Licensed to NJ Masters - RESULTS ONLY    Hy-Tek's Meet Manager 2/28/05 08:10 PM
                            Masters 2005 - 2/26/05                             
                                    Results                                    
 
Women 18 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wysocki, Melody           18 JAM                            2:11.63  
      30.29   32.94   33.71   34.69                                
 
Women 18 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wysocki, Melody           18 JAM                            5:55.49  
      33.55   35.05   35.30   36.00   36.14   35.38   35.44   35.78
      36.49   36.36                                                
 
Women 18 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wysocki, Melody           18 JAM                              30.53  
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banas, Jennifer           24 CCY                              26.42  
  2 Heckman, Dana             22 OCY                              28.63  
  3 McDowell, Meridith        23 JAM                              34.29  
  4 Graves, Xylene            20 Unattached                       39.31  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banas, Jennifer           24 CCY                              57.40  
      28.02   29.38                                                
  2 Bettinger, Lisa           22 BAC                            1:05.62  
      30.91   34.71                                                
  3 McDowell, Meridith        23 JAM                            1:17.17  
      36.60   40.57                                                
  4 Graves, Xylene            20 Unattached                     1:33.52  
      43.76   49.76                                                
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bettinger, Lisa           22 BAC                            2:21.03  
      31.79   36.04   36.34   36.86                                
  2 Graves, Xylene            20 Unattached                     3:24.14  
      42.99   53.64   56.05   51.46                                
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schwebel, Christine       21 GSM                            6:17.07  
      34.71   37.02   37.93   38.04   38.40   38.17   38.39   37.89
      38.30   38.22                                                
  2 Graves, Xylene            20 Unattached                     9:04.03  
      49.03   57.44 1:00.27   58.48 1:00.13 1:01.56   57.89   57.95
      53.51   27.77                                                
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banas, Jennifer           24 CCY                              31.16  
  2 Bettinger, Lisa           22 BAC                              33.91  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Plewa, Kimberly           22 Unattached                     1:12.81  
  2 Bettinger, Lisa           22 BAC                            1:16.31  
      37.09   39.22                                                
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walling, Katin            22 AC                               34.59  
  2 Heckman, Dana             22 OCY                              38.02  
  3 McDowell, Meridith        23 JAM                              47.69  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walling, Katin            22 AC                             1:16.87  
      36.13   40.74                                                
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schwebel, Christine       21 GSM                              33.15  
  2 Plewa, Kimberly           22 Unattached                       33.69  
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walling, Katin            22 AC                             1:06.34  
      30.67   35.67                                                
  2 Heckman, Dana             22 OCY                            1:11.81  
      32.80   39.01                                                
  3 Plewa, Kimberly           22 Unattached                     1:13.86  
      34.80   39.06                                                
  4 Schwebel, Christine       21 GSM                            1:14.36  
      34.23   40.13                                                
  5 Graves, Xylene            20 Unattached                     1:53.75  
      52.47 1:01.28                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rickert, Tracy            26 AC                               26.12  
  2 Polumbo, Kathryn          25 MMSC                             27.38  
  3 Livne, Tamar              26 JAM                              30.55  
  4 Coglan, Amy               28 AC                               33.95  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polumbo, Kathryn          25 MMSC                           1:01.26  
      29.52   31.74                                                
  2 Livne, Tamar              26 JAM                            1:06.80  
      32.17   34.63                                                
  3 Evans, Kelly              27 JAM                            1:23.63  
      40.21   43.42                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polumbo, Kathryn          25 MMSC                           2:17.67  
      30.07   34.13   36.79   36.68                                
  2 Livne, Tamar              26 JAM                            2:24.61  
      33.08   36.20   37.43   37.90                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rickert, Tracy            26 AC                               30.70  
  2 Polumbo, Kathryn          25 MMSC                             32.55  
  3 Gephart, Jacqueline       25 JAM                              33.10  
  4 Evans, Kelly              27 JAM                              40.81  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Polumbo, Kathryn          25 MMSC                           1:13.05  
      36.47   36.58                                                
  2 Gephart, Jacqueline       25 JAM                            1:14.01  
      35.99   38.02                                                
  3 Evans, Kelly              27 JAM                            1:32.61  
      43.31   49.30                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rickert, Tracy            26 AC                               34.30  
  2 Troyanskaya, Olga         27 JAM                              42.07  
  3 Coglan, Amy               28 AC                               43.26  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Troyanskaya, Olga         27 JAM                            1:31.26  
      43.53   47.73                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rickert, Tracy            26 AC                             1:04.59  
      30.32   34.27                                                
  2 Coglan, Amy               28 AC                             1:26.99  
      42.75   44.24                                                
  3 Troyanskaya, Olga         27 JAM                            1:31.65  
      44.36   47.29                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meade, Jonatha            30 LHY                              26.80  
  2 Spoelker, Jennifer        33 JAM                              31.85  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meade, Jonatha            30 LHY                            1:00.70  
      29.33   31.37                                                
  2 Davidson, Michelle        34 RBY                            1:04.07  
      30.81   33.26                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdalena     30 WYMCA                          2:07.00  
      30.51   32.62   32.57   31.30                                
  2 Davidson, Michelle        34 RBY                            2:19.39  
      31.02   35.58   36.45   36.34                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdalena     30 WYMCA                          5:40.66  
      31.72   33.84   33.58   33.86   34.27   34.35   34.35   34.89
      32.42   37.38                                                
  2 Sommerland, Ellen         33 BAC                            6:37.06  
      33.03   36.77   39.09   40.57   41.06   41.64   41.45   41.58
      41.80   40.07                                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdalena     30 WYMCA                         11:35.14  
      32.39   34.47   35.12   34.94   35.21   35.03   35.24   35.21
      35.28   35.67   34.84   34.62   35.31   35.12   34.62   34.86
      34.98   34.89   34.36   32.98                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        34 RBY                              31.26  
  2 Meade, Jonatha            30 LHY                              33.55  
  3 Cody, Michele             30 JAM                              35.56  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        34 RBY                            1:09.28  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sommerland, Ellen         33 BAC                              36.91  
  2 Marolda, Diane            34 JAM                              38.14  
  3 Spoelker, Jennifer        33 JAM                              40.56  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdalena     30 WYMCA                          1:17.56  
      37.06   40.50                                                
  2 Sommerland, Ellen         33 BAC                            1:20.70  
      38.53   42.17                                                
  3 Spoelker, Jennifer        33 JAM                            1:25.69  
      40.10   45.59                                                
  4 Davidson, Michelle        34 RBY                            1:30.01  
      43.01   47.00                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            34 JAM                              31.98  
  2 Cody, Michele             30 JAM                              32.82  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marolda, Diane            34 JAM                            1:12.61  
      34.48   38.13                                                
  2 Cody, Michele             30 JAM                            1:15.79  
      33.75   42.04                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giunco, Maggy             35 AC                               28.12  
  2 Shiber, Cheryl            37 RYMCA                            30.23  
  3 Muehler, Cornelia         36 LHY                              30.85  
  4 Dandurand, Ann            36 JAM                              34.24  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       39 RYMCA                          1:01.70  
      29.73   31.97                                                
  2 Contrella, Patricia       39 RYMCA                          1:05.88  
      31.60   34.28                                                
  3 Muehler, Cornelia         36 LHY                            1:07.51  
      32.47   35.04                                                
  4 Dineva, Galina            35 Unattached                     1:10.55  
      33.52   37.03                                                
  5 Dandurand, Ann            36 JAM                            1:21.25  
      35.68   45.57                                                
  6 Jacquemin, Bretta         35 JAM                            1:23.98  
      40.59   43.39                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Contrella, Patricia       39 RYMCA                          2:28.70  
      32.56   36.26   39.30   40.58                                
  2 Giunco, Maggy             35 AC                             2:33.68  
      31.62   37.30   46.03   38.73                                
  3 Dineva, Galina            35 Unattached                     2:39.47  
      34.76   38.33   42.74   43.64                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shiber, Cheryl            37 RYMCA                          6:30.80  
      34.41   37.47   39.00   39.79   39.67   39.72   40.00   40.74
      40.85   39.15                                                
  2 Jacquemin, Bretta         35 JAM                            8:39.33  
      46.28   50.19   53.76   54.38   53.85   54.62   53.89   51.53
      53.85   46.98                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shiber, Cheryl            37 RYMCA                         13:19.78  
      58.14   59.90   59.68 1:01.89 1:02.05 1:01.92 1:08.25   40.98
      41.08   41.03                                                
      41.19   41.56   40.47   38.77                                
  2 Jacquemin, Bretta         35 JAM                           17:43.55  
      33.68   37.82   39.91   40.44   40.34   40.54   40.60   40.58
      40.70   40.80 1:17.26   54.45 2:45.26   55.68   55.01   54.01
      52.88   53.97   52.28   47.34                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       39 RYMCA                            30.63  
  2 Contrella, Patricia       39 RYMCA                            35.68  
  3 Bjork, Linda              39 JAM                              42.23  
  4 Shiber, Cheryl            37 RYMCA                            42.61  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       39 RYMCA                          1:05.60  
  2 Contrella, Patricia       39 RYMCA                          1:19.45  
      38.26   41.19                                                
  3 Dineva, Galina            35 Unattached                     1:20.44  
      39.17   41.27                                                
  4 Bjork, Linda              39 JAM                            1:28.08  
      42.91   45.17                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Looney, Jill              38 RYMCA                            37.82  
  2 Muehler, Cornelia         36 LHY                              40.77  
  3 Dandurand, Ann            36 JAM                            1:03.57  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Muehler, Cornelia         36 LHY                            1:28.47  
      41.83   46.64                                                
  2 Dineva, Galina            35 Unattached                     1:32.02  
      43.85   48.17                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giunco, Maggy             35 AC                               31.18  
  2 Looney, Jill              38 RYMCA                            32.06  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       39 RYMCA                          1:08.24  
      31.66   36.58                                                
  2 Giunco, Maggy             35 AC                             1:09.91  
      32.77   37.14                                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Luallen-Egg, Andrea       39 RYMCA                          1:07.65  
      30.49   37.16                                                
  2 Looney, Jill              38 RYMCA                          1:14.05  
      35.02   39.03                                                
  3 Shiber, Cheryl            37 RYMCA                          1:17.02  
      34.79   42.23                                                
  4 Muehler, Cornelia         36 LHY                            1:17.89  
      36.41   41.48                                                
  5 Contrella, Patricia       39 RYMCA                          1:17.91  
      36.07   41.84                                                
  6 Dineva, Galina            35 Unattached                     1:19.66  
      36.59   43.07                                                
  7 Bjork, Linda              39 JAM                            1:28.16  
      41.00   47.16                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        40 RYMCA                            29.51  
  2 Segal, Leigh              40 JAM                              31.79  
  3 Tracy, Janet              41 JAM                              36.04  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, Leigh              40 JAM                            1:14.49  
      34.35   40.14                                                
  2 Tracy, Janet              41 JAM                            1:24.17  
      40.27   43.90                                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        40 RYMCA                          6:23.14  
      31.73   37.25   39.25   39.23   39.29   39.78   40.04   39.84
      39.99   36.74                                                
  2 Kemp, Debbie              43 JAM                            6:38.49  
      34.82   39.39   40.77   40.90   40.61   41.02   40.91   40.99
      40.80   38.28                                                
  3 Kirk, Susan               44 BAC                            6:48.02  
      37.82   40.61   41.74   41.41   41.56   41.88   41.35   41.20
      41.28   39.17                                                
  4 Waldron, Susan            43 OCY                            7:03.89  
      37.66   40.88   42.42   42.43   42.92   43.26   43.42   43.37
      43.58   43.95                                                
  5 Lemongello, Rosanne       42 BAC                            8:49.68  
      44.88   47.30   52.35   53.62   54.55   56.16   56.64   56.25
      55.55   52.38                                                
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        40 RYMCA                         12:56.04  
      31.93   36.14   38.31   39.22   39.65   39.76   39.70   40.32
      40.26   40.07   39.67   39.82   40.02   39.85   39.48   39.31
      38.35   39.98   38.22   35.98                                
  2 Kemp, Debbie              43 JAM                           13:21.24  
      45.79   50.89   52.88   53.32   52.68   54.03   53.51   54.59
      19.04   40.86   40.80   40.78                           40.80
      40.70   40.89   40.60   38.53                                
  3 Kirk, Susan               44 BAC                           13:48.70  
      38.18   40.70   42.06   42.26   41.65   42.00   42.28   42.67
      42.16   41.93   41.98   41.53   41.62   41.74   41.27   41.38
      41.59   41.38   40.97   39.35                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morehead, Lorna           40 BAC                              30.50  
  2 Vigneron, Cathleen        40 RYMCA                            34.18  
  3 Tracy, Janet              41 JAM                              47.64  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        40 RYMCA                          1:11.61  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Susan               44 BAC                            1:30.34  
      43.64   46.70                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waldron, Susan            43 OCY                              37.55  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morehead, Lorna           40 BAC                            1:10.32  
      32.34   37.98                                                
  2 Waldron, Susan            43 OCY                            1:21.05  
      39.35   41.70                                                
  3 Kirk, Susan               44 BAC                            1:22.18  
      40.56   41.62                                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Cathy         46 FM                               33.32  
  2 Estlow, Margaret          46 Unattached                       35.01  
  3 Fitzsimmons, Lore         46 RYMCA                            36.53  
  4 Ellens, Kim               47 AC                               36.79  
  5 Christie, Terry           49 JAM                            1:07.11  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy             46 AC                             1:10.88  
      33.03   37.85                                                
  2 Ellens, Kim               47 AC                             1:20.92  
      38.36   42.56                                                
  3 Fitzsimmons, Lore         46 RYMCA                          1:30.34  
      40.99   49.35                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Nancy            46 JAM                            2:28.00  
      33.43   36.91   39.10   38.56                                
  2 Horan, Moria              49 AC                             2:47.24  
      38.93   42.28   44.35   41.68                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Nancy            46 JAM                            6:48.68  
      35.97   41.01   42.02   42.77   41.96   41.84   41.68   41.64
      41.28   38.51                                                
  2 Horan, Moria              49 AC                             7:25.29  
      40.04   44.30   45.16   45.28   45.88   45.66   45.64   46.52
      45.05   41.76                                                
  3 Wilderotter, Nancy        45 TCONN                          7:37.57  
      40.77   44.31   46.45   48.13   48.08   47.19   45.83   46.48
      47.58   42.75                                                
  4 Fitzsimmons, Lore         46 RYMCA                          8:41.23  
      45.78   50.59   52.30   53.77   52.09   54.08   55.54   52.96
      52.91   51.21                                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sangree, Sarah            47 TCONN                            41.19  
  2 Estlow, Margaret          46 Unattached                       43.04  
  3 Richardson, Cathy         46 FM                               43.12  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy             46 AC                               36.68  
  2 Shapiro, Nancy            46 JAM                              39.91  
  3 Horan, Moria              49 AC                               44.18  
  4 Fitzsimmons, Lore         46 RYMCA                            46.22  
  5 Ellens, Kim               47 AC                               49.53  
  6 Estlow, Margaret          46 Unattached                       51.00  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy             46 AC                             1:19.56  
      37.76   41.80                                                
  2 Shapiro, Nancy            46 JAM                            1:27.88  
      41.95   45.93                                                
  3 Fitzsimmons, Lore         46 RYMCA                          1:44.54  
      49.63   54.91                                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Estlow, Margaret          46 Unattached                       41.70  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Judy             46 AC                             1:16.47  
      37.27   39.20                                                
  2 Estlow, Margaret          46 Unattached                     1:35.61  
      43.90   51.71                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Sherry             50 RBY                              29.61  
  2 Dunikoski, Robin          50 RBY                              37.47  
  3 Malone, Carol             50 RYMCA                            39.32  
  4 Bartha, Mary              53 LHY                              47.59  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    50 RBY                            1:01.66  
      29.87   31.79                                                
  2 Walsh, Sherry             50 RBY                            1:04.69  
      30.68   34.01                                                
  3 Dunikoski, Robin          50 RBY                            1:20.84  
      38.47   42.37                                                
  4 Malone, Carol             50 RYMCA                          1:29.26  
      41.89   47.37                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Sherry             50 RBY                            2:20.44  
      33.36   35.07   36.10   35.91                                
  2 Dunikoski, Robin          50 RBY                            2:59.67  
      39.87   45.34   47.91   46.55                                
  3 Paparone, Pamela          51 ACAC                           3:10.67  
      45.53   49.13   48.88   47.13                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    50 RBY                            5:57.50  
      32.04   34.54   35.57   36.53   36.49   36.80   36.47   36.89
      36.95   35.22                                                
  2 Walsh, Sherry             50 RBY                            6:06.70  
      34.84   38.06   37.43   37.22   36.92   36.51   36.39   36.63
      37.02   35.68                                                
  3 Malone, Carol             50 RYMCA                          7:45.31  
      41.82   50.66   52.69   55.58   53.90   53.03   53.58        
              52.44                                                
  4 Dunikoski, Robin          50 RBY                            7:54.18  
      40.81   46.88   48.51   49.00   48.23   49.33   48.85   49.31
      48.26   45.00                                                
  5 Paparone, Pamela          51 ACAC                           8:10.15  
      44.42   48.84   49.06   50.79   49.15   49.23   50.94   49.90
      50.12   47.70                                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    50 RBY                           12:06.18  
      33.09   35.86   36.34   36.03   36.12   36.31   36.25   36.47
      36.62   36.28   36.99   36.87   36.69   37.46   36.79   37.13
      35.86   37.21   36.54   35.27                                
  2 Dunikoski, Robin          50 RBY                           16:26.97  
      42.53   48.22   49.63   49.12   49.29   48.56   49.60   49.41
                      48.50   48.03   48.69   48.81   49.29   48.33
      48.56   48.33   48.10 1:06.22                                
  3 Paparone, Pamela          51 ACAC                          16:52.13  
      46.47   49.83   50.14   50.26   50.53   49.90   50.85   50.37
      50.56   50.58   51.16   50.73   51.13   50.95   51.06   50.97
      51.20   50.77   51.47   53.20                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Malone, Carol             50 RYMCA                            47.62  
  2 Bartha, Mary              53 LHY                              56.17  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    50 RBY                            1:13.43  
      36.21   37.22                                                
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paparone, Pamela          51 ACAC                           1:43.94  
      50.55   53.39                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bartha, Mary              53 LHY                            1:53.89  
      51.91 1:01.98                                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            59 RBY                              36.59  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            59 RBY                            2:55.51  
      38.84   44.26   46.53   45.88                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            59 RBY                            7:49.26  
      42.44   46.46   47.65   47.54   48.20   47.03   48.23   47.57
      47.50   46.64                                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            59 RBY                              50.26  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DePolo, Arlene            59 RBY                            1:35.16  
      45.00   50.16                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Joan               62 LHY                              38.30  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric             62 JAM                            1:26.23  
      42.12   44.11                                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric             62 JAM                              47.47  
  2 Szabo, Joan               62 LHY                              51.48  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric             62 JAM                            1:45.15  
      52.87   52.28                                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Szabo, Joan               62 LHY                              53.67  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Patric             62 JAM                            1:39.28  
      47.54   51.74                                                
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence          83 RBY                            1:20.85  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman, Doris           80 RBY                            1:56.25  
      47.78 1:08.47                                                
  2 Melick, Florence          83 RBY                            3:11.19  
    1:25.81 1:45.38                                                
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman, Doris           80 RBY                              46.85  
  2 Melick, Florence          83 RBY                            1:38.85  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steadman, Doris           80 RBY                            1:43.84  
      48.66   55.18                                                
  2 Melick, Florence          83 RBY                            3:31.23  
    1:38.52 1:52.71                                                
 
Men 18 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Michael           18 AC                               25.73  
 
Men 18 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Michael           18 AC                               55.55  
      26.43   29.12                                                
 
Men 18 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Michael           18 AC                             2:02.39  
      27.77   30.49   31.40   32.73                                
 
Men 18 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Michael           18 AC                             5:35.68  
      29.75   33.13   33.32   33.67   35.09   36.30   35.14   34.83
      33.68   30.77                                                
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulyanenko, Sergey         21 Unattached                       24.01  
  2 Keelen, Brian             24 OCY                              26.00  
  3 StJean, Daren             22 OCY                              26.52  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                24 JAM                              54.20  
      25.94   28.26                                                
  2 Keelen, Brian             24 OCY                              57.55  
      27.44   30.11                                                
 
Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                24 JAM                            1:59.78  
      27.05   29.53   30.86   32.34                                
 
Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Wes             22 JAM                              26.08  
 
Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Wes             22 JAM                              58.05  
      28.30   29.75                                                
  2 Drury, Dan                24 JAM                              59.39  
 
Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulyanenko, Sergey         21 Unattached                       29.42  
 
Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulyanenko, Sergey         21 Unattached                     1:04.93  
      31.09   33.84                                                
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Wes             22 JAM                              25.11  
  2 Drury, Dan                24 JAM                              26.17  
  3 StJean, Daren             22 OCY                              31.99  
 
Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                24 JAM                              57.79  
      26.64   31.15                                                
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulyanenko, Sergey         21 Unattached                       57.70  
      28.05   29.65                                                
  2 Donnelly, Wes             22 JAM                              58.57  
      25.96   32.61                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Mike               26 CCY                              21.84  
  2 Frazer, Brian             27 WYMCA                            23.94  
  3 Betts, Maurice            28 CCY                              25.78  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Mike               26 CCY                              48.50  
      23.40   25.10                                                
  2 Betts, Maurice            28 CCY                              56.33  
      27.57   28.76                                                
  3 Mathers, Nick             25 RYMCA                            57.95  
      28.30   29.65                                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathers, Nick             25 RYMCA                          5:49.66  
      31.89   34.10   35.07   35.85   35.90   36.28   36.54   36.54
      35.54   31.95                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathers, Nick             25 RYMCA                         12:10.86  
      32.58   35.69   36.05   36.60   37.17   37.28   37.25   37.52
      37.11   37.41   37.34   36.98   37.68   37.47   37.29   37.14
      37.28   36.14   35.82   33.06                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Maurice            28 CCY                              29.60  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Mike               26 CCY                              29.83  
  2 Frazer, Brian             27 WYMCA                            30.62  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frazer, Brian             27 WYMCA                            25.82  
  2 Dhalwani, Monish          28 GSM                              27.91  
  3 Mathers, Nick             25 RYMCA                            29.68  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Mike               26 CCY                              53.53  
      25.26   28.27                                                
  2 Dhalwani, Monish          28 GSM                            1:00.67  
      28.29   32.38                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dhalwani, Monish          28 GSM                            1:04.60  
      29.34   35.26                                                
  2 Betts, Maurice            28 CCY                            1:06.66  
      29.70   36.96                                                
  3 Mathers, Nick             25 RYMCA                          1:07.95  
      31.99   35.96                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petto, Lou                32 OCY                              23.37  
  2 Egg, Victor               34 RYMCA                            23.53  
  3 Mitchell, Jeff            31 TLNJ                             23.64  
  4 Caniano, William          30 OCY                              24.16  
  5 Hermanson, Ryan           30 RYMCA                            24.95  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Petto, Lou                32 OCY                              51.41  
      24.71   26.70                                                
  2 Egg, Victor               34 RYMCA                            51.57  
      25.14   26.43                                                
  3 Mitchell, Jeff            31 TLNJ                             51.93  
      24.99   26.94                                                
  4 Ruberto, Joseph           34 GSM                              55.34  
      26.71   28.63                                                
  5 Hermanson, Ryan           30 RYMCA                            57.15  
      27.33   29.82                                                
  6 Stumpf, Jason             30 FM                             1:13.89  
      32.79   41.10                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeff            31 TLNJ                           1:55.80  
      26.38   29.14   29.70   30.58                                
  2 Egg, Victor               34 RYMCA                          1:56.88  
      26.21   29.72   30.23   30.72                                
  3 Jacquemin, Daniel         33 JAM                            2:23.01  
      31.97   36.89   36.92   37.23                                
  4 Stumpf, Jason             30 FM                             2:40.58  
      34.76   40.60   42.82   42.40                                
  5 Coghlan, Chris            31 AC                             2:46.83  
      37.24   41.40   44.41   43.78                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacquemin, Daniel         33 JAM                            6:22.40  
      33.02   36.97   38.83   39.58   39.80   39.52   39.90   39.64
      39.65   35.49                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ted             32 RYMCA                         12:04.25  
      31.77   34.86   35.61   36.06   35.93   36.33   36.77   36.63
      37.15   37.01   36.88   37.12   37.06   36.99   37.39   35.78
      35.20   37.34   35.46   36.91                                
  2 Jacquemin, Daniel         33 JAM                           13:07.66  
      33.47   37.18   38.78   39.97   40.22   40.07   40.71   39.70
      40.72   39.69   40.68   40.72   40.33   40.69   40.13   39.56
      39.76   39.48   39.55   36.25                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hermanson, Ryan           30 RYMCA                            30.64  
  2 Stephens, Ted             32 RYMCA                            30.75  
  3 Sherratt, Philip          31 BAC                              33.57  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Egg, Victor               34 RYMCA                            30.03  
  2 Petto, Lou                32 OCY                              30.45  
  3 Lee, Sam                  32 RYMCA                            33.99  
  4 Sherratt, Philip          31 BAC                              34.65  
  5 Coghlan, Chris            31 AC                               49.89  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Egg, Victor               34 RYMCA                          1:06.68  
      31.61   35.07                                                
  2 Lee, Sam                  32 RYMCA                          1:16.11  
      36.51   39.60                                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caniano, William          30 OCY                              27.07  
  2 Stephens, Ted             32 RYMCA                            27.29  
  3 Hermanson, Ryan           30 RYMCA                            28.12  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ted             32 RYMCA                          1:02.29  
      28.63   33.66                                                
  2 Ruberto, Joseph           34 GSM                            1:02.90  
      28.19   34.71                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ruberto, Joseph           34 GSM                            1:03.13  
      28.39   34.74                                                
  2 Stephens, Ted             32 RYMCA                          1:03.59  
      28.92   34.67                                                
  3 Sherratt, Philip          31 BAC                            1:11.97  
      34.10   37.87                                                
  4 Coghlan, Chris            31 AC                             1:53.47  
      58.37   55.10                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        38 RYMCA                            24.39  
  2 Carr, Brian               37 JAM                              24.55  
  3 Gannon, Robert            39 JAM                              25.32  
  4 Briggs, Jon               38 GSM                              26.10  
  5 Iorizzo, Craig            36 RYMCA                            27.41  
  6 Zaagoub, Nassim           38 JAM                              28.80  
  7 Rist, Mike                38 JAM                              33.22  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        38 RYMCA                            53.91  
      25.88   28.03                                                
  2 Iorizzo, Craig            36 RYMCA                          1:00.12  
      29.01   31.11                                                
  3 Zaagoub, Nassim           38 JAM                            1:03.77  
      30.39   33.38                                                
  4 Rist, Mike                38 JAM                            1:16.81  
      35.18   41.63                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gannon, Robert            39 JAM                            1:57.23  
      26.50   28.50   30.71   31.52                                
  2 Hahn, Darek               37 JAM                            2:06.48  
      29.66   32.02   32.80   32.00                                
  3 Iorizzo, Craig            36 RYMCA                          2:09.96  
      29.89   32.72   33.71   33.64                                
  4 Rist, Mike                38 JAM                            2:42.39  
      35.46   41.61   44.00   41.32                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris           38 BAC                            5:29.77  
      29.81   32.76   32.91   33.40   33.09   33.43   33.39   33.54
      33.92   33.52                                                
  2 Briggs, Jon               38 GSM                            5:43.09  
      31.62   34.27   35.03   35.56   35.43   35.05   34.85   34.82
      33.65   32.81                                                
  3 Hahn, Darek               37 JAM                            6:01.50  
      33.26   36.50   36.45   37.18   36.37   36.49   36.59   37.39
      36.37   34.90                                                
  4 Rist, Mike                38 JAM                            7:15.93  
      38.71   46.39   47.42   49.52   51.34   50.50   51.43   50.02
      50.60                                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffery             35 RAHY                          10:49.96  
      30.17   32.44   32.95   32.81   32.72   32.97   33.04   33.38
      32.99   33.04   32.64   32.62   32.88   32.57   32.65   32.59
      32.54   32.24   31.72   31.00                                
  2 McGiffin, Chris           38 BAC                           11:26.79  
      30.99   33.67   34.58   34.63   34.71   34.86   34.84   34.75
      34.90   34.69   34.89   34.60   34.71   34.54   34.63   34.42
      34.49   34.10   34.19   33.60                                
  3 Briggs, Jon               38 GSM                           11:45.26  
      32.48   34.96   34.65   35.40   35.70   36.12   36.34   36.73
      36.55   36.60   35.79   34.91   35.35   35.14   35.14   35.44
      34.72   35.07   34.50   33.67                                
  4 Rist, Mike                38 JAM                           15:49.35  
      36.59   41.48   44.80   46.65   47.89   48.44   48.86   49.75
      50.49   50.03   48.97   49.59   49.55   50.29   48.96   48.70
      48.85   47.47   46.34   45.65                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Darek               37 JAM                              29.20  
  2 Carr, Brian               37 JAM                              30.57  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris           38 BAC                            1:05.12  
  2 Gannon, Robert            39 JAM                            1:05.76  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffery             35 RAHY                             31.04  
  2 Barrish, Rob              36 JAM                              33.46  
  3 Gannon, Robert            39 JAM                              33.87  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris           38 BAC                            1:13.44  
      35.09   38.35                                                
  2 Barrish, Rob              36 JAM                            1:13.45  
      34.78   38.67                                                
  3 Briggs, Jon               38 GSM                            1:16.44  
      36.44   40.00                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        38 RYMCA                            25.00  
  2 Carr, Brian               37 JAM                              27.26  
  3 Haggerty, Thomas          38 JAM                              28.64  
  4 Hahn, Darek               37 JAM                              28.81  
  5 Iorizzo, Craig            36 RYMCA                            31.25  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        38 RYMCA                            56.18  
      25.95   30.23                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffery             35 RAHY                           1:01.43  
      30.00   31.43                                                
  2 Hiltabiddle, Steve        38 RYMCA                          1:01.87  
      28.20   33.67                                                
  3 Gannon, Robert            39 JAM                            1:02.43  
      28.14   34.29                                                
  4 Iorizzo, Craig            36 RYMCA                          1:12.41  
      35.21   37.20                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            40 JAM                              22.71  
  2 Burgarelli, Esteban       43 OCY                              24.86  
  3 Abate, Randy              41 1776                             29.82  
  4 Osborn, Louis             44 RBY                              30.03  
  5 Fazal, Omar               42 RYMCA                            38.60  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            40 JAM                              50.10  
      24.58   25.52                                                
  2 Young, William            40 TCONN                            58.10  
      27.55   30.55                                                
  3 Molina, Carlos            41 TCONN                          1:01.85  
      29.85   32.00                                                
  4 Osborn, Louis             44 RBY                            1:04.34  
      31.54   32.80                                                
  5 Fazal, Omar               42 RYMCA                          1:33.78  
      42.25   51.53                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            40 JAM                            1:52.01  
      26.87   29.37   28.82   26.95                                
  2 Young, William            40 TCONN                          2:08.68  
      28.13   31.73   33.60   35.22                                
  3 Osborn, Louis             44 RBY                            2:20.65  
      31.79   35.11   37.23   36.52                                
  4 Abate, Randy              41 1776                           2:29.54  
      33.95   37.85   39.19   38.55                                
  5 Rand, Charles             42 AC                             2:46.53  
      37.46   41.50   43.78   43.79                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sarci, Haluk              44 RYMCA                          6:49.13  
      33.11   39.22   42.03   41.50   42.79   41.65   43.47   42.51
      43.81   39.04                                                
  2 Schanzenbach, Scott       40 RYMCA                          8:07.86  
      41.00   45.26   48.04   50.52   50.12   51.09   52.07   51.38
      50.34   48.04                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Daniel            42 GSM                           11:56.81  
      32.62   35.80   36.11   35.98   36.13   36.23   36.03   36.39
      36.50   36.46   36.26   36.38   36.25   36.38   36.64   36.30
      35.88   35.76   35.46   33.25                                
  2 Volker, Jens              40 GSM                           12:37.52  
      33.17   36.27   36.86                   37.86   38.37   38.35
      38.40   38.61   38.79   38.53   38.85   38.74   38.97   39.39
      38.81   38.75   38.20   35.63                                
  3 Sarci, Haluk              44 RYMCA                         14:04.85  
      33.66   39.18   41.74   42.00   43.55   42.80   43.54   43.07
      43.81   43.45   42.87   43.12   42.88   43.40   43.16   42.52
      43.68   42.01   42.91   41.50                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burgarelli, Esteban       43 OCY                              30.03  
  2 Schanzenbach, Scott       40 RYMCA                            46.69  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schanzenbach, Scott       40 RYMCA                          1:43.08  
      49.43   53.65                                                
  2 Rand, Charles             42 AC                             1:45.67  
      48.33   57.34                                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molina, Carlos            41 TCONN                            32.09  
  2 Fazal, Omar               42 RYMCA                            40.76  
  3 Schanzenbach, Scott       40 RYMCA                            41.98  
  4 Presnal, Greg             44 RYMCA                          1:42.04  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molina, Carlos            41 TCONN                          1:11.65  
      34.03   37.62                                                
  2 Schanzenbach, Scott       40 RYMCA                          1:30.58  
      43.11   47.47                                                
  3 Fazal, Omar               42 RYMCA                          1:35.32  
      44.79   50.53                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            40 JAM                              24.74  
  2 Burgarelli, Esteban       43 OCY                              27.20  
  3 Volker, Jens              40 GSM                              29.30  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            40 JAM                              54.49  
      25.62   28.87                                                
  2 Volker, Jens              40 GSM                            1:06.19  
      30.71   35.48                                                
  3 Molina, Carlos            41 TCONN                          1:25.09  
      40.28   44.81                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eldridge, Dave            41 OCY                            1:04.99  
      30.23   34.76                                                
  2 Molina, Carlos            41 TCONN                          1:12.21  
      35.79   36.42                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kriley, Mike              45 RYMCA                            23.75  
  2 Tsuzuki, Ed               46 GSM                              24.46  
  3 Waldron, Mike             45 SM                               27.18  
  4 Kilpatrick, Brian         48 OCY                              28.80  
  5 Zoller, Merty             48 RBY                              33.80  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kriley, Mike              45 RYMCA                            55.02  
      26.88   28.14                                                
  2 Tsuzuki, Ed               46 GSM                              55.11  
      26.62   28.49                                                
  3 Miller, Curtis            45 FM                             1:04.14  
      31.10   33.04                                                
  4 Druce, Cedric             49 SM                             1:10.30  
      33.42   36.88                                                
  5 Bambrough, Antony         45 GSM                            1:28.05  
      41.72   46.33                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sloweg, Mike              47 VMST                           2:07.47  
      29.48   31.89   33.04   33.06                                
  2 Tsuzuki, Ed               46 GSM                            2:08.20  
      30.32   33.05   32.38   32.45                                
  3 Nagle, Pete               46 RBY                            2:08.94  
      29.18   31.99   33.78   33.99                                
  4 Druce, Cedric             49 SM                             2:42.75  
      37.64   41.33   41.89   41.89                                
  5 Bambrough, Antony         45 GSM                            3:09.65  
      43.03   47.61   50.05   48.96                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               46 GSM                            6:18.62  
      32.47   36.29   37.68   38.78   39.24   39.65   39.65   38.99
      38.89   36.98                                                
  2 Chaffiotte, Richard       49 RYMCA                          6:24.95  
      34.63   36.70 1:17.67   39.93   39.86 1:19.94                
  3 Jaffe, Jim                49 WYMCA                          6:32.07  
      33.99   36.65   38.08   39.35   40.41   40.65   40.60   41.12
      41.28   39.94                                                
  4 Kilpatrick, Brian         48 OCY                            7:19.29  
      36.35   41.08   41.87   42.45                   46.41 2:20.49
  5 Bambrough, Antony         45 GSM                            8:44.38  
      47.53   50.90   52.39   54.47   54.18   53.51   52.61   53.81
      52.96   52.02                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waldron, Tom              46 OCY                           11:49.09  
      32.25   35.56   36.26   35.84   35.88   36.07   35.88   35.75
      35.80   35.54   36.00   35.99   36.21   35.62   35.63   35.85
      35.46   35.47   34.73   33.30                                
  2 Chaffiotte, Richard       49 RYMCA                         13:24.48  
      36.15                                                        
      41.33                                 1:21.16                
      40.14   40.66 1:16.79                                        
  3 Lyons, Michael            49 OCY                           13:44.38  
      34.41   37.69   40.12   40.98   41.22   42.27   41.14   42.04
      42.05   41.68   42.12   42.28   42.99   42.23   41.80   42.22
      42.88   42.56   42.24   39.46                                
  4 Bambrough, Antony         45 GSM                           17:35.02  
      46.71   50.82   52.30   53.76   52.96   52.64   53.26   53.15
      53.17   53.51   53.67   53.52   54.24   53.39   52.99   52.78
      52.91   54.19   53.50   51.55                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmitt, David            47 RYMCA                            36.50  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sloweg, Mike              47 VMST                             30.24  
  2 Kriley, Mike              45 RYMCA                            32.76  
  3 Schmitt, David            47 RYMCA                            34.30  
  4 Miller, Curtis            45 FM                               37.18  
  5 Zoller, Merty             48 RBY                              41.95  
  6 Druce, Cedric             49 SM                               43.35  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sloweg, Mike              47 VMST                           1:06.90  
      31.20   35.70                                                
  2 Schmitt, David            47 RYMCA                          1:15.16  
      35.44   39.72                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kriley, Mike              45 RYMCA                            26.03  
  2 Waldron, Mike             45 SM                               31.13  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Waldron, Tom              46 OCY                            1:01.91  
      29.06   32.85                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kriley, Mike              45 RYMCA                          1:06.77  
      30.52   36.25                                                
  2 Waldron, Tom              46 OCY                            1:07.27  
      30.71   36.56                                                
  3 Waldron, Mike             45 SM                             1:10.43  
      32.49   37.94                                                
  4 Miller, Curtis            45 FM                             1:11.83  
      33.17   38.66                                                
  5 Schmitt, David            47 RYMCA                          1:12.55  
      35.27   37.28                                                
  6 Nagle, Pete               46 RBY                            1:13.43  
      35.14   38.29                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Tom              50 AC                               27.67  
  2 Levine, Steve             52 TCONN                            27.68  
  3 Eickelberg, Bill          51 RYMCA                            28.26  
  4 McConnell, Dan            52 JAM                              28.65  
  5 Bennett, Thomas           52 RYMCA                            30.11  
  6 Faillau, Robert           53 JAM                              37.90  
  7 Cantor, Glenn             51 JAM                              41.03  
  8 Dram, Dennis              53 RYMCA                            52.42  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frain, Jack               50 AC                             1:01.29  
      29.54   31.75                                                
  2 Treble, Steve             53 JAM                            1:01.46  
      30.49   30.97                                                
  3 Levine, Steve             52 TCONN                          1:01.92  
      29.91   32.01                                                
  4 McConnell, Dan            52 JAM                            1:02.83  
      30.34   32.49                                                
  5 Faillau, Robert           53 JAM                            1:27.55  
      39.70   47.85                                                
  6 Cantor, Glenn             51 JAM                            1:40.96  
      44.68   56.28                                                
  7 Dram, Dennis              53 RYMCA                          1:52.28  
      53.42   58.86                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jack              53 1776                           2:05.21  
      29.98   32.69   33.13   29.41                                
  2 Wilson, Joe               50 GSM                            2:08.87  
      29.31   31.82   32.79   34.95                                
  3 Treble, Steve             53 JAM                            2:19.18  
      32.91   35.09   36.13   35.05                                
  4 Levine, Steve             52 TCONN                          2:48.67  
      30.58   35.33 1:20.12   22.64                                
  5 Faillau, Robert           53 JAM                            3:15.69  
      42.69   49.30   52.36   51.34                                
  6 Lepore, Mario             50 RBY                            3:18.47  
      42.80   50.88   52.98   51.81                                
  7 Dram, Dennis              53 RYMCA                          4:17.96  
      53.82 1:00.69 1:09.67 1:13.78                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jack              53 1776                           5:34.38  
      31.41   33.28   34.36   34.68   34.64   34.30   34.09   33.94
      32.98   30.70                                                
  2 Treble, Steve             53 JAM                            6:17.44  
      35.07   37.46   38.65   38.04   38.69   38.54   38.86   38.15
      38.01   35.97                                                
  3 Cicero, Vito              50 Unattached                     6:47.65  
      36.82   40.63   42.46   42.87   42.44   41.07   40.95   40.80
      40.98   38.63                                                
  4 Faillau, Robert           53 JAM                            9:11.54  
      42.99   50.19   54.12   55.14   58.35   58.61   59.61   58.10
      58.09   56.34                                                
  5 Lepore, Mario             50 RBY                            9:25.11  
      44.45   53.37   56.72   56.30   57.73   56.42 1:01.06   58.98
    1:02.67   57.41                                                
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jack              53 1776                          11:37.50  
      31.83   34.46   34.68   35.10   35.14   35.16   34.97   35.26
      35.98   35.17   35.88   35.61   35.60   35.45   34.75   35.23
      35.66   35.70   34.44   31.43                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frain, Jack               50 AC                               31.48  
  2 Eickelberg, Bill          51 RYMCA                            37.15  
  3 Chayla-Wynne, Richard     52 LHY                              39.51  
  4 Dram, Dennis              53 RYMCA                          1:00.06  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frain, Jack               50 AC                             1:11.41  
      35.91   35.50                                                
  2 Chayla-Wynne, Richard     52 LHY                            1:25.78  
      41.85   43.93                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Treble, Steve             53 JAM                              37.08  
  2 Eickelberg, Bill          51 RYMCA                            37.68  
  3 Frain, Jack               50 AC                               41.35  
  4 Dram, Dennis              53 RYMCA                            55.69  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jack              53 1776                           1:17.62  
      36.88   40.74                                                
  2 Eickelberg, Bill          51 RYMCA                          1:24.88  
      39.59   45.29                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cicero, Vito              50 Unattached                       35.79  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Dan            52 JAM                            1:11.48  
      32.51   38.97                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Treble, Steve             53 JAM                            1:11.31  
      34.71   36.60                                                
  2 Frain, Jack               50 AC                             1:12.05  
      34.59   37.46                                                
  3 Bennett, Thomas           52 RYMCA                          1:14.74  
      34.98   39.76                                                
  4 Cicero, Vito              50 Unattached                     1:21.14  
      36.40   44.74                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Casnel, Bob               56 TCONN                            26.20  
  2 Wallace, Richard          57 GSM                              28.05  
  3 Kristoff, William         57 RYMCA                            29.13  
  4 Gould, Albert             58 GSM                              33.50  
  5 Hengeveld, Robert         58 RYMCA                            43.74  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            56 WYMCA                            58.04  
      28.57   29.47                                                
  2 Zahim, Jack               59 WYMCA                          1:00.79  
      29.77   31.02                                                
  3 Gould, Albert             58 GSM                            1:19.65  
      36.83   42.82                                                
  4 Hengeveld, Robert         58 RYMCA                          1:37.25  
      45.30   51.95                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geiman, Ttom              55 GSM                            2:02.92  
      27.66   32.50   32.40   30.36                                
  2 McElroy, Frank            56 WYMCA                          2:05.78  
      30.70   32.34   32.30   30.44                                
  3 Zahim, Jack               59 WYMCA                          2:09.28  
      30.24   32.39   33.80   32.85                                
  4 Seidman, Lawrence         57 WYMCA                          2:15.69  
      30.99   34.59   35.32   34.79                                
  5 Wallace, Richard          57 GSM                            2:21.25  
      31.85   36.89   37.43   35.08                                
  6 Hengeveld, Robert         58 RYMCA                          3:24.78  
      43.33   50.30   54.36   56.79                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geiman, Ttom              55 GSM                            5:42.18  
      30.40   34.65   36.61   36.70   35.56   34.99   34.71   34.21
      32.61   31.74                                                
  2 McElroy, Frank            56 WYMCA                          5:48.59  
      32.81   35.56   36.08   36.12   35.93   35.55   34.93   34.95
      34.13   32.53                                                
  3 Zahim, Jack               59 WYMCA                          5:54.87  
      32.05   35.09   35.47   36.34   36.60   36.55   36.61   36.23
      35.57   34.36                                                
  4 Wallace, Richard          57 GSM                            6:31.79  
      36.27   40.20   40.46   40.42   40.45   40.23   39.99   39.82
      39.19   34.76                                                
  5 Gould, Albert             58 GSM                            8:22.39  
      41.03   47.94   49.57   52.13   52.21   53.44   52.42   53.17
      52.24   48.24                                                
  6 Hengeveld, Robert         58 RYMCA                          8:56.49  
      47.39   51.63   54.32   54.24   55.05   54.75   55.14   54.95
      54.72   54.30                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            56 WYMCA                         11:52.19  
      33.27   35.79   35.70   35.97   35.73   35.48   35.43   35.23
      35.53   35.59   36.23   36.35   35.98   36.60   36.08   36.53
      35.94   35.88   35.44   33.44                                
  2 Wallace, Richard          57 GSM                           13:24.75  
      34.91   39.84   40.93   41.43   41.20   41.38   41.43   41.35
      41.57   41.41   41.20   41.14   40.96   40.82   40.75   40.72
      40.02   39.59   38.73   35.37                                
  3 Simon, Murray             59 MU                            14:07.03  
      37.72   39.98   41.86   42.59   43.12   42.36   42.39   43.34
      42.44   42.58   43.44   43.28   43.69   42.97   43.60   43.79
      43.03   42.64   41.85   40.36                                
  4 Gould, Albert             58 GSM                           16:17.16  
      43.01   48.37   50.83   51.90   51.97   51.69   52.70   53.64
      51.95   52.63   52.18   52.78   52.54                   52.16
      52.33   51.86   53.14   48.89                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zahim, Jack               59 WYMCA                            32.76  
  2 Casnel, Bob               56 TCONN                            33.65  
  3 McAdams, Robert           55 Unattached                       55.08  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zahim, Jack               59 WYMCA                          1:13.41  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Albert             58 GSM                              41.41  
  2 Hengeveld, Robert         58 RYMCA                            52.24  
  3 McAdams, Robert           55 Unattached                       56.86  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simon, Murray             59 MU                             1:10.88  
      40.42   30.46                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Casnel, Bob               56 TCONN                            29.83  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kristoff, William         57 RYMCA                          1:16.75  
      34.51   42.24                                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haggerty, Dagmar          62 JAM                              58.48  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, John                62 RBY                            2:42.49  
      37.97   41.04   42.75   40.73                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, John                62 RBY                            7:32.37  
      41.73   44.87   45.78   46.59   45.30   46.73   45.32   46.13
      46.01   43.91                                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gedzelman, Stanley        60 RYMCA                            37.94  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gedzelman, Stanley        60 RYMCA                            38.54  
  2 Cox, Donald               61 PRIN                             43.06  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gedzelman, Stanley        60 RYMCA                            35.63  
  2 Hunt, John                62 RBY                              36.93  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gedzelman, Stanley        60 RYMCA                          1:16.12  
      36.15   39.97                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Ed                65 AC                             3:45.48  
      49.07   56.93   58.24 1:01.24                                
  2 Ruman, John               67 GSM                            4:18.99  
      57.78 1:05.07 1:07.94 1:08.20                                
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Ed                65 AC                             1:58.04  
      57.79 1:00.25                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ruman, John               67 GSM                              53.98  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Ed                65 AC                             1:45.42  
      49.95   55.47                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Ed                65 AC                               46.69  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Ed                65 AC                             1:50.03  
      49.50 1:00.53                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mackolin, Bill            70 AC                               43.34  
  2 Hemeker, Ralph            71 RYMCA                            44.05  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mackolin, Bill            70 AC                             1:46.26  
      48.89   57.37                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fiischl, Robert           73 GSM                            3:33.89  
      47.43   55.47   56.47   54.52                                
  2 Mackolin, Bill            70 AC                             3:59.94  
      48.99 1:01.55 2:09.40                                        
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul               74 SHY                            7:38.57  
      42.98   45.29   46.14   46.58   46.60   47.76   45.82   47.08
      46.26   44.06                                                
  2 Fiischl, Robert           73 GSM                            9:44.65  
      50.79   55.47   59.54   59.74   59.79 1:00.49 1:01.35 1:00.03
      59.91   57.54                                                
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul               74 SHY                           15:24.00  
      43.68   45.59   46.69   46.15   46.35   46.89   46.57   47.15
      46.43   46.71   46.92   46.18   46.22   46.83   46.44   46.27
      46.91   45.90   45.79   44.33                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hemeker, Ralph            71 RYMCA                          1:01.48  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul               74 SHY                            1:28.59  
      45.02   43.57                                                
  2 Fiischl, Robert           73 GSM                            1:59.70  
      58.78 1:00.92                                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mackolin, Bill            70 AC                             1:04.03  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fiischl, Robert           73 GSM                            1:58.79  
      57.99 1:00.80                                                
  2 Mackolin, Bill            70 AC                             2:27.08  
    1:04.36 1:22.72                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            76 RYMCA                            38.28  
  2 Vanore, Joseph            77 RYMCA                            44.30  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vanore, Joseph            77 RYMCA                          1:40.89  
      46.81   54.08                                                
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            76 RYMCA                            47.18  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            76 RYMCA                            47.56  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            76 RYMCA                            48.53  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            76 RYMCA                          1:38.61  
      48.83   49.78                                                
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George            80 RBY                            1:54.62  
      57.34   57.28                                                
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George            80 RBY                              49.42  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George            80 RBY                            1:48.16  
      52.16   56.00                                                
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George            80 RBY                              50.75  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George            80 RBY                            2:04.39  
    1:02.60 1:01.79                                                
 
Men 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Austin            89 OCY                           20:56.75  
      34.18   37.43   38.24   39.08   39.70   40.02   40.35   40.68
      40.47 3:22.87 1:03.29 1:04.13 2:08.40 1:03.99 1:03.82 1:03.72
    1:03.93 1:05.65 1:04.62 1:02.18                                
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'A'                                    1:45.32  
     1) Donnelly, Wes 22                2) Gephart, Jacqueline 25         
     3) Drury, Dan 24                   4)                                
       23.54    28.72    28.70    24.36                                    
  2 Wycoff YfMCA  'A'                                           1:49.47  
     1) Zahim, Jack 59                  2) Jaffe, Jim 49                  
     3) McElroy, Frank 56               4) Wein, Art 40                   
       24.27    31.49    26.94    26.77                                    
  3 Atlantic Club  'A'                                          1:50.08  
       26.53    28.28    27.72    27.55                                    
  4 Jersey Area Masters  'B'                                    2:00.19  
     1) Jacquemin, Daniel 33            2) Livne, Tamar 26                
     3) McDowell, Meridith 23           4) Hahn, Darek 37                 
       30.96    27.47    35.09    26.67                                    
  5 Atlantic Club  'C'                                          2:25.16  
       45.09    35.55    34.35    30.17                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ocean County YMCA  'A'                                      1:53.60  
     1) Burgarelli, Esteban 43          2) Petto, Lou 32                  
     3) Heckman, Dana 22                4) Caniano, William 30            
       30.03    30.09    26.66    26.82                                    
  2 Ccy  'A'                                                    1:56.36  
     1) Betts, Mike 26                  2) Betts, Maurice 28              
     3) Banas, Jennifer 24              4)                                
       28.56    38.05    23.40    26.35                                    
  3 Jersey Area Masters  'A'                                    1:57.47  
     1) Gephart, Jacqueline 25          2) Donnelly, Wes 22               
     3) Drury, Dan 24                   4)                                
       33.01    32.08    24.65    27.73                                    
  4 Atlantic Club  'A'                                          2:00.77  
     1) Frain, Jack 50                  2) Giunco, Maggy 35               
     3) Walling, Katin 22               4)                                
       31.09    33.53    30.62    25.53                                    
  5 Wycoff YfMCA  'A'                                           2:04.02  
     1) Zahim, Jack 59                  2) Jaffe, Jim 49                  
     3) McElroy, Frank 56               4) Wein, Art 40                   
       32.94    18.92    18.12    54.04                                    
  6 Jersey Area Masters  'B'                                    2:18.22  
     1) Jacquemin, Daniel 33            2) Barrish, Rob 36                
     3) Livne, Tamar 26                 4) McDowell, Meridith 23          
       33.28    33.44    36.83    34.67                                    
  7 Atlantic City  'C'                                          2:37.87  
       34.60    42.27    42.21    38.79                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'B'                                    1:50.04  
     1) Julius, Barry 32                2) Evans, Kelly 27                
     3) Jacquemin, Bretta 35            4) Zaagoub, Nassim 38             
       26.26    28.98    30.81    23.99                                    
  2 RidgewoodY Masters  'A'                                     1:52.62  
       26.20    30.54    29.02    26.86                                    
  3 Atlantic Club  'B'                                          2:02.60  
       30.51    30.47    33.14    28.48                                    
  4 Berkeley Aquatic  'A'                                       2:04.72  
     1) McGiffin, Chris 38              2) Lemongello, Rosanne 42         
     3) Sherratt, Philip 31             4) Kirk, Susan 44                 
       29.04    29.39    42.21    24.08                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'A'                                    2:00.21  
     1) Gannon, Robert 39               2) Marolda, Diane 34              
     3) Segal, William 40               4) Cody, Michele 30               
       27.91    37.32    25.63    29.35                                    
  2 RidgewoodY Masters  'A'                                     2:05.35  
       37.26    36.85    27.05    24.19                                    
  3 Atlantic Club  'B'                                          2:16.61  
     1) O'Neill, Tom 50                 2) Rickert, Tracy 26              
     3) Ramirez, Judy 46                4) Coghlan, Chris 31              
       28.02    37.53    28.45    42.61                                    
  4 Jersey Area Masters  'B'                                    2:42.77  
     1) Julius, Barry 32                2) Troyanskaya, Olga 27           
     3) Bjork, Linda 39                 4) Zaagoub, Nassim 38             
       50.59    43.48    38.90    29.80                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 RidgewoodY Masters  'A'                                     1:49.16  
       28.14    27.40    28.59    25.03                                    
  2 The Connection  'A'                                         2:03.27  
     1) Levine, Steve 52                2) Sangree, Sarah 47              
     3) Wilderotter, Nancy 45           4) Young, William 40              
       28.12    42.21    26.47    26.47                                    
  3 Jersey Area Masters  'B'                                    2:10.46  
     1) Rist, Mike 38                   2) Bjork, Linda 39                
     3) Kemp, Debbie 43                 4) Haggerty, Thomas 38            
       25.13    29.27    32.90    43.16                                    
  4 Jersey Area Masters  'A'                                    2:18.01  
     1) Carr, Brian 37                  2) Barrish, Rob 36                
     3) Segal, Leigh 40                 4) Tracy, Janet 41                
       33.95    37.76    37.41    28.89                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 RidgewoodY Masters  'A'                                     1:59.93  
       36.21    31.90    24.78    27.04                                    
  2 Berkeley Aquatic  'A'                                       2:03.25  
       26.38    36.17    27.91    32.79                                    
  3 Ocean County YMCA  'A'                                      2:12.39  
     1) Waldron, Susan 43               2) Waldron, Tom 46                
       27.41    34.84    36.63    33.51                                    
  4 Jersey Area Masters  'A'                                    2:15.35  
     1) Carr, Brian 37                  2) Kemp, Debbie 43                
     3) Hahn, Darek 37                  4) Dandurand, Ann 36              
       30.89    33.46    37.25    33.75                                    
  5 The Connection  'A'                                         2:16.09  
     1) Casnel, Bob 56                  2) Molina, Carlos 41              
     3) Sangree, Sarah 47               4) Wilderotter, Nancy 45          
       45.28    27.10    29.34    34.37                                    
  6 Jersey Area Masters  'B'                                    2:35.86  
     1) Rist, Mike 38                   2) Jacquemin, Bretta 35           
     3) Segal, Leigh 40                 4) Haggerty, Thomas 38            
       42.04    34.30    47.67    31.85                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'A'                                    2:05.20  
     1) Treble, Steve 53                2) Shapiro, Nancy 46              
     3) Mills, Patric 62                4) McConnell, Dan 52              
       28.13    30.59    38.06    28.42                                    
  2 RidgewoodY Masters  'A'                                     2:11.87  
       28.74    39.85    17.04    46.24                                    
  3 Jersey Area Masters  'B'                                    2:33.22  
     1) Cantor, Glenn 51                2) Haggerty, Dagmar 62            
     3) Christie, Terry 49              4) Faillau, Robert 53             
       41.37    16.31    37.41    58.13                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Masters  'A'                                    2:23.98  
     1) Treble, Steve 53                2) Shapiro, Nancy 46              
     3) McConnell, Dan 52               4) Mills, Patric 62               
       36.02    39.53    30.91    37.52                                    
  2 RidgewoodY Masters  'A'                                     2:26.51  
       47.41    53.73    16.97    28.40                                    
  3 Lakeland Hills YMCA  'A'                                    2:49.39  
     1) Chayla-Wynne, Richard 52        2)                                
       40.58    53.39    18.00    57.42                                    
  4 Jersey Area Masters  'B'                                    3:50.54  
     1) Cantor, Glenn 51                2) Haggerty, Dagmar 62            
     3) Faillau, Robert 53              4) Christie, Terry 49             
       51.38  1:03.94    56.90    58.32