   36.27   39.13   40.35   39.44   39.45   39.50   39.96
      39.04   35.75                                                
 
Event 8  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          40 GSM                            5:28.05  
      29.19   32.14   33.14   33.34   33.50   33.28   33.15   33.57
      33.50   33.24                                                
 
Event 8  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Steadman    49 RBY                            5:49.38  
      32.02   34.69   35.23   35.79   35.80   35.87   35.57   35.89
      35.65   32.87                                                
  2 Walsh, Sherry             49 RBY                            6:20.27  
      34.98   37.85   38.25   38.63   38.35   37.96   39.39   38.86
      38.83   37.17                                                
  3 Horton, Patty             47 RY                             6:52.81  
      34.95   39.51   41.00   41.93   43.13   42.44   42.99   43.03
      42.71   41.12                                                
 
Event 8  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paparone, Pam             50 1776                           8:12.95  
      44.90   49.39   50.13   49.92   49.32   50.31   50.57   50.55
      49.33   48.53                                                
 
Event 8  Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hawkins, Gilbert          23 RY                             6:17.15  
      31.59   35.63   37.59   38.14   39.13   39.22   38.99   39.18
      39.61   38.07                                                
 
Event 8  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vagge, John               33 RBY                            5:14.41  
      28.77   31.18   31.86   31.93   31.93   32.63   32.21   31.49
      31.90   30.51                                                
  2 Turner, Oliver            33 LHY                            6:42.46  
      32.44   36.29   37.48   39.45   40.94   41.49   42.08   43.36
      44.21   44.72                                                
 
Event 8  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris           37 GSM                            5:18.04  
      28.58   31.85   32.25   32.27   32.31   32.26   32.22   32.32
      32.38   31.60                                                
 
Event 8  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eiel, Doug                41 WY                             5:53.96  
      32.77   35.19   35.80   36.04   35.75   35.51   35.57   35.52
      35.74   36.07                                                
  2 Osborne, Louis            44 RBY                            6:43.22  
      34.48   37.50   40.04   41.08   41.20   42.12   41.68   42.38
      42.22   40.52                                                
  3 Abate, Randy              40 1776                           6:44.91  
      34.73   39.06   40.91   41.42   42.52   41.44   42.15   42.03
      40.88   39.77                                                
  4 Sarci, Haluk              43 RY                             7:00.34  
      32.70   39.71   42.40   43.38   43.47   43.67   45.09   45.01
      43.39   41.52                                                
 
Event 8  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lehner, Ken               45 RBY                            5:51.32  
      31.39   34.00   35.75   35.82   36.36   36.08   36.13   35.99
      35.41   34.39                                                
  2 Chaffiotte, Richard       48 RY                             6:32.54  
      32.85   37.75                                   40.69   40.15
  3 Milazzo, Raymond          46 RY                             6:37.35  
      34.37   37.75   39.48   40.95   41.49   41.72   41.47   40.97
      40.88   38.27                                                
  4 Gortych, Tom              45 GSM                            6:47.18  
      35.16   39.20   41.24   41.50   42.96   41.77   42.93   41.82
      41.85   38.75                                                
  5 Jaffe, Jim                48 WY                             7:06.38  
      35.58   38.95   40.48   42.22   43.28   44.12   44.50   45.62
      45.71   45.92                                                
 
Event 8  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               51 PTF                            5:43.17  
      32.20   34.14   34.72   34.52   34.87   35.11   34.60   34.70
      34.42   33.89                                                
  2 Asay, Donald              50 RBY                            5:48.04  
      32.05   34.80   35.25   35.46   35.49   34.88   35.45   35.16
      35.07   34.43                                                
  3 Piche, Doug               51 RY                             6:01.16  
      31.95   35.66   36.15   36.92   37.02   36.56   38.48   37.22
      36.57   34.63                                                
  4 Fagan, Brian              52 WY                             6:32.78  
      34.64   37.89   39.12   40.00   40.75   40.93   40.91   40.42
      39.99   38.13                                                
  5 Eyring, Ed                54 SM                             7:56.33  
      40.36   45.71   46.74   48.29   50.90   48.79   50.54   49.28
      49.29   46.43                                                
  6 Florkiewicz, Larry        50 RY                             8:58.81  
      51.33   58.34 1:01.15 1:01.66                 1:02.36 1:00.03
    1:02.07 1:01.42                                                
  7 Dran, Dennis              52 RY                            13:24.21  
    1:02.15 1:16.18 1:22.05 1:21.30 1:23.96 1:24.95 1:19.42        
            1:25.92                                                
 
Event 8  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard          56 GSM                            6:28.30  
      35.45   39.27   39.95   40.64   40.93   39.88   40.56   39.06
      38.18   34.38                                                
  2 Hengeveld, Robert         58 RY                             8:49.73  
      48.06   52.09   54.95   54.03   54.32   54.03   54.37   54.05
      52.13   51.70                                                
 
Event 8  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Michael            64 GSM                            7:16.00  
      39.11   43.16   44.63   44.79   44.64   45.01   44.05   44.19
      44.56   41.86                                                
  2 Pfeffer, Robert           61 RBY                            9:27.10  
      52.04   55.66   58.82   58.84   57.99   57.59   57.23   57.32
      57.22   54.39                                                
 
Event 8  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert          75 GSM                            8:38.81  
      44.69   50.30   53.05   54.93   52.35   52.24   53.70   54.43
      54.00   49.12                                                
 
Event 8  Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Austin            88 OCY                            9:59.02  
      59.84   59.54 1:00.37 1:00.66   59.97 1:00.46   59.78   59.93
    1:00.15   58.32                                                
 
Event 9  Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Singler, Maggie           24 SM                             1:04.02  
      30.03   33.99                                                
 
Event 9  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noonan, Holly             26 SM                             1:02.42  
      29.23   33.19                                                
 
Event 9  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jennifer         42 RBY                            1:03.85  
      30.58   33.27                                                
 
Event 9  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              26 PED                              56.29  
      25.70   30.59                                                
  2 Dallamura, Scott          25 LHY                              56.84  
      26.29   30.55                                                
  3 Dhalwani, Monish          27 Unattached                     1:01.60  
      29.05   32.55                                                
  4 D'Amico, Mike             29 LHY                            1:02.88  
      29.80   33.08                                                
  5 Ives, Mike                25 RY                             1:04.46  
      29.30   35.16                                                
 
Event 9  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ted             31 RY                             1:00.02  
      28.43   31.59                                                
  2 Welsh, Mark               31 SM                             1:03.63  
      28.85   34.78                                                
  3 Lipson, Mark              33 RY                             1:04.40  
      29.33   35.07                                                
  4 Vagge, John               33 RBY                            1:06.23  
      30.39   35.84                                                
 
Event 9  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        37 RY                               56.98  
      26.77   30.21                                                
  2 McGiffin, Chris           37 GSM                            1:02.65  
      29.18   33.47                                                
  3 Hahn, Derek               36 PED                            1:03.99  
      29.89   34.10                                                
 
Event 9  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Peter              40 RBY                            1:04.77  
      29.97   34.80                                                
  2 Stoddard, Sean            40 OCY                            1:10.38  
      33.15   37.23                                                
  3 Koo, Sam                  41 FM                             1:22.17  
      36.13   46.04                                                
 
Event 9  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kriley, Mike              45 RY                             1:01.23  
      29.17   32.06                                                
  2 Romano, Greg              47 PED                            1:02.49  
      29.41   33.08                                                
  3 Waldron, Tom              46 OCY                            1:03.54  
      30.48   33.06                                                
 
Event 9  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sokoloski, Stan           52 FM                             1:22.76  
      37.41   45.35                                                
 
Event 9  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deffaa, Arthur            55 RY                             1:09.55  
      32.75   36.80                                                
 
Event 10  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Singler, Maggie           24 SM                               31.25  
  2 Franko, Jeanette          20 GSM                              32.92  
  3 Colbry, Stephanie         23 PY                               34.10  
  4 Keil, Amanda              20 OCY                              34.48  
  5 McAllister, Kathleen      21 RY                               36.18  
  6 Kavanaugh, Niccki         20 LHY                              50.39  
 
Event 10  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Sheryl               29 SM                               31.69  
  2 Gustafson, Tammy          29 RY                               32.73  
  3 Vagge, Elissa             25 Unattached                       32.76  
 
Event 10  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        33 RBY                              30.12  
  2 Roy, Gita                 31 PED                              31.25  
  3 Harnett, Jennifer         32 RY                               31.96  
  4 Moore, Debbie             34 Unattached                       35.85  
 
Event 10  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoll, Jo Ann             37 RY                               33.75  
  2 Vigneron, Cathleen        39 RY                               34.58  
  3 Nolan, Aleece             39 RY                               37.69  
  4 Centrella, Patricia       39 RY                               38.64  
  5 Pelliconi, Debra          39 LHY                              54.77  
  6 Kang, Julie               37 WY                               56.85  
 
Event 10  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Cathy         45 FM                               41.70  
 
Event 10  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            58 RBY                              49.81  
 
Event 10  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Ann             65 RBY                            1:17.83  
 
Event 10  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Joan               72 RY                             1:04.14  
 
Event 10  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman, Doris           79 RBY                              46.51  
 
Event 10  Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence          82 RBY                            1:41.68  
 
Event 10  Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kamenatz, Brian           22 LHY                              28.94  
  2 Hawkins, Gilbert          23 RY                               35.00  
 
Event 10  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Maurice            26 OCY                              28.93  
  2 Hermanson, Ryan           29 RY                               31.28  
  3 D'Amico, Mike             29 LHY                              34.77  
 
Event 10  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Darren            31 OCY                              31.30  
  2 Jacquemin, Daniel         31 PED                              33.32  
  3 Lipson, Mark              33 RY                               33.78  
 
Event 10  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        37 RY                               30.40  
  2 Globus, Yaron             39 RY                               31.20  
 
Event 10  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gilbertson, Peter         40 RBY                              29.29  
  2 Esser, John               40 RBY                              32.89  
  3 Hoffman, Mark             42 LHY                              35.47  
  4 Morrison, John            44 RY                               35.89  
  5 Koo, Sam                  41 FM                               37.73  
 
Event 10  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frain, Jack               49 GSM                              30.82  
 
Event 10  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Slowinski, Joe            54 RBY                              33.44  
  2 Allred, David             53 Unattached                       35.01  
  3 Sokoloski, Stan           52 FM                               37.63  
  4 Eickelberg, Bill          50 RY                               37.73  
  5 Darcy, Robert             50 LHY                              48.54  
 
Event 10  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hudson, Edward            63 RBY                            1:03.39  
 
Event 10  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Bob             69 OCY                              45.91  
 
Event 10  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waters, John              73 RBY                              54.83  
 
Event 10  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            75 RY                               42.13  
  2 Melick, George            79 RBY                              47.86  
 
Event 11  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banas, Jennifer           23 OCY                            1:19.04  
      37.70   41.34                                                
  2 Dubyna, Stephanie         22 RY                             1:27.45  
      40.80   46.65                                                
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gustafson, Tammy          29 RY                             1:16.25  
      36.61   39.64                                                
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buthira, Veronika         38 RY                             1:33.80  
      44.16   49.64                                                
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy             46 Unattached                     1:21.68  
      38.90   42.78                                                
  2 Walsh, Sherry             49 RBY                            1:25.26  
      40.72   44.54                                                
  3 Fitzsimmons, Lorraine     45 RY                             1:42.71  
      48.77   53.94                                                
  4 Horton, Patty             47 RY                             1:47.24  
      50.67   56.57                                                
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paparone, Pam             50 1776                           1:45.00  
      50.30   54.70                                                
  2 Keil, Christine           53 OCY                            2:00.14  
      57.88 1:02.26                                                
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Joan               61 LHY                            2:12.62  
      57.87 1:14.75                                                
 
Event 11  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dragoni, Stephen          33 SM                             1:22.71  
      39.41   43.30                                                
 
Event 11  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           38 RBY                            1:08.16  
      31.65   36.51                                                
  2 McGiffin, Chris           37 GSM                            1:12.41  
      34.89   37.52                                                
  3 Barrish, Rob              35 GSM                            1:14.13  
      34.76   39.37                                                
 
Event 11  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Mark             42 LHY                            1:08.00  
      32.13   35.87                                                
  2 Leighton, Ron             41 SM                             1:10.54  
      33.18   37.36                                                
  3 Anderson, Paul            44 LHY                            1:14.24  
      34.77   39.47                                                
  4 Presnal, Greg             44 RY                             1:25.12  
      40.91   44.21                                                
 
Event 11  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, David            45 GSM                            1:12.46  
      34.55   37.91                                                
 
Event 11  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Darcy, Robert             50 LHY                            1:18.00  
      36.91   41.09                                                
  2 Slowinski, Joe            54 RBY                            1:18.77  
      36.63   42.14                                                
  3 Eickelberg, Bill          50 RY                             1:23.74  
      39.76   43.98                                                
 
Event 11  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banks, Rendy              61 LHY                            1:23.30  
      40.10   43.20                                                
 
Event 11  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ruman, John               66 GSM                            2:02.79  
      58.48 1:04.31                                                
 
Event 11  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George            79 RBY                            1:59.09  
      59.75   59.34                                                
 
Event 12  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Singler, Maggie           24 SM                               28.57  
  2 McAllister, Kathleen      21 RY                               42.45  
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noonan, Holly             26 SM                               28.17  
  2 Vagge, Elissa             25 Unattached                       34.23  
  3 Gustafson, Tammy          29 RY                               34.25  
  4 Livne, Tamar              25 PED                              36.53  
 
Event 12  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Debbie             34 Unattached                       31.07  
 
Event 12  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoll, Jo Ann             37 RY                               34.20  
 
Event 12  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jennifer         42 RBY                              29.26  
 
Event 12  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            58 RBY                              43.36  
 
Event 12  Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kamenatz, Brian           22 LHY                              26.79  
  2 Mathers, Nick             24 RY                               32.23  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dallamura, Scott          25 LHY                              25.24  
  2 Wriede, Greg              26 PED                              25.51  
  3 Hermanson, Ryan           29 RY                               27.81  
  4 D'Amico, Mike             29 LHY                              28.07  
  5 Dhalwani, Monish          27 Unattached                       28.24  
  6 Ives, Mike                25 RY                               28.31  
  7 Villacarlos, Michael      26 RY                               31.43  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ted             31 RY                               26.57  
  2 Welsh, Mark               31 SM                               28.39  
  3 Lipson, Mark              33 RY                               29.58  
  4 Jacquemin, Daniel         31 PED                              32.64  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matheson, Brent           36 PED                              24.66  
  2 Hiltabiddle, Steve        37 RY                               24.79  
  3 Hahn, Derek               36 PED                              27.40  
  4 Haggerty, Tom             38 GSM                              27.73  
  5 Iorizzo, Craig            35 RY                               30.73  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Peter              40 RBY                              28.51  
  2 Waldron, Mike             44 SM                               32.38  
  3 Koo, Sam                  41 FM                               35.35  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kriley, Mike              45 RY                               26.08  
  2 Romano, Greg              47 PED                              28.15  
  3 Ukita, Jinro              47 RY                               29.65  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geiman, Tom               54 GSM                              26.10  
  2 Allred, David             53 Unattached                       32.44  
  3 Sokoloski, Stan           52 FM                               34.83  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deffaa, Arthur            55 RY                               28.53  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               65 GSM                              32.47  
 
Event 12  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waters, John              73 RBY                              55.76  
 
Event 12  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            75 RY                               45.79  
 
Event 13  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dubyna, Stephanie         22 RY                             1:12.75  
      34.17   38.58                                                
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livne, Tamar              25 PED                            1:06.94  
      31.96   34.98                                                
  2 Ruane, Vicki              29 RY                             1:27.84  
      41.98   45.86                                                
 
Event 13  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Gita                 31 PED                              58.44  
      28.30   30.14                                                
  2 Harnett, Jennifer         32 RY                             1:01.61  
      29.72   31.89                                                
  3 Moore, Debbie             34 Unattached                     1:02.30  
      30.30   32.00                                                
  4 Santiago, Sandy           30 FM                             1:08.11  
      31.34   36.77                                                
  5 Jacquemin, Bretta         34 PED                            1:44.71  
      51.24   53.47                                                
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Centrella, Patricia       39 RY                             1:06.07  
      31.31   34.76                                                
 
Event 13  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portman, Jennifer         42 RBY                              57.09  
      27.51   29.58                                                
 
Event 13  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Nancy Steadman    49 RBY                            1:02.04  
      30.03   32.01                                                
  2 Ramirez, Judy             46 Unattached                     1:07.85  
      32.80   35.05                                                
  3 Fitzsimmons, Lorraine     45 RY                             1:26.97  
      38.85   48.12                                                
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keil, Christine           53 OCY                            1:55.99  
      55.40 1:00.59                                                
 
Event 13  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Joan               61 LHY                            1:39.28  
      47.12   52.16                                                
 
Event 13  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman, Doris           79 RBY                            1:40.54  
      45.56   54.98                                                
 
Event 13  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence          82 RBY                            3:22.35  
    1:32.91 1:49.44                                                
 
Event 13  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathers, Nick             24 RY                               58.10  
      28.29   29.81                                                
  2 Hawkins, Gilbert          23 RY                             1:01.99  
      29.25   32.74                                                
 
Event 13  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Mike               25 OCY                              48.70  
      23.18   25.52                                                
  2 Dallamura, Scott          25 LHY                              55.14  
      26.90   28.24                                                
  3 Betts, Maurice            26 OCY                              56.28  
      26.64   29.64                                                
  4 Ives, Mike                25 RY                               59.33  
      29.30   30.03                                                
 
Event 13  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCann, Robert            33 RBY                              54.73  
      26.43   28.30                                                
  2 Stephens, Ted             31 RY                               55.32  
      26.71   28.61                                                
  3 Turner, Oliver            33 LHY                              57.06  
      26.49   30.57                                                
  4 Dragoni, Stephen          33 SM                             1:12.43  
      34.38   38.05                                                
 
Event 13  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           38 RBY                              57.40  
      26.79   30.61                                                
  2 Globus, Yaron             39 RY                               58.15  
      27.76   30.39                                                
  3 Iorizzo, Craig            35 RY                             1:00.48  
      29.16   31.32                                                
 
Event 13  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Peter              40 RBY                              56.75  
      27.24   29.51                                                
  2 Leighton, Ron             41 SM                               57.87  
      27.73   30.14                                                
  3 Brundage, David           41 RY                             1:00.66  
      29.54   31.12                                                
  4 Stoddard, Sean            40 OCY                            1:01.71  
      30.49   31.22                                                
  5 Osborne, Louis            44 RBY                            1:06.16  
      31.92   34.24                                                
  6 Morrison, John            44 RY                             1:07.96  
 
Event 13  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Allan               46 FM                               53.90  
      26.35   27.55                                                
  2 Kriley, Mike              45 RY                               54.94  
      26.59   28.35                                                
  3 Lehner, Ken               45 RBY                              58.33  
      28.32   30.01                                                
  4 Milazzo, Raymond          46 RY                             1:02.29  
      29.61   32.68                                                
 
Event 13  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Darcy, Robert             50 LHY                            1:09.25  
      33.44   35.81                                                
  2 Piche, Doug               51 RY                             1:13.51  
      35.06   38.45                                                
  3 Florkiewicz, Larry        50 RY                             1:36.83  
      45.52   51.31                                                
  4 Dran, Dennis              52 RY                             2:18.49  
    1:00.03 1:18.46                                                
 
Event 13  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kristoff, William         56 RY                             1:02.65  
      29.16   33.49                                                
  2 Wallace, Richard          56 GSM                            1:03.55  
      31.15   32.40                                                
  3 Hengeveld, Robert         58 RY                             1:34.81  
      45.01   49.80                                                
 
Event 13  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banks, Rendy              61 LHY                            1:07.13  
      32.11   35.02                                                
  2 Hudson, Edward            63 RBY                            1:59.96  
      57.11 1:02.85                                                
 
Event 13  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               65 GSM                            1:08.43  
      33.48   34.95                                                
  2 Petersen, Bob             69 OCY                            1:26.20  
      42.86   43.34                                                
 
Event 13  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waters, John              73 RBY                            1:56.54  
      54.91 1:01.63                                                
 
Event 13  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert          75 GSM                            1:30.31  
      42.26   48.05                                                
  2 Vanore, Joseph            76 RY                             1:42.26  
      50.71   51.55                                                
  3 Melick, George            79 RBY                            1:45.29  
      50.72   54.57                                                
 
Event 14  Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ocean County YMCA  'A'                                      1:46.05  
       26.86    30.39    25.46    23.34                                    
  2 Ridgewood YMCA  'A'                                         1:52.15  
       25.90    31.54    29.14    25.57                                    
  3 Ridgewood YMCA  'B'                                         1:52.56  
       27.78    29.02    26.03    29.73                                    
  4 Ridgewood YMCA  'C'                                         1:52.67  
       24.82    30.73    31.21    25.91                                    
  5 Stevens Masters  'A'                                        1:52.85  
       26.75    33.07    27.46    25.57                                    
 
Event 14  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeland Hills YMCA  'A'                                    1:46.40  
       26.38    30.52    24.15    25.35                                    
  2 Ridgewood YMCA  'A'                                         1:48.49  
       23.67    28.71    28.53    27.58                                    
  3 Fort Monmouth  'A'                                          2:00.08  
       29.76    33.66    31.79    24.87                                    
  4 Peddie Masters  'A'                                         2:05.24  
       30.29    43.41    27.60    23.94                                    
 
Event 14  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ridgewood YMCA  'A'                                         1:51.76  
       26.90    29.35    30.83    24.68                                    
  2 Lakeland Hills YMCA  'B'                                    2:14.11  
       41.31    27.35    38.19    27.26                                    
 
Event 14  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ridgewood YMCA  'A'                                         2:02.25  
       28.84    43.70    21.19    28.52                                    
 
Event 14  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'D'                                          3:58.81  
       46.70    45.36    49.43  1:37.32                                    
 
Event 14  Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ridgewood YMCA  'A'                                         2:14.85  
       28.96    24.39    53.19    28.31