Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/24/2014 08:46 PM
                         Masters Meet 2014 - 2/23/2014                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kristen M          23 Unattached             27.00      27.10    7  
  2 Cinelli, Keri             24 Unattached             30.00      28.80    5  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Teifer, Briana N          20 Ocean Cnty Y         6:30.00    7:01.79    7  
      34.04   39.38   41.31   42.29   43.48   44.03   44.63   44.51
      44.41   43.71                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 English, Lauren           24 Unattached NJ-07       28.60      28.66    7  
  2 Lange, Kristen M          23 Unattached             32.50      30.32    5  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kristen M          23 Unattached           1:07.50    1:05.19    7  
      31.76   33.43                                                
  2 Teifer, Briana N          20 Ocean Cnty Y         1:16.00    1:22.13    5  
      39.27   42.86                                                
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hetzel, Alexa             23 Unattached DV-08     1:10.00    1:11.80    7  
      34.14   37.66                                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 English, Lauren           24 Unattached NJ-07       28.70      29.79    7  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 English, Lauren           24 Unattached NJ-07     1:04.56    1:04.45    7  
      29.31   35.14                                                
  2 Lange, Kristen M          23 Unattached           1:09.00    1:06.78    5  
      31.01   35.77                                                
  3 Cinelli, Keri             24 Unattached           1:13.50    1:14.35    4  
      34.21   40.14                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hetzel, Alexa             23 Unattached DV-08     2:18.00    2:19.09    7  
      29.77   36.57   39.98   32.77                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Hope               27 Ocean Cnty Y           29.00      28.78    7  
  2 Patane, Kristi            27 Unattached             30.00      28.95    5  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patane, Kristi            27 Unattached           1:08.00    1:04.05    7  
      30.15   33.90                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Hope               27 Ocean Cnty Y         2:10.00    2:15.92    7  
      30.78   34.09   35.55   35.50                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Hope               27 Ocean Cnty Y         6:00.00    6:09.48    7  
      31.49   34.31   36.01   36.59   37.89   38.62   38.89   39.20
      38.78   37.70                                                
  2 Patane, Kristi            27 Unattached           6:55.00    6:42.17    5  
      32.78   37.61   39.56   40.79   42.97   42.59   40.24   43.39
      41.85   40.39                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Hope               27 Ocean Cnty Y           39.00      37.95    7  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Hope               27 Ocean Cnty Y         1:25.00    1:11.03    7  
      33.33   37.70                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       34 Spring Valley-8        30.00      28.29    7  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodgins, Marlana          34 New Jersey Race      1:03.55      59.08    7  
      28.14   30.94                                                
  2 Bieloski, Stephanie       34 Spring Valley-8      1:03.00    1:03.22    5  
      31.11   32.11                                                
  3 Povlosky, Stephanie       33 Spring Valley-8      1:10.59    1:12.01    4  
      34.06   37.95                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       34 Spring Valley-8      2:25.00    2:18.95    7  
      32.03   35.01   36.09   35.82                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodgins, Marlana          34 New Jersey Race      6:55.43    6:06.04    7  
      31.10   33.96   35.15   36.46   37.48   38.27   38.66   38.82
      38.33   37.81                                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Povlosky, Stephanie       33 Spring Valley-8        34.79      34.98    7  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Sara            31 Unattached DV-08       59.93    1:01.20    7  
      29.95   31.25                                                
  2 Povlosky, Stephanie       33 Spring Valley-8      1:15.80    1:16.46    5  
      37.89   38.57                                                
  3 Henricksen, Erin          30 Unattached           1:35.00    1:35.67    4  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Povlosky, Stephanie       33 Spring Valley-8      2:45.95    2:42.47    7  
      38.48   40.87   42.48   40.64                                
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henricksen, Erin          30 Unattached           1:30.00    1:33.27    7  
      42.58   50.69                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodgins, Marlana          34 New Jersey Race        30.87      29.50    7  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Sara            31 Unattached DV-08     2:16.91    2:24.99    7  
      31.43   34.82   43.09   35.65                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Lauren             37 New Jersey Race        30.00      35.24    7  
  2 Johnson, Holly            37 PAA-00                 40.00      35.97    5  
  3 Levitt, Amy               37 Unattached             40.00      37.76    4  
  4 Kraljic, Anne             35 Ocean Cnty Y         1:05.30      39.11    3  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Lauren             37 New Jersey Race      1:30.00    1:14.02    7  
      35.81   38.21                                                
  2 Levitt, Amy               37 Unattached           1:20.00    1:20.14    5  
      38.56   41.58                                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuenzel, Jennifer         38 New Jersey Race      7:30.00    6:15.50    7  
      31.97   35.35   36.96   38.31   38.86   38.97   39.10   38.99
      39.04   37.95                                                
  2 Byron, Lauren             37 New Jersey Race      7:45.00    7:20.33    5  
      38.12   42.56   44.51   44.25   44.41   44.45   45.05   46.03
      45.93   45.02                                                
  3 Pearce, Mandy             36 Ocean Cnty Y         9:00.00    7:59.99    4  
      41.10   45.69   47.75   50.31   49.88   49.93   50.39   50.31
      49.58   45.05                                                
  4 Johnson, Holly            37 PAA-00               9:30.00    8:58.51    3  
      40.27   47.54   52.97   55.41   56.40   59.39   58.57   57.99
      56.86   53.11                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuenzel, Jennifer         38 New Jersey Race     15:00.00   12:44.63    7  
      32.54   35.93   37.45   38.27   38.55   38.91   38.83   38.73
      39.18   39.09   38.78   38.72   38.72   39.05   39.14   38.73
      39.04   39.07   38.46   37.44                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Holly            37 PAA-00                 55.00      45.55    7  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraljic, Anne             35 Ocean Cnty Y         1:20.20      45.05    7  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuenzel, Jennifer         38 New Jersey Race        32.00      30.18    7  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearce, Mandy             36 Ocean Cnty Y         2:20.00    1:32.50    7  
      46.36   46.14                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamagny, Jeanne           42 Unattached             40.00      29.99    7  
  2 Dineva, Galina            44 Ocean Cnty Y           31.00      30.43    5  
  3 DeGraw, Deborah           44 Sussex County AD       31.92      32.16    4  
  4 Sommer, Lisa              44 Spring Valley-8        33.34      33.42    3  
  5 Pedre, Tara               43 Ocean Cnty Y           40.00      37.10    2  
  6 Markatos, Jacqueline      41 Ocean Cnty Y           50.00      42.84    1  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barham, Paulette          43 New Jersey Race      1:02.00      59.65    7  
      29.03   30.62                                                
  2 Dineva, Galina            44 Ocean Cnty Y         1:10.00    1:09.51    5  
      33.91   35.60                                                
  3 Tamagny, Jeanne           42 Unattached           1:20.00    1:11.50    4  
      32.74   38.76                                                
  4 DeGraw, Deborah           44 Sussex County AD     1:13.80    1:11.60    3  
      34.02   37.58                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineva, Galina            44 Ocean Cnty Y         2:45.00    2:41.06    7  
      37.39   40.58   41.72   41.37                                
  2 DeGraw, Deborah           44 Sussex County AD     2:50.00    2:55.34    5  
      39.43   42.77   46.30   46.84                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barham, Paulette          43 New Jersey Race      5:55.00    5:52.98    7  
      31.70   34.60   35.09   35.67   35.65   36.33   36.13   36.30
      35.92   35.59                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommer, Lisa              44 Spring Valley-8        37.71      38.00    7  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        43 Garden State Mas-NJ  1:08.00    1:07.59    7  
      32.46   35.13                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        43 Garden State Mas-NJ  2:25.00    2:33.05    7  
      35.02   39.10   40.08   38.85                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommer, Lisa              44 Spring Valley-8        39.71      39.83    7  
  2 Markatos, Jacqueline      41 Ocean Cnty Y         1:00.00      55.57    5  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        43 Garden State Mas-NJ  2:35.00    2:33.69    7  
      32.60   38.12   40.09   42.88                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barham, Paulette          43 New Jersey Race      1:20.00    1:10.14    7  
      34.12   36.02                                                
  2 Sommer, Lisa              44 Spring Valley-8      1:23.55    1:22.91    5  
      38.03   44.88                                                
  3 Tamagny, Jeanne           42 Unattached           2:00.00    1:26.39    4  
      41.12   45.27                                                
  4 Pedre, Tara               43 Ocean Cnty Y         1:35.00    1:41.47    3  
      47.94   53.53                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        43 Garden State Mas-NJ  2:35.00    2:33.43    7  
      32.78   37.36   47.79   35.50                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strodel, Cynthia          45 Unattached             30.00      28.53    7  
  2 O'Connell, Gloria         48 Sussex County AD       29.18      29.77    5  
  3 Rager, Kim                47 Unattached DV-08       31.11      31.16    4  
  4 Dacey, Donna              45 PAA-00                 40.00      35.98    3  
  5 Thompson, Patti           48 PAA-00                 40.00      43.19    2  
  6 Ciccone, Lisa             47 Unattached NJ-07       57.50      59.54    1  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strodel, Cynthia          45 Unattached           1:07.00    1:03.75    7  
      31.08   32.67                                                
  2 Rager, Kim                47 Unattached DV-08     1:07.65    1:06.98    5  
      31.96   35.02                                                
  3 Bernich, `                47 New Jersey Race      1:15.00    1:10.30    4  
      34.32   35.98                                                
  4 Dacey, Donna              45 PAA-00               1:40.00    1:29.75    3  
      42.12   47.63                                                
  5 Thompson, Patti           48 PAA-00               1:30.00    1:38.06    2  
      47.02   51.04                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strodel, Cynthia          45 Unattached           2:30.00    2:23.40    7  
      33.69   35.98   37.26   36.47                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judge, Cristina           45 New Jersey Race      6:01.20    5:59.34    7  
      32.47   34.57   34.64   35.18   35.33   35.89   36.76   37.76
      39.01   37.73                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        49 Unattached                NT   13:07.33    7  
      33.01   37.16   38.70   39.11   39.44   40.39   39.97   40.37
      40.30   40.68   40.10   40.21   40.56   40.64   40.75   40.02
      39.79   39.60   39.06   37.47                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        49 Unattached                NT      33.79    7  
  2 Rager, Kim                47 Unattached DV-08       33.55      34.56    5  
  3 O'Connell, Gloria         48 Sussex County AD       35.27      35.87    4  
  4 Ciccone, Lisa             47 Unattached NJ-07     1:01.57    1:05.38    3  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monaghan, Ann             47 Garden State Mas-NJ  1:04.53    1:08.10    7  
      33.02   35.08                                                
  2 Vigneron, Cathleen        49 Unattached                NT    1:11.80    5  
      35.05   36.75                                                
  3 Rager, Kim                47 Unattached DV-08     1:12.77    1:14.75    4  
      36.10   38.65                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monaghan, Ann             47 Garden State Mas-NJ  2:25.00    2:31.36    7  
      35.65   38.58   38.93   38.20                                
  2 Vigneron, Cathleen        49 Unattached                NT    2:36.98    5  
      36.94   39.91   40.97   39.16                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasilakis, Nadine         48 Ocean Cnty Y              NT      40.84    7  
  2 O'Connell, Gloria         48 Sussex County AD       43.52      43.07    5  
  3 Ciccone, Lisa             47 Unattached NJ-07     1:05.40    1:04.37    4  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernich, `                47 New Jersey Race      1:40.00    1:29.56    7  
      42.93   46.63                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasilakis, Nadine         48 Ocean Cnty Y              NT    3:07.70    7  
      42.68   47.19   48.70   49.13                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judge, Cristina           45 New Jersey Race        32.22      31.15    7  
  2 O'Connell, Gloria         48 Sussex County AD       34.31      33.93    5  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monaghan, Ann             47 Garden State Mas-NJ  1:04.95    1:09.56    7  
      31.48   38.08                                                
  2 Rager, Kim                47 Unattached DV-08     1:17.37    1:16.79    5  
      35.40   41.39                                                
  3 Ciccone, Lisa             47 Unattached NJ-07     2:19.47    2:18.17    4  
    1:06.66 1:11.51                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judge, Cristina           45 New Jersey Race      2:35.22    2:33.42    7  
      33.00   40.93   43.86   35.63                                
  2 Bernich, `                47 New Jersey Race           NT    3:01.21    5  
      38.92   51.74   49.64   40.91                                
  3 Smith, Noel               49 Wwcod-00             3:39.52    3:32.96    4  
      44.24 1:00.71 1:02.06   45.95                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         51 WYCKY                  27.00      29.25    7  
  2 Sierke, Sue               52 CRANY                  39.88      42.01    5  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         51 WYCKY                1:04.00    1:05.15    7  
      30.78   34.37                                                
  2 Sierke, Sue               52 CRANY                1:30.65    1:30.35    5  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         51 WYCKY                  33.00      34.64    7  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         51 WYCKY                1:10.00    1:14.11    7  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Karen              54 Swim Fort Lauder-50    51.00      45.62    7  
  2 Sierke, Sue               52 CRANY                  55.97      57.53    5  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie         51 WYCKY                  28.00      31.22    7  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          57 Raritan Bay Area-07    45.80      39.03    7  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    59 Garden State Mas-07  5:58.50    5:56.24    7  
      32.22   34.89   35.93   36.03   36.30   35.92   36.43   36.67
      36.39   35.46                                                
  2 Mancuso, Francesca        55 Ocean Cnty Y         7:12.57    7:09.97    5  
      38.19   41.25   43.13   43.80   44.37   44.42   44.38   44.23
      43.94   42.26                                                
  3 Byrne Smith, Janet        59 Unattached          10:23.37   10:48.51    4  
      54.04 1:01.92 1:05.81 1:05.99 1:06.28 1:07.97 1:07.58 1:07.92
    1:06.79 1:04.21                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Francesca        55 Ocean Cnty Y        14:34.12   14:25.32    7  
      37.90   40.95   42.41   43.06   43.52   44.06   44.20   44.10
      43.87   43.68   43.90   44.23   44.04   43.60   43.86   44.15
      44.40   43.77   44.01   41.61                                
 -- Woods, Tina               56 Colonials 1776      15:20.68        DFS  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    59 Garden State Mas-07  1:16.50    1:15.54    7  
      37.31   38.23                                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne Smith, Janet        59 Unattached             56.46      56.80    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    59 Garden State Mas-07  1:36.00    1:29.92    7  
      43.75   46.17                                                
  2 Byrne Smith, Janet        59 Unattached           2:10.00    1:58.82    5  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne Smith, Janet        59 Unattached           4:35.37    4:21.27    7  
      58.72 1:07.14 1:07.63 1:07.78                                
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Previtali, Rita E         58 GPSPA                2:50.00    2:34.99    7  
    1:04.04 1:30.95                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    59 Garden State Mas-07  1:18.00    1:16.52    7  
      35.50   41.02                                                
  2 Lyndon, Meredith          57 Raritan Bay Area-07  1:45.50    1:39.33    5  
      49.49   49.84                                                
  3 Byrne Smith, Janet        59 Unattached           2:03.40    2:04.96    4  
    1:01.95 1:03.01                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    59 Garden State Mas-07  2:44.00    2:41.74    7  
      36.24   39.66   50.30   35.54                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    62 Garden State Mas-NJ    38.10      37.80    7  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weill, Wendy              61 Garden State Mas-NJ  1:45.00    1:38.44    7  
      47.81   50.63                                                
  2 Paparone, Pam             60 Colonials 1776       2:00.00    1:42.25    5  
      48.76   53.49                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weill, Wendy              61 Garden State Mas-NJ  3:45.00    3:39.01    7  
      50.09   56.88   56.78   55.26                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paparone, Pam             60 Colonials 1776      10:00.00    9:14.50    7  
      49.89   56.72   56.34   56.50   56.76   55.97   56.23   55.56
      56.19   54.34                                                
  2 Weill, Wendy              61 Garden State Mas-NJ 10:00.00    9:41.13    5  
      50.20   57.40   59.95   59.25 1:00.06   59.65 1:01.20   59.23
    1:00.31   53.88                                                
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paparone, Pam             60 Colonials 1776      20:00.00   19:02.24    7  
      51.28   56.53   56.87   57.31   56.88   57.69   57.42   58.40
      59.01   57.48   57.81   57.71   58.14   58.16   57.86   58.30
      57.65   57.73   56.85   53.16                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    62 Garden State Mas-NJ    44.46      43.23    7  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paparone, Pam             60 Colonials 1776       2:30.00    1:50.74    7  
      51.29   59.45                                                
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibbons, Kate             65 Wwcod-00             1:20.00    2:07.81    7  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    79 SVYNJ                1:47.00    1:47.86    7  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    79 SVYNJ                1:03.00      58.21    7  
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    79 SVYNJ                4:45.00    4:52.00    7  
    1:08.42 1:15.08 1:17.90 1:10.60                                
 
Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehrlen-Moeller, Janet    79 SVYNJ                5:45.00    6:01.20    7  
    1:06.76 1:32.78 1:31.06 1:50.60                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molloy, Brian             22 Ocean Cnty Y           21.70      21.64    7  
  2 de Rouville, William R    22 Ocean Cnty Y           22.50      22.13    5  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molloy, Brian             22 Ocean Cnty Y           45.20      47.41    7  
      22.58   24.83                                                
  2 de Rouville, William R    22 Ocean Cnty Y           49.50      48.68    5  
      23.17   25.51                                                
  3 Feeney, Dan               23 Unattached             55.00      55.20    4  
      26.40   28.80                                                
  4 Rowell, John              23 Unattached           1:05.00    1:02.42    3  
      29.69   32.73                                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           21 Ocean Cnty Y         5:15.00    5:11.43    7  
      26.84   29.21   30.11   30.56   31.03   32.23   33.20   33.44
      33.41   31.40                                                
  2 Feeney, Dan               23 Unattached           5:20.00    5:23.95    5  
      28.66   31.32   32.29   32.95   33.05   33.00   33.50   33.58
      33.32   32.28                                                
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           21 Ocean Cnty Y        11:00.00   10:48.87    7  
      27.85   29.69   30.51   31.11   31.40   31.83   31.92   32.38
      32.52   32.89   33.42   33.34   33.53   33.86   34.70   34.00
      34.10   34.13   33.75   31.94                                
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hrabal, Thomas            19 Ocean Cnty Y         1:04.00    1:09.78    7  
      32.93   36.85                                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maier, Richard            23 Ocean Cnty Y           29.00      27.80    7  
  2 Hrabal, Thomas            19 Ocean Cnty Y           34.00      35.02    5  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maier, Richard            23 Ocean Cnty Y         1:04.00    1:00.31    7  
      27.64   32.67                                                
  2 Rowell, John              23 Unattached           1:15.00    1:15.41    5  
      35.20   40.21                                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molloy, Brian             22 Ocean Cnty Y           24.00      24.67    7  
  2 Millard, Jelani           20 Unattached NJ-07       27.23      26.21    5  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Peter Y             24 PAA-00                 55.00      50.76    7  
      23.42   27.34                                                
  2 Millard, Jelani           20 Unattached NJ-07     1:00.00    1:00.57    5  
      27.57   33.00                                                
  3 Matthews, Corey           21 Ocean Cnty Y         1:05.00    1:01.19    4  
      28.70   32.49                                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Peter Y             24 PAA-00                 57.00      53.20    7  
      24.84   28.36                                                
  2 Hrabal, Thomas            19 Ocean Cnty Y         1:06.00    1:07.56    5  
      30.84   36.72                                                
  3 Rowell, John              23 Unattached           1:12.00    1:10.98    4  
      34.13   36.85                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umanski, Dmitry           27 Unattached NJ-07       25.00      24.23    7  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       28 Unattached             50.69      50.08    7  
      23.69   26.39                                                
  2 Goldsmith, Matthew        28 Unattached DV-08       56.50      54.47    5  
      25.81   28.66                                                
  3 Umanski, Dmitry           27 Unattached NJ-07       55.00      56.27    4  
      25.56   30.71                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       28 Unattached           1:52.27    1:51.23    7  
      25.36   27.85   29.00   29.02                                
  2 Goldsmith, Matthew        28 Unattached DV-08     1:58.85    2:01.06    5  
      27.31   30.14   31.67   31.94                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       28 Unattached           5:03.14    5:01.61    7  
      26.70   29.48   29.96   30.40   30.78   31.09   31.07   31.77
      30.65   29.71                                                
  2 Goldsmith, Matthew        28 Unattached DV-08          NT    5:20.87    5  
      28.81   30.94   31.78   32.40   32.63   32.48   32.94   33.23
      33.35   32.31                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       28 Unattached          10:33.39   10:32.79    7  
      26.82   30.19   30.44   31.03   31.38   31.45   31.73   31.87
      31.98   32.37   32.19   32.24   32.31   32.43   32.59   32.76
      32.63   32.84   32.25   31.29                                
 -- Goldsmith, Matthew        28 Unattached DV-08    11:10.10        DFS  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henninger, Richard        28 Ocean Cnty Y           32.00      29.19    7  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       28 Unattached           1:00.00      58.67    7  
      28.92   29.75                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henninger, Richard        28 Ocean Cnty Y           33.00      30.97    7  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umanski, Dmitry           27 Unattached NJ-07       25.00      28.45    7  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umanski, Dmitry           27 Unattached NJ-07     1:00.00    1:04.33    7  
      28.54   35.79                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henninger, Richard        28 Ocean Cnty Y         1:04.00    1:00.47    7  
      28.56   31.91                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Ryan            31 New Jersey Race        23.20      23.70    7  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Ryan            31 New Jersey Race        54.00      51.86    7  
      24.38   27.48                                                
  2 Smith, Aaron              32 PAA-00                 59.00      53.13    5  
      25.31   27.82                                                
  3 Lipin, Ilya               32 Fins Aquatics Cl-8     56.40      57.22    4  
      26.79   30.43                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Aaron              32 PAA-00               2:10.50    1:57.70    7  
      27.13   30.30   30.40   29.87                                
  2 Boris, Joseph             34 Spring Valley-8      2:07.50    2:06.86    5  
      29.18   32.24   33.40   32.04                                
  3 Podolak, Adam             31 Ocean Cnty Y         2:08.00    2:09.12    4  
      29.20   32.09   33.70   34.13                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Aaron              32 PAA-00               5:50.99    5:18.52    7  
      28.97   32.16   32.38   32.91   33.13   32.71   32.65   32.22
      31.46   29.93                                                
  2 Boris, Joseph             34 Spring Valley-8      5:37.32    5:37.90    5  
      29.27   33.11   34.65   35.22   34.88   34.24   34.65   34.75
      34.42   32.71                                                
  3 King, Matthew             31 South Jersey Aqu-08  5:30.00    5:50.03    4  
      30.02   32.94   34.63   35.73   35.81   36.35   36.66   36.10
      36.31   35.48                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boris, Joseph             34 Spring Valley-8     11:49.50   11:36.14    7  
      30.86   34.04   35.84   35.51   35.21   35.20   35.56   35.36
      35.41   35.02   34.76   35.08   34.84   34.82   36.23   35.24
      35.37   35.06   34.46   32.27                                
  2 King, Matthew             31 South Jersey Aqu-08 11:20.00   12:16.36    5  
      31.81   35.27   35.71   35.95   36.39   36.65   36.88   37.45
      37.10   37.38   37.57   37.94   37.76   37.59   38.19   37.85
      37.86   37.68   37.11   36.22                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podolak, Adam             31 Ocean Cnty Y           30.00      30.32    7  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podolak, Adam             31 Ocean Cnty Y         1:04.00    1:04.72    7  
      31.96   32.76                                                
  2 Lipin, Ilya               32 Fins Aquatics Cl-8   1:05.00    1:04.86    5  
      31.99   32.87                                                
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lipin, Ilya               32 Fins Aquatics Cl-8   1:10.19    1:10.29    7  
      33.57   36.72                                                
  2 King, Matthew             31 South Jersey Aqu-08  1:14.00    1:12.96    5  
      34.65   38.31                                                
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisch, Robert             34 PAA-00               1:01.22    1:01.95    7  
      28.83   33.12                                                
  2 Lipin, Ilya               32 Fins Aquatics Cl-8   1:03.60    1:03.64    5  
      28.52   35.12                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Ryan            31 New Jersey Race      1:03.80    1:02.69    7  
      28.55   34.14                                                
  2 Fisch, Robert             34 PAA-00               1:03.70    1:03.18    5  
      30.41   32.77                                                
  3 King, Matthew             31 South Jersey Aqu-08  1:05.00    1:04.23    4  
      29.94   34.29                                                
  4 Podolak, Adam             31 Ocean Cnty Y         1:00.00    1:04.55    3  
      30.12   34.43                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boris, Joseph             34 Spring Valley-8      2:22.31    2:22.48    7  
      31.93   37.77   40.73   32.05                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Betts, Michael            35 Ocean Cnty Y           23.00      22.61    7  
  2 Kroyer, Christian         35 CRANY                  30.00      30.43    5  
  3 Barnes, Thomas            36 Unattached             30.83      30.91    4  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marine, David             35 Spring Valley-8        54.93      52.89    7  
      25.29   27.60                                                
  2 Kroyer, Christian         35 CRANY                1:30.00    1:10.08    5  
      32.93   37.15                                                
  3 Barnes, Thomas            36 Unattached           1:09.60    1:10.18    4  
      34.03   36.15                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marine, David             35 Spring Valley-8      1:59.76    1:56.96    7  
      27.39   29.40   30.10   30.07                                
  2 Betts, Michael            35 Ocean Cnty Y         2:05.00    1:58.36    5  
      27.43   30.88   31.84   28.21                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, Chris               39 Spring Valley-8      5:30.11    5:19.50    7  
      29.84   31.56   31.92   32.61   32.93   32.69   32.12   32.40
      32.19   31.24                                                
  2 Marine, David             35 Spring Valley-8      5:30.00    5:21.40    5  
      28.99   30.93   31.96   32.34   32.71   32.77   33.35   33.55
      32.93   31.87                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, Chris               39 Spring Valley-8     11:30.00   11:17.25    7  
      30.96   32.17   32.75   33.80   34.88   33.82   34.33   34.85
      34.57   36.09   33.87   33.87   34.06   34.07   34.15   34.19
      34.08   34.32   33.68   32.74                                
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petro, Jonathan           35 Ocean Cnty Y         1:33.80    1:13.02    7  
      34.82   38.20                                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroyer, Christian         35 CRANY                  25.00      40.40    7  
  2 Barnes, Thomas            36 Unattached             46.14      43.33    5  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroyer, Christian         35 CRANY                2:30.00    1:30.62    7  
      42.51   48.11                                                
  2 Barnes, Thomas            36 Unattached           1:36.86    1:32.89    5  
      45.37   47.52                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Betts, Michael            35 Ocean Cnty Y           24.50      24.45    7  
  2 Chang, Chris              39 Berkeley (Nj) Aq       27.81      30.58    5  
  3 Petro, Jonathan           35 Ocean Cnty Y           36.00      33.08    4  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Chris              39 Berkeley (Nj) Aq     1:05.48    1:04.68    7  
      30.03   34.65                                                
  2 Petro, Jonathan           35 Ocean Cnty Y         1:30.50    1:10.32    5  
      32.47   37.85                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley-8        24.00      23.94    7  
  2 Kraljic, Frank            40 Ocean Cnty Y           28.00      29.04    5  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraljic, Frank            40 Ocean Cnty Y         1:09.50    1:04.47    7  
      29.53   34.94                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley-8      2:10.00    2:08.00    7  
      29.53   32.39   33.73   32.35                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             44 CRANY                5:30.00    5:23.79    7  
      29.47   30.97   31.82   32.23   32.35   32.59   33.55   33.66
      33.78   33.37                                                
  2 Chevres, Lawrence         43 Garden State Mas-07  5:30.40    5:28.35    5  
      30.21   32.56   33.17   33.69   33.91   33.79   33.06   32.62
      32.52   32.82                                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley-8        32.00      31.35    7  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Imbemba, Gene             43 Ocean Cnty Y         1:00.00    1:00.02    7  
      28.51   31.51                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Imbemba, Gene             43 Ocean Cnty Y         2:10.00    2:12.97    7  
      29.66   32.93   35.32   35.06                                
  2 Chevres, Lawrence         43 Garden State Mas-07  2:10.00    2:13.37    5  
      31.77   33.70   34.14   33.76                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley-8        30.50      30.73    7  
  2 Kraljic, Frank            40 Ocean Cnty Y           38.00      36.14    5  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             44 CRANY                1:10.00    1:08.21    7  
      32.17   36.04                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         42 Spring Valley-8        26.50      26.09    7  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gamble, Chris             44 Wwcod-00             2:30.17    2:19.09    7  
      31.68   35.19   36.19   36.03                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chevres, Lawrence         43 Garden State Mas-07  1:00.50    1:00.87    7  
      28.66   32.21                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             44 CRANY                2:19.00    2:16.14    7  
      31.84   34.67   37.41   32.22                                
  2 Gamble, Chris             44 Wwcod-00             2:45.31    2:27.29    5  
      30.63   36.87   46.02   33.77                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judge, Daniel             45 New Jersey Race        23.00      22.86    7  
  2 Halfacre, Michael         47 New Jersey Race        23.50      23.75    5  
  3 Iorizzo, Craig            45 Unattached NJ-07       25.50      27.58    4  
  4 Villane, Michael          49 New Jersey Race        35.00      28.89    3  
  5 Fulton, Doug              49 PAA-00                 29.00      28.95    2  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, William            49 Jersey Area Mult-07    51.50      50.36    7  
      23.90   26.46                                                
  2 Halfacre, Michael         47 New Jersey Race        55.57      52.88    5  
      24.69   28.19                                                
  3 Yeomans, Scott            49 Garden State Mas-NJ    55.00      55.36    4  
      26.86   28.50                                                
  4 Iorizzo, Craig            45 Unattached NJ-07       57.54      57.85    3  
      27.82   30.03                                                
  5 Fulton, Doug              49 PAA-00               1:03.00    1:04.17    2  
      30.66   33.51                                                
  6 Villane, Michael          49 New Jersey Race      1:30.00    1:06.60    1  
      33.76   32.84                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            49 Garden State Mas-NJ  1:59.00    1:59.11    7  
      27.72   30.32   30.69   30.38                                
  2 Iorizzo, Craig            45 Unattached NJ-07     2:03.32    2:09.32    5  
      28.69   31.60   34.39   34.64                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chebotarev, Oleg          45 Jersey Area Mult-07  5:10.00    5:22.15    7  
      28.32   31.09   32.71   32.69   33.15   33.27   33.54   33.25
      32.82   31.31                                                
  2 Yeomans, Scott            49 Garden State Mas-NJ  5:20.00    5:23.12    5  
      29.64   32.27   32.46   32.40   32.71   33.15   32.99   33.26
      32.73   31.51                                                
  3 Villane, Michael          49 New Jersey Race      7:30.00    7:16.26    4  
      37.49   42.78   45.06   46.26   44.89   44.54   45.71   46.53
      46.37   36.63                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chebotarev, Oleg          45 Jersey Area Mult-07 10:30.00   10:53.78    7  
      28.29   30.68   31.60   32.10   32.45   32.67   32.99   33.12
      33.17   33.15   32.98   32.87   33.30   33.38   33.59   34.02
      33.38   33.60   33.36   33.08                                
  2 Hubert, Craig             49 Jersey Area Mult-07 12:13.14   12:17.41    5  
      31.90   35.45   36.88   36.87   37.11   36.88   36.85   37.32
      37.11   37.65   37.88   38.08   37.85   37.67   37.61   37.54
      37.28   37.44   37.45   34.59                                
  3 Pickul, George            45 South Jersey Aqu-08 14:23.30   13:54.33    4  
      35.26   38.55   40.96   40.42   42.36   43.16   43.48   42.74
      42.23   43.06   43.01   42.05   42.29   43.52   43.08   41.78
      42.11   42.84   41.39   40.04                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, William            49 Jersey Area Mult-07    28.10      27.08    7  
  2 Halfacre, Michael         47 New Jersey Race        29.20      28.87    5  
  3 Pickul, George            45 South Jersey Aqu-08    41.00      39.36    4  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chebotarev, Oleg          45 Jersey Area Mult-07  1:01.40    1:04.35    7  
      31.66   32.69                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faria, Jose               47 Unattached NJ-07     2:20.00    2:15.43    7  
      31.84   33.94   35.66   33.99                                
  2 Chebotarev, Oleg          45 Jersey Area Mult-07  2:10.00    2:27.89    5  
      34.75   35.14   38.10   39.90                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubert, Craig             49 Jersey Area Mult-07    33.33      33.13    7  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubert, Craig             49 Jersey Area Mult-07  1:12.69    1:13.56    7  
      34.52   39.04                                                
  2 Pickul, George            45 South Jersey Aqu-08  1:24.00    1:27.46    5  
      40.79   46.67                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubert, Craig             49 Jersey Area Mult-07  2:47.50    2:47.72    7  
      37.34   44.10   43.99   42.29                                
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, William            49 Jersey Area Mult-07    57.00      55.03    7  
      25.86   29.17                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faria, Jose               47 Unattached NJ-07     1:02.00    1:00.54    7  
      28.34   32.20                                                
  2 Halfacre, Michael         47 New Jersey Race      1:04.43    1:04.93    5  
      29.43   35.50                                                
  3 Pickul, George            45 South Jersey Aqu-08  1:21.73    1:15.81    4  
      36.04   39.77                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           51 Garden State Mas-07    26.50      26.31    7  
  2 Hoyt, Terry               50 Ocean Cnty Y           26.72      27.07    5  
  3 Shimchak, Robert J        52 Ocean Cnty Y           28.50      28.47    4  
  4 Saunders, Glenn           52 Berkeley (Nj) Aq       58.00      42.27    3  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              52 Ocean City Swim-8      57.70      58.06    7  
      28.55   29.51                                                
  2 Hoyt, Terry               50 Ocean Cnty Y           58.50      58.69    5  
      27.87   30.82                                                
  3 Murphy, Matthew           51 Garden State Mas-07    59.50      58.72    4  
      27.52   31.20                                                
  4 Kovach, Kurt              54 Unattached           1:02.50    1:00.99    3  
      29.51   31.48                                                
  5 Martin, Michael           53 Wwcod-00             1:09.90    1:14.67    2  
      34.81   39.86                                                
  6 Saunders, Glenn           52 Berkeley (Nj) Aq     2:10.00    1:38.82    1  
      48.37   50.45                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borchers, Ron             54 Unattached           2:04.00    1:59.67    7  
      27.87   29.32   30.27   32.21                                
  2 Saunders, Glenn           52 Berkeley (Nj) Aq     4:30.00    3:50.49    5  
      51.70 1:01.03 1:57.76                                        
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              52 Ocean City Swim-8    5:35.30    5:37.18    7  
      32.51   34.22   34.60   34.39   34.31   34.16   33.65   33.57
      33.41   32.36                                                
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              52 Ocean City Swim-8   11:30.10   11:23.26    7  
      32.23   34.84   35.22   34.96   34.85   34.86   34.53   34.37
      34.51   34.39   34.09   34.22   33.93   34.05   34.06   34.04
      34.17   33.90   33.25   32.79                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           51 Garden State Mas-07    34.00      34.54    7  
  2 Shimchak, Robert J        52 Ocean Cnty Y           35.00      36.32    5  
  3 Schmidt, Kevin            52 Unattached NJ-07       38.35      38.38    4  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Kevin            52 Unattached NJ-07     1:20.48    1:21.38    7  
      40.19   41.19                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyt, Terry               50 Ocean Cnty Y           34.20      34.71    7  
  2 Martin, Michael           53 Wwcod-00               34.99      36.33    5  
  3 Shimchak, Robert J        52 Ocean Cnty Y           37.00      37.07    4  
  4 Schmidt, Kevin            52 Unattached NJ-07       40.20      42.32    3  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyt, Terry               50 Ocean Cnty Y         1:15.48    1:16.46    7  
      35.82   40.64                                                
 -- Schmidt, Kevin            52 Unattached NJ-07     1:25.28        DFS  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              52 Ocean City Swim-8    2:40.40    2:42.53    7  
      38.11   41.32   41.95   41.15                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              52 Ocean City Swim-8      27.10      28.40    7  
  2 Murphy, Matthew           51 Garden State Mas-07    29.50      30.37    5  
  3 Shimchak, Robert J        52 Ocean Cnty Y           31.00      31.62    4  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Kevin            52 Unattached NJ-07     1:20.50    1:19.34    7  
      37.60   41.74                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William        56 Garden State Mas-NJ    26.99      26.63    7  
  2 Recchia, Michael          55 CRANY                  28.00      28.59    5  
  3 Schailey, Raymond         59 BGAC                   30.00      29.28    4  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William        56 Garden State Mas-NJ    58.00      57.79    7  
      28.15   29.64                                                
  2 Schailey, Raymond         59 BGAC                 1:05.00    1:04.43    5  
      30.98   33.45                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schailey, Raymond         59 BGAC                 2:20.00    2:21.56    7  
      32.69   36.01   37.03   35.83                                
  2 Waldron, Tom              56 Ocean Cnty Y         2:20.00    2:24.29    5  
      33.28   36.56   36.86   37.59                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Kip               57 PAA-00               5:33.41    5:44.06    7  
      30.65   33.83   34.32   35.67   35.51   35.96   35.08   35.48
      34.65   32.91                                                
  2 Schailey, Raymond         59 BGAC                 6:10.00    5:44.47    5  
      34.79   36.48   39.08   37.97   38.54   39.49   40.33   40.16
      37.58    0.05                                                
  3 Waldron, Tom              56 Ocean Cnty Y         6:20.00    6:18.34    4  
      34.66   37.78   39.34   39.23   38.93   38.24   38.09   37.93
      37.22   36.92                                                
  4 Fanelli, Michael          59 Berkeley (Nj) Aq     7:05.50    6:58.61    3  
      37.64   40.60   42.35   43.42   42.76   42.90   42.14   42.82
      42.94   41.04                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Kip               57 PAA-00              11:42.82   11:48.85    7  
      30.34   33.50   34.20   35.31   35.43   35.69   37.19   36.08
      36.15   36.09   35.67   36.19   36.00   37.15   36.61   36.11
      35.81   36.68   34.96   33.69                                
  2 Schailey, Raymond         59 BGAC                12:30.00   13:20.02    5  
      36.38   37.16   38.07   39.10   40.09   39.03   39.36   40.69
      40.09   40.20   40.75   41.28   41.03   41.51   41.22   41.04
      41.38   41.39   41.17   39.08                                
  3 Fanelli, Michael          59 Berkeley (Nj) Aq    13:50.46   14:14.38    4  
      37.93   41.51   42.57   42.83   42.66   42.68   42.80   42.93
      42.90   43.16   43.16   43.19   42.68   43.14   44.03   43.77
      43.35   43.57   43.19   42.33                                
  4 Lyons, Michael            58 Ocean Cnty Y        14:30.00   14:44.23    3  
      36.23   39.37   42.30   43.35   44.13   45.16   45.56   45.82
      45.46   45.51   45.57   46.01   45.13   45.53   46.25   45.22
      45.27   45.59   44.81   41.96                                
 -- Ross, Jonathan            57 Unattached          38:00.00        DFS  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Ron                55 Colonials 1776         29.00      30.20    7  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Ron                55 Colonials 1776       1:05.00    1:06.96    7  
      33.19   33.77                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Ron                55 Colonials 1776       2:18.00    2:21.38    7  
      33.09   35.61   37.05   35.63                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Treen, Dave               55 Unattached             39.00      39.21    7  
  2 Recchia, Michael          55 CRANY                  48.00      40.06    5  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Treen, Dave               55 Unattached           1:28.00    1:24.74    7  
      39.57   45.17                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Treen, Dave               55 Unattached           3:09.00    3:05.37    7  
      42.89   48.20   48.10   46.18                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William        56 Garden State Mas-NJ    30.00      32.64    7  
  2 Fanelli, Michael          59 Berkeley (Nj) Aq       37.30      39.93    5  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Ron                55 Colonials 1776       1:06.00    1:06.23    7  
      31.05   35.18                                                
  2 Recchia, Michael          55 CRANY                1:25.00    1:15.66    5  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Ron                55 Colonials 1776       2:20.00    2:25.89    7  
      32.22   38.28   41.39   34.00                                
  2 Ruthrauff, William        56 Garden State Mas-NJ  2:35.00    2:36.56    5  
      34.29   39.07   47.00   36.20                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Steven            61 Garden State Mas-NJ    29.26      30.37    7  
  2 Cynamon, Sam              63 WAYNE                  32.00      30.98    5  
  3 Langham, Peter            62 Sussex County AD       31.71      32.61    4  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack              62 Colonials 1776-08      59.00      59.67    7  
      29.04   30.63                                                
  2 Ferriter, James           64 Unattached NJ-07     1:07.22    1:04.26    5  
      30.25   34.01                                                
  3 Levine, Steven            61 Garden State Mas-NJ  1:08.38    1:07.08    4  
      30.92   36.16                                                
  4 Cynamon, Sam              63 WAYNE                1:08.00    1:10.65    3  
      34.48   36.17                                                
  5 Langham, Peter            62 Sussex County AD     1:12.71    1:12.31    2  
      35.23   37.08                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Steven            61 Garden State Mas-NJ  2:38.82    2:38.30    7  
      35.29   40.66   42.27   40.08                                
  2 Cynamon, Sam              63 WAYNE                2:40.00    2:42.81    5  
      36.24   40.00   43.16   43.41                                
  3 Eyring, Edward            64 CRANY                2:47.70    2:49.43    4  
      39.46   43.16   43.96   42.85                                
 -- Langham, Peter            62 Sussex County AD     2:50.52        DNF  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack              62 Colonials 1776-08    5:50.00    5:51.69    7  
      32.41   35.19   35.54   36.26   35.91   35.63   36.15   35.81
      35.51   33.28                                                
  2 Levine, Steven            61 Garden State Mas-NJ  7:06.23    7:03.62    5  
      39.25   41.83   44.64   43.66   44.54   43.58   43.47   42.73
      41.46   38.46                                                
  3 Fagan, Brian              62 WYCKY                7:14.00    7:32.12    4  
      40.76   43.56   44.91   45.90   45.55   45.93   47.20   47.44
      46.29   44.58                                                
  4 Eyring, Edward            64 CRANY                7:40.00    7:32.91    3  
      39.68   44.70   45.82   46.76   47.12   47.69   47.14   46.03
      46.04   41.93                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack              62 Colonials 1776-08   11:55.00   12:14.19    7  
      33.02   35.93   36.66   36.45   36.37   36.60   36.31   36.51
      36.57   36.64   37.02   37.58   37.66   38.05   37.81   37.78
      37.51   37.89   37.32   34.51                                
  2 Levine, Steven            61 Garden State Mas-NJ 15:00.00   14:51.57    5  
      40.18   44.20   44.56   45.21   45.54   45.55   45.97   45.93
      45.20   46.06   45.02   45.01   44.14   44.01   45.18   43.64
      44.44   45.02   44.05   42.66                                
  3 Eyring, Edward            64 CRANY               14:50.00   15:24.09    4  
      40.04   45.02   45.97   46.61   46.47   47.01   46.74   46.69
      46.73   46.58   47.04   46.90   47.61   46.69   47.22   47.29
      45.84   47.41   46.63   43.60                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allred, David             63 Unattached NJ-07       37.20      37.94    7  
  2 Fagan, Brian              62 WYCKY                  40.00      41.73    5  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fagan, Brian              62 WYCKY                1:25.25    1:30.69    7  
      44.13   46.56                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fagan, Brian              62 WYCKY                3:01.00    3:12.14    7  
      45.35   48.41   50.03   48.35                                
  2 McAdams, Robert W         64 Unattached NJ-07     4:20.91    4:24.11    5  
    1:04.52 1:09.18 1:09.40 1:01.01                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cynamon, Sam              63 WAYNE                  40.00      40.96    7  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack              62 Colonials 1776-08    1:18.00    1:18.29    7  
      37.50   40.79                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casanova, Andre           62 Sussex County AD     3:30.00    3:18.61    7  
      46.53   52.40   50.56   49.12                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allred, David             63 Unattached NJ-07     1:20.00    1:20.55    7  
  2 Fagan, Brian              62 WYCKY                1:21.00    1:21.76    5  
      40.68   41.08                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               65 Garden State Mas-NJ    27.85      28.38    7  
  2 Zakim, Jack               68 WAYNE                  28.20      28.58    5  
  3 Seidman, Lawrence         66 WAYNE                  28.86      29.21    4  
  4 Reichle, Bill             66 CRANY                  28.76      29.23    3  
  5 Gould, Albert             67 Connecticut Mast-05    40.00      38.76    2  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               68 WAYNE                1:02.80    1:01.98    7  
      30.29   31.69                                                
  2 McElroy, Frank            65 Garden State Mas-NJ  1:01.50    1:02.16    5  
      30.39   31.77                                                
  3 Reichle, Bill             66 CRANY                1:06.43    1:05.58    4  
      31.72   33.86                                                
  4 Seidman, Lawrence         66 WAYNE                1:06.10    1:06.97    3  
      32.12   34.85                                                
  5 Wallace, Richard          66 Garden State Mas-NJ  1:09.00    1:07.52    2  
      32.52   35.00                                                
  6 Gould, Albert             67 Connecticut Mast-05  1:45.00    1:29.65    1  
      40.65   49.00                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State Mas-NJ  2:14.50    2:16.07    7  
      32.83   34.84   34.73   33.67                                
  2 Zakim, Jack               68 WAYNE                2:18.00    2:16.90    5  
      32.13   34.96   35.48   34.33                                
  3 Becker, Paul W            65 Wwcod-00             3:00.00    2:58.08    4  
      39.52   46.23   47.83   44.50                                
  4 Gould, Albert             67 Connecticut Mast-05  3:35.00    3:37.87    3  
      44.51   55.22 1:01.96   56.18                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State Mas-NJ  6:07.50    6:01.61    7  
      34.41   36.96   36.96   37.18   36.98   36.85   36.45   36.06
      35.56   34.20                                                
  2 Wallace, Richard          66 Garden State Mas-NJ  7:00.00    7:00.90    5  
      36.90   42.35   43.58   44.32   44.10   44.24   42.98   42.92
      42.16   37.35                                                
  3 Becker, Paul W            65 Wwcod-00             8:30.00    8:27.64    4  
      42.85   51.24   51.72   52.44   53.15   53.14   52.54   52.38
      51.17   47.01                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Richard          66 Garden State Mas-NJ 14:30.00   14:31.75    7  
      38.16   42.89   44.30   45.29   44.82   45.43   44.71   44.42
      44.94   44.75   44.88   44.47   44.24   44.42   44.01   43.66
      44.21   43.18   42.00   36.97                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               68 WAYNE                  33.50      33.70    7  
  2 Cashel, Bob               65 Garden State Mas-NJ    37.20      35.58    5  
  3 Reichle, Bill             66 CRANY                  38.83      36.33    4  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gould, Albert             67 Connecticut Mast-05    45.00      48.96    7  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reichle, Bill             66 CRANY                  33.37      32.82    7  
  2 Seidman, Lawrence         66 WAYNE                  32.56      35.32    5  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence         66 WAYNE                1:18.26    1:23.48    7  
      38.46   45.02                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               65 Garden State Mas-NJ  1:19.65    1:16.36    7  
      34.60   41.76                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State Mas-NJ  2:36.00    2:37.26    7  
      33.46   43.52   45.65   34.63                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             75 Garden State Mas-NJ    31.00      31.20    7  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             75 Garden State Mas-NJ  1:11.00    1:15.47    7  
      35.97   39.50                                                
  2 Gladfelter, David         77 Colonials 1776       1:50.00    1:44.76    5  
      49.49   55.27                                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             75 Garden State Mas-NJ  2:50.00    3:00.73    7  
      40.56   45.66   48.31   46.20                                
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         77 Colonials 1776      24:00.00   22:44.87    7  
      56.38 1:07.26 1:09.85 1:09.64 1:09.32 1:09.15 1:09.51 1:08.73
    1:08.88 1:09.63 1:09.72 1:09.94 1:09.52 1:08.73 1:09.98 1:09.22
    1:08.60 1:07.50 1:10.63 1:02.68                                
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         77 Colonials 1776       2:10.00    1:53.57    7  
      54.27   59.30                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             75 Garden State Mas-NJ    41.00      42.41    7  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         77 Colonials 1776       2:20.00    2:04.66    7  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             75 Garden State Mas-NJ    36.00      37.32    7  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         77 Colonials 1776       2:30.00    2:21.65    7  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Lindsay D         85 Unattached                NT    2:04.61    7  
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ocean Cnty Y  'A'                                      NT    2:02.95   10  
     1) Teifer, Briana N W20            2) Adams, Hope W27                
     3) Hrabal, Thomas M19              4) Betts, Michael M35             
       33.27    35.21    29.44    25.03                                    
 -- Paa-00  'B'                                            NT   X2:20.44  
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ocean Cnty Y  'A'                                      NT    1:54.94   14  
     1) Teifer, Briana N W20            2) Adams, Hope W27                
     3) de Rouville, William R M22      4) Maier, Richard M23             
       36.32    26.46    23.98    28.18                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paa-00  'A'                                       1:50.00    1:44.87   14  
     1) Fisch, Robert M34               2) Fulton, Doug M49               
     3) Gibson, Kip M57                 4) Smith, Aaron M32               
       25.03    28.55    26.69    24.60                                    
  2 Ocean Cnty Y  'D'                                      NT    2:18.33    8  
     1) Markatos, Jacqueline W41        2) Pedre, Tara W43                
     3) Podolak, Adam M31               4) Waldron, Tom M56               
       51.85    30.41    28.98    27.09                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Jersey Race Club  'B'                         2:00.00    2:02.04   14  
     1) Kuenzel, Jennifer W38           2) Russell, Paulette W43          
     3) Hodgins, Marlana W34            4) Judge, Daniel M45              
       34.33    35.64    29.96    22.11                                    
  2 New Jersey Race Club  'A'                         2:00.00    2:03.72   10  
     1) Matthews, Ryan M31              2) Bernich, ` W47                 
     3) Judge, Cristina W45             4) Halfacre, Michael M47          
       28.62    40.60    31.01    23.49                                    
  3 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                 2:10.00    2:06.66    8  
     1) Povlosky, Stephanie W33         2) Sommer, Lisa W44               
     3) Sangmeister, Gary M42           4) Derr, Chris M39                
       35.85    38.18    26.88    25.75                                    
  4 Ocean Cnty Y  'B'                                      NT    2:21.96   14  
     1) Pearce, Mandy W36               2) Vasilakis, Nadine W48          
     3) Hoyt, Terry M50                 4) Henninger, Richard M28         
       53.85    34.61    25.94    27.56                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ocean Cnty Y  'B'                                      NT    1:50.10   14  
     1) Vasilakis, Nadine W48           2) Mancuso, Francesca W55         
     3) Shimchak, Robert J M52          4) Imbemba, Gene M43              
       30.43    27.35    28.85    23.47                                    
  2 Sussex County Adult Swimmers  'A'                      NT    2:10.52   14  
     1) DeGraw, Deborah W44             2) Langham, Peter M62             
     3) Casanova, Andre M62             4) O'Connell, Gloria W48          
       32.90    18.68  1:18.94                                             
  3 Ocean Cnty Y  'C'                                      NT    2:13.39   10  
     1) Petro, Jonathan M35             2) Vanblarcom, Tammy W49          
     3) Kraljic, Anne W35               4) Kraljic, Frank M40             
       28.36    39.04    41.87    24.12                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ocean Cnty Y  'C'                                      NT    2:35.43   10  
     1) Kraljic, Frank M40              2) Markatos, Jacqueline W41       
     3) Petro, Jonathan M35             4) Kraljic, Anne W35              
       33.84                      37.00                                    
  2 Wwcod-00  'A'                                          NT    2:42.33    8  
     1) Gibbons, Kate W65               2) Martin, Michael M53            
     3) Gamble, Chris M44               4) Smith, Noel W49                
     1:12.99    27.25    27.83    34.26                                    
 -- Crany  'A'                                             NT   X2:33.44  
     1)                                 2) Kroyer, Christian M35          
     3) Reichle, Bill M66               4) Sierke, Sue W52                
       37.32    40.44    43.69    31.99                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wwcod-00  'A'                                          NT    2:39.39   14  
     1) Gibbons, Kate W65               2) Becker, Paul W M65             
     3) Smith, Noel W49                 4) Martin, Michael M53            
       59.03    33.23    34.80    32.33                                    
 -- Wayne  'A'                                             NT   X1:57.76  
     1) Seidman, Lawrence M66           2)                                
     3) Zakim, Jack M68                 4) Cynamon, Sam M63               
       34.45    24.68    28.04    30.59                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 18                    
 
  1. Ocean Cnty Y                        443   2. Unattached                          269
  3. Garden State Masters                246   4. New Jersey Race Club                199
  5. Spring Valley YMCA Masters          164   6. Unattached New Jersey               125
  7. Crany                               104   8. Paa                                 102
  9. Colonials 1776                       94  10. Jersey Area Multisport               73
 11. Wayne                                63  11. Wycky                                63
 13. Wwcod                                60  14. Sussex County Adult Swimmers         58
 15. Unattached Delaware Valley           51  16. Garden State Masters                 40
 17. Garden State Masters                 35  17. Ocean City Swim Club                 35
 17. South Jersey Aquatics Club Mas       35  20. Berkeley Aquatic                     33
 21. Svynj                                28  21. Colonials 1776                       28
 23. Brigantine Aquatic Club              26  24. Fins Aquatics Club                   21
 25. Unattached Delaware Valley           15  26. Unattached New Jersey                14
 27. Connecticut Masters                  13  28. Raritan Bay Area YMCA                12
 29. Swim Fort Lauderdale                  7  29. Gpspa                                 7