Licensed to NJ Masters - RESULTS ONLY   Hy-Tek's Meet Manager 12/13/05 10:42 PM
                 JAM -2nd Annual Holiday Classic Masters Meet                  
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amicone, Kerrie           24 Unattached                       30.67  
  2 Bettinger, Lisa           23 Berk                             32.06  
  3 Maxwell, Amanda           24 Berk                             32.08  
  4 Wysocki, Melody C         19 Jam                              32.61  
 
Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            24 Terr                           1:02.48  
       30.26  1:02.48                                                      
  2 Maxwell, Amanda           24 Berk                           1:10.93  
       34.47  1:10.93                                                      
 
Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            24 Terr                           2:19.17  
       32.41  1:08.28  1:43.89  2:19.17                                    
  2 Maxwell, Amanda           24 Berk                           2:38.71  
       35.71  1:15.12  1:56.21  2:38.71                                    
 
Women 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maxwell, Amanda           24 Berk                             39.04  
 
Women 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            24 Terr                           1:12.05  
       34.74  1:12.05                                                      
  2 Bettinger, Lisa           23 Berk                           1:22.60  
       39.72  1:22.60                                                      
  3 Maxwell, Amanda           24 Berk                           1:22.86  
       40.35  1:22.86                                                      
 
Women 19-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            24 Terr                           2:32.26  
       36.67  1:15.92  1:54.49  2:32.26                                    
 
Women 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wysocki, Melody C         19 Jam                            1:19.56  
       36.90  1:19.56                                                      
  2 Bettinger, Lisa           23 Berk                           1:28.68  
       40.10  1:28.68                                                      
 
Women 19-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schwebel, Christine       22 Tcnj Masters                   3:17.94  
       42.51  1:32.51  2:24.71  3:17.94                                    
 
Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amicone, Kerrie           24 Unattached                     1:20.02  
       37.24  1:20.02                                                      
  2 Bettinger, Lisa           23 Berk                           1:21.14  
       35.80  1:21.14                                                      
  3 Maxwell, Amanda           24 Berk                           1:23.17  
       38.75  1:23.17                                                      
 
Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amicone, Kerrie           24 Unattached                     2:54.31  
       36.39  1:22.77  2:14.23  2:54.31                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Markey, Alicia            26 1776                             29.34  
  2 Murtha, Tara M            25 Pennypack                        30.48  
  3 Franciscovic, Vanessa E   25 Wyckoff                          32.34  
  4 McKimmy, Emily            29 Jam                              33.77  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Porro, Julie              27 Berk                           1:06.48  
       32.17  1:06.48                                                      
  2 Murtha, Tara M            25 Pennypack                      1:06.96  
       31.67  1:06.96                                                      
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murtha, Tara M            25 Pennypack                        37.68  
  2 Gephart, Jacquelin M      26 Jam                              38.51  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Markey, Alicia            26 1776                           1:14.71  
       35.55  1:14.71                                                      
  2 Livingstone, Victoria     28 Jam                            1:25.30  
       40.64  1:25.30                                                      
  3 McKimmy, Emily            29 Jam                            1:32.18  
       44.26  1:32.18                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingstone, Victoria     28 Jam                            3:05.67  
       41.90  1:28.93  2:18.32  3:05.67                                    
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Porro, Julie              27 Berk                           1:27.56  
       41.80  1:27.56                                                      
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Markey, Alicia            26 1776                           1:11.23  
       33.78  1:11.23                                                      
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Markey, Alicia            26 1776                           1:13.99  
       32.89  1:13.99                                                      
  2 Franciscovic, Vanessa E   25 Wyckoff                        1:19.10  
       36.44  1:19.10                                                      
  3 McKimmy, Emily            29 Jam                            1:28.74  
       43.85  1:28.74                                                      
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Porro, Julie              27 Berk                           5:48.83  
       35.31  1:17.54  2:02.43  2:47.20  3:37.09  4:27.57  5:08.77  5:48.83
  2 McKimmy, Emily            29 Jam                            6:51.24  
       43.32  1:35.93  2:22.86  3:22.37  4:19.65  5:18.33  6:05.22  6:51.24
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Megan L            31 Pennypack                        33.55  
  2 Burkart, Dana M           34 Pennypack                        33.82  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Karin M            33 Rutgers                        1:10.36  
       33.38  1:10.36                                                      
  2 Johnson, Melissa M        30 Pennypack                      1:11.35  
       34.44  1:11.35                                                      
  3 Meyer, Megan L            31 Pennypack                      1:14.43  
       35.49  1:14.43                                                      
  4 Spoelker, Jennifer        34 Gsm                            1:20.14  
       37.37  1:20.14                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Karin M            33 Rutgers                        2:39.41  
       35.04  1:15.52  1:57.83  2:39.41                                    
  2 Johnson, Melissa M        30 Pennypack                      2:40.06  
       37.18  1:18.07  2:00.23  2:40.06                                    
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burkart, Dana M           34 Pennypack                      6:02.23  
       39.51  1:24.53  2:11.89  2:58.97  3:45.64  4:32.21  5:19.24  6:02.23
  2 Ricker, Katie             30 Jam                            6:27.37  
       42.09  1:29.42  2:18.75  3:08.18  3:57.82  4:47.87  5:37.90  6:27.37
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Megan L            31 Pennypack                     23:30.67  
       41.27  1:27.21  2:14.06  3:00.99  3:47.88  4:35.12  5:21.72  6:08.06
     6:54.58  7:41.56  8:28.55  9:16.07 10:03.91 10:51.28 11:39.21 12:26.99
    13:15.02 14:02.79 14:50.69 15:38.78 16:26.86 17:15.22 18:02.97 18:50.73
    19:38.47 20:25.92 21:13.33 22:00.47 22:47.13 23:30.67                  
  2 Burkart, Dana M           34 Pennypack                     23:35.20  
       39.12  1:24.29  2:11.13  2:58.45  3:45.62  4:33.55  5:19.74  6:06.66
     6:54.47  7:41.50  8:29.02  9:15.14 10:02.50 10:49.92 11:38.15 12:25.69
    13:13.32 14:01.74 14:50.06 15:37.74 16:26.28 17:15.04 18:03.44 18:51.04
    19:38.51 20:26.10 21:13.95 22:02.43 22:50.91 23:35.20                  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Melissa M        30 Pennypack                        40.64  
  2 Spoelker, Jennifer        34 Gsm                              44.40  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harnett, Jennifer         34 Jam                            1:20.79  
       38.19  1:20.79                                                      
  2 Schreiber, Theresa A      33 Pennypack                      1:21.26  
       39.86  1:21.26                                                      
  3 Meyer, Megan L            31 Pennypack                      1:26.77  
       42.26  1:26.77                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiber, Theresa A      33 Pennypack                      2:48.55  
       40.44  1:23.19  2:06.04  2:48.55                                    
  2 Ricker, Katie             30 Jam                            3:16.56  
       46.29  3:16.56                                                      
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harnett, Jennifer         34 Jam                              41.20  
  2 Styraite, Kristina        31 Connection                       57.24  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spoelker, Jennifer        34 Gsm                            1:34.33  
       43.95  1:34.33                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burkart, Dana M           34 Pennypack                      3:48.09  
       48.42  1:46.16  2:47.98  3:48.09                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Karin M            33 Rutgers                          38.30  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harnett, Jennifer         34 Jam                            1:18.18  
       36.07  1:18.18                                                      
  2 Burkart, Dana M           34 Pennypack                      1:26.57  
       39.92  1:26.57                                                      
  3 Meyer, Megan L            31 Pennypack                      1:27.73  
       40.62  1:27.73                                                      
  4 Ricker, Katie             30 Jam                            1:33.02  
       43.04  1:33.02                                                      
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            35 Jam                              32.85  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            35 Jam                            1:14.41  
       35.11  1:14.41                                                      
  2 Davidson, Michelle        35 Rbym                           1:17.22  
       34.92  1:17.22                                                      
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        35 Rbym                             33.72  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            35 Jam                              42.45  
  2 Currie, Claudette         36 Berk                             42.58  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            35 Jam                            1:30.97  
       42.89  1:30.97                                                      
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Currie, Claudette         36 Berk                           3:34.66  
       47.18  1:40.16  2:37.17  3:34.66                                    
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            35 Jam                              35.32  
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        35 Rbym                           2:49.36  
       36.11  1:17.80  2:02.38  2:49.36                                    
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            35 Jam                            1:21.40  
       38.12  1:21.40                                                      
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        35 Rbym                           6:00.76  
       36.51  1:19.26  2:04.31  2:49.41  3:43.09  4:36.62  5:18.75  6:00.76
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clewell, Anne M           42 Berk                             34.61  
  2 Segal, Leigh G            40 Jam                              35.87  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            44 Pennypack                      1:12.34  
       34.11  1:12.34                                                      
  2 Martonosi, Margret        41 Jam                            1:19.56  
       36.69  1:19.56                                                      
  3 Segal, Leigh G            40 Jam                            1:24.05  
       40.11  1:24.05                                                      
  4 Faul, Michele             43 Jam                            1:49.97  
       49.20  1:49.97                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martonosi, Margret        41 Jam                            3:02.62  
       36.85  1:22.68  2:13.01  3:02.62                                    
  2 Segal, Leigh G            40 Jam                            3:11.70  
       42.43  1:31.23  2:22.11  3:11.70                                    
  3 Lemongello, Rosanne       43 Berk                           3:37.76  
       48.94  1:43.81  2:41.25  3:37.76                                    
  4 Faul, Michele             43 Jam                            3:53.30  
       51.26  1:50.40  2:51.78  3:53.30                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           44 1776                           4:55.99  
       33.97  1:11.64  1:50.10  2:28.35  3:06.24  3:43.91  4:20.55  4:55.99
  2 Fallon, Norma             41 Berk                           5:35.24  
       37.03  1:17.88  1:59.57  2:42.30  3:25.37  4:08.84  4:52.44  5:35.24
  3 Clewell, Anne M           42 Berk                           6:35.48  
       44.64  1:33.69  2:23.97  3:14.85  4:05.62  4:56.88  5:46.86  6:35.48
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Faul, Michele             43 Jam                           30:46.53  
       51.27  1:48.07  2:46.56  3:46.07  4:46.29  5:47.33  6:47.92  7:48.04
     8:49.32  9:49.72 10:49.18 11:49.12 12:48.71 13:48.96 14:48.89 15:48.44
    16:50.05 17:50.95 18:49.94 19:49.48 20:49.77 21:48.57 22:47.34 23:46.21
    24:44.93 25:45.02 26:44.09 27:44.44 28:44.06 30:46.53                  
  2 Lemongello, Rosanne       43 Berk                          31:36.57  
       51.81  1:47.18  2:45.79  3:45.31  4:46.14  5:47.51  6:48.81  8:53.23
     9:55.96 10:58.10 12:00.39 13:02.41 14:05.32 14:35.29 15:11.95 16:17.53
    17:14.20 19:20.53 20:48.59 21:27.04 22:30.91 23:35.10 24:39.15 25:50.61
    27:50.89 28:53.75 29:57.06 30:58.62 31:07.49 31:36.57                  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bjork, Linda J            40 Jam                              47.30  
  2 Lemongello, Rosanne       43 Berk                             58.37  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           44 1776                           1:12.76  
       35.72  1:12.76                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           44 1776                           2:34.79  
       36.64  1:15.92  1:55.80  2:34.79                                    
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          42 Gsm                            1:23.62  
       38.91  1:23.62                                                      
  2 Burke, Barbara            44 Pennypack                      1:29.70  
       42.22  1:29.70                                                      
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara            44 Pennypack                        35.13  
  2 Bjork, Linda J            40 Jam                              49.84  
       49.84    49.84                                                      
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           44 1776                           1:14.09  
       34.17  1:14.09                                                      
  2 Fallon, Norma             41 Berk                           1:25.84  
       40.67  1:25.84                                                      
  3 Martonosi, Margret        41 Jam                            1:30.89  
       41.84  1:30.89                                                      
  4 Clewell, Anne M           42 Berk                           1:36.78  
       45.62  1:36.78                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           44 1776                           2:40.60  
       35.01  1:16.04  2:04.94  2:40.60                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          42 Gsm                            5:38.75  
       35.33  1:15.96  2:01.30  2:45.94  3:32.94  4:21.39  5:00.04  5:38.75
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Estlow, Margaret          47 BCC                              39.86  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilderotter, Nancy        46 Connection                     1:25.61  
       39.87  1:25.61                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Susan               45 Berk                           2:52.81  
       40.49  1:25.26  2:10.02  2:52.81                                    
  2 Sangree, Sarah            48 Connection                     3:32.89  
       41.61  2:18.84  3:05.77  3:32.89                                    
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Nancy M          47 Jam                            5:56.14  
       38.71  1:21.86  2:07.38  2:53.31  3:39.32  4:25.55  5:11.78  5:56.14
  2 Collins, La Joy           48 Jam                            6:39.25  
       43.83  1:32.49  2:23.14  3:14.93  4:07.00  4:59.58  5:51.26  6:39.25
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wells, Loretta            48 Jam                           14:30.47  
       45.88  1:39.61  2:35.39  3:30.89  4:27.68  5:25.34  6:22.69  7:18.49
     8:14.10  9:09.41 10:05.06 10:59.69 11:54.36 12:47.67 13:41.51 14:30.47
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collins, La Joy           48 Jam                              45.18  
  2 Sangree, Sarah            48 Connection                       45.68  
  3 Wells, Loretta            48 Jam                              46.94  
  4 Durkin, Dorothy           46 Jcc MW                           57.86  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collins, La Joy           48 Jam                            1:42.14  
       50.96  1:42.14                                                      
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Nancy M          47 Jam                              43.43  
  2 Kirk, Susan               45 Berk                             45.93  
  3 Estlow, Margaret          47 BCC                              59.12  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Susan               45 Berk                           1:39.35  
       47.38  1:39.35                                                      
  2 Collins, La Joy           48 Jam                            1:47.42  
       50.99  1:47.42                                                      
  3 Durkin, Dorothy           46 Jcc MW                         1:57.06  
       58.14  1:57.06                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Nancy M          47 Jam                            3:29.18  
       44.99  1:38.16  2:33.67  3:29.18                                    
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durkin, Dorothy           46 Jcc MW                           52.44  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Nancy M          47 Jam                            1:28.53  
       42.22  1:28.53                                                      
  2 Collins, La Joy           48 Jam                            1:36.99  
       46.70  1:36.99                                                      
  3 Estlow, Margaret          47 BCC                            1:44.23  
       46.69  1:44.23                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Susan               45 Berk                           3:17.45  
       44.53  1:39.52  2:33.68  3:17.45                                    
  2 Estlow, Margaret          47 BCC                            4:19.86  
       53.60  1:57.30  3:24.82  4:19.86                                    
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durkin, Dorothy           46 Jcc MW                         8:35.26  
       57.38  2:00.15  3:06.65  4:14.10  5:24.98  6:36.26  7:37.26  8:35.26
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Remak Ziff, Heidi         53 Westfield                        32.66  
  2 Rashti, Linda             52 Gsm                              34.03  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morman, Carol R           53 Jcc MW                         1:51.72  
       50.46  1:51.72                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morman, Carol R           53 Jcc MW                         3:57.68  
       51.15  1:51.59  2:54.79  3:57.68                                    
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    51 Rbym                          20:17.96  
       34.76  1:13.45  1:53.17  2:33.20  3:13.07  3:53.48  4:34.41  5:14.86
     5:55.91  6:36.86  7:18.34  7:59.53  8:41.14  9:22.48 10:03.96 10:45.20
    11:26.05 12:07.70 12:48.89 13:30.08 14:11.25 14:52.29 15:33.09 16:14.22
    16:55.00 17:35.95 18:16.93 18:57.83 19:38.25 20:17.96                  
  2 Walsh, Sheryl G           51 Gsm                           20:32.21  
       38.41  1:20.33  2:02.66  2:44.90  3:26.98  4:08.85  4:50.72  5:32.01
     6:12.67  6:53.69  7:34.49  8:15.64  8:56.80  9:37.82 10:19.04 10:59.89
    11:40.21 12:20.82 13:01.93 13:42.79 14:23.24 15:03.74 15:44.52 16:25.76
    17:07.36 17:48.82 18:29.70 19:11.00 19:52.11 20:32.21                  
  3 Binstock, Abbe            50 Jam                           28:00.73  
       50.36  1:45.57  2:43.50  3:40.94  4:38.14  5:34.69  6:32.03  7:28.01
     8:25.32  9:21.50 10:17.23 11:14.24 12:10.47 13:06.70 14:03.07 14:59.44
    15:55.81 16:52.17 17:48.56 18:45.78 19:42.26 20:38.78 21:35.17 22:31.44
    23:26.85 24:22.49 25:17.87 26:13.22 27:08.88 28:00.73                  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    51 Rbym                             37.64  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rashti, Linda             52 Gsm                              45.78  
  2 Remak Ziff, Heidi         53 Westfield                        47.16  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rodgers, Christine        53 Jam                            1:56.36  
       54.93  1:56.36                                                      
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rodgers, Christine        53 Jam                              48.23  
       48.23    48.23                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    51 Rbym                           2:58.40  
       38.15  1:23.44  2:10.52  2:58.40                                    
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rashti, Linda             52 Gsm                            1:28.50  
       40.24  1:28.50                                                      
  2 Remak Ziff, Heidi         53 Westfield                      1:30.53  
       42.12  1:30.53                                                      
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    51 Rbym                           6:07.73  
       37.78  1:22.44  2:09.79  2:56.08  3:50.80  4:46.10  5:26.83  6:07.73
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petronis, Pat             55 Pennypack                        50.18  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petronis, Pat             55 Pennypack                      1:04.79  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            60 Gsm                            1:29.91  
       42.94  1:29.91                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            60 Gsm                            3:18.34  
       45.44  1:34.90  2:27.16  3:18.34                                    
  2 Mills, Patric C           63 Jam                            3:32.74  
       49.45  1:44.72  2:40.56  3:32.74                                    
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric C           63 Jam                              51.54  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric C           63 Jam                            1:53.78  
       57.14  1:53.78                                                      
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric C           63 Jam                              52.90  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric C           63 Jam                            1:56.52  
       55.33  1:56.52                                                      
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            60 Gsm                              45.98  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric C           63 Jam                            1:47.92  
       52.04  1:47.92                                                      
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              69 Gsm                            2:31.52  
     1:07.70  2:31.52                                                      
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              69 Gsm                            1:10.06  
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              69 Gsm                            5:47.41  
     1:18.69  2:21.56  2:49.57  5:47.41                                    
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            70 1776                             47.48  
 
Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            70 1776                          32:37.13  
       54.98  1:55.83  3:00.00  4:04.68  5:09.28  6:14.34  7:19.32  8:25.87
     9:31.97 10:36.92 11:41.03 12:48.10 13:54.82 15:02.21 16:07.95 17:14.64
    18:21.73 20:32.35 21:38.45 22:46.36 23:50.69 24:56.57 26:04.76 27:11.47
    28:17.46 29:22.87 30:30.62 31:34.74 32:37.13 32:37.13                  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            70 1776                             58.38  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            70 1776                             55.73  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            70 1776                           2:08.79  
       59.04  2:08.79                                                      
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            70 1776                             56.77  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            70 1776                           2:03.89  
       58.88  2:03.89                                                      
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             76 1776                           2:03.66  
       59.43  2:03.66                                                      
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             76 1776                           4:19.31  
       59.37  2:05.42  3:12.34  4:19.31                                    
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             76 1776                           1:16.43  
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             76 1776                           1:12.37  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             76 1776                           2:29.03  
     1:11.62  2:29.03                                                      
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             76 1776                           5:12.56  
     1:15.38  2:35.13  3:54.65  5:12.56                                    
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             76 1776                           2:30.36  
 
Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doganieri, Adam J         22 Pennypack                        27.49  
  2 Springuel, Francois P     23 Pennypack                        28.47  
 
Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, J Wesley        23 Jam                              58.98  
       28.06    58.98                                                      
  2 Doganieri, Adam J         22 Pennypack                      1:01.54  
       29.19  1:01.54                                                      
  3 Springuel, Francois P     23 Pennypack                      1:02.08  
       29.35  1:02.08                                                      
 
Men 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doganieri, Adam J         22 Pennypack                      2:27.76  
       32.98  1:10.97  1:50.21  2:27.76                                    
  2 Donnelly, J Wesley        23 Jam                            2:28.14  
       32.94  1:10.34  1:49.10  2:28.14                                    
  3 Springuel, Francois P     23 Pennypack                      2:28.68  
       33.39  1:11.66  1:51.89  2:28.68                                    
 
Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Springuel, Francois P     23 Pennypack                      5:31.10  
       35.80  1:15.86  1:57.78  2:40.54  3:24.36  4:07.32  4:49.70  5:31.10
 
Men 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, J Wesley        23 Jam                              29.33  
  2 Doganieri, Adam J         22 Pennypack                        32.72  
 
Men 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doganieri, Adam J         22 Pennypack                      1:09.71  
       33.51  1:09.71                                                      
 
Men 19-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doganieri, Adam J         22 Pennypack                      2:49.56  
       38.68  2:49.56                                                      
 
Men 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, J Wesley        23 Jam                              27.57  
  2 Springuel, Francois P     23 Pennypack                        30.99  
 
Men 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, J Wesley        23 Jam                            1:05.95  
       29.09  1:05.95                                                      
  2 Springuel, Francois P     23 Pennypack                      1:13.65  
       33.44  1:13.65                                                      
 
Men 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, J Wesley        23 Jam                            1:06.61  
       29.48  1:06.61                                                      
  2 Doganieri, Adam J         22 Pennypack                      1:10.58  
       32.15  1:10.58                                                      
  3 Springuel, Francois P     23 Pennypack                      1:14.93  
       35.02  1:14.93                                                      
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frazer, Brian J           28 Wyckoff                          26.62  
  2 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                             28.08  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                           1:00.74  
       29.09  1:00.74                                                      
  2 Sikirica, Vanja           26 Jam                            1:01.87  
       29.52  1:01.87                                                      
  3 Diemer, Benjamin          28 Jam                            1:02.93  
       29.88  1:02.93                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sikirica, Vanja           26 Jam                            2:18.30  
       31.40  1:05.78  1:42.40  2:18.30                                    
  2 Diemer, Benjamin          28 Jam                            2:23.54  
       32.58  1:09.14  1:46.70  2:23.54                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Furlong, Brian            28 Pennypack                      4:28.40  
       30.60  1:04.66  1:39.28  2:14.40  2:49.51  3:24.97  3:57.62  4:28.40
  2 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                           4:43.53  
       32.09  1:07.44  1:43.54  2:20.05  2:56.39  3:32.56  4:08.40  4:43.53
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Furlong, Brian            28 Pennypack                     18:07.36  
       32.41  1:08.86  1:45.07  2:21.60  2:57.62  3:33.90  4:09.98  4:46.38
     5:23.17  5:59.48  6:36.34  7:13.15  7:49.85  8:26.06  9:01.92  9:38.73
    10:15.65 10:52.41 11:29.78 12:06.12 12:42.92 13:18.44 13:55.44 14:32.49
    15:09.15 15:47.71 16:24.27 17:00.39 17:35.74 18:07.36                  
  2 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                          19:34.63  
       32.25  1:10.88  1:50.99  2:31.81  3:11.43  3:52.56  4:33.17  5:14.08
     5:54.49  6:34.51  7:14.36  7:54.43  8:34.85  9:15.13  9:51.50 10:28.45
    11:08.87 11:48.84 12:28.57 13:08.67 13:48.29 14:28.21 15:07.29 15:47.11
    16:26.00 17:04.67 17:43.71 18:22.87 18:59.12 19:34.63                  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                             32.88  
  2 Diemer, Benjamin          28 Jam                              33.31  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                           1:13.34  
       36.20  1:13.34                                                      
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frazer, Brian J           28 Wyckoff                          35.53  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                             30.06  
  2 Sikirica, Vanja           26 Jam                              31.43  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sikirica, Vanja           26 Jam                            1:17.90  
     1:10.00  1:17.90                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Furlong, Brian            28 Pennypack                      2:19.87  
       31.38  1:07.28  1:43.58  2:19.87                                    
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frazer, Brian J           28 Wyckoff                        1:07.12  
       31.26  1:07.12                                                      
  2 Sikirica, Vanja           26 Jam                            1:11.31  
       32.86  1:11.31                                                      
  3 Strahota, Jeffrey R       25 Terr                           1:12.12  
       33.09  1:12.12                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Furlong, Brian            28 Pennypack                      2:17.49  
       29.41  1:05.11  1:46.10  2:17.49                                    
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Alan            32 Pennypack                        26.03  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sawin, Curtis             34 Drms                             52.85  
       25.33    52.85                                                      
  2 Julius, Barry             33 Jam                            1:25.20  
       37.74  1:25.20                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julius, Barry             33 Jam                            3:33.18  
       45.66  1:40.54  2:37.80  3:33.18                                    
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeff            32 Tcnj Masters                  21:56.92  
       41.77  1:25.34  2:09.13  2:53.64  3:38.12  4:20.73  5:08.76  5:53.80
     6:41.65  7:27.83  8:14.04  8:40.20  9:05.87  9:43.67 10:29.24 11:16.29
    12:03.20 12:49.68 13:35.86 14:23.66 15:09.89 15:54.59 16:38.22 17:14.29
    18:10.73 18:56.01 19:43.49 20:29.38 21:15.02 21:56.92                  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            31 Pennypack                        31.69  
  2 Julius, Barry             33 Jam                              56.07  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sherratt, Philip          31 Berk                           1:27.02  
       41.06  1:27.02                                                      
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            31 Pennypack                        32.45  
  2 Sherratt, Philip          31 Berk                             39.27  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goodison, Michael R       33 Terr                           1:13.33  
       34.22  1:13.33                                                      
  2 Reuter, Adam K            31 Pennypack                      1:14.01  
       35.53  1:14.01                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            31 Pennypack                      2:47.72  
       37.02  1:20.01  2:03.26  2:47.72                                    
  2 Goodison, Michael R       33 Terr                           2:55.85  
       37.71  1:22.39  2:08.86  2:55.85                                    
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sawin, Curtis             34 Drms                             25.76  
  2 Goodison, Michael R       33 Terr                             28.87  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Alan            32 Pennypack                      1:04.34  
     1:04.69  1:04.34                                                      
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            31 Pennypack                      1:06.33  
       31.46  1:06.33                                                      
  2 Goodison, Michael R       33 Terr                           1:08.21  
       32.29  1:08.21                                                      
  3 Sherratt, Philip          31 Berk                           1:22.37  
       37.74  1:22.37                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Alan            32 Pennypack                      2:22.43  
       30.17  1:07.10  1:48.36  2:22.43                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        39 Jam                              25.20  
  2 Sodano, William           38 Gsm                              28.09  
  3 Hahn, Darek L             38 Jam                              28.95  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        39 Jam                              55.09  
       26.18    55.09                                                      
  2 Carr, Brian J             38 Jam                              59.96  
       28.15    59.96                                                      
  3 Ellis, Andrew F           37 Terr                           1:00.26  
       29.03  1:00.26                                                      
  4 Ruberto, Joseph           35 Tcnj Masters                   1:01.75  
       29.80  1:01.75                                                      
  5 LaBenski, Ronald R        37 Gloucester                     1:03.87  
       30.49  1:03.87                                                      
  6 Schiebler, Eric           38 Connection                     1:05.31  
       29.50  1:05.31                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Andrew F           37 Terr                           2:13.60  
       31.88  1:06.28  1:40.45  2:13.60                                    
  2 LaBenski, Ronald R        37 Gloucester                     2:23.42  
       32.21  1:08.60  1:46.40  2:23.42                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             35 Gsm                            4:41.26  
       31.90  1:06.47  1:41.70  2:17.58  2:53.88  3:29.83  4:05.65  4:41.26
  2 Ellis, Andrew F           37 Terr                           4:43.75  
       32.35  1:08.04  1:44.37  2:21.32  2:58.14  3:34.50  4:10.02  4:43.75
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGriffin, Chris          39 Berk                          10:28.94  
       34.39  1:13.39  1:52.70  2:32.30  3:12.18  3:52.68  4:32.97  5:13.84
     5:55.08  6:35.93  7:15.07  7:54.29  8:32.89  9:11.69  9:50.62 10:28.94
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGriffin, Chris          39 Berk                          19:49.33  
       35.47  1:15.31  1:55.91  2:36.15  3:16.58  3:56.96  4:37.40  5:18.05
     5:58.45  6:38.43  7:18.33  7:57.29  8:36.59  9:15.85  9:55.33 10:34.84
    11:14.39 11:54.17 12:33.82 13:13.16 13:52.92 14:32.56 15:12.13 15:51.82
    16:31.59 17:11.05 17:50.14 18:30.07 19:10.17 19:49.33                  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Darek L             38 Jam                              32.88  
  2 McGriffin, Chris          39 Berk                             34.70  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lillis, Scott             39 Jam                              36.85  
  2 Barrish, Robert J         37 Gsm                              37.74  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lillis, Scott             39 Jam                            1:20.78  
       38.54  1:20.78                                                      
  2 Barrish, Robert J         37 Gsm                            1:22.68  
       38.20  1:22.68                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             35 Gsm                            2:42.68  
       37.47  1:19.22  2:00.90  2:42.68                                    
  2 McGriffin, Chris          39 Berk                           3:02.78  
       41.59  1:28.42  2:16.02  3:02.78                                    
  3 Lillis, Scott             39 Jam                            3:05.08  
       41.72  1:28.69  2:17.91  3:05.08                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        39 Jam                              26.32  
  2 Carr, Brian J             38 Jam                              29.36  
  3 McGriffin, Chris          39 Berk                             30.33  
  4 Ellis, Andrew F           37 Terr                             30.42  
  5 Hahn, Darek L             38 Jam                              31.58  
  6 Schiebler, Eric           38 Connection                       32.91  
  7 Barrish, Robert J         37 Gsm                              33.00  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        39 Jam                              58.54  
       26.91    58.54                                                      
  2 Ellis, Andrew F           37 Terr                           1:09.68  
     1:09.60  1:09.68                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGriffin, Chris          39 Berk                           2:45.51  
       36.43  1:19.31  2:02.82  2:45.51                                    
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGriffin, Chris          39 Berk                           1:10.98  
       32.02  1:10.98                                                      
  2 Hahn, Darek L             38 Jam                            1:15.17  
       34.32  1:15.17                                                      
  3 Barrish, Robert J         37 Gsm                            1:16.23  
       35.98  1:16.23                                                      
  4 Sodano, William           38 Gsm                            1:16.52  
       35.95  1:16.52                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGriffin, Chris          39 Berk                           2:41.16  
       34.71  1:17.33  2:04.71  2:41.16                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGriffin, Chris          39 Berk                           5:33.37  
       35.84  1:17.49  2:02.16  2:45.32  3:31.58  4:18.10  4:55.95  5:33.37
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          41 Jam                              25.17  
  2 Sproul, George F          43 Jam                              30.07  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          41 Jam                              55.44  
       27.02    55.44                                                      
  2 Sproul, George F          43 Jam                            1:09.84  
       31.41  1:09.84                                                      
  3 Christian, Timothy J      43 Jcc MW                         1:11.36  
       33.15  1:11.36                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christian, Timothy J      43 Jcc MW                         2:47.55  
       36.65  1:17.87  2:02.87  2:47.55                                    
  2 Sproul, George F          43 Jam                            3:01.01  
       38.73  1:24.38  2:12.86  3:01.01                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            41 Summit                         4:33.18  
       30.45  1:04.23  1:39.23  2:14.54  2:49.77  3:25.06  3:59.67  4:33.18
  2 Volker, Jens              40 Gsm                            5:19.14  
       35.66  1:15.10  1:55.93  2:37.84  3:19.16  4:00.36  4:41.70  5:19.14
  3 Freund, Charles T         43 Gsm                            5:49.66  
       36.71  1:17.26  2:00.41  2:45.00  3:31.40  4:17.97  5:04.11  5:49.66
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freund, Charles T         43 Gsm                           12:13.32  
       37.68  1:19.30  2:03.01  2:48.00  3:34.17  4:20.51  5:07.50  5:54.77
     6:43.00  7:30.33  8:17.69  9:05.97  9:53.15 10:41.24 11:28.46 12:13.32
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           44 Pennypack                        34.26  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Daniel             40 Westfield                      2:39.98  
       36.23  1:15.65  1:57.12  2:39.98                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molina, Carlos A          42 Connection                       36.11  
  2 Matz, Michael S           44 Pennypack                        39.93  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molina, Carlos A          42 Connection                     1:21.08  
       39.23  1:21.08                                                      
  2 Gruber, Craig             44 Jcc MW                         1:28.15  
       41.70  1:28.15                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molina, Carlos A          42 Connection                     3:02.72  
       40.79  1:24.41  2:15.58  3:02.72                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          41 Jam                              27.36  
  2 Matz, Michael S           44 Pennypack                        31.35  
  3 Volker, Jens              40 Gsm                              32.50  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          41 Jam                            1:01.53  
       28.29  1:01.53                                                      
  2 Volker, Jens              40 Gsm                            1:12.85  
       33.80  1:12.85                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              40 Gsm                            2:52.72  
       36.10  1:19.06  2:04.47  2:52.72                                    
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molina, Carlos A          42 Connection                     1:20.09  
       40.40  1:20.09                                                      
  2 Sproul, George F          43 Jam                            1:21.13  
       36.78  1:21.13                                                      
  3 Freund, Charles T         43 Gsm                            1:22.49  
       37.50  1:22.49                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            41 Summit                         2:25.71  
       30.85  1:10.26  1:52.61  2:25.71                                    
  2 Moore, Daniel             40 Westfield                      2:39.21  
       33.61  1:13.58  2:01.77  2:39.21                                    
  3 Molina, Carlos A          42 Connection                     3:05.56  
       41.33  1:35.37  2:25.56  3:05.56                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molina, Carlos A          42 Connection                     6:45.69  
       42.51  1:35.62  2:34.59  3:33.41  4:24.11  5:18.00  6:03.22  6:45.69
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               47 Gsm                              27.34  
  2 Romano, Greg              49 Jam                              31.39  
  3 Bennett, 076u-01yvn R     46 Connection                       34.61  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Gregory            48 Jam                            1:11.71  
       34.59  1:11.71                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggion, Andrew           49 Pam                            2:25.08  
       33.90  1:10.43  1:48.60  2:25.08                                    
  2 Kelly, Gregory            48 Jam                            2:37.87  
       37.06  1:17.02  1:58.16  2:37.87                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               47 Gsm                            5:48.11  
       39.81  1:24.58  2:09.93  2:54.51  3:38.82  4:22.87  5:06.02  5:48.11
  2 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               5:53.02  
       39.73  1:24.34  2:10.03  2:55.74  3:41.21  4:26.78  5:11.31  5:53.02
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters              23:04.21  
       41.60  1:27.77  2:14.38  3:00.80  3:47.77  4:35.04  5:20.98  6:07.01
     6:53.12  7:39.73  8:26.13  9:12.42  9:58.52 10:45.49 11:31.73 12:18.13
    13:04.03 13:50.42 14:36.36 15:23.25 16:09.87 16:56.27 17:42.89 18:29.38
    19:16.16 20:02.06 20:48.33 21:34.30 22:20.65 23:04.21                  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggion, Andrew           49 Pam                              34.93  
  2 Leddy, Michael            46 Gsm                              35.38  
  3 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters                 44.67  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               1:35.67  
       47.29  1:35.67                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               3:18.80  
       47.44  3:18.80                                                      
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               47 Gsm                              32.41  
  2 Leddy, Michael            46 Gsm                              32.83  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leddy, Michael            46 Gsm                            1:16.92  
       35.29  1:16.92                                                      
  2 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               1:39.62  
       48.23  1:39.62                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               47 Gsm                            3:01.11  
       32.88  1:11.62  2:12.93  3:01.11                                    
  2 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               3:36.25  
       50.06  1:44.90  2:42.05  3:36.25                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Romano, Greg              49 Jam                              31.05  
  2 Leddy, Michael            46 Gsm                              33.71  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Romano, Greg              49 Jam                            1:15.60  
       34.15  1:15.60                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               3:26.65  
       46.41  1:40.22  2:34.80  3:26.65                                    
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               3:17.43  
       44.96  1:38.19  2:34.18  3:17.43                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph B           49 Virginia Masters               6:49.19  
       45.81  1:39.83  2:34.70  3:28.81  4:24.72  5:21.13  6:06.48  6:49.19
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          53 Connection                       30.30  
  2 Bieder, Zeev              52 Jam                              41.53  
  3 Cantor, Glenn H           52 Jam                              44.55  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          53 Connection                     1:11.87  
       33.99  1:11.87                                                      
  2 Henry, Robert             52 Unattached                     1:12.43  
       33.40  1:12.43                                                      
  3 Bieder, Zeev              52 Jam                            1:33.08  
       43.29  1:33.08                                                      
  4 Thompson, Robert B        52 Jam                            1:34.25  
       45.15  1:34.25                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          53 Connection                     2:43.07  
       35.16  1:17.75  2:02.79  2:43.07                                    
  2 Henry, Robert             52 Unattached                     2:53.52  
       38.47  1:22.88  2:09.24  2:53.52                                    
  3 Bieder, Zeev              52 Jam                            3:37.33  
       48.67  1:44.13  2:41.67  3:37.33                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               53 1776                           4:59.39  
       35.24  1:11.75  1:49.54  2:27.22  3:05.12  3:44.09  4:22.24  4:59.39
  2 Levine, Steven M          53 Connection                     6:09.03  
       37.87  1:22.77  2:11.81  3:01.39  3:49.97  4:37.28  5:23.98  6:09.03
  3 Bieder, Zeev              52 Jam                            7:44.89  
       48.79  1:42.86  2:42.32  3:44.49  4:47.05  5:48.97  6:48.89  7:44.89
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jack R            54 1776                          10:01.50  
       34.43  1:12.18  1:51.29  2:30.46  3:09.04  3:47.53  4:25.45  5:02.93
     5:40.73  6:18.40  6:56.65  7:34.44  8:12.65  8:50.34  9:27.60 10:01.50
  2 Ryan, James               53 1776                          10:14.97  
       35.61  1:13.34  1:51.84  2:30.24  3:08.60  3:47.39  4:26.14  5:05.01
     5:43.17  6:27.35  7:01.40  7:40.36  8:19.63  8:58.77  9:37.65 10:14.97
  3 Levine, Steven M          53 Connection                    12:28.41  
       38.67  1:24.52  2:11.14  2:58.17  3:45.31  4:33.40  5:22.78  6:11.68
     7:01.25  7:50.85  8:38.07  9:25.32 10:12.02 10:57.87 11:45.28 12:28.41
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               53 1776                          19:40.34  
       36.01  1:14.32  1:53.51  2:32.75  3:11.71  3:51.21  4:30.29  5:09.85
     5:48.89  6:28.68  7:08.03  7:47.27  8:26.46  9:05.69  9:45.52 10:25.76
    11:05.11 11:43.98 12:23.56 13:03.54 13:42.68 14:22.39 15:02.41 15:42.80
    16:22.67 17:02.90 17:42.83 18:23.17 19:02.53 19:40.34                  
  2 Levine, Steven M          53 Connection                    23:03.74  
       40.04  1:27.07  2:16.33  3:06.52  3:57.67  4:46.60  5:34.64  6:22.08
     7:08.02  7:54.35  8:41.59  9:28.24 10:12.98 10:58.10 11:45.35 12:30.48
    13:17.51 14:03.33 14:49.69 15:35.42 16:19.22 17:05.45 17:50.41 18:36.34
    19:21.93 20:05.85 20:51.71 21:36.32 22:21.82 23:03.74                  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      54 Pennypack                        36.22  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      54 Pennypack                      1:19.68  
       39.15  1:19.68                                                      
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      54 Pennypack                        38.58  
  2 Ryan, James               53 1776                             39.96  
  3 Fanelli, Michael          51 Gsm                              40.53  
  4 Gondek, Paul C            53 Gsm                              42.56  
  5 Cantor, Glenn H           52 Jam                              51.26  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      54 Pennypack                      1:24.68  
       39.94  1:24.68                                                      
  2 Fanelli, Michael          51 Gsm                            1:27.87  
       41.90  1:27.87                                                      
  3 Cantor, Glenn H           52 Jam                            1:56.24  
       51.15  1:56.24                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      54 Pennypack                      3:08.74  
       41.76  1:29.10  2:18.73  3:08.74                                    
  2 Martin, Jack R            54 1776                           3:08.84  
       41.61  1:29.86  2:20.95  3:08.84                                    
  3 Fanelli, Michael          51 Gsm                            3:10.06  
       41.85  1:30.21  2:19.52  3:10.06                                    
  4 Gondek, Paul C            53 Gsm                            3:23.59  
       43.67  1:34.10  2:28.47  3:23.59                                    
  5 Cantor, Glenn H           52 Jam                            4:15.82  
       56.97  1:59.52  3:07.61  4:15.82                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      54 Pennypack                        33.14  
  2 Henry, Robert             52 Unattached                       34.73  
  3 Thompson, Robert B        52 Jam                              50.91  
       50.91    50.91                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert             52 Unattached                     1:33.93  
       27.44  1:33.93                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      54 Pennypack                      1:15.68  
       35.18  1:15.68                                                      
  2 Fanelli, Michael          51 Gsm                            1:23.14  
       40.35  1:23.14                                                      
  3 Gondek, Paul C            53 Gsm                            1:26.14  
       42.76  1:26.14                                                      
  4 Levine, Steven M          53 Connection                     1:27.41  
       39.33  1:27.41                                                      
  5 Henry, Robert             52 Unattached                     1:29.52  
       36.36  1:29.52                                                      
  6 Thompson, Robert B        52 Jam                            1:51.42  
       53.08  1:51.42                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          53 Connection                     3:17.84  
       43.14  1:35.16  2:35.96  3:17.84                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        57 Gsm                              30.27  
  2 Allred, David             55 Gsm                              31.87  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            55 Gsm                            1:05.42  
       31.24  1:05.42                                                      
  2 Seidman, Lawrence         58 Gsm                            1:07.40  
       32.08  1:07.40                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              58 Pennypack                      2:24.23  
       34.16  1:10.84  1:48.21  2:24.23                                    
  2 Seidman, Lawrence         58 Gsm                            2:38.20  
       34.78  1:15.51  1:57.90  2:38.20                                    
  3 Goldberg, David S         57 Jam                            3:17.60  
       46.49  1:38.08  2:31.44  3:17.60                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          57 Gsm                            4:59.28  
       34.78  1:13.10  1:51.96  2:30.98  3:09.33  3:47.11  4:24.06  4:59.28
  2 Platt, Jay R              58 Pennypack                      5:06.62  
       35.40  1:13.96  1:52.98  2:32.22  3:11.50  3:51.04  4:29.56  5:06.62
  3 Wallace, Richard J        57 Gsm                            5:38.26  
       37.87  1:20.13  2:03.34  2:48.03  3:32.59  4:17.30  5:00.99  5:38.26
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              58 Pennypack                     10:56.94  
       36.88  1:17.14  1:58.17  2:39.07  3:20.17  4:01.52  4:43.18  5:24.91
     6:06.83  6:48.58  7:30.68  8:12.69  8:54.65  9:36.54 10:18.32 10:56.94
  2 Wallace, Richard J        57 Gsm                           11:52.44  
       39.24  1:24.50  2:10.48  2:56.80  3:42.64  4:28.29  5:14.31  6:00.39
     6:46.53  7:31.70  8:17.00  9:02.49  9:47.85 10:32.08 11:14.81 11:52.44
  3 Lemmo, John               55 Pam                           14:35.97  
       44.29  1:35.55  2:30.15  3:26.87  4:23.24  5:20.70  6:17.28  7:14.21
     8:11.08  9:07.34 10:03.64 10:59.41 11:55.13 12:48.96 13:43.74 14:35.97
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              58 Pennypack                     21:13.24  
       36.41  1:33.44  2:13.42  2:54.80  3:36.73  4:18.43  4:59.84  5:41.62
     6:23.57  7:05.70  7:47.76  8:29.94  9:12.12  9:54.39 10:36.68 11:19.26
    12:01.72 12:44.18 13:26.46 14:08.53 14:51.54 15:34.03 16:17.07 17:00.24
    17:43.10 18:25.88 19:08.67 19:51.58 20:33.95 21:13.24                  
  2 Wallace, Richard J        57 Gsm                           22:38.42  
       39.70  1:25.01  2:11.18  2:56.30  3:42.17  4:28.14  5:13.44  5:59.29
     6:45.36  7:30.89  8:16.66  9:03.18  9:48.71 10:34.34 11:19.92 12:06.00
    12:51.65 13:37.79 14:23.97 15:09.44 15:55.42 16:41.21 17:26.48 18:10.87
    18:56.27 19:41.75 20:26.52 21:11.29 21:55.82 22:38.42                  
  3 Lemmo, John               55 Pam                           28:10.57  
       48.29  1:42.96  2:39.10  3:35.33  4:32.08  5:28.54  6:27.14  7:23.19
     8:20.34  9:18.11 10:14.32 11:11.29 12:08.75 13:05.74 14:03.07 14:59.44
    15:56.68 16:52.81 17:49.92 18:45.79 19:41.65 20:38.52 21:35.43 22:31.42
    23:29.40 24:25.50 25:22.82 26:20.61 27:16.32 28:10.57                  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              58 Pennypack                        37.49  
  2 Cashel, Robert H          57 Connection                       38.14  
  3 Wein, Arthur M            55 Gsm                              41.04  
  4 McAdams, Robert W         56 Unattached                       58.94  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             55 Gsm                            1:27.92  
       42.63  1:27.92                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              58 Pennypack                      3:01.29  
       42.80  1:24.57  2:16.91  3:01.29                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldberg, David S         57 Jam                              43.19  
  2 Allred, David             55 Gsm                              46.08  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            55 Gsm                            1:35.18  
       44.61  1:35.18                                                      
  2 Goldberg, David S         57 Jam                            1:36.40  
       46.93  1:36.40                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldberg, David S         57 Jam                            3:42.67  
       52.30  1:48.97  2:47.42  3:42.67                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Robert H          57 Connection                       32.78  
  2 Seidman, Lawrence         58 Gsm                              34.40  
  3 Wein, Arthur M            55 Gsm                              35.45  
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          57 Gsm                            2:51.95  
       36.11  1:21.63  2:09.30  2:51.95                                    
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             55 Gsm                            1:25.86  
       40.13  1:25.86                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          57 Gsm                            2:45.73  
       33.61  1:20.43  2:09.46  2:45.73                                    
  2 Platt, Jay R              58 Pennypack                      2:55.98  
       38.67  1:25.07  2:18.28  2:55.98                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          57 Gsm                            5:58.36  
       35.95  1:22.12  2:13.70  3:02.26  3:53.77  4:44.69  5:22.98  5:58.36
  2 Wein, Arthur M            55 Gsm                            7:02.43  
       52.45  1:52.92  2:48.47  3:39.82  4:39.72  5:39.38  6:22.07  7:02.43
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Donald C             62 Pam                              44.00  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             60 Gsm                            1:06.84  
       32.83  1:06.84                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             60 Gsm                            2:25.69  
       33.71  1:10.32  1:48.21  2:25.69                                    
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fidler, Alan              60 Gsm                           27:07.85  
       45.27  1:34.93  2:27.00  3:19.70  4:14.71  5:08.35  6:02.97  6:58.53
     7:53.71  8:48.36  9:43.51 10:38.12 11:33.61 12:28.82 13:23.72 14:18.77
    15:13.18 16:08.28 17:03.28 17:58.48 18:54.09 19:48.86 20:44.03 21:39.61
    22:34.42 23:29.51 24:24.49 25:19.74 26:14.33 27:07.85                  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      61 Gsm                              33.49  
  2 Zakim, Jack S             60 Gsm                              36.55  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      61 Gsm                            1:15.45  
       36.53  1:15.45                                                      
  2 Cox, Donald C             62 Pam                            2:03.31  
       57.38  2:03.31                                                      
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Donald C             62 Pam                              52.96  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      61 Gsm                              31.53  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      61 Gsm                            1:14.73  
       35.09  1:14.73                                                      
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Donald C             62 Pam                            2:01.38  
       53.64  2:01.38                                                      
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             67 Gsm                              31.24  
  2 Lyons, Dan                69 BCC                              47.98  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             67 Gsm                            1:17.08  
       34.40  1:17.08                                                      
  2 Babb, Wylie S             65 1776                           1:23.02  
       37.73  1:23.02                                                      
  3 Gladfelter, David         69 1776                           1:48.03  
       49.97  1:48.03                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Babb, Wylie S             65 1776                           3:21.18  
       43.25  1:34.66  2:28.54  3:21.18                                    
  2 Gladfelter, David         69 1776                           4:08.02  
       53.90  1:59.39  3:07.53  4:08.02                                    
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         69 1776                          35:01.37  
       58.48  2:04.09  3:11.96  4:21.18  5:31.99  6:42.56  7:53.23  9:03.10
    10:13.13 11:23.69 12:34.99 13:46.87 14:59.47 16:10.43 17:23.20 18:35.59
    19:47.55 21:00.06 22:11.38 23:22.29 24:33.23 25:43.86 26:54.16 28:05.20
    29:15.89 30:26.10 31:35.11 32:44.47 33:55.26 35:01.37                  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Babb, Wylie S             65 1776                             46.66  
  2 Gladfelter, David         69 1776                             51.57  
  3 Morgan, Edward C          66 1776                             55.46  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          66 1776                           4:06.45  
     1:00.29  4:06.45                                                      
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             67 Gsm                              40.90  
  2 Morgan, Edward C          66 1776                             50.00  
  3 Lyons, Dan                69 BCC                              53.54  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          66 1776                           1:59.24  
       57.40  1:59.24                                                      
  2 Gladfelter, David         69 1776                           2:06.90  
     1:01.23  2:06.90                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          66 1776                           4:16.28  
       56.40  2:01.04  3:12.14  4:16.28                                    
  2 Lyons, Dan                69 BCC                            4:45.19  
       59.83  2:09.57  3:26.05  4:45.19                                    
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             67 Gsm                              36.59  
       36.59    36.59                                                      
  2 Morgan, Edward C          66 1776                             46.39  
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          66 1776                           4:18.54  
       56.47  2:00.19  3:09.25  4:18.54                                    
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          66 1776                           1:54.90  
       54.83  1:54.90                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          66 1776                           4:10.32  
       53.47  2:01.71  3:11.76  4:10.32                                    
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Edward C          66 1776                           8:20.70  
       55.23  1:58.78  3:05.95  4:13.25  5:21.38  6:29.79  7:26.14  8:20.70
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             72 Gsm                              41.36  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             72 Gsm                            1:33.29  
       45.02  1:33.29                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             72 Gsm                            3:32.34  
       47.55  1:40.87  2:37.02  3:32.34                                    
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             72 Gsm                              47.98  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             72 Gsm                            1:57.43  
       54.16  1:57.43                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             72 Gsm                            4:20.38  
       57.64  2:01.39  3:10.87  4:20.38                                    
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, David R       70 Gsm                              46.74  
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, David R       70 Gsm                            4:49.74  
     1:05.35  2:22.97  3:41.58  4:49.74                                    
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             72 Gsm                            1:46.45  
       49.69  1:46.45                                                      
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, David R       70 Gsm                            9:21.49  
     1:05.66  3:29.82  4:38.73  5:59.64  7:19.36  8:20.06  9:16.49  9:21.49
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert H        76 Gsm                              43.04  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert H        76 Gsm                            1:37.95  
       45.43  1:37.95                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert H        76 Gsm                            3:38.71  
       48.87  1:44.88  2:42.03  3:38.71                                    
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             75 Gsm                            7:10.21  
       49.20  1:42.13  2:37.01  3:32.02  4:27.12  5:22.19  6:17.10  7:10.21
  2 Stricker, Robert H        76 Gsm                            7:45.12  
       47.64  1:43.68  2:45.04  3:48.15  4:50.12  5:51.24  6:50.43  7:45.12
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             75 Gsm                           26:53.46  
       48.19  1:37.35  2:29.90  3:23.37  4:17.50  5:11.86  6:06.42  7:01.94
     7:55.72  8:50.86  9:45.28 10:39.49 11:33.37 12:27.53 13:22.43 14:15.53
    15:09.82 16:04.67 16:59.10 17:54.15 18:48.72 19:42.80 20:36.60 21:30.80
    22:24.86 23:20.04 24:14.63 25:07.45 26:02.50 26:53.46                  
  2 Stricker, Robert H        76 Gsm                           31:25.05  
       21.27    47.26  2:41.63  3:40.53  4:40.82  5:40.87  6:40.70  7:41.14
     8:41.42  9:42.98 10:44.97 11:46.62 12:49.57 13:53.62 14:56.38 15:59.91
    17:05.69 18:13.68 19:20.45 20:26.81 21:33.56 22:39.86 23:47.79 24:53.58
    25:59.51 27:04.56 28:10.42 29:18.33 30:23.44 31:25.05                  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             75 Gsm                            3:26.94  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George F          81 Gsm                              53.81  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George F          81 Gsm                            2:08.63  
     1:02.99  2:08.63                                                      
 
Men 90-94 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Austin            90 Gsm                           35:20.36  
     1:11.92  2:23.15  3:33.26  4:43.45  5:53.30  7:02.36  8:11.41  9:23.13
    10:31.78 11:41.78 12:54.32 14:05.46 15:15.14 16:25.73 17:36.89 18:49.01
    19:58.29 21:08.68 22:19.80 23:30.95 24:42.16 25:52.63 27:03.61 28:15.05
    29:24.99 30:36.21 31:48.20 32:57.83 34:09.67 35:20.36                  
 
Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'A'                                    2:18.82  
       34.61  1:08.68  1:42.46  2:18.82                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'B'                                    2:21.67  
       36.77  1:02.30  1:39.43  2:21.67                                    
  2 Berkley Aquatic Club Masters  'A'                           2:26.83  
       37.22  1:14.82  1:57.01  2:26.83                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'C'                                    5:22.07  
     1) Segal, Leigh G 40               2) Shapiro, Nancy M 47            
     3) Ricker, Katie 30                4) Marolda, Diane 35              
       39.76  1:23.53  1:59.64  2:38.67  3:18.31  4:02.58  4:39.48  5:22.07
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'C'                                    2:42.06  
       44.70  1:29.33  2:05.74  2:42.06                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'C'                                    2:40.84  
       36.48  1:26.26  1:47.11  2:40.84                                    
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'E'                                   13:25.69  
       44.09  1:33.79  2:13.56  3:16.24  3:58.87  4:49.12  5:41.31  6:34.70
     7:10.11  8:25.19  9:26.31 10:24.87 11:01.96 11:46.77 12:35.64 13:25.69
 
Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'C'                                    6:36.76  
     1) Wells, Loretta 48               2) Rodgers, Christine 53          
     3) Martonosi, Margret 41           4) Segal, Leigh G 40              
       49.88  1:42.12  2:38.35  3:40.31  4:20.00  5:11.82  5:52.06  6:36.76
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'D'                                    5:45.42  
     1) Collins, La Joy 48              2) Wells, Loretta 48              
     3) Mills, Patric C 63              4) Martonosi, Margret 41          
       38.36  1:25.38  2:05.89  2:52.16  3:37.30  4:26.10  5:02.32  5:45.42
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'F'                                   13:58.65  
       46.80  1:39.37  2:34.09  3:28.23  4:18.01  5:13.93  6:11.40  7:08.09
     7:52.94  8:44.88  9:37.00 10:27.28 11:14.78 12:09.23 13:04.89 13:58.65
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'D'                                    2:58.64  
     1) Mills, Patric C 63              2) Collins, La Joy 48             
     3) Martonosi, Margret 41           4) Wells, Loretta 48              
       51.70  1:41.82  2:20.47  2:58.64                                    
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'D'                                    2:05.57  
       28.56    58.85  1:33.30  2:05.57                                    
 
Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'                         4:31.08  
     1) Doganieri, Adam J 22            2) Reuter, Adam K 31              
     3) Furlong, Brian 28               4) Springuel, Francois P 23       
       33.66  1:09.68  1:45.05  2:24.55  2:53.80  3:27.43  3:58.04  4:31.08
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'E'                                    1:51.61  
       25.95    53.30  1:25.32  1:51.61                                    
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'D'                                    9:25.93  
       31.16  1:06.18  1:40.92  2:16.43  2:48.53  3:23.97  4:01.64  4:38.01
     5:10.66  5:47.15  6:24.35  7:01.25  7:31.82  8:08.04  8:46.43  9:25.93
  2 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'                         9:34.78  
       29.56  1:03.72  1:36.58  2:07.48  2:40.39  3:18.53  3:57.74  4:37.34
     5:11.89  5:49.19  6:27.10  7:04.36  7:36.82  8:13.77  8:54.00  9:34.78
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'B'                         2:07.01  
     1) Doganieri, Adam J 22            2) Reuter, Adam K 31              
     3) Springuel, Francois P 23        4) Dougherty, Stephen P 54        
       31.96  1:05.99  1:37.05  2:07.01                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'A'                                    4:37.79  
     1) Donnelly, J Wesley 23           2) Sproul, George F 43            
     3) Hiltabiddle, Steve 39           4) Segal, William N 41            
       30.47  1:03.30  1:43.75  2:31.75  3:00.62  3:36.30  4:05.38  4:37.79
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'B'                         1:58.28  
       29.91  1:01.57  1:28.19  1:58.28                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'E'                                    4:24.90  
     1) Segal, William N 41             2) Lillis, Scott 39               
     3) Romano, Greg 49                 4) Hiltabiddle, Steve 39          
       31.44  1:06.30  1:38.96  2:11.18  2:59.49  3:35.73  3:58.49  4:24.90
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'C'                                   11:37.04  
       36.06  1:18.72  2:05.26  2:41.49  3:03.28  3:28.23  4:07.87  4:49.61
     5:28.80  6:14.28  7:07.71  8:56.83  9:35.04 10:15.10 10:56.06 11:37.04
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'E'                                    2:12.07  
     1) Hahn, Darek L 38                2) Lillis, Scott 39               
     3) Romano, Greg 49                 4) Sproul, George F 43            
       32.70  1:10.65  1:42.29  2:12.07                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters  'A'                                   1:59.36  
       30.10    59.35  1:25.39  1:59.36                                    
  2 Jersey Area Masters  'F'                                    2:30.07  
       41.48  1:24.04  1:59.36  2:30.07                                    
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'F'                                    6:13.39  
     1) Goldberg, David S 57            2) Bieder, Zeev 52                
     3) Cantor, Glenn H 52              4) Thompson, Robert B 52          
       39.06  1:22.86  2:05.27  2:54.46  3:42.32  4:40.97  5:25.22  6:13.39
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'F'                                    3:21.67  
     1) Cantor, Glenn H 52              2) Goldberg, David S 57           
     3) Thompson, Robert B 52           4) Bieder, Zeev 52                
     1:03.26  1:49.14  2:39.47  3:21.67                                    
 
Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters  'A'                                   5:24.26  
     1) Zakim, Jack S 60                2) Wein, Arthur M 55              
     3) Lengle, Larry 72                4) McElroy, Frank J 57            
       39.51  1:20.56  2:04.85  2:55.68  3:33.74  4:18.35  4:50.20  5:24.26
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'                         1:58.73  
     1) Springuel, Francois P 23        2) Doganieri, Adam J 22           
     3) Murtha, Tara M 25               4) Burke, Barbara 44              
       29.03    56.88  1:26.72  1:58.73                                    
 
Mixed 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'A'                                   12:01.01  
     1) McKimmy, Emily 29               2) Gephart, Jacquelin M 26        
     3) Julius, Barry 33                4) Diemer, Benjamin 28            
       41.24  1:27.27  2:14.27  3:00.53  3:41.05  4:26.51  5:13.18  5:59.20
     6:46.92  7:43.28  8:41.45  9:36.06 10:07.85 10:44.35 11:22.40 12:01.01
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'                         2:09.82  
     1) Schreiber, Theresa A 33         2) Furlong, Brian 28              
     3) O'Connor, Alan 32               4) Murtha, Tara M 25              
       37.90  1:10.79  1:39.82  2:09.82                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'B'                                    4:37.85  
     1) Harnett, Jennifer 34            2) Sproul, George F 43            
     3) McKimmy, Emily 29               4) Hahn, Darek L 38               
       31.95  1:08.04  1:40.63  2:19.15  2:54.47  3:34.56  4:04.90  4:37.85
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Berkley Aquatic Club Masters  'A'                           2:19.79  
       36.87  1:16.30  1:44.72  2:19.79                                    
  2 Jersey Area Masters  'B'                                    2:25.47  
     1) Harnett, Jennifer 34            2) McKimmy, Emily 29              
     3) Hiltabiddle, Steve 39           4) Segal, William N 41            
       36.71  1:24.52  1:56.91  2:25.47                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'B'                                    6:13.13  
     1) Carr, Brian J 38                2) Bjork, Linda J 40              
     3) Sikirica, Vanja 26              4) Faul, Michele 43               
       39.31  1:21.01  2:14.36  3:14.36  3:46.89  4:23.50  5:13.03  6:13.13
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 The Connection  'A'                                         2:16.04  
     1) Cashel, Robert H 57             2) Wilderotter, Nancy 46          
     3) Sangree, Sarah 48               4) Schiebler, Eric 38             
       30.76  1:04.25  1:29.57  2:16.04                                    
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'B'                                   12:52.61  
     1) Carr, Brian J 38                2) Livingstone, Victoria 28       
     3) Rodgers, Christine 53           4) Cantor, Glenn H 52             
       34.69  1:14.65  1:56.55  2:36.52  3:13.61  3:55.55  4:40.14  5:23.67
     6:11.42  7:05.80  8:00.47  8:53.32  9:44.14 10:45.07 11:50.24 12:52.61
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'D'                                    6:39.20  
     1) Mills, Patric C 63              2) Goldberg, David S 57           
     3) McKimmy, Emily 29               4) Bieder, Zeev 52                
       56.45  1:55.50  2:43.44  3:34.22  4:16.11  5:07.89  5:49.74  6:39.20