Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/19/2011 10:09 AM
                         NYNJDuelinthePool - 11/6/2011                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Appleby, Heather L        23 Red Tide-6           2:51.00    2:54.52    9  
      39.34   44.34   44.85   45.99                                
  2 DeSimone, Daisy G         20 Ranger Aquatics-7    4:00.00    4:02.90    7  
      54.16 1:02.82 1:04.59 1:01.33                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy G         20 Ranger Aquatics-7    1:09.90    1:02.66    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy G         20 Ranger Aquatics-7    2:26.87    2:25.00    9  
    1:08.53 1:16.47                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Appleby, Heather L        23 Red Tide-6           3:00.00    3:07.22    9  
      44.97   47.30   48.66   46.29                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wruble, Zane              22 Red Tide-6             45.00      42.30    9  
  2 DeSimone, Daisy G         20 Ranger Aquatics-7    1:00.00    1:05.14    7  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wruble, Zane              22 Red Tide-6           1:32.00    1:27.39    9  
      42.55   44.84                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wruble, Zane              22 Red Tide-6           3:15.00    3:13.47    9  
      44.64   48.22   50.09   50.52                                
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Appleby, Heather L        23 Red Tide-6           1:30.00    1:32.45    9  
      42.36   50.09                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alter, Zahava             25 Red Tide-6             34.41      37.19    9  
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Annie E         25 Berkeley (Nj) Aq-7   2:25.00    2:22.00    9  
      34.10   36.04   36.39   35.47                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Annie E         25 Berkeley (Nj) Aq-7   4:53.00    4:53.44    9  
      34.24   36.18   36.91   37.58   37.14   37.84   37.27   36.28
  2 Whitty, Jackie L          28 Berkeley (Nj) Aq-7   5:20.00    5:15.30    7  
      35.59   38.17   39.74   40.31   40.61   40.40   40.65   39.83
  3 Hughes, Deirdre M         27 Hoboken Masters-7         NT    6:33.07    6  
      41.19   47.38   47.88   50.58   51.32   52.68   51.34   50.70
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitty, Jackie L          28 Berkeley (Nj) Aq-7     35.20      35.90    9  
  2 Tringale, Mary-Theresa G  28 Red Tide-6             41.13      42.76    7  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Annie E         25 Berkeley (Nj) Aq-7   1:27.00    1:27.98    9  
      42.63   45.35                                                
  2 Williams, Brooke A        29 Garden State Mas-7        NT    1:33.28    7  
      43.91   49.37                                                
  3 Hughes, Deirdre M         27 Hoboken Masters-7    1:35.00    1:41.84    6  
      49.43   52.41                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brooke A        29 Garden State Mas-7        NT    3:17.97    9  
      45.85   50.55   51.13   50.44                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitty, Jackie L          28 Berkeley (Nj) Aq-7     34.80      34.76    9  
  2 Alter, Zahava             25 Red Tide-6             34.41      35.50    7  
  3 Tringale, Mary-Theresa G  28 Red Tide-6             38.78      37.72    6  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alter, Zahava             25 Red Tide-6           1:21.98    1:19.86    9  
      37.56   42.30                                                
  2 Tringale, Mary-Theresa G  28 Red Tide-6           1:27.40    1:27.23    7  
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alter, Zahava             25 Red Tide-6           2:57.27    3:00.62    9  
      40.48   46.01   47.08   47.05                                
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brooke A        29 Garden State Mas-7        NT    1:28.33    9  
      41.42   46.91                                                
  2 Hughes, Deirdre M         27 Hoboken Masters-7         NT    1:32.57    7  
      45.02   47.55                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tringale, Mary-Theresa G  28 Red Tide-6           3:15.29    3:17.17    9  
      40.26   50.48   59.15   47.28                                
 -- Williams, Brooke A        29 Garden State Mas-7        NT         DQ  
      41.56   49.83   51.89   47.80                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7     30.12      29.58    9  
  2 Sinder, Tiffany M         31 Red Tide-6             35.74      35.64    7  
  3 Koeppel, Kacey J          32 Red Tide-6                NT      37.66    6  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sinder, Tiffany M         31 Red Tide-6           1:20.21    1:19.97    9  
      38.46   41.51                                                
  2 Koeppel, Kacey J          32 Red Tide-6                NT    1:24.44    7  
      39.93   44.51                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairman, Abigail A        34 Red Tide-6           2:33.34    2:41.48    9  
      36.79   40.88   42.12   41.69                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairman, Abigail A        34 Red Tide-6           5:30.91    5:44.02    9  
      38.41   42.72   44.42   44.44   44.13   43.88   42.93   43.09
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bluhm, Sandy A            33 Berkeley (Nj) Aq-7     39.00      39.13    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   1:11.81    1:13.78    9  
      35.89   37.89                                                
  2 Soltys, Julie             33 Berkeley (Nj) Aq-7   1:17.00    1:17.51    7  
      37.84   39.67                                                
  3 Bluhm, Sandy A            33 Berkeley (Nj) Aq-7   1:22.61    1:22.64    6  
      40.21   42.43                                                
  4 Fairman, Abigail A        34 Red Tide-6           1:22.60    1:29.95    5  
      43.16   46.79                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairman, Abigail A        34 Red Tide-6           3:04.17    3:00.94    9  
      42.72   45.28   46.53   46.41                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sinder, Tiffany M         31 Red Tide-6             51.91      48.22    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Julie             33 Berkeley (Nj) Aq-7   1:25.11    1:27.15    9  
      41.77   45.38                                                
  2 Sinder, Tiffany M         31 Red Tide-6           1:50.25    1:44.89    7  
      50.57   54.32                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bluhm, Sandy A            33 Berkeley (Nj) Aq-7     39.16      37.08    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   1:14.43    1:15.07    9  
  2 Soltys, Julie             33 Berkeley (Nj) Aq-7   1:17.35    1:15.59    7  
      35.47   40.12                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   2:40.16    2:37.27    9  
      34.48   39.81   45.59   37.39                                
  2 Soltys, Julie             33 Berkeley (Nj) Aq-7   2:50.00    2:42.47    7  
      35.79   42.21   47.25   37.22                                
  3 Bluhm, Sandy A            33 Berkeley (Nj) Aq-7   3:04.17    3:01.43    6  
      40.48   45.12   54.41   41.42                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glotova, Irina            36 Asphalt Green Ma-6        NT    2:46.33    9  
      37.86   41.32   43.24   43.91                                
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Negley, Heather E         39 Garden State Mas-7   5:06.30    5:14.06    9  
      36.67   38.98   39.23   39.77   39.44   40.14   39.95   39.88
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Negley, Heather E         39 Garden State Mas-7     34.00      34.84    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Negley, Heather E         39 Garden State Mas-7   1:16.40    1:17.45    9  
      37.16   40.29                                                
  2 Glotova, Irina            36 Asphalt Green Ma-6        NT    1:25.75    7  
      42.25   43.50                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Jennifer J       35 Garden State Mas-7     44.25      40.01    9  
  2 Glotova, Irina            36 Asphalt Green Ma-6        NT      44.56    7  
  3 Paine, Roslyn M           36 Berkeley (Nj) Aq-7     45.03      45.44    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Jennifer J       35 Garden State Mas-7   1:29.55    1:28.31    9  
      41.09   47.22                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Jennifer J       35 Garden State Mas-7   3:09.45    3:16.72    9  
      42.92   48.95   52.48   52.37                                
  2 Paine, Roslyn M           36 Berkeley (Nj) Aq-7   3:28.00    3:22.26    7  
      47.06   50.89   51.79   52.52                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glotova, Irina            36 Asphalt Green Ma-6        NT    1:25.62    9  
      39.12   46.50                                                
  2 Paine, Roslyn M           36 Berkeley (Nj) Aq-7   1:32.00    1:33.32    7  
      46.13   47.19                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Negley, Heather E         39 Garden State Mas-7   2:40.00    2:48.57    9  
      38.29   41.33   50.35   38.60                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              41 Ranger Aquatics-7      31.00      29.90    9  
  2 Alemy, Beth B             40 Garden State Mas-7     31.49      31.11    7  
  3 Lovejoy, Rachel S         42 Red Tide-6             33.00      31.93    6  
  4 Lopez, Alexandra          44 Garden State Mas-7     36.31      35.72    5  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armentrout, Anna S        40 Red Tide-6           1:07.16    1:08.77    9  
      32.98   35.79                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ascione, Lynn             44 Berkeley (Nj) Aq-7   2:37.00    2:40.26    9  
      37.26   40.68   41.49   40.83                                
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armentrout, Anna S        40 Red Tide-6           5:16.20    5:07.70    9  
      35.16   38.45   39.76   39.43   39.78   39.02   39.29   36.81
  2 Clark, Sarah T            40 Berkeley (Nj) Aq-7   6:30.00    6:05.61    7  
      42.33   45.66   46.25   46.81   47.26   47.87   46.35   43.08
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armentrout, Anna S        40 Red Tide-6             35.52      35.31    9  
  2 Lovejoy, Rachel S         42 Red Tide-6             40.00      38.83    7  
  3 Clark, Sarah T            40 Berkeley (Nj) Aq-7     36.00      39.65    6  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Armentrout, Anna S        40 Red Tide-6           1:15.19    1:15.42    9  
      36.71   38.71                                                
  2 Clark, Sarah T            40 Berkeley (Nj) Aq-7   1:40.00    1:28.86    7  
      44.34   44.52                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              41 Ranger Aquatics-7      41.00      39.47    9  
  2 Alemy, Beth B             40 Garden State Mas-7     44.99      41.13    7  
  3 Lovejoy, Rachel S         42 Red Tide-6             44.00      43.24    6  
  4 Ascione, Lynn             44 Berkeley (Nj) Aq-7     43.00      44.99    5  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              41 Ranger Aquatics-7    1:27.00    1:25.52    9  
      40.48   45.04                                                
  2 Alemy, Beth B             40 Garden State Mas-7   1:30.00    1:28.32    7  
      42.14   46.18                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ascione, Lynn             44 Berkeley (Nj) Aq-7   3:18.00    3:23.92    9  
      46.81   52.05   53.33   51.73                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Alexandra          44 Garden State Mas-7     40.75      42.31    9  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ascione, Lynn             44 Berkeley (Nj) Aq-7   1:24.00    1:28.34    9  
      42.70   45.64                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              41 Ranger Aquatics-7    2:45.00    2:42.35    9  
      35.63   40.34   47.49   38.89                                
  2 Alemy, Beth B             40 Garden State Mas-7   2:50.75    2:49.53    7  
      36.64   44.65   48.89   39.35                                
  3 Lopez, Alexandra          44 Garden State Mas-7        NT    3:33.92    6  
      46.21 1:00.40   58.97   48.34                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       49 Garden State Mas-7     31.60      31.24    9  
  2 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7     32.26      33.31    7  
  3 Morgan, Adele M           45 Garden State Mas-7     39.00      36.17    6  
  4 Bell, Patti A             49 Garden State Mas-7        NT      52.40    5  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7   1:14.14    1:17.41    9  
      37.17   40.24                                                
  2 Morgan, Adele M           45 Garden State Mas-7   1:34.00    1:24.30    7  
      39.00   45.30                                                
  3 Yamashita, Mikiko         45 Red Tide-6           1:40.00    1:30.08    6  
      42.62   47.46                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamashita, Mikiko         45 Red Tide-6           3:40.00    3:19.67    9  
      44.35   51.11   52.59   51.62                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Adele M           45 Garden State Mas-7     45.00      47.27    9  
  2 Yamashita, Mikiko         45 Red Tide-6             55.00      52.85    7  
  3 Bell, Patti A             49 Garden State Mas-7        NT    1:01.51    6  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       49 Garden State Mas-7     39.47      40.58    9  
  2 Ge, Lan                   49 Garden State Mas-7     50.00      48.13    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       49 Garden State Mas-7   1:27.60    1:28.94    9  
      41.41   47.53                                                
  2 Ge, Lan                   49 Garden State Mas-7   1:41.00    1:42.17    7  
      49.26   52.91                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       49 Garden State Mas-7     32.40      32.49    9  
  2 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7     37.49      38.45    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7   1:34.39    1:35.89    9  
      42.42   53.47                                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Adele M           45 Garden State Mas-7   1:50.00    1:38.52    9  
      45.58   52.94                                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Nancy M           51 Ranger Aquatics-7      34.90      35.24    9  
  2 Kranefuss, Ellen N        51 Ranger Aquatics-7      36.34      36.04    7  
  3 Graham, Laura A           50 Berkeley (Nj) Aq-7     35.70      37.71    6  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Cindy           54 Westchester Mast-6   2:39.89    2:39.02    9  
      36.58   39.95   41.39   41.10                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Cindy           54 Westchester Mast-6   5:28.73    5:35.93    9  
      37.58   40.73   41.85   42.52   43.21   43.27   43.58   43.19
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Nancy M           51 Ranger Aquatics-7      42.85      43.16    9  
  2 Graham, Laura A           50 Berkeley (Nj) Aq-7     46.28      47.58    7  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Nancy M           51 Ranger Aquatics-7      47.59      48.43    9  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Cindy           54 Westchester Mast-6     38.55      37.10    9  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Laura A           50 Berkeley (Nj) Aq-7   1:33.32    1:38.58    9  
      47.48   51.10                                                
  2 Kranefuss, Ellen N        51 Ranger Aquatics-7    1:41.13    1:41.23    7  
      47.72   53.51                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Cindy           54 Westchester Mast-6   3:07.94    3:07.45    9  
      39.07   47.88   57.62   42.88                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         59 Berkeley (Nj) Aq-7     33.00      35.55    9  
  2 Seddon, Sandra P          57 Berkeley (Nj) Aq-7     50.22      44.40    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         59 Berkeley (Nj) Aq-7   1:13.00    1:19.33    9  
      37.00   42.33                                                
  2 Seddon, Sandra P          57 Berkeley (Nj) Aq-7   1:47.14    1:36.03    7  
      45.02   51.01                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    57 Garden State Mas-7   2:32.00    2:28.63    9  
      34.77   38.09   38.90   36.87                                
  2 Craffey, Joan P           58 Asphalt Green Ma-6   2:52.00    2:45.67    7  
      38.65   42.94   43.21   40.87                                
  3 Kleeman, Sally A          58 Garden State Mas-7   3:42.62    3:28.00    6  
      48.18   52.58   54.36   52.88                                
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    57 Garden State Mas-7   5:15.00    5:09.72    9  
      35.70   38.93   39.48   39.75   39.51   39.29   39.04   38.02
  2 Craffey, Joan P           58 Asphalt Green Ma-6   6:02.00    5:46.35    7  
      40.52   43.28   44.88   44.55   44.33   44.17   43.53   41.09
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           58 Asphalt Green Ma-6   1:30.00    1:27.06    9  
      43.23   43.83                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    57 Garden State Mas-7   2:53.00    2:53.81    9  
      40.81   43.83   45.06   44.11                                
 -- Craffey, Joan P           58 Asphalt Green Ma-6   3:03.00         DQ  
      44.11   46.47   46.40   44.74                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleeman, Sally A          58 Garden State Mas-7     59.74      54.27    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleeman, Sally A          58 Garden State Mas-7   2:05.21    1:55.30    9  
      55.44   59.86                                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seddon, Sandra P          57 Berkeley (Nj) Aq-7   1:00.00    1:02.23    9  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    57 Garden State Mas-7   2:55.00    2:52.08    9  
      38.93   43.00   44.92   45.23                                
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         59 Berkeley (Nj) Aq-7   1:45.00    1:37.09    9  
      47.07   50.02                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maloney, Beth             61 Berkeley (Nj) Aq-7     40.20      42.84    9  
  2 Miles, Nancy C            60 Unattached                NT      55.74    7  
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         62 Berkeley (Nj) Aq-7   7:05.00    7:28.81    9  
      52.97   57.18   57.10   56.98   56.93   56.96   56.62   54.07
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miles, Nancy C            60 Unattached                NT    1:03.00    9  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maloney, Beth             61 Berkeley (Nj) Aq-7     53.00      51.84    9  
  2 Vellucci, Marie H         62 Berkeley (Nj) Aq-7     58.00      54.36    7  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         62 Berkeley (Nj) Aq-7   4:20.00    4:18.06    9  
    1:01.28 1:06.12 1:05.84 1:04.82                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         62 Berkeley (Nj) Aq-7   4:20.00    4:10.01    9  
      56.34 1:03.42 1:04.94 1:05.31                                
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maloney, Beth             61 Berkeley (Nj) Aq-7   1:44.28    1:44.58    9  
      51.44   53.14                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecarreaux, Sue           66 Metro Masters Sw-6   3:30.00    3:25.56    9  
      49.07   50.66   53.33   52.50                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecarreaux, Sue           66 Metro Masters Sw-6   3:55.00    4:01.16    9  
      56.69   59.95 1:03.61 1:00.91                                
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecarreaux, Sue           66 Metro Masters Sw-6   3:30.00    3:31.62    9  
      48.89   53.29 1:00.76   48.68                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      70 Garden State Mas-7     55.00      55.90    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      70 Garden State Mas-7   2:05.00    2:10.62    9  
      57.02 1:13.60                                                
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      70 Garden State Mas-7   2:25.00    2:35.91    9  
    1:06.53 1:29.38                                                
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              81 Garden State Mas-7   1:18.00    1:20.30    9  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              81 Garden State Mas-7   3:03.00    2:54.73    9  
    1:22.30 1:32.43                                                
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              81 Garden State Mas-7   6:40.00    6:24.20    9  
    1:23.40 3:24.96 1:36.10                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael E          24 Bearcat Masters-6      24.40      24.84    9  
  2 Gonzalez, Jesus R         22 Red Tide-6                NT      30.48    7  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael E          24 Bearcat Masters-6      56.20      55.21    9  
      26.00   29.21                                                
  2 Gonzalez, Jesus R         22 Red Tide-6                NT    1:13.05    7  
      32.53   40.52                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Jesus R         22 Red Tide-6                NT    2:46.93    9  
      35.42   39.94   46.42   45.15                                
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alne, Thomas J            23 Garden State Mas-7   7:00.00    6:04.53    9  
      36.60   41.49   45.13   47.81   49.24   49.12   49.04   46.10
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael E          24 Bearcat Masters-6      27.10      28.63    9  
  2 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-6      28.50      30.37    7  
  3 Alne, Thomas J            23 Garden State Mas-7     38.00      38.36    6  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-6    1:00.50    1:05.69    9  
      32.23   33.46                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alne, Thomas J            23 Garden State Mas-7   3:20.00    3:05.28    9  
      41.46   46.42   48.87   48.53                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-6      26.50      34.04    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-6      59.50    1:06.11    9  
      29.78   36.33                                                
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael E          24 Bearcat Masters-6    1:05.00    1:02.50    9  
      28.38   34.12                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-6      29.03      29.12    9  
  2 Soffer, Gaash             29 Red Tide-6             30.00      29.27    7  
  3 Weiman, Aaron D           29 Garden State Mas-7     28.00      29.81    6  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambaye, Haftom G          25 Bearcat Masters-6      59.66      59.70    9  
      28.23   31.47                                                
  2 Sheerin, James T          26 Garden State Mas-7     58.29      59.73    7  
      28.63   31.10                                                
  3 Weiman, Aaron D           29 Garden State Mas-7   1:00.00    1:03.88    6  
      30.51   33.37                                                
  4 Royer, John R             29 Red Tide-6           1:05.00    1:04.79    5  
      31.32   33.47                                                
  5 Lee, Heon Goo             29 Red Tide-6           1:20.00    1:10.72    4  
      33.80   36.92                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Aaron D           29 Garden State Mas-7   2:20.00    2:21.60    9  
      32.75   36.31   37.42   35.12                                
  2 Royer, John R             29 Red Tide-6           2:20.00    2:22.90    7  
      31.89   35.16   37.67   38.18                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheerin, James T          26 Garden State Mas-7   4:50.20    4:45.59    9  
      31.59   34.13   35.56   36.77   37.12   36.82   36.94   36.66
  2 Royer, John R             29 Red Tide-6           4:50.00    5:04.59    7  
      34.16   37.68   38.50   39.96   38.38   38.41   39.11   38.39
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soffer, Gaash             29 Red Tide-6             40.00      38.28    9  
  2 Parham, Dean L            29 Red Tide-6             40.00      41.91    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambaye, Haftom G          25 Bearcat Masters-6    1:04.67    1:07.74    9  
      32.70   35.04                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buyanov, Pavel            27 Bearcat Masters-6      28.00      28.80    9  
  2 Rose, Brian E             27 Berkeley (Nj) Aq-7     35.25      35.50    7  
  3 Parham, Dean L            29 Red Tide-6             40.00      43.30    6  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buyanov, Pavel            27 Bearcat Masters-6    1:02.00    1:03.18    9  
      29.01   34.17                                                
  2 Sheerin, James T          26 Garden State Mas-7   1:16.20    1:14.89    7  
      35.52   39.37                                                
  3 Rose, Brian E             27 Berkeley (Nj) Aq-7   1:18.94    1:19.25    6  
      36.82   42.43                                                
  4 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-6    1:25.98    1:27.23    5  
      41.71   45.52                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buyanov, Pavel            27 Bearcat Masters-6    2:20.00    2:21.23    9  
      31.65   36.18   36.56   36.84                                
  2 Rose, Brian E             27 Berkeley (Nj) Aq-7   2:59.82    2:56.28    7  
      40.89   45.39   45.09   44.91                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Heon Goo             29 Red Tide-6             32.00      30.30    9  
  2 Soffer, Gaash             29 Red Tide-6             32.50      33.02    7  
  3 Royer, John R             29 Red Tide-6             35.00      36.39    6  
  4 Parham, Dean L            29 Red Tide-6             40.00      40.50    5  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambaye, Haftom G          25 Bearcat Masters-6    1:03.99    1:05.44    9  
      30.41   35.03                                                
  2 Lee, Heon Goo             29 Red Tide-6           1:18.00    1:13.95    7  
      33.22   40.73                                                
  3 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-6    1:12.82    1:15.76    6  
      34.13   41.63                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambaye, Haftom G          25 Bearcat Masters-6    1:07.56    1:08.86    9  
      31.79   37.07                                                
  2 Rose, Brian E             27 Berkeley (Nj) Aq-7   1:13.63    1:14.25    7  
      34.26   39.99                                                
  3 Parham, Dean L            29 Red Tide-6           1:20.00    1:32.09    6  
      42.71   49.38                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheerin, James T          26 Garden State Mas-7   2:19.40    2:35.91    9  
      33.15   41.29   44.90   36.57                                
  2 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-6    2:49.50    2:55.21    7  
      34.59   48.33   50.01   42.28                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miskovic, Radenko         31 Bearcat Masters-6      25.00      25.19    9  
  2 Fetter, Robert J          34 Garden State Mas-7     25.99      25.57    7  
  3 Kim, KyungHo              32 Garden State Mas-7     26.02      25.91    6  
  4 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7     29.00      27.56    5  
  5 Brown, Tom                33 Garden State Mas-7     29.02      28.55    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fetter, Robert J          34 Garden State Mas-7     56.89      56.21    9  
      26.76   29.45                                                
  2 Miskovic, Radenko         31 Bearcat Masters-6      56.34      58.84    7  
      26.45   32.39                                                
  3 Kim, KyungHo              32 Garden State Mas-7     59.99      59.30    6  
      27.73   31.57                                                
  4 Brown, Tom                33 Garden State Mas-7   1:04.50    1:04.65    5  
      31.03   33.62                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Tom                33 Garden State Mas-7     34.00      32.57    9  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7   1:08.00    1:06.70    9  
      32.22   34.48                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voloshin, Igor            31 Unattached             32.47      32.42    9  
  2 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-6      39.22      40.41    7  
  3 Brown, Tom                33 Garden State Mas-7     39.00      41.81    6  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voloshin, Igor            31 Unattached           1:10.99    1:10.76    9  
      32.51   38.25                                                
  2 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-6    1:25.00    1:24.21    7  
      39.79   44.42                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-6    3:05.00    3:09.62    9  
      44.29   49.79   47.30   48.24                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miskovic, Radenko         31 Bearcat Masters-6      26.70      27.35    9  
  2 Kim, KyungHo              32 Garden State Mas-7     28.89      28.71    7  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7   1:06.00    1:04.77    9  
      29.86   34.91                                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fetter, Robert J          34 Garden State Mas-7   1:05.27    1:03.59    9  
      29.60   33.99                                                
  2 Voloshin, Igor            31 Unattached           1:06.33    1:05.98    7  
      30.38   35.60                                                
  3 Kim, KyungHo              32 Garden State Mas-7   1:09.68    1:09.25    6  
      32.47   36.78                                                
  4 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7   1:09.00    1:10.60    5  
      32.29   38.31                                                
  5 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-6    1:18.00    1:20.65    4  
      39.73   40.92                                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Christopher W      37 Berkeley (Nj) Aq-7     28.28      27.60    9  
  2 Mc Kern, Richard C        39 Unattached             26.20      28.65    7  
  3 Fischer, Alben            36 Garden State Mas-7        NT      31.17    6  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Kern, Richard C        39 Unattached           1:01.30    1:01.95    9  
      29.28   32.67                                                
  2 Fischer, Alben            36 Garden State Mas-7        NT    1:09.10    7  
      33.50   35.60                                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Kern, Richard C        39 Unattached           4:48.00    4:58.52    9  
      32.14   35.39   36.81   38.00   38.97   39.40   39.34   38.47
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kesler, Patrick N         36 Garden State Mas-7     31.27      30.74    9  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kesler, Patrick N         36 Garden State Mas-7   1:09.68    1:08.68    9  
      31.77   36.91                                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Alben            36 Garden State Mas-7        NT      38.51    9  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Christopher W      37 Berkeley (Nj) Aq-7   1:11.11    1:13.53    9  
      34.59   38.94                                                
  2 Fischer, Alben            36 Garden State Mas-7        NT    1:30.95    7  
      43.79   47.16                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heil, Jon F               42 Red Tide-6                NT      29.11    9  
  2 Baeyens, Yves             42 Berkeley (Nj) Aq-7     28.00      29.73    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Robert           43 Red Tide-6           1:02.59    1:02.70    9  
      30.90   31.80                                                
  2 Baeyens, Yves             42 Berkeley (Nj) Aq-7   1:05.00    1:08.21    7  
      33.20   35.01                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Robert           43 Red Tide-6           2:25.92    2:26.26    9  
      31.54   36.04   39.33   39.35                                
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           41 Garden State Mas-7   4:41.26    4:46.27    9  
      33.29   35.05   35.57   35.98   36.12   36.94   37.16   36.16
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szot, Derek               40 Berkeley (Nj) Aq-7     32.43      31.80    9  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heil, Jon F               42 Red Tide-6                NT      38.48    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baeyens, Yves             42 Berkeley (Nj) Aq-7   1:22.00    1:23.02    9  
      39.65   43.37                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szot, Derek               40 Berkeley (Nj) Aq-7     29.89      30.38    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Robert           43 Red Tide-6           1:17.89    1:15.62    9  
      35.06   40.56                                                
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baeyens, Yves             42 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.00    1:15.55    9  
      35.03   40.52                                                
  2 Heil, Jon F               42 Red Tide-6                NT    1:16.76    7  
      34.63   42.13                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           41 Garden State Mas-7   2:28.00    2:32.77    9  
      34.33   40.05   42.84   35.55                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gavroff, Vladimir         45 Asphalt Green Ma-6     26.00      27.33    9  
  2 Moore, Aaron T            46 Garden State Mas-7     28.00      28.69    7  
  3 Schmitt, Scott            46 Berkeley (Nj) Aq-7     30.00      30.35    6  
  4 Cataldo, Keith            49 AquaFit Masters-6      31.00      31.96    5  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Aaron T            46 Garden State Mas-7   1:07.00    1:05.04    9  
      31.13   33.91                                                
  2 Neyland, Spencer B        46 Red Tide-6           1:03.00    1:05.24    7  
      30.87   34.37                                                
  3 McGiffin, Chris D         45 Berkeley (Nj) Aq-7   1:11.22    1:06.77    6  
      32.33   34.44                                                
  4 Schmitt, Scott            46 Berkeley (Nj) Aq-7   1:07.00    1:09.37    5  
      32.00   37.37                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            47 Garden State Mas-7   2:07.90    2:09.40    9  
      30.09   32.98   33.36   32.97                                
  2 Moore, Aaron T            46 Garden State Mas-7   2:26.00    2:29.88    7  
      35.72   39.88   38.62   35.66                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            47 Garden State Mas-7   4:34.90    4:40.06    9  
      31.91   35.05   35.28   35.75   35.74   35.70   35.97   34.66
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        45 Jersey Area Mult-7     33.18      31.02    9  
  2 Schmitt, Scott            46 Berkeley (Nj) Aq-7     35.00      39.82    7  
  3 Burkhardt, Martin         48 Westchester Mast-6     49.00      43.28    6  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        45 Jersey Area Mult-7   1:12.80    1:09.65    9  
      33.60   36.05                                                
  2 McGiffin, Chris D         45 Berkeley (Nj) Aq-7   1:21.22    1:17.00    7  
      38.25   38.75                                                
  3 Burkhardt, Martin         48 Westchester Mast-6   1:38.00    1:32.95    6  
      46.19   46.76                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        45 Jersey Area Mult-7   2:39.40    2:38.17    9  
      37.76   41.59   40.42   38.40                                
  2 Burkhardt, Martin         48 Westchester Mast-6   3:16.33    3:09.24    7  
      46.07   48.00   47.71   47.46                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gavroff, Vladimir         45 Asphalt Green Ma-6     33.50      34.61    9  
  2 Cataldo, Keith            49 AquaFit Masters-6      40.00      40.86    7  
  3 Nettles, Steven           47 Red Tide-6             41.29      42.94    6  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gavroff, Vladimir         45 Asphalt Green Ma-6   1:12.00    1:17.68    9  
      35.95   41.73                                                
  2 Neyland, Spencer B        46 Red Tide-6           1:20.00    1:22.04    7  
      39.95   42.09                                                
  3 McGiffin, Chris D         45 Berkeley (Nj) Aq-7   1:27.22    1:26.99    6  
      41.27   45.72                                                
  4 Cataldo, Keith            49 AquaFit Masters-6    1:27.00    1:29.46    5  
      42.64   46.82                                                
  5 Nettles, Steven           47 Red Tide-6           1:33.00    1:31.99    4  
      43.10   48.89                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neyland, Spencer B        46 Red Tide-6           2:54.00    2:58.18    9  
      41.21   44.28   45.82   46.87                                
  2 Nettles, Steven           47 Red Tide-6           3:20.18    3:24.63    7  
      46.38   51.34   54.44   52.47                                
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGiffin, Chris D         45 Berkeley (Nj) Aq-7   1:15.22    1:16.37    9  
      36.35   40.02                                                
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neyland, Spencer B        46 Red Tide-6           1:12.00    1:16.62    9  
      37.40   39.22                                                
  2 Moore, Aaron T            46 Garden State Mas-7   1:13.00    1:17.68    7  
      36.85   40.83                                                
  3 Cataldo, Keith            49 AquaFit Masters-6    1:22.00    1:19.95    6  
      38.94   41.01                                                
 -- Yeomans, Scott            47 Garden State Mas-7   1:08.90         DQ  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Martin         48 Westchester Mast-6   3:05.31    3:00.12    9  
      38.41   48.57   51.30   41.84                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             53 Garden State Mas-7     27.27      27.04    9  
  2 Heller, Mark T            51 Red Tide-6             30.12      35.11    7  
  3 Lavitt, Michael O         53 Berkeley (Nj) Aq-7     38.00      41.76    6  
  4 Goran, Steven Z           53 Team New York Aq-6     51.15      54.53    5  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             53 Garden State Mas-7   1:05.05    1:04.90    9  
      31.14   33.76                                                
  2 Moll, Drew                52 Garden State Mas-7   1:08.00    1:06.64    7  
      31.83   34.81                                                
  3 Heller, Mark T            51 Red Tide-6           1:13.00    1:24.43    6  
      39.92   44.51                                                
  4 Truche, Richard           53 Garden State Mas-7        NT    1:40.73    5  
      46.68   54.05                                                
  5 Goran, Steven Z           53 Team New York Aq-6   2:02.01    2:05.00    4  
      57.12 1:07.88                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borchers, Ron             52 Unattached           2:25.00    2:21.84    9  
      31.60   32.59   36.96   40.69                                
  2 Moll, Drew                52 Garden State Mas-7   2:35.00    2:27.20    7  
      34.16   38.26   38.56   36.22                                
  3 Tsuzuki, Ed M             53 Garden State Mas-7   2:29.29    2:28.61    6  
      33.84   38.58   38.74   37.45                                
  4 Heller, Mark T            51 Red Tide-6           3:00.00    3:11.77    5  
      41.31   48.20   52.44   49.82                                
  5 Lavitt, Michael O         53 Berkeley (Nj) Aq-7   3:50.00    3:29.81    4  
      47.58   54.13   55.76   52.34                                
  6 Truche, Richard           53 Garden State Mas-7        NT    3:44.16    3  
      44.29   55.65 1:02.39 1:01.83                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heller, Mark T            51 Red Tide-6                NT    7:08.95    9  
      44.19   53.66   56.47   56.70   55.63   54.87   55.20   52.23
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moll, Drew                52 Garden State Mas-7     36.00      36.03    9  
  2 Goran, Steven Z           53 Team New York Aq-6   1:11.75    1:18.00    7  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moll, Drew                52 Garden State Mas-7   1:35.00    1:20.82    9  
      39.56   41.26                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             53 Garden State Mas-7     32.49      33.06    9  
  2 Samaranayake, Tilak       54 Unattached                NT      45.63    7  
  3 Lavitt, Michael O         53 Berkeley (Nj) Aq-7     54.51      55.15    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             53 Garden State Mas-7   1:12.99    1:13.96    9  
      33.52   40.44                                                
  2 Samaranayake, Tilak       54 Unattached                NT    1:45.08    7  
      47.58   57.50                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             53 Garden State Mas-7   2:39.99    2:42.43    9  
      35.74   41.03   42.47   43.19                                
  2 Lavitt, Michael O         53 Berkeley (Nj) Aq-7   4:23.00    4:15.59    7  
      59.55 1:05.01 1:08.63 1:02.40                                
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goran, Steven Z           53 Team New York Aq-6   2:27.59    2:39.82    9  
    1:17.44 1:22.38                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          59 Garden State Mas-7     31.81      33.16    9  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          59 Garden State Mas-7   1:14.01    1:13.69    9  
      36.46   37.23                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   2:22.00    2:21.82    9  
      32.77   36.49   36.77   35.79                                
  2 Levine, Steven M          59 Garden State Mas-7   2:57.57    2:49.31    7  
      38.54   44.70   44.04   42.03                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   5:05.00    5:07.96    9  
      34.54   37.65   38.82   39.29   39.41   39.58   39.48   39.19
  2 Levine, Steven M          59 Garden State Mas-7   6:29.27    6:10.16    7  
      43.67   48.20   49.12   48.71   48.37   47.00   45.41   39.68
  3 Silver, Jonathan M        58 Red Tide-6           6:30.00    6:10.19    6  
      41.20   45.40   47.79   48.00   48.84   48.97   47.83   42.16
  4 DeSimone, David           56 Ranger Aquatics-7    7:00.00    7:01.93    5  
      49.02   51.99   53.42   54.99   53.14   53.69   53.58   52.10
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   1:18.00    1:16.03    9  
      37.25   38.78                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silver, Jonathan M        58 Red Tide-6             43.00      45.02    9  
  2 DeSimone, David           56 Ranger Aquatics-7      45.10      45.55    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silver, Jonathan M        58 Red Tide-6           1:40.00    1:40.99    9  
      47.90   53.09                                                
  2 DeSimone, David           56 Ranger Aquatics-7    1:48.90    1:44.89    7  
      50.71   54.18                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silver, Jonathan M        58 Red Tide-6           3:28.00    3:48.30    9  
      52.69   58.33   59.39   57.89                                
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   2:44.00    2:46.72    9  
      35.43   42.36   52.16   36.77                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               63 Garden State Mas-7     32.00      30.85    9  
  2 Filatov, Stan V           62 Red Tide-6             30.00      32.46    7  
  3 Reichle, Bill             63 Berkeley (Nj) Aq-7     32.85      32.60    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reichle, Bill             63 Berkeley (Nj) Aq-7   1:14.24    1:12.54    9  
      35.12   37.42                                                
  2 Filatov, Stan V           62 Red Tide-6           1:10.00    1:14.67    7  
      37.21   37.46                                                
  3 Caretto, Martino          61 Berkeley (Nj) Aq-7   1:08.00    1:15.64    6  
      36.29   39.35                                                
  4 Eyring, Edward J          62 Unattached           1:30.00    1:26.44    5  
      42.51   43.93                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filatov, Stan V           62 Red Tide-6           3:20.00    2:56.59    9  
      41.12   45.17   45.96   44.34                                
  2 Eyring, Edward J          62 Unattached           3:04.00    3:03.46    7  
      43.56   45.50   47.16   47.24                                
 -- Caretto, Martino          61 Berkeley (Nj) Aq-7   2:47.00         DQ  
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caretto, Martino          61 Berkeley (Nj) Aq-7   5:54.00    6:11.09    9  
      38.37   42.81   45.84   48.45   49.62   49.30   48.67   48.03
  2 Eyring, Edward J          62 Unattached           6:30.00    6:36.71    7  
      45.71   49.16   50.61   50.77   51.34   50.31   50.76   48.05
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               63 Garden State Mas-7     42.00      38.33    9  
  2 Reichle, Bill             63 Berkeley (Nj) Aq-7     39.53      39.63    7  
  3 DiCarlo, Lawrence L       62 Chelsea Piers Ma-6   5:00.00      46.97    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DiCarlo, Lawrence L       62 Chelsea Piers Ma-6  10:00.00    1:54.87    9  
      53.66 1:01.21                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grose, Richard M          62 Asphalt Green Ma-6     44.00      47.12    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagy, Tom E               61 Unattached           1:30.30    1:33.95    9  
      45.51   48.44                                                
  2 Grose, Richard M          62 Asphalt Green Ma-6   1:38.20    1:39.80    7  
      47.00   52.80                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               63 Garden State Mas-7     35.00      34.59    9  
  2 Filatov, Stan V           62 Red Tide-6             32.00      35.24    7  
  3 Reichle, Bill             63 Berkeley (Nj) Aq-7     37.15      35.91    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagy, Tom E               61 Unattached           1:20.00    1:25.23    9  
      39.35   45.88                                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagy, Tom E               61 Unattached           1:20.00    1:20.30    9  
      36.84   43.46                                                
  2 Cashel, Bob               63 Garden State Mas-7   1:32.00    1:27.37    7  
      39.94   47.43                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagy, Tom E               61 Unattached           2:55.00    2:56.16    9  
      38.23   45.50   52.07   40.36                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoegler, Carl S           69 Westchester Mast-6     40.13      41.23    9  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoegler, Carl S           69 Westchester Mast-6   3:20.00    3:29.25    9  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoegler, Carl S           69 Westchester Mast-6     38.00      41.52    9  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoegler, Carl S           69 Westchester Mast-6   1:31.00    1:39.37    9  
      46.36   53.01                                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             73 Garden State Mas-7     34.00      36.87    9  
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             73 Garden State Mas-7   3:00.00    3:18.14    9  
      45.99   50.45   51.46   50.24                                
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, E Dieter      74 Berkeley (Nj) Aq-7   8:00.00    7:18.29    9  
      47.60   54.35   56.63   56.05   55.97   55.32   56.04   56.33
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             73 Garden State Mas-7     44.73      49.37    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             73 Garden State Mas-7     40.12      52.49    9  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunderlich, E Dieter      74 Berkeley (Nj) Aq-7   4:45.00    4:09.11    9  
    1:02.11 1:04.94 1:10.19   51.87                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             81 Garden State Mas-7   3:45.00    3:43.83    9  
      51.72   55.25   58.16   58.70                                
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             81 Garden State Mas-7   7:45.00    7:57.73    9  
      55.45   59.09   59.99 1:01.26 1:01.41 1:00.74 1:00.85   58.94
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             81 Garden State Mas-7     50.00      53.64    9  
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             81 Garden State Mas-7   3:50.00    3:57.50    9  
      57.93 1:00.43 1:01.04   58.10                                
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            83 Garden State Mas-7   2:30.00    2:30.34    9  
    1:09.23 1:21.11                                                
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            83 Garden State Mas-7   2:30.00    2:27.61    9  
    1:10.37 1:17.24                                                
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            83 Garden State Mas-7   5:35.00    5:45.28    9  
    1:24.13 1:28.10 1:28.17 1:24.88                                
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, George F          87 Garden State Mas-7     59.50    1:02.17    9  
 
Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, George F          87 Garden State Mas-7   2:21.06    2:17.89    9  
    1:09.01 1:08.88                                                
 
Men 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, George F          87 Garden State Mas-7   1:05.10    1:06.07    9  
 
Men 85-89 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, George F          87 Garden State Mas-7   2:34.39    2:31.33    9  
    1:11.48 1:19.85                                                
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Red Tide-6  'A'                                   2:18.70    2:17.01   18  
     1) Armentrout, Anna S W40          2) Neyland, Spencer B M46         
     3) Alter, Zahava W25               4) Goodman, Robert M43            
       35.22    38.03    43.44    20.32                                    
  2 Garden State Masters-7  'A'                       2:14.14    2:20.37   14  
     1) Drury, Dan J M31                2) Freeman, Jennifer J W35        
     3) Lopez, Alexandra W44            4) Sheerin, James T M26           
       32.49    39.86    40.85    27.17                                    
  3 Red Tide-6  'B'                                   2:26.50    2:27.27   12  
     1) Appleby, Heather L W23          2) Heil, Jon F M42                
     3) Tringale, Mary-Theresa G W28    4) Royer, John R M29              
       39.94    38.44    38.06    30.83                                    
  4 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'                   NT    2:31.70   10  
     1) Schmitt, Scott M46              2) Paine, Roslyn M W36            
     3) Rose, Brian E M27               4) Saillot, Anne-France A W49     
       40.56    44.36    32.46    34.32                                    
  5 Red Tide-6  'C'                                   2:41.80    2:35.47    8  
     1) Nettles, Steven M47             2) Wruble, Zane W22               
     3) Lee, Heon Goo M29               4) Sinder, Tiffany M W31          
       47.52    41.25    31.45    35.25                                    
  6 Red Tide-6  'D'                                   3:00.00    2:50.88    6  
     1) Yamashita, Mikiko W45           2) Silver, Jonathan M M58         
     3) Fairman, Abigail A W34          4) Gonzalez, Jesus R M22          
       54.44    42.35    43.03    31.06                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                       2:05.05    2:11.51   18  
     1) Negley, Heather E W39           2) Jotz, Jeffrey J M41            
     3) Ditommaso, Laurie A W49         4) Yeomans, Scott M47             
       35.06    36.23    32.59    27.63                                    
  2 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'                   NT    2:25.23   14  
     1) Niemi, Ken M56                  2) Baeyens, Yves M42              
     3) Bluhm, Sandy A W33              4) Ascione, Lynn W44              
       35.18    38.98    36.26    34.81                                    
 -- Garden State Masters-7  'B'                       2:30.30   X2:38.76  
     1)                                 2) Williams, Brooke A W29         
     3) Fetter, Robert J M34            4)                                
       49.55    43.70    28.38    37.13                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'B'                       2:20.20    2:29.74   18  
     1) Kleeman, Sally A W58            2) Doyle, Benn W M53              
     3) Alemy, Beth B W40               4) Tsuzuki, Ed M M53              
       54.74    32.50    34.43    28.07                                    
  2 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'                   NT    2:43.53   14  
     1) Szot, Derek M40                 2) Vellucci, Marie H W62          
     3) McGiffin, Chris D M45           4) Seddon, Sandra P W57           
       32.71    53.58    32.37    44.87                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'                   NT    2:55.76   18  
     1) Caretto, Martino M61            2) Kirk, Susan W51                
     3) Remak-Ziff, Heidi W59           4) Wunderlich, E Dieter M74       
       46.15  1:29.79    39.82                                             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 16                    
 
  1. Garden State Masters               1012   2. Berkeley (Nj) Aquatic Masters       666
  3. Red Tide                            621   4. Bearcat Masters                     212
  5. Unattached                          144   6. Ranger Aquatics Masters             128
  7. Westchester Masters                 100   8. Asphalt Green Masters                98
  9. Jersey Area Multisport               27   9. Metro Masters Swim Club              27
 11. Team New York Aquatics               25  12. AquaFit Masters                      23
 13. Hoboken Masters                      19  14. Chelsea Piers Masters                15