Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/1/2011 08:21 AM
                           Octoberfest - 10/15/2011                            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           20 DRMS                 3:45.00    3:37.82  
      45.06   53.62   57.96 1:01.18                                
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           20 DRMS                 2:15.00    2:00.50  
      56.06 1:04.44                                                
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           20 DRMS                 2:00.00    2:09.69  
    1:01.35 1:08.34                                                
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gowan, Carrie             27 DRMS                   59.80      59.45  
      28.26   31.19                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gowan, Carrie             27 DRMS                 1:10.08    1:11.23  
      33.47   37.76                                                
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           31 GSM                  1:04.77    1:07.72  
      32.81   34.91                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           31 GSM                    38.50      36.03  
  2 Welsh, Courtney           31 Unattached             42.00      40.30  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Courtney           31 Unattached           1:25.00    1:23.89  
      39.92   43.97                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           31 GSM                    28.88      30.69  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           31 GSM                  1:04.04    1:07.66  
      31.76   35.90                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paine, Roslyn             35 BERK                   40.37      40.35  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paine, Roslyn             35 BERK                 1:28.04    1:26.49  
      41.50   44.99                                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paine, Roslyn             35 BERK                 1:25.00    1:23.00  
      40.53   42.47                                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Sara               40 BERK                 7:00.00    6:58.32  
    1:20.11   42.48   42.70   42.67   43.75   42.48   43.13   41.72
      39.28                                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Sara               40 BERK                   37.29      35.36  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Przedpelski, Lynda        47 Unattached             28.34      28.25  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Przedpelski, Lynda        47 Unattached           1:01.84    1:01.14  
      29.39   31.75                                                
  2 DiTommaso, Laurie         49 GSM                  1:01.00    1:02.59  
      29.84   32.75                                                
  3 Saillot, Anne-France      48 BERK                 1:06.96    1:08.94  
      33.49   35.45                                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie         49 GSM                    32.00      32.37  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saillot, Anne-France      48 BERK                 1:24.08    1:23.20  
      40.09   43.11                                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie         49 GSM                    28.00      29.40  
  2 Saillot, Anne-France      48 BERK                   34.00      35.06  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie         49 GSM                  1:06.00    1:10.75  
      32.63   38.12                                                
  2 Przedpelski, Lynda        47 Unattached           1:16.62    1:16.48  
      36.51   39.97                                                
  3 Saillot, Anne-France      48 BERK                 1:19.91    1:20.15  
      37.20   42.95                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kranefuss, Ellen          50 DRMS                   33.19      33.66  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navin, Wendy              52 GSM                  3:05.00    2:57.48  
      39.88   44.78   46.86   45.96                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friedman, Sharon          52 GSM                 12:00.00    9:07.91  
      48.80   53.34 1:50.66   55.95   54.39   56.52   56.80   56.28
      58.14                                                        
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friedman, Sharon          52 GSM                 30:00.00   31:33.13  
      47.46   50.94   53.97   56.14   55.78   54.93   57.41   55.96
      58.15   58.37   57.76   58.52   58.01   57.57   58.50   57.62
      58.34   56.25   56.46   57.25   57.75   58.54   57.31   58.84
      58.24   59.16   58.64   58.32 1:01.96   59.32   58.29   57.65
    1:03.72
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Kranefuss, Ellen          50 DRMS                   41.66      41.81  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kranefuss, Ellen          50 DRMS                 1:28.81    1:32.41  
      46.95   45.46                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soffer, Gaash             29 REDT                   27.05      26.15  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Matthew             29 BERK                 1:57.00    1:59.33  
      27.77   30.32   30.82   30.42                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Matthew             29 BERK                 5:20.00    5:33.44  
      29.36   32.53   33.22   33.59   33.89   34.03   34.53   34.32
      34.19   33.78                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soffer, Gaash             29 REDT                   40.00      36.38  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soffer, Gaash             29 REDT                 1:19.00    1:19.70  
      36.32   43.38                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Matthew             29 BERK                 2:15.00    2:17.12  
      29.49   35.07   40.60   31.96                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, Robert            33 Unattached             23.40      23.29  
  2 Rotthoff, Kurt            31 BERK                   26.20      27.00  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, Robert            33 Unattached             51.00      50.97  
      24.50   26.47                                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voloshin, Igor            31 BERK                   30.99      29.09  
  2 Rotthoff, Kurt            31 BERK                   32.60      30.21  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rotthoff, Kurt            31 BERK                 1:12.40    1:10.18  
      32.59   37.59                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voloshin, Igor            31 BERK                 1:01.99      59.31  
      27.58   31.73                                                
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matheson, Kurt            38 Unattached             50.50      51.61  
      24.84   26.77                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matheson, Kurt            38 Unattached             58.00    1:02.47  
      28.78   33.69                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatino, John            44 DRMS                   30.00      30.39  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatino, John            44 DRMS                 1:07.00    1:07.10  
      32.32   34.78                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Edward          42 DRMS                 2:04.00    2:00.99  
      28.10   30.50   31.05   31.34                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Edward          42 DRMS                   31.80      31.59  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatino, John            44 DRMS                   32.00      32.25  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatino, John            44 DRMS                 1:17.00    1:13.73  
      33.65   40.08                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muller, Lorenz            47 DRMS                 1:05.00      31.75  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steven       45 JAM                       NT      52.16  
      25.20   26.96                                                
  2 Muller, Lorenz            47 DRMS                 1:05.00    1:07.34  
      33.02   34.32                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muller, Lorenz            47 DRMS                 2:40.00    2:24.73  
      33.55   36.12   37.77   37.29                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muller, Lorenz            47 DRMS                 7:30.00    6:54.00  
      37.01   40.56   41.17   42.09   43.15   42.76   42.69   42.75
      42.48   39.34                                                
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steven       45 JAM                  1:04.00    1:04.15  
      31.22   32.93                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steven       45 JAM                  1:01.00    1:00.34  
      27.67   32.67                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gulbin, Christopher       54 Unattached              0.35      31.26  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gulbin, Christopher       54 Unattached           1:25.00    1:12.68  
      33.91   38.77                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gulbin, Christopher       54 Unattached           2:50.00    2:37.14  
      34.12   37.31   41.90   43.81                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirby, Dillard            51 DRMS                 5:54.00    5:47.86  
      31.31   34.36   35.28   35.74   35.65   35.51   35.45   35.28
      35.40   33.88                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samaranayake, Tilak       54 Unattached                NT      40.03  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samaranayake, Tilak       54 Unattached                NT    1:31.44  
      43.09   48.35                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            58 GSM                  1:04.95      28.51  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Allan             55 DRMS                 1:10.00    1:03.67  
      31.83   31.84                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            58 GSM                  2:28.42    2:34.18  
      33.26   39.48   41.56   39.88                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            58 GSM                  6:57.68    7:24.07  
      37.83   42.92   44.90   46.18   46.33   45.67   45.20   44.80
      45.34   44.90                                                
  2 DeSimone, David           56 DRMS                 8:00.00    8:05.19  
      42.45   47.03   49.25   49.13   50.19   50.13   48.89   49.75
      50.86   47.51                                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            58 GSM                 24:08.03   25:13.68  
      38.74   44.73   46.49   46.45   47.32   47.29   48.22   48.10
      47.29   47.14   47.28   47.46   48.51   47.66   47.59   47.73
      48.14   47.18   47.38   46.48   44.76   45.46   45.29   44.83
      44.67   45.04   45.58   46.80   44.68   43.80   43.28   43.23
      39.08
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Allan             55 DRMS                   38.20      38.47  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Allan             55 DRMS                 1:30.10    1:22.73  
      40.69   42.04                                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, David           56 DRMS                 1:00.00      41.47  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawyer, Allan             55 DRMS                 1:30.11    1:21.04  
      37.98   43.06                                                
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             60 GSM                  1:02.80    1:02.23  
      30.69   31.54                                                
  2 Sullivan, James           60 DRMS                 1:04.65    1:10.59  
      32.80   37.79                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             60 GSM                  2:27.00    2:33.40  
      36.34   39.56   40.30   37.20                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenske, Carl              61 DRMS                      NT    7:22.86  
      37.45 1:26.13   45.72   45.72 1:32.85   46.16 1:28.83   15.55
    1:02.71                                                        
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenske, Carl              61 DRMS                      NT   25:15.87  
    2:06.60 3:54.64 1:33.68   46.50 2:20.65 1:33.56   46.66   46.16
      46.50   46.40   46.84 1:33.37   45.84 2:19.04   46.20   46.75
      46.02   43.55   45.08   41.83   29.32   32.95   15.57   35.07
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Robert           62 Unattached           1:57.38    2:01.79  
    1:00.35 1:01.44                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rotthoff, David           60 OHIO                   36.00      34.84  
  2 Bohan, Richard            60 GSM                    37.00      35.82  
  3 Sullivan, James           60 DRMS                   37.89      38.09  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Richard            60 GSM                  1:20.00    1:17.91  
      37.09   40.82                                                
  2 Sullivan, James           60 DRMS                 1:22.98    1:22.31  
      38.26   44.05                                                
  3 Rotthoff, David           60 OHIO                 1:24.24    1:22.95  
      38.55   44.40                                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Robert           62 Unattached           1:02.14    1:02.28  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenske, Carl              61 DRMS                      NT    1:59.44  
      50.99 1:08.45                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James           60 DRMS                 1:15.00    1:16.42  
      36.96   39.46                                                
  2 Rotthoff, David           60 OHIO                 1:20.20    1:20.54  
      38.93   41.61                                                
  3 Allred, David             60 GSM                  1:19.00    1:49.51  
    1:01.65   47.86                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pine, Stephen             69 Unattached             32.70      33.51  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Philip            69 Unattached           1:25.00    1:23.20  
      39.71   43.49                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemecker, Ralph           78 GSM                    45.05      50.29  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemecker, Ralph           78 GSM                    56.09      55.80  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemecker, Ralph           78 GSM                  2:12.12    2:16.65  
    2:16.65                                                        
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            83 GSM                  2:15.00    2:12.11  
    1:03.53 1:08.58                                                
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            83 GSM                  4:50.00    5:01.50  
    1:07.66 1:17.22 1:17.63 1:18.99