Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/29/2011 11:13 AM
          1st Annual Thanksgiving Classic - 11/19/2011 to 11/20/2011           
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather D         24 Fins Aquatics Cl-8     29.58      29.45  
  2 Franco, Nicole E          22 Pennypack Aquati-8     31.63      32.51  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather D         24 Fins Aquatics Cl-8   1:03.62    1:03.85  
  2 Krupa, Melissa A          23 Pennypack Aquati-8   1:08.00    1:05.81  
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather D         24 Fins Aquatics Cl-8   2:20.54    2:19.78  
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather D         24 Fins Aquatics Cl-8   4:55.00    4:58.37  
      32.28   36.24   38.09   38.47   38.56   39.10   38.43   37.20
 
Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohorn, Heather D         24 Fins Aquatics Cl-8  10:12.06   10:17.26  
      33.18   36.78   38.54   39.15   39.08   39.21   39.55   39.56
      39.67   40.01   39.14   39.75   38.32   38.90   37.91   38.51
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franco, Nicole E          22 Pennypack Aquati-8   1:27.43    1:34.67  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krupa, Melissa A          23 Pennypack Aquati-8     34.40      35.20  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franco, Nicole E          22 Pennypack Aquati-8   1:20.22    1:23.08  
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Meghan L         28 Fins Aquatics Cl-8  27:48.10   28:25.37  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Meghan L         28 Fins Aquatics Cl-8     56.81      58.35  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   1:04.60    1:07.01  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   2:25.65    2:26.26  
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasper, Melanie           32 Fins Aquatics Cl-8   6:36.00    6:16.31  
                                                    1:28.57        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7     33.53      35.44  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   1:11.81    1:16.34  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasper, Melanie           32 Fins Aquatics Cl-8     39.00      41.53  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   1:23.50    1:26.37  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7     32.75      34.47  
  2 Kasper, Melanie           32 Fins Aquatics Cl-8     33.00      35.57  
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasper, Melanie           32 Fins Aquatics Cl-8   2:43.00    2:54.94  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         31 Garden State Mas-7   1:12.43    1:15.73  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Jennifer          37 Jersey Area Mult-7     35.00      32.99  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Jennifer          37 Jersey Area Mult-7   1:25.00    1:12.38  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Jennifer          37 Jersey Area Mult-7     45.00      37.42  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Jennifer          37 Jersey Area Mult-7   1:30.00    1:18.67  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Jennifer          37 Jersey Area Mult-7     45.00      36.68  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Jennifer          37 Jersey Area Mult-7   1:35.00    1:21.16  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elbrecht, Victoria J      41 Garden State Mas-7     44.57      51.39  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kelly A          40 Pennypack Aquati-8   1:34.11    1:28.68  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elbrecht, Victoria J      41 Garden State Mas-7   1:05.10    1:10.64  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kelly A          40 Pennypack Aquati-8     53.32      52.79  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        48 Garden State Mas-7   1:15.00    1:12.43  
  2 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7   1:14.14    1:16.13  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        48 Garden State Mas-7   2:35.00    2:32.13  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        48 Garden State Mas-7   5:30.00    5:18.04  
      36.31   40.37   41.08   40.65   40.65   39.90   39.90   39.18
  2 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7   6:00.75    6:00.63  
      40.61   45.07   46.47   46.31   45.86   45.17   45.85   45.29
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               46 Colonials 1776-8    18:44.81   18:23.90  
      34.12   36.82   36.29   36.59   36.93   37.01   36.70   36.45
      36.81   36.97   37.16   28.78   45.18   37.04   36.90   36.41
      37.44   37.07   37.11   36.95   37.29   36.49   36.79   37.33
      36.84   37.01   37.05   37.62   36.81   35.94                
  2 Rebert, Kris L            48 Ywca Masters of-8   25:40.00   23:04.24  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        48 Garden State Mas-7     45.00      41.62  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               46 Colonials 1776-8     3:11.33    3:06.01  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7     37.49      37.61  
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               46 Colonials 1776-8     2:44.42    2:39.24  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        48 Garden State Mas-7   1:30.00    1:21.75  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               46 Colonials 1776-8     2:45.42    2:40.70  
  2 Kalibat, Rebecca B        48 Garden State Mas-7   3:00.00    2:55.17  
  3 Saillot, Anne-France A    49 Berkeley (Nj) Aq-7   3:20.00    3:15.20  
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        48 Garden State Mas-7   6:30.00    6:05.06  
                                                    1:19.40        
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kranefuss, Ellen N        51 Ranger Aquatics-7      36.04      35.88  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kranefuss, Ellen N        51 Ranger Aquatics-7    1:24.43    1:25.85  
  2 Woods, Tina N             54 Colonials 1776-8     1:27.05    1:28.68  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         50 Colonials 1776-8     2:22.22    2:28.35  
  2 Kranefuss, Ellen N        51 Ranger Aquatics-7    3:09.73    3:08.92  
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tina N             54 Colonials 1776-8    28:44.84   25:40.17  
    6:17.57                                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         50 Colonials 1776-8       32.59      35.36  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Annamae C         54 Colonials 1776-8     1:05.24    2:07.02  
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         50 Colonials 1776-8     2:35.79    2:47.76  
  2 de Boer, Claire           51 Sarasota YMCA Sh-14  3:15.00    2:58.12  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara B          50 Pennypack Aquati-8     42.87      42.89  
  2 Kranefuss, Ellen N        51 Ranger Aquatics-7      46.47      48.19  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Annamae C         54 Colonials 1776-8       53.05      52.92  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 de Boer, Claire           51 Sarasota YMCA Sh-14  1:25.00    1:20.98  
  2 Burke, Barbara B          50 Pennypack Aquati-8   1:28.47    1:26.15  
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara B          50 Pennypack Aquati-8   3:15.81    3:23.37  
  2 Jacobs, Annamae C         54 Colonials 1776-8     4:15.32    4:12.32  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         50 Colonials 1776-8     1:18.81    1:18.37  
  2 Burke, Barbara B          50 Pennypack Aquati-8   1:22.70    1:23.39  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara B          50 Pennypack Aquati-8   3:00.25    3:02.53  
  2 Jacobs, Annamae C         54 Colonials 1776-8     3:25.62    4:03.26  
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara B          50 Pennypack Aquati-8   6:29.88    6:30.83  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    57 Garden State Mas-7  20:15.00   20:12.61  
      34.82   38.55   39.82   39.92   39.95   40.38   40.62   40.94
      40.42   40.79   40.61   41.65   41.54   41.10   40.74   40.90
      40.69   40.87   40.69   40.85   41.15   40.67   40.67   41.21
      40.85   40.91   41.35   40.45   40.89   38.61                
  2 Craffey, Joan P           58 Asphalt Green Ma-6  22:46.00   22:06.45  
      40.35   43.58   45.50   44.87   45.05   44.78   45.02   44.63
      44.42   44.93   44.68   44.68   44.37   44.19   43.79   44.40
      44.54   44.33   44.35   44.17   44.43   44.46   44.21   44.58
      44.22   44.49   44.13   43.84   43.76   41.70                
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           58 Asphalt Green Ma-6   1:27.06    1:26.28  
      42.71   43.57                                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           58 Asphalt Green Ma-6     48.50      50.15  
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet M       63 Colonials 1776-8       38.00      38.11  
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         62 Berkeley (Nj) Aq-7  15:30.00   14:54.91  
      49.75   56.25   56.02   56.88   56.64   56.48   56.54   56.80
      57.29   57.10   57.02   57.34   56.88   56.93   54.07   52.92
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet M       63 Colonials 1776-8       47.00      50.56  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet M       63 Colonials 1776-8     1:44.00    1:40.24  
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         62 Berkeley (Nj) Aq-7   8:35.00    8:19.42  
 
Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          77 Garden State Mas-7  19:40.00   18:44.76  
      59.33 1:05.37 1:10.14 1:13.21 1:12.26 1:11.46                
    1:12.40 1:10.04 1:10.09 1:12.15 1:11.93 1:09.99 1:10.24 1:10.62
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          77 Garden State Mas-7   1:00.00    1:01.99  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          77 Garden State Mas-7   2:16.00    2:19.66  
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          77 Garden State Mas-7   2:12.00    2:12.78  
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          80 Colonials 1776-8     4:53.06    4:51.32  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          80 Colonials 1776-8     2:51.04    2:33.81  
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          80 Colonials 1776-8     2:35.06    2:35.03  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Nick            28 Colonials 1776-8       33.00      31.15  
  2 Soffer, Gaash             29 Unattached             29.27      31.72  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurstlic, Alexander H    26 Fins Aquatics Cl-8     59.50    1:00.52  
  2 Soffer, Gaash             29 Unattached           1:10.00    1:08.71  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soffer, Gaash             29 Unattached             38.28      38.07  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurstlic, Alexander H    26 Fins Aquatics Cl-8   1:04.90    1:08.88  
  2 King, Matthew W           29 Berkeley (Nj) Aq-7   1:12.00    1:11.78  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Matthew W           29 Berkeley (Nj) Aq-7     35.00      37.18  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Nick            28 Colonials 1776-8       33.00      36.32  
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thurstlic, Alexander H    26 Fins Aquatics Cl-8   2:27.00    2:25.53  
  2 King, Matthew W           29 Berkeley (Nj) Aq-7   2:32.00    2:30.64  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hess, Christopher J       32 Pennypack Aquati-8     25.30      25.60  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hess, Christopher J       32 Pennypack Aquati-8     56.42      57.29  
  2 McKinley, Kyle A          34 Fins Aquatics Cl-8   1:05.50    1:03.24  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hess, Christopher J       32 Pennypack Aquati-8   2:11.06    2:11.28  
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8     9:40.00    9:56.84  
      33.96   36.30   36.50   36.94   37.16   37.58   36.62   39.33
      38.35   38.72   37.57   38.39   37.15   37.76   37.33   37.18
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8    18:20.00   18:51.28  
      33.92   36.09   36.53   36.78   37.10   37.43   37.47   37.56
      37.50   37.83   38.10   37.96   38.18   38.32   38.22   38.21
      38.98   37.94   38.09   38.38   38.30   38.63   37.87        
              38.36   37.65   38.57 1:15.31                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8     2:30.00    2:30.02  
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8     2:48.00    2:52.71  
  2 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7   2:59.99    2:53.92  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hess, Christopher J       32 Pennypack Aquati-8     29.01      29.23  
  2 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7     28.02      29.37  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8     1:07.00    1:07.77  
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8     2:25.00    2:26.63  
  2 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7   2:44.91    2:33.33  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hess, Christopher J       32 Pennypack Aquati-8   1:04.24    1:06.81  
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hess, Christopher J       32 Pennypack Aquati-8   2:20.55    2:26.61  
  2 Drury, Dan J              31 Garden State Mas-7   2:27.07    2:29.95  
  3 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8     2:30.00    2:32.60  
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       34 Colonials 1776-8     5:14.00    5:18.67  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stull, Eric               37 Spring Valley YM-8     25.50      24.74  
  2 Rogers, Tim               37 Jersey Area Mult-7     28.00      26.85  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matheson, Kurt            38 Unattached             56.30      58.20  
  2 Reuter, Adam K            37 Pennypack Aquati-8     59.37    1:00.39  
  3 Rogers, Tim               37 Jersey Area Mult-7   1:00.00    1:01.67  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            37 Pennypack Aquati-8   1:08.23    1:09.85  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            37 Pennypack Aquati-8   2:31.33    2:31.52  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Tim               37 Jersey Area Mult-7     30.00      29.40  
  2 Matheson, Kurt            38 Unattached             30.50      29.63  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            37 Pennypack Aquati-8   1:09.59    1:07.41  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Tim               37 Jersey Area Mult-7   1:15.00    1:12.07  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Tim               37 Jersey Area Mult-7   2:30.00    2:47.69  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             40 Spring Valley YM-8     25.25      25.16  
  2 Rees, Greg                42 Spring Valley YM-8     26.00      25.48  
  3 Matheson, Brent           44 Jersey Area Mult-7     25.00      25.67  
  4 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9     30.43      30.01  
  5 Sangmeister, Gary W       40 Spring Valley YM-8     30.00      30.32  
  6 Barrish, Robert J         43 Garden State Mas-7     29.00      32.29  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolman, Mark              41 Garden State Mas-7     56.98      57.90  
  2 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8   1:01.00    1:01.65  
  3 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9   1:07.75    1:05.97  
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolman, Mark              41 Garden State Mas-7   4:30.98    4:41.75  
      31.72   34.68   35.60   35.97   35.93   35.89   35.95   36.01
  2 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9   6:20.27    6:01.40  
      37.80   44.00   45.52   46.26   48.03   47.30   46.09   46.40
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Oleg          43 Jersey Area Mult-7   9:30.00    9:30.04  
      32.24   34.34   34.84   35.24   35.39   35.47   35.71   35.83
      35.93   36.04   36.44   36.28   36.26   36.47   36.53   37.03
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kozusko, Matt B           40 Fins Aquatics Cl-8  20:30.00   19:23.74  
      34.14                   38.45   38.23   38.25   38.59   38.79
      39.06   39.17   39.53   39.28   39.58   39.14   39.28   39.08
      38.79   39.22   39.22   39.38   39.05   38.83   39.02   39.07
      39.82   39.81   39.88   40.27   35.82   40.72                
  2 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8  19:45.00   19:48.56  
      34.51   36.51   36.74   37.40   37.64   37.73   37.84   38.13
      38.18   38.53   38.95   38.86   39.38   39.58   40.39   40.31
      40.80   40.67   40.89   40.57   41.26   41.51   41.94   41.58
      41.49   40.78   41.13   41.86   41.51   41.89                
  3 Barrish, Robert J         43 Garden State Mas-7  21:30.00   21:59.63  
      37.22   40.64   41.63   42.94   42.89   43.75   43.98   43.87
      44.44   44.41   44.94   44.58   44.51   44.74   44.27   45.63
      44.62   45.16   45.28   45.30   45.00   45.08   45.41   44.89
      44.41   44.91   44.71   44.33   43.30   42.79                
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                42 Spring Valley YM-8     29.50      29.39  
  2 Matheson, Brent           44 Jersey Area Mult-7     28.55      29.95  
  3 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8     33.00      33.70  
  4 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9     37.72      37.64  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8   1:12.00    1:14.10  
  2 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9   1:29.59    1:26.36  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8   2:40.00    2:43.49  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrish, Robert J         43 Garden State Mas-7     37.00      38.51  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary W       40 Spring Valley YM-8   1:18.00    1:17.16  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolman, Mark              41 Garden State Mas-7     28.98      27.77  
  2 Matheson, Brent           44 Jersey Area Mult-7     27.55      27.92  
  3 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8     32.00      31.34  
  4 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9     33.39      32.27  
  5 Barrish, Robert J         43 Garden State Mas-7     30.00      33.11  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8   1:03.00    1:13.52  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                42 Spring Valley YM-8   1:05.00    1:05.07  
  2 Sangmeister, Gary W       40 Spring Valley YM-8   1:11.00    1:09.61  
  3 Gross, Jeremy             40 Spring Valley YM-8   1:10.00    1:09.93  
  4 Barrish, Robert J         43 Garden State Mas-7   1:14.00    1:16.66  
  5 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9   1:21.96    1:19.86  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolman, Mark              41 Garden State Mas-7   2:22.98    2:25.51  
  2 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8   2:35.00    2:40.39  
  3 Toy, Raymond              44 Central Maryland-9   3:10.73    3:05.94  
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               40 Spring Valley YM-8   4:55.00    5:39.83  
                                                    1:13.31        
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig J           47 Jersey Area Mult-7     29.00      30.41  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig J           47 Jersey Area Mult-7   1:04.00    1:06.73  
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig J           47 Jersey Area Mult-7  22:00.00   20:14.21  
      35.49   40.34   41.10   40.82   39.96   40.68   40.78   40.66
      40.64   40.19   41.01   40.57   40.46   40.13   41.52   40.29
      41.45   40.04   41.03   33.11   42.19   48.25   41.37   41.05
      41.05   41.27   40.82   40.57   39.60   37.77                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Sohlberg, Karl            47 Unattached           2:42.62         DQ  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig J           47 Jersey Area Mult-7     33.50      36.81  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig J           47 Jersey Area Mult-7   1:20.00    1:23.42  
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig J           47 Jersey Area Mult-7   3:05.00    3:03.64  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig J           47 Jersey Area Mult-7   1:25.00    1:19.25  
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sohlberg, Karl            47 Unattached           6:05.00    5:58.96  
                                                    1:23.02        
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8     28.50      27.95  
  2 Matz, Michael S           50 Pennypack Aquati-8     30.20      30.42  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8   1:02.50    1:02.87  
  2 Matz, Michael S           50 Pennypack Aquati-8   1:08.18    1:08.71  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borchers, Ron             52 Unattached           2:21.84    2:18.02  
  2 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8   2:25.50    2:23.81  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8   5:40.00    5:14.05  
      34.16   39.82   41.31   41.28   41.06   41.35   38.95   36.12
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8  14:00.00   11:12.21  
      37.73   41.62   43.01   43.67   43.19   42.72   43.39   42.87
      42.93   48.03   37.75   42.83   43.22   40.94   40.81   37.50
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8  28:00.00   21:09.11  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           50 Pennypack Aquati-8     34.10      35.62  
  2 Leddy, Mike               52 Garden State Mas-7     36.00      38.03  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           50 Pennypack Aquati-8   1:17.59    1:19.34  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leddy, Mike               52 Garden State Mas-7     35.50      35.90  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leddy, Mike               52 Garden State Mas-7   1:19.50    1:20.25  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8     32.50      31.69  
  2 Matz, Michael S           50 Pennypack Aquati-8     32.78      33.54  
  3 Leddy, Mike               52 Garden State Mas-7     34.00      36.95  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pospisil, Ronald R        54 Pennypack Aquati-8   1:15.50    1:29.31  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borchers, Ron             52 Unattached           1:19.00    1:13.32  
 -- Matz, Michael S           50 Pennypack Aquati-8   1:16.90         DQ  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               59 Garden State Mas-7     36.00      32.94  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   1:06.00    1:06.45  
  2 Ryan, James               59 Garden State Mas-7   1:20.00    1:13.50  
  3 O'Hara, Jack              58 Pennypack Aquati-8   1:12.20    1:18.74  
  4 Ball, Russ                55 Berkeley (Nj) Aq-7   1:14.16    1:20.37  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               59 Garden State Mas-7   5:20.00    5:26.32  
                                                    1:22.55        
  2 Fanelli, Michael          57 Arena Club Maste-9   5:50.50    5:53.68  
      39.41   45.42   46.99   45.83   45.14   44.57   43.84   42.48
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               59 Garden State Mas-7  11:04.00   11:09.52  
      37.39   40.53   41.46   42.33   42.38   42.62   42.05   42.10
      41.95   41.57   43.21   43.11   43.93   41.63   43.23   40.03
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               59 Garden State Mas-7  22:10.41   21:22.07  
      48.28   28.49   40.98   47.15   36.52   43.20   42.37   42.83
      43.18   43.91   42.60   43.18   42.99   43.11   43.67   43.18
      47.80   38.40   44.04   43.93   43.23   47.14   40.62   44.36
      42.98 1:04.24   22.22   44.60   42.25   40.62                
  2 Fanelli, Michael          57 Arena Club Maste-9  23:10.50   22:48.14  
      40.41   45.60   45.78   45.82   45.25   45.26   45.34   45.73
      45.14   44.67   45.48   43.85   45.02   45.41   45.75   45.73
      46.33   45.55   46.09   46.16   46.57   45.83   46.63   46.43
      46.64   46.50   46.31   47.16   46.39   45.31                
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7     35.00      34.96  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   1:16.00    1:16.07  
  2 Fanelli, Michael          57 Arena Club Maste-9   1:33.05    1:32.51  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               59 Garden State Mas-7     44.00      41.89  
  2 Ball, Russ                55 Berkeley (Nj) Aq-7     45.47      47.60  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               59 Garden State Mas-7   1:50.00    1:36.84  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fanelli, Michael          57 Arena Club Maste-9     45.50      41.84  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   1:15.00    1:14.77  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               59 Garden State Mas-7   1:42.00    1:29.60  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   2:44.00    2:44.66  
  2 Ryan, James               59 Garden State Mas-7   3:30.00    3:12.34  
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                56 Berkeley (Nj) Aq-7   5:55.00    5:50.80  
                                                    1:16.32        
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         60 Colonials 1776-8       29.15      30.27  
  2 Nagy, Thomas E            61 Unattached             30.30      30.97  
  3 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8     34.50      34.04  
  4 Fleming, William H        62 Unattached             35.00      35.31  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8   1:15.00    1:15.86  
  2 Fleming, William H        62 Unattached           1:15.00    1:24.62  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         60 Colonials 1776-8     2:25.11    2:29.65  
  2 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8   2:45.00    2:44.36  
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8   5:50.00    5:57.02  
      41.03   44.79   45.83   45.05   45.44   45.28 1:29.60        
  2 Fleming, William H        62 Unattached           7:00.00    6:54.50  
      43.18   53.10   48.36   54.09   54.42   54.09   54.27   52.99
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8  22:45.00   23:54.21  
      41.34   44.40   45.70   45.46   45.59   45.19   45.08   45.71
      45.52   45.24   45.18   45.37   45.21   45.12   45.05   44.40
      15.67   50.95   53.51   54.38   53.25   48.72   53.10   49.51
      46.99   55.04   46.05   51.29   45.57 1:30.62                
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         60 Colonials 1776-8       34.50      34.20  
  2 Dougherty, Stephen P      60 Colonials 1776-8       36.00      38.04  
  3 Nagy, Thomas E            61 Unattached             39.00      38.55  
  4 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8     41.00      40.36  
  5 Fleming, William H        62 Unattached             45.00      48.94  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8   1:30.00    1:32.32  
  2 Fleming, William H        62 Unattached           1:40.00    1:49.48  
  3 McAdams, Robert W         62 Unattached           2:20.00    2:14.10  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8   3:12.00    3:25.07  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      60 Colonials 1776-8       40.00      40.51  
  2 Platt, Jay R              64 Pennypack Aquati-8     43.00      43.73  
  3 Fleming, William H        62 Unattached             45.00      45.91  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      60 Colonials 1776-8     1:25.00    1:25.31  
  2 Fleming, William H        62 Unattached           1:45.00    1:43.89  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      60 Colonials 1776-8       34.00      33.59  
  2 Nagy, Thomas E            61 Unattached             34.00      33.78  
  3 McAdams, Robert W         62 Unattached           1:10.00    1:10.66  
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy, Thomas E            61 Unattached           3:15.00    3:15.09  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         60 Colonials 1776-8     1:15.45    1:15.19  
  2 Dougherty, Stephen P      60 Colonials 1776-8     1:16.00    1:17.69  
  3 Nagy, Thomas E            61 Unattached           1:20.30    1:19.33  
  4 Fleming, William H        62 Unattached           1:35.00    1:39.58  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      60 Colonials 1776-8     2:50.00    2:48.35  
  2 Nagy, Thomas E            61 Unattached           2:56.16    2:56.36  
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy, Thomas E            61 Unattached           6:30.00    6:27.34  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard        67 Garden State Mas-7     30.40      30.63  
  2 Amundsen, Joseph S        66 Colonials 1776-8       31.22      31.32  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        66 Colonials 1776-8     1:10.89    1:11.24  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard        67 Garden State Mas-7     35.20      34.95  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard        67 Garden State Mas-7     32.60      33.16  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             73 Garden State Mas-7     34.46      35.76  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           70 Adirondack Maste-3  27:16.55   26:50.32  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             73 Garden State Mas-7   2:01.53    1:49.07  
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           70 Adirondack Maste-3   3:43.89    3:47.63  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George D          75 Oregon Masters-37    1:21.00    1:28.92  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George D          75 Oregon Masters-37      51.00      48.80  
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          80 Adirondack Maste-3   4:28.91    4:12.96  
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          80 Adirondack Maste-3  38:16.15   36:10.07  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          80 Adirondack Maste-3   2:29.33    2:28.72  
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          80 Adirondack Maste-3   5:35.99    5:51.83  
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                      NT    3:50.89  
     1) Stull, Eric M37                 2) Rees, Greg M42                 
     3) Sangmeister, Gary W M40         4) Gross, Jeremy M40              
                55.78             58.83             59.98    56.30         
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                      NT    1:55.69  
     1) Rees, Greg M42                  2) Sangmeister, Gary W M40        
     3) Gross, Jeremy M40               4) Stull, Eric M37                
       29.12    34.18    27.50    24.89                                    
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness Cl-8  'A'                  NT    1:50.70  
     1) Reuter, Adam K M37              2) Hess, Christopher J M32        
     3) Pospisil, Ronald R M54          4) Matz, Michael S M50            
       26.67  1:24.03                                                      
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Pennypack Aquatic & Fitness Cl-8  'A'                  NT    2:04.87  
     1) Matz, Michael S M50             2) Reuter, Adam K M37             
     3) Pospisil, Ronald R M54          4) Hess, Christopher J M32        
       34.72    33.84    31.07    25.24                                    
  3 Jersey Area Multisport-7  'A'                          NT    2:05.57  
     1) Matheson, Brent M44             2) Hubert, Craig J M47            
     3) Rogers, Tim M37                 4) Chebotarev, Oleg M43           
       33.78    36.59    28.60    26.60                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fins Aquatics Club-8  'A'                              NT    1:58.52  
     1) Kozusko, Matt B M40             2) Kasper, Melanie W32            
     3) Mohorn, Heather D W24           4) Thurstlic, Alexander H M26     
       27.61  1:30.91                                                      
  2 Pennypack Aquatic & Fitness Cl-8  'A'                  NT    2:12.33  
     1) Krupa, Melissa A W23            2) Burke, Barbara B W50           
     3) Platt, Jay R M64                4) O'Hara, Jack M58               
       30.11  1:42.22                                                      
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fins Aquatics Club-8  'A'                              NT    5:03.49  
     1) Thurstlic, Alexander H M26      2) Kasper, Melanie W32            
     3) Mohorn, Heather D W24           4) McKinley, Kyle A M34           
       32.47  1:08.64    44.33  1:32.90    34.88  1:17.28    30.72  1:04.67